Skocz do zawartości

AMDK11

Forumowicze
 • Liczba zawartości

  1023
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

108 Excellent

O AMDK11

 • Tytuł
  Uzależniony od forum

Ostatnie wizyty

3974 wyświetleń profilu
 1. Jaki tam kotlet? To całkowicie przeprojektowany od podstaw nowy projekt P-Core oraz całkowicie nowy e-Core. Najprawdopodobniej wariant LionCove w ArrowLake będzie osiągał wyższy IPC(moim zdaniem). Chodziło mi o to że Zen5 zyskuje średni wzrost IPC +16% z uwzględnieniem w krzywej AVX512 i SMT. Wariant LionCove w LunarLake zyskuje średnio +14% bez AVX512 i HT. Tak jak już w którymś z wcześniejszych postów pisałem że wariant w LionCove w LunarLake ma m.in cache L1, L2 i L3(?) z pasmem komunikacyjnym 64B bo jak twierdzi Intel taki cache ma mniejszą powierzchnię. Wariant w ArrowLake ma nowe 128B pasma komunikacyjne cache. Ale to nie jedyna(oprócz HT) zmiana jaka będzie dla wariantu LionCove w ArrowLake 🙂
 2. Nie wiem czy wiecie ale krzywa wzrostu IPC dla Sunny/CypressCove, GoldenCove, Zen4 i Zen5 obejmuje instrukcje związane z AVX512. Dodatkowo krzywe wzrostu IPC obejmują najprawdopodobniej także SMT/HT. Także gdyby usunąć AVX512 i SMT/HT z krzywej wzrostu IPC średnia poleciała by na dół. Wariant LionCove w LunarLake fizycznie nie ma AVX512 ani HT.
 3. Łatwo było podbijać wydajność gdy startowało się z bardzo niskiego pułapu a wręcz z podłogi. Wtedy łatwiej było podbijać taktowanie w połączeniu ze zmianami architektury dawało ogromnego bosta. Dzisiaj rdzenie względem tamtych są niewyobrażalnie bardziej skomplikowane a malejące wzrosty powodują że trzeba mocniej rozbudować rdzeń by uzyskać podobny wzrost IPC. Z lewej GoldenCove a z prawej RedwoodCove. Np LionCove ma blok predykcji(Branch Predictor) !!!8x większy!!! a sam ten blok to ogromna wielokrotność takich np Pentium 1. SunnyCove to 300 mln tranzystorów na rdzeń więc czym jest w porównaniu taki Pentium 1 z 3.3 mln tranzystorów? 486DX2(zintegrowany koprocesor FPU x87) 1.2 mln Tr Pntium(1) 3.3 mln Tr Pentium MMX 4.5 mln Tr Pentium III(bez L2) 9.3 mln Tr Skylake 217 mln Tr SunnyCove 300 ml Tr GoldenCove to zapewne już poziom 400-450 mln tranzystorów. To ile ma LionCove? 700-800 ml tr? Zbliżamy się nieuchronnie do pojedynczego rdzenia złożonego z miliarda tranzystorów.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...