Forum PCLab.pl: Delidding CPU na wesoło :) Poradniki i Pomoc - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Dodaj obrazek

Otwarty

Ikona Najnowsze pliki

• (53 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ostania »
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Delidding CPU na wesoło :) Poradniki i Pomoc Skalpowanie Procesorów - Wątek Zbiorczy

#1 Użytkownik jest niedostępny   PrimoGhost 

• Wiejski Overclocker
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 12 Styczeń 2017 - 23:32

Cześć wszystkim zainteresowanym skalpowaniem CPU !
W tym wątku znajduje się szereg instrukcji i opisów dotyczących operacji ściągnięcia rozpraszacza ciepła ( IHS ) z naszego procesora.
Zamieszczamy tutaj również opisy swoich metod, testów różnych specyfików oraz maszynek do deliddingu. Pytamy o niejasne kwestie, chwalimy się również naszymi wynikami Przed i Po skalpowaniu.
W tym poście - mój poradnik i opis skalpowania wykonany na i7 6700k za pomocą Rockit Cool 88
Zapraszam do lektury i podzielenia się swoimi wynikami.

Jest mnóstwo dobrych i wartościowych poradników dotyczących operacji wykonania tzw. Skalpowania ( CPU Delidding ) Doskonale rozumiem, że wśród entuzjastów temat jest dobrze znany i zazwyczaj mądrze praktykowany. Nie uważam się za osobę dobrze obeznaną w temacie komputerów. Nie zarabiam również w ten sposób na życie. To tylko moje hobby, podobnie jak amatorski Overclocking. Niemniej jednak W tej krótkiej recenzji chciałbym pokazać, jak sprawa skalpowania wygląda przy użyciu jednej z coraz lepiej dostępnych na naszym rynku "maszynek do skalpowania". Jest nią Rockit Cool 88 wraz z prostym narzędziem do montażu IHS z powrotem na PCB. Dzięki temu, nawet prosty hobbysta, jak ja - skutecznie i prosto wykonał całą operację.

Na początek sama maszynka wraz z Re-Lid tool.
Dodaj obrazek
Rockit 88

Dodaj obrazek
Re-Lid Kit 1150
Jak ta sprytna maszynka działa, można zobaczyć chociażby na filmie tutaj:

Uwaga! Jesteśmy przeciwni montowaniu IHS za pomocą kleju cyjanopanowego! Jeżeli cokolwiek pójdzie nie tak podczas skalpowania i pojawi się potrzeba ponownego zdjęcia rozpraszacza ciepła - wiąże się to z fizycznym uszkodzeniem procesora!

Przed operacją wymienię pozostałe składniki w które zaopatrzyłem się przed usunięciem IHS ( oczywiście każdy może to zrobić inaczej, ale postaram się wskazać co mi pomogło)

1.    Aceton,

2.    Alkohol izopropylowy ( w wacikach )

3.    Ołówek,

4.    Suwmiarkę,

5.    Taśmę klejącą, przeźroczystą 20 mm

6.    Okrągłe, bawełniane płatki kosmetyczne.

7.    Pałeczki higieniczne,

8.    Silikon wysokotemperaturowy K2 Bond, który przetestowałem wcześniej na PCB zepsutego dysku twardego,

9.    Pasta Collaboratory Liquid ULTRA 1g

10. Pasta Grizzly Kryonaut 1g

11. Plektron, zwany też piórkiem do gitary lub kostką.

Osoby śledzące wątek Skylake zapewne wiedzą, że były też inne pomocnicze przyrządy na wypadek, gdyby Rockit zawiódł :) Na szczęście nie były potrzebne.

Samo usunięcie IHS jest niedorzecznie proste. Maszynka posiada nawet ogranicznik, dzięki któremu gilotynka na pewno nie zdoła uszkodzić rdzenia. Nawet jeśli ktoś jakimś cudem nie poczułby charakterystycznego pęknięcia kleju i nagłego zmniejszenia oporu - nawet wtedy nie ma opcji czegoś uszkodzić. Próbowałem nawet z ciekawości założyć procesor jakoś inaczej, krzywo - po prostu się nie da. Zajmijmy się najpierw PCB i rdzeniem.
Jak wiadomo, w momencie usunięcia IHS, na PCB ukazuje się gruba warstwa kleju, który jest dość twardym zawodnikiem. Osobiście uważam za błąd agresywne zeskrobywanie kleju za pomocą plastikowych szpachelek. Opcja uszkodzenia czegokolwiek jest w sumie nieduża, ale po prostu - da się łatwiej.
Nasączyłem wacik higieniczny alkoholem izopropenowym i przetarłem brudne PCB, następnie przy użyciu kostki do gitary zdrapałem jedną warstwę po czym ponownie użyłem wacika i alkoholu. Sama pasta termo-przewodząca Intela, nie wymaga mocnego wysiłku. Chyba, że jest bardzo stara i zdążyła stwardnieć.

W każdym razie już po niecałych 10 minutach udało się zdrapać klej i większość zdrowych na umyśle osób - zajęła by się już IHS-em. PCB było gładkie. Została jedynie charakterystyczna smuga po kleju.

Ważne, że przez całą operację procesor pozostaje dość sztywno umocowany w Rockicie. Jest delikatnie zapadnięty ( jakieś 0.5 mm ) względem krawędzi maszynki. Dzięki temu można nawet zastosować jakieś twardsze narzędzie do usunięcia pierwszej - najgrubszej warstwy kleju. Wystarczy po prostu przesuwać ją po półkolistych brzegach maszynki zaraz nad PCB.

Dodaj obrazek
Dobrze wyczyszczone PCB

Niemniej jednak, jako szanujący się psychopata - postanowiłem wypolerować PCB na błysk. Zapewne jednak nie przekłada się to wymiernie na jakość trzymania IHS po ponownej aplikacji silikonu. Powyższy stan PCB jest akceptowalny przez większość osób. Jednak postanowiłem spędzić nad PCB aż 40 minut, by wyglądało w ten sposób.

Dodaj obrazek
Czyszczenie PCB - lvl Psychopata.

Przed czyszczeniem rdzenia za pomocą suwmiarki zaznaczyłem na IHS miejsce na którym układa się rdzeń. Do wyczyszczenia IHS użyłem Acetonu i ponownie za pomocą kostki do gitary - zdrapałem cały klej. Zaznaczony wcześniej obszar dotykający rdzenia dodatkowo wypolerowałem maszynką do polerowania paznokci ( tak, kradzioną : -) oraz bardzo starannie osuszyłem z Acetonu. Obszar ten obkleiłem następnie taśmą.
Następnie delikatnie wypolerowałem rdzeń używając niewielkiej ilości alkoholu.

Dodaj obrazek

Kolejnym krokiem było przygotowanie IHS oraz rdzenia na jednoczesną aplikację pasty.

Dodaj obrazek

Taśmę przykleiłem z delikatnym odstępem od rdzenia. Około 0.5 mm od masy żywicznej którą przymocowany jest rdzeń.
Następnie umieściłem blaszkę Relid-Kit na procesorze i rozpocząłem aplikację CLU.

Dodaj obrazek

Jak widać, postanowiłem również posmarować boki rdzenia. Nie wiem czy to przypadłość mojej sztuki, ale całkiem sporo rdzenia było odsłonięte właśnie po bokach. Warstwa CLU na IHS została nałożona wyjątkowo cienko. Ledwie pokrywała wybrany obszar. Na rdzeniu natomiast było niewiele więcej. Standard. Silikon natomiast nałożyłem bez pistoletu w postaci linii o przekroju około 2mm ( na zdjęciu wygląda trochę grubiej )

Dodaj obrazek

Następnie w profilowane rynienki włożyłem IHS, który ładnie i równo ułożył się na swoim miejscu. Szybki ruch w postaci zamontowania pałąka dociskowego i w sumie można by już było montować procesor z powrotem. Odrobina kleju wypłynęła spod IHS, jednak była nawet mniejsza, niż fabrycznie. Silikon wysokotemperaturowy ma sporo rozpuszczalnika, więc nie łapie PCB od razu. Jego nadmiar łatwo go w tym momencie usunąć np. za pomocą gumowej szpachelki. Zrezygnowałem jednak z tego ruchu, gdyż uznałem, że mógłby wyglądać podejrzanie z gładziutką ścianą silikonu lub jego całkowitym brakiem. Zainteresowani procesorami na GW powinni mnie zrozumieć Dodaj obrazek W każdym razie - wyszło ładniej jak z fabryki i przynajmniej ja - nie odgadnąłbym, że proc był skalpowany. Po solidnym dociśnięciu IHS - przyszła pora na ostatni krok.

Dodaj obrazek

20 minut, delikatne 75 stopni, by równomiernie nagrzać IHS i wstępnie "zespolić" CLU z rdzeniem. Ta operacja pozwala też szybko wygrzać rozpuszczalnik zawarty w silikonie, dzięki czemu ładnie złapie PCB. Rockit wykonany jest w całości z twardego polimeru ( Polioksymetylen ) szerzej znanego jako Delrin. Wytrzymuje grubo powyżej 230 stopni celcjusza, więc strachu, że zacznie śmierdzieć czy się topić - nie ma. Następnie pozostawiłem maszynkę z procesorem na 12 godzin w ciepłym miejscu.

Ostatniego etapu, czyli nakładania pasty Grizzly Kryonaunt nie będę opisywał, bo jest aż nadto oczywista. Zaznaczę tylko, że aż do tej pory CPU pozostawał w "sockecie" Rockita. Praktycznie przez całą operację nie wyjmowałem go, nie przestawiałem, obracałem. Aż od momentu ściągnięcia IHS, cały czas znajdował się bezpiecznie umieszczony w gnieździe Rockita solidnie opierając się znacznej części PCB. Jedynie piny "wisiały" swobodnie w powietrzu. Dzięki temu można było solidnie docisnąć całość już na etapie klejenia bez obawy o wygięcie laminatu.

Rezultaty? Chyba całkiem w porządku. Szczerze mówiąc sam byłem pod wrażeniem.

Dodaj obrazek
LinX 0.7.0 podczas biegu na poczciwym zegarze 4.6 Ghz przy 1.21V

Dodaj obrazek
Oraz po krótkim 5 minutowym biegu. Piękne, równe, temperatury na wszystkich rdzeniach, mniej niż 50 stopni z budą pożerającą podczas testu całkiem spore - 185W ( IDLE - 63W ) CPU fan 1200.

Przeszło 2 Godziny w PRIME przy 800 obr/ min CPU fan. ( 165 W - max )

Dodaj obrazek

Oraz to, o co najbardziej mi chodziło....

Dodaj obrazek

Normalne użytkowanie z kupą otwartych programów i przeglądarką. CPU Fan praktycznie stoi w miejscu a na odczytach lajtowe, 30 stopni Dodaj obrazek
Co prawda moja sztuka lubi niskie napięcie i nigdy się zanadto nie grzała - ale rezultaty pozytywnie mnie zaskoczyły :) Głównie dla niskich temperatur w IDLE i słabym stresie zrezygnowałem z aplikowania Indigo a nawet CLP - decydując się na CLU, które minimalnie gorzej radzi sobie w mocnym stresie w porównaniu do PRO, ale za to pozwala na te 2-3 stopnie mniej w IDLE :) Wiem, dziwne - ale tak chciałem.

Jak było? Zaznaczałem wcześniej - cudów ponad to, co daje normalne skalpowanie oczywiście nie ma. Niemniej różnice pomiędzy temperaturami poszczególnych rdzeni sięgały niejednokrotnie 10+ stopni. Sporo spamu wrzuciłem tutaj...

oraz tutaj

Zaznaczam też, że do kilku testów musiałem obniżyć temp. otoczenia. Wzmianka jest w opisie.
Innymi słowy... 20 do 30 stopni w stresie, 10 w IDLE. Tyle udało się uciąć. Zabawę z OC skończyłem na 5.5 Ghz ( 4 wątki ) oraz 5.4 Ghz ( 8 wątków )

Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

Rockit kosztuje około 30 $. Re-lid Kit to 8 $, przesyłka z USA - 10 $
Drogo, ale maszynka naprawdę jest fajnie wykonana a możliwość zdrowego i bezpiecznego dociśnięcia IHS to mocny plus. Jeśli ktoś planuje oskalpować kilka sztuk, albo mieć na przyszłe generacje - nie powinien żałować.
Sklep tutaj

Ten post był edytowany przez PrimoGhost dnia: 26 Luty 2017 - 17:11

#2 Użytkownik jest niedostępny   Alexandre09 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 12 Styczeń 2017 - 23:44

Witam
OK, są screeny po zmianie gluta pod IHS a jakie są różnice przed i po zabiegu ? Bo nie wiem czy przeoczyłem czy co ?

#3 Użytkownik jest niedostępny   PrimoGhost 

• Wiejski Overclocker
  • PipPipPipPipPip

Napisany 12 Styczeń 2017 - 23:48

Wybacz, późno już. Wszystko jest w wątku głównym Skylake - jutro uzupełnię :) W każdym razie - 20 - 25 stopni mniej. W IDLE - 10.

#4 Użytkownik jest niedostępny   Polisyndeton 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 12 Styczeń 2017 - 23:50

Zobacz postPrimoGhost, o 13 Styczeń 2017 - 00:32, napisał(a):

Rockit kosztuje około 30 $. Re-lid Kit to 8 $, przesyłka z USA - 10 $
Drogo, ale maszynka naprawdę jest fajnie wykonana a możliwość zdrowego i bezpiecznego dociśnięcia IHS to mocny plus. Jeśli ktoś planuje oskalpować kilka sztuk, albo mieć na przyszłe generacje - nie powinien żałować. 
Sklep tutaj

Długo czekałeś na dostawę? Otwórz interes: wypozyczanie ReLida ;]

#5 Użytkownik jest niedostępny   PrimoGhost 

• Wiejski Overclocker
  • PipPipPipPipPip

Napisany 12 Styczeń 2017 - 23:52

Dokładnie 7 dni. Póki co jeżdżę i zdejmuję znajomym czapy Dodaj obrazek Już 5 poleciało.

#6 Użytkownik jest niedostępny   Polisyndeton 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 12 Styczeń 2017 - 23:55

Zobacz postPrimoGhost, o 13 Styczeń 2017 - 00:52, napisał(a):

Dokładnie 7 dni. Póki co jeżdżę i zdejmuję znajomym czapy Dodaj obrazek Już 5 poleciało.

Gdybyś jechał kiedyś przez łódź to daj znać ;] Fajna zabawka!

#7 Użytkownik jest dostępny   VSS 

• Enthusiast
  • PipPipPipPipPip

Napisany 13 Styczeń 2017 - 01:04

Dobra i fachowa robota :thumbup:

#8 Użytkownik jest dostępny   wii 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 13 Styczeń 2017 - 03:01

Dodaj obrazek

Wygląda lepiej niż ten? Poznają się z zakejaniem na rma? Zastanawiam się czy bawić w zaklejanie przed wysyłmą na gwarancje. Myśle czy nie wymienić w razie czego poprostu pasty na klej skoro i tak rzadko mam zamiar tym prockiem w socket'cie żonglować.

#9 Użytkownik jest dostępny   wii 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 13 Styczeń 2017 - 03:26

Ok doczytałem że podobno byłeś zadowolony z tego jak ci wyszło :P
Jestem tu z tematu skylake gdzie dałeś odnośnik i względnej filozofii w delidzie niema... I spodziewałem się zdjęć :P
Pardon :)
To ile byś ch chciał za poprawianie intela ;) licze na jakąś ludzką stawkę :P

#10 Użytkownik jest niedostępny   BOLOYOO 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 13 Styczeń 2017 - 07:36

Daj cynk na PW ile byś chciał za taką usługę i skąd jesteś. Chętnie rozważę delidding mojej i5 (choć temperatury mam w porządku) ;)

#11 Użytkownik jest niedostępny   5891michal 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 13 Styczeń 2017 - 14:44

Up. Od czasu kiedy wsadzają gluta pod ihs niema czegoś takiego jak dobre temperatury... Ja skalpowałem młotkiem i imadłem ale efekt zrekompensował stres związany z klapaniem młotkiem po czymś wartym 1500zł :) Ostatnio założyłem MSI Delid Die Guard i temperatury w stresie to max 68 stopni przy 5.0 na LC

#12 Użytkownik jest niedostępny   PrimoGhost 

• Wiejski Overclocker
  • PipPipPipPipPip

Napisany 13 Styczeń 2017 - 17:42

Zobacz postwii, o 13 Styczeń 2017 - 03:26, napisał(a):

Jestem tu z tematu skylake gdzie dałeś odnośnik i względnej filozofii w delidzie niema... I spodziewałem się zdjęć :P

Tak, tak... coś kojarzę.. Wii Dodaj obrazek Miło, że dałeś się zaciągnąć w taką dziurę jak subforum "Inne" :)
Powiem Ci szczerze, że nie spodziewałem się pytań o sam wygląd po sklejeniu i nie fotografowałem numeru bath. Musisz mi więc uwierzyć na słowo, że ten CPU należy do mnie :) Dzisiaj obracałem wentylatory na Noctua i ponownie musiałem zaaplikować pastę.

Dodaj obrazek

Ten syfek na górnym "skrzydełku" to rozpuszczalnik, nie kropelka. Zmył się.
W każdym razie - silikon lekko wyszedł, ale go zostawiłem bo wyglądał w porządku. Silikon termo ma dość dużo rozpuszczalnika - można go w momencie dociśnięcia IHS po prostu objechać na około szpachelką do silikonu i zrobić na zero bo nie łapie PCB od razu. Ja z tego po prostu zrezygnowałem, bo dla mnie bardziej wiarygodnie wyglądał z lekko wypływającym silikonem, niż czyściutko, na zero. Czy się ktoś kapnie w razie draki? Nie wiem. Dla mnie osobiście wygląda wiarygodnie. Kilka SL miałem w rękach i org. było dużo więcej kleju na bokach. Ten z Twojego screena to ktoś chyba w ogóle PCB nie wyczyścił przed klejeniem... Ja nawet tą smugę po kleju polerowałem. W takim stanie nawet bym po gwarancji go nie zostawił... Fuj. Dodaj obrazek

Filozofii z delidem oczywiście nie ma. Nie było nigdzie tylko jakiegoś testu z wykorzystaniem Rockit 88, więc postanowiłem po prostu pokazać, że nawet taki leszczyk, jak ja - może to dobrze i bezpiecznie zrobić. Ty sobie też poradzisz, a zaznaczam - nie jestem specem. Robiłem to 1 raz w życiu. Wcześniej ściągnąłem tylko 5 czapek znajomym :) maszynka obecnie jest u Snipera. Może on zrobi jeszcze jakoś inaczej. Ale myślę, że też na K2 Bond i 20 minut w piec :)

EDIT: Uzupełniłem odnośniki do rezultatów PRZED - wybaczcie, że nie zrobiłem tego od razu, ale Piaskowy Dziadek mnie dopadł Dodaj obrazek
Wii - Teraz widzę jest numer jednak na PCB Podczas operacji też go widać Dodaj obrazek

Większa siara będzie, jak ktoś z MORELE tu wejdzie i poczyta Dodaj obrazek 
Ale bez jaj znowu... na co dzień lata na 4600 Mhz i psim 1.21V. Nie powinien paść ot tak.

Ten post był edytowany przez PrimoGhost dnia: 13 Styczeń 2017 - 17:51

#13 Użytkownik jest dostępny   VSS 

• Enthusiast
  • PipPipPipPipPip

Napisany 14 Styczeń 2017 - 22:01

Haaaa , seria F :P

#14 Użytkownik jest niedostępny   PrimoGhost 

• Wiejski Overclocker
  • PipPipPipPipPip

Napisany 15 Styczeń 2017 - 11:13

Źle? :D

#15 Użytkownik jest dostępny   czolgista778 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 15 Styczeń 2017 - 23:04

Max 58*C przy 5.4GHz? Dodaj obrazek Czym go clodzisz bo raczej nie ta D14?

#16 Użytkownik jest niedostępny   PrimoGhost 

• Wiejski Overclocker
  • PipPipPipPipPip

Napisany 15 Styczeń 2017 - 23:41

Zobacz postczolgista778, o 15 Styczeń 2017 - 23:04, napisał(a):

Max 58*C przy 5.4GHz? Dodaj obrazek Czym go clodzisz bo raczej nie ta D14?

To bardzo duża temperatura zważając na to, że Super Pi to benchmark jednowątkowy. Wygrzewaczem pokroju PRIME, OCCT jestem go w stanie schłodzić maksymalnie przy 5.2 Ghz. Dalej Noctua mnie nie puszcza. Jest prawie 280W na watomierzu ( sama buda - IDLE 55W ) Chłopaki z wątku Skylake mają LC zdolne chłodzić nawet 350W ( granice full load dla 6700K przy napięciu bliskim 1.6 )

W grach za to nie ma problemu z temperaturami. Dzisiejszy film.

Wszystko zależy od napięcia, a ta sztuka po prostu zadowala się bardzo niskim napięciem. 4.6 Ghz to 1.20V w profilu XMP 3200, CL15 dla ram.

#17 Użytkownik jest dostępny   czolgista778 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 15 Styczeń 2017 - 23:43

Kompletnie zapomnialem ze SPi faktycznie liczy na jednym rdzeniu. P95 pewnie z 80-90*C dobije.

#18 Użytkownik jest niedostępny   PrimoGhost 

• Wiejski Overclocker
  • PipPipPipPipPip

Napisany 15 Styczeń 2017 - 23:55

Lekkim palcem 85. Ale wydaje mi się, że prędzej wykończy się sekcja zasilania :D Dorzuciłem w 1 poście screeny z Cinebench na 5.2 i 5.3 Ghz. Wynik jest taki sam, jak na 5.2
Nie chcę już ciągnąć Uncore w górę, ani zjeżdżać z ramami na 2400, bo nie o to chodzi.Dodaj obrazek Temperatury już też zdecydowanie wyższe.

W każdym razie morał jest jeden - DELID jest jedynym słusznym wyjściem, którego bardzo się bałem. Korzyści jednak są niesamowite.

Ten post był edytowany przez PrimoGhost dnia: 15 Styczeń 2017 - 23:57

#19 Użytkownik jest niedostępny   Mr0czny 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 16 Styczeń 2017 - 21:23

Czy byłaby możliwość wypożyczenia sprzętu do relid'u bo skleilbym swojego po skalpie

#20 Użytkownik jest niedostępny   Orgiusz 

• AGOIA
  • PipPipPipPipPip

Napisany 18 Styczeń 2017 - 06:10

Dobra robota. Aż kusi wysłać do Ciebie swojego cepa :E

• (53 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ostania »