Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

grzegorz_vip

Windows nie widzi dyski a bios tak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Windows nie wykrywa mi dysku WD 80Gb.W biosie jest wygrywany.W mendźerze urządzeń w windowsie też.Ale nie można na niego wejś.O co chodzi.Wcześniej ustawiałem partycje.I od tamtej pory już go nie widzialem.bardzo proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk jest poprostu niesformatowany. lub wogle nie ma partycji. Jesli ustawiales i nie ma to moze byc oznaka uszkodzenia dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak wyżej,jak w biosie go widać to musisz mieć na nim ustawioną partycje inaczej winda go nie wykryje,nie musi być sformatowany(chyba że masz na nim system),dysk można sformatować również z windowsa(oprócz systemowego)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze co to za dysk? SATA, ATA

po drugie gdzie /czym zakładałeś tą partycję

po trzecie czy odpowiednią partycję założyłeś

po czwarte windows jest jak idiota więc sprawdź czy masz poprawnie zainstalowane sterowniki, czy w ogóle masz (raczej wymagane dla SATA i pamiętaj że niektóre płyty z dyskiem ATA -głównie starsze -również wymagają sterownika żeby dysk był widoczny - przykład Abit BE6 - HPT366)

a po piąte co to znaczy wejść na dysk?? (bo jeżeli chcesz na niego fizycznie wejść to może się zniszczyć) - przepraszam nie mogłem się powstrzymać - podejrzewam że chodzi o podgląd zawartości -jeżeli jest widoczny w systemie, sformatowany, założony poprawny i obsługiwany system plików to nie powinno być problemu.

 

Może być jeszcze 100 powodów ale sprawdź po kolei te wszystkie rzeczy. Powinno działać jak wszystko z nich ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie tak jak kolega napisal...

wiecej informacji prosimy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
po pierwsze co to za dysk? SATA, ATA

po drugie gdzie /czym zakładałeś tą partycję

po trzecie czy odpowiednią partycję założyłeś

po czwarte windows jest jak idiota więc sprawdź czy masz poprawnie zainstalowane sterowniki, czy w ogóle masz (raczej wymagane dla SATA i pamiętaj że niektóre płyty z dyskiem ATA -głównie starsze -również wymagają sterownika żeby dysk był widoczny - przykład Abit BE6 - HPT366)

a po piąte co to znaczy wejść na dysk?? (bo jeżeli chcesz na niego fizycznie wejść to może się zniszczyć) - przepraszam nie mogłem się powstrzymać - podejrzewam że chodzi o podgląd zawartości -jeżeli jest widoczny w systemie, sformatowany, założony poprawny i obsługiwany system plików to nie powinno być problemu.

 

Może być jeszcze 100 powodów ale sprawdź po kolei te wszystkie rzeczy. Powinno działać jak wszystko z nich ok.

 

Dysk to ATA.Tak chodzi mi o podgłąd zawartosci.Moja płyta glówna ta ASRock 775-880.Partycje robiłem jak się windows instaluje.I po tym jak je zrobilem już gi nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro był widoczny podczas startu instalatora to windoza go obsługuje i wydaje mi się że dysk ten nie jest sformatowany (sprawdziłbym dokładnie czy takie zachowanie jak opisujesz występuje ale nie mam w pobliżu żadnego windowsa)

o ile mnie pamięć nie myli to podczas instalacji windows formatuje tylko partycję na której jest instalowany - poprawcie jeśli się mylę, więc jeżeli podczas instalacji założyłeś na nim partycję instalatorem windows i nie zainstalowałeś na nim systemu to dysk ten raczej nie został sformatowany.

spróbuj go sformatować - chyba w "moim komputerze" prawym klawiszem na ikone dysku i formatuj

 

jeśli i to nie pomaga to nadal upewniałbym się czy ta partycja jest poprawnie założona, najlepiej skorzystać z jakiegoś programu do partycjonowania/formatowania bo system windows jak zwykle jest w tym temacie zbyt ubogi

 

Polecam gparted livecd - nagrywasz obraz na płytę, uruchamiasz z niej komputer i masz dostęp do partycjonowania / formatowania wielu systemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to chodzi że ja nie mam widocznego tego dysku w "mój komputer'a gdy jest widoczny to chce go formatować.Gdy włączam formatuj wyskakujeże windows nie był w stanie dokończyć formatowania.mógł byś napisać jak posłurzuć się tym programem który podałeś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o gparted to:

1. ściągasz obraz iso i nagrywasz na cd

2. wkładasz tą płytę do napędu, resetujesz, ustawiasz w biosie startowanie z cd, odpalasz z płyty

3. po kilku chwilach prog, zadaje kilka mało istotnych pytań ale możesz równie dobrze na nie nie odpowiadać i naciskać enter, bo domyślne opcje są wystarczające (język, rozdzielczość, klawiatura, xorg)

4. Po uruchomieniu programu wyświetla się domyślnie zazwyczaj układ partycji pierwszego dysku twardego.

5. W twoim przypadku (ATA) będzie to oznaczało: /dev/hda -pierwszy dysk, /dev/hdb - drugi dysk, /dev/hdc - trzeci dysk i tak dalej hdd, hde, hdf itp.

Aby zmienić dla przykładu na drugi dysk zainstalowany wybierasz w menu opcje Gparted następnie Devices a następnie oznaczenie dysku czyli dla drugiego /dev/hdb.

Dla bezpieczeństwa jeżeli robisz to niepewnie możesz sobie zostawić fizycznie wpięty tylko jeden dysk twardy i wtedy po uruchomieniu będzie domyślnie wyświetlony.

6. Wyświetla się tablica partycji -masz tam naprawdę wiele opcji do wyboru, interesujące dla ciebie będą przede wszystkim (z takimi dużymi ikonami kartki i śmietnika) New - nowa partycja, Delete - kasowanie partycji.

Po stworzeniu/skasowaniu wszystkich które chcesz, możesz je sformatować - w tym celu wybierz w menu Partitions a następnie Format To i interesujący system plików, czyli podejrzewam że FAT32 lub NTFS

7. Na końcu po zrobieniu wszystkiego nacisnij przycisk Apply żeby tak naprawdę wykonać fizycznie wszystkie operacje które zrobiłeś.

 

Jeżeli uda ci się założyć/sformatować partycję tym programem będzie to oznaczało że na 99% z twoim windowsem jest coś nie tak, a jeżeli nie to najprawdopodobniej dysk (na 90%) jest uszkodzony.

 

Program ten jest darmowy i łatwy do znalezienia, wystarczy w wyszukiwarkę google wpisać "gparted" i strona główna programu będzię jedną z pierwszych znalezionych, a następnie pod hasłem "LiveCd" i "Download the latest version here".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jakiś podobny program w swoich zbiorach płyt i już jest wszystko o.k.dzięki za wszystko wszystkim.Jeszcze tylko 2 pytania żeby nie zakladać nowego tematu.

1.Jaką temperaturę powinien mieć dysk twardy.

2.Mam dysk 80Gb i nie wyświetla mi 80Gb tylko 74,5Gb.czy to normalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Znalazłem jakiś podobny program w swoich zbiorach płyt i już jest wszystko o.k.dzięki za wszystko wszystkim.Jeszcze tylko 2 pytania żeby nie zakladać nowego tematu.

1.Jaką temperaturę powinien mieć dysk twardy.

2.Mam dysk 80Gb i nie wyświetla mi 80Gb tylko 74,5Gb.czy to normalne.

 

1. 40-45 stopni podczas pracy.

2. Tak - to normalne. Producenci dysków inaczej sobie liczą ich pojemność przyjmujać, że 1 MB to 1 000 000 bajtów a rzeczywistości jest to 1 024 000 bajtów - stąd róznice. Np. mój stary WD 120GB miał w realnie jakieś 111GB pojemności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest następny problem.jak ten dysk podizelić na partycje.Chciał bym go podizelić na dwie jednakowe partycje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzilas przewod od dysku, moze sprobuj na innym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sprawdzilas przewod od dysku, moze sprobuj na innym.

Co mam sprawdzić już jest wszystko o.kteraz chcę podzielić ten dysk na partycję.Pytam sie gdzie to sie robi i jak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz XP Profesional to w narzedzia administracyjne i tam wybierz zarzadzanie komputerem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...