Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

laymagic

Boot.ini

Rekomendowane odpowiedzi

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /noexecute=optin /fastdetect

 

dodatkowo na dysku C mam windows 7

jak sam wpisywalem zeby bylo okienko wyboru systemu to cos mi nie wychodzilo,

wiec prosze was o pomoc

 

Zpoziomu windows 7 pliku boot.ini nie moge wogule edytowac,

windows 7 mozna odpalic tylko wtedy jesli odpale z plyty bootujacej i naprawie startup

Po tym windows 7 sie odpala ale nie widzi windows xp

W druga strone dziala tak samo, widzi xp a nie widzi 7

 

Gdy dodam linijke:

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows 7" /fastdetect

 

i sprobuje odpalic win 7 to wyskakuje mi komunikat:

nie znaleziono ntoskrnl.exe lub jest uszkodzony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

win 7 i vista nie dopisują się do boot.ini i nie używają go podczas startu, wszelkie dopisywanie ręczne nie ma więc sensu - win 7 i vista uzywaja wlasnego menedzera rozruchu,, czyli plik bootmgr, i bazy danych rozruchu w pliku bcd w folderze boot; jeśli masz win 7 i np xp to rozruchem obu systemów steruje win 7, boot.ini używa tylko xp; jesli chodzi ci o to, ze nie ma

wyboru xp to musisz go dopisac do bazy rozruchu 7 - w win 7 w uruchom wpisz cmd, i wpisz polecenia

 

bcdedit /create {ntldr} /d "Windows XP Professional"

bcdedit /set {ntldr} device partition=C:

bcdedit /set {ntldr} path \ntldr

bcdedit /displayorder {ntldr} /addlast

 

po każdym poleceniu enter

 

zakładam, ze boot.ini, itd. masz na c

 

ps. - gdyby nie dzialalo, to sprawdz, czy na c są pliki ntldr, boot,ini, ntdetect, jesli nie ma przekopiuj z partycji xp - pliki chronione, musisz odhaczyc w opcje folderow - widok ukryj chronione pliki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
win 7 i vista nie dopisują się do boot.ini i nie używają go podczas startu, wszelkie dopisywanie ręczne nie ma więc sensu - win 7 i vista uzywaja wlasnego menedzera rozruchu,, czyli plik bootmgr, i bazy danych rozruchu w pliku bcd w folderze boot; jeśli masz win 7 i np xp to rozruchem obu systemów steruje win 7, boot.ini używa tylko xp; jesli chodzi ci o to, ze nie ma

wyboru xp to musisz go dopisac do bazy rozruchu 7 - w win 7 w uruchom wpisz cmd, i wpisz polecenia

 

bcdedit /create {ntldr} /d "Windows XP Professional"

bcdedit /set {ntldr} device partition=C:

bcdedit /set {ntldr} path \ntldr

bcdedit /displayorder {ntldr} /addlast

 

po każdym poleceniu enter

 

zakładam, ze boot.ini, itd. masz na c

 

ps. - gdyby nie dzialalo, to sprawdz, czy na c są pliki ntldr, boot,ini, ntdetect, jesli nie ma przekopiuj z partycji xp - pliki chronione, musisz odhaczyc w opcje folderow - widok ukryj chronione pliki...

 

Dzieki, zrobilem tak jak mowiles, dopisalem do bazy rozruchu i wszystko pieknie dziala. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i pozdrawiam forumowiczów - to mój pierwszy post:)

 

Mialem podobny problem, zastosowalem sie do sposobu edycji laymagic'a, naprawilem Win7, ale... komplikuje sprawe uzywanie obrazu ghost'a jako backupu.

Zeby za duzo sie nie rozpisywac - sytuacja - z poziomu partycji nr 1:

 

1. Jeden twardy dysk 160 GB.

2. 3 partycje:

- (1) - primary, "system", ozn. dysk C:, 15 GB - dla Win XP - gotowy do pracy,

- (2) - dysk logiczny, ozn. D: - dla danych, kopii, obrazów ghost'a z XP i Ein 7 itd.

- (3) - primary, "aktywna", ozn. E:, 20 GB - dla Win 7 - "testowanie" - bylem wierny XP, ale chyba czas na przesiadke, tym bardziej, ze moje wrazenia i opinie innych o Win 7 sa na razie OK.

 

Bardzo prosilbym o skrótowe, ale przystepne wyjasnienie (lamerem chyba nie jestem), co (primary, extended, logical, litera dysku?) i jak (rozruchowy, aktywny, systemowy, ustwienia boot.ini w XP?) poustawiac, by:

- multi-boot - XP albo Win 7), rozumiem, ze Win 7 jest nadrzedny

- móc robic ghost'a partycji z XP, Win 7 i nie tracic opcji multi-boot.

Po zainstalowaniu Win7 (XP juz byl zainstalowany) byl multi-boot, ale po zrobieniu ghost'a / ghost'ów z XP / Win 7 wszystko sie rozsypalo.

 

Po naprawieniu bootmgr w Win 7 (jak w poscie), jest multi-boot, ale po wybraniu opcji XP krzyczy, ze "nie ma ntldr", a po restore XP ghost'em jest w Win 7 problem z "hal.dll".

Cudownie byloby jeszcze, gdyby w kazdym systemie nie bylo widac dysku z plikami drugiego systemu - by przypadkiem nie nadpisac plików.

Ciekawostka jest, ze bedac na XP moglem bez problemu modyfikowac jego pliki systemowe, ale przy modyfikowaniu plików Win 7 (teoretycznie nieaktywnego) dostep do nich byl zabroniony.

 

Z góry dziekuje za kazda porade

i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem... Win 7 + XP i przy pierwszej instrukcji zrobiłem chyba wszystko dobrze... ale wyskakuje błąd HAL.DDL. Co robić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzeba wejść na ten nie startujący system z konsoli odzyskiwania i "odzyskać" plik boot.ini - komunikat z hal.dll oznacza najczęściej brak pliku boot.ini - krótkie wyjasnienie - jeśli kopiowałeś system ghostem, mogłeś przekopiować system, ale niekoniecznie jego pliki rozruchowe, tzn ntldr, boot.ini, ntdetect - te pliki w przypadku wielu systemów mogły być na c, a sam xp na d, dlatego po zrobieniu kopii d xp nie wystartuje, bo nie ma plików startowych - pliki rozruchowe z reguły są na c, bez względu na to, gdzie jest system - w układzie z vistą\7 pliki rozruchowe xp muszą być na tej samej partycji, co bootmanager

visty\xp, czyli plik bootmgr i folder boot - plik boot.ini powinien mieć wpis wskazujacy położenie systemu xp, wiec jesli standardowy wpis jest

 

[boot loader]

timeout=3

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

 

to 1 po partition oznacza c, 2 powinno być dla d, itd - w układzie wielu systemów bootmgr visty\7 wyswietla ci menu wyboru,

po wybraniu xp przekazuje kontrolę rozruchu do ntldr (dlatego ntldr musi być na tej samej partycji), ntldr odczytuje położenie

systemu z wpisu w boot.ini (więc boot.ini też na tej samej partycji) i startuje system

 

trzeba wiec z konsoli odzyskiwania przekopiować ntldr na partycję z xp (albo na dysk z xp), i utworzyć boot.ini na tej partycji - boot.ini odtworzysz poleceniem w konsoli

 

bootcfg /repair

 

na pytanie konsoli wpisujesz najpierw nazwę systemu, np xp home, potem fastdetect (to niekonieczne)

 

ntldr przekopiujesz z płytki, polecenie

 

copy x:\i386\ntldr c:\

 

x - litera napędu

 

gdyby były problemy - wpisz do google "polecenia konsoli odzyskiwania", jest jeszcze wiele dodatkowych poleceń, które mogą pomóc

 

ps. możliwe, ze kopie systemu xp mie mają właściwych sektorów rozruchowych i startowych na dysku i partycji - przywraca się je poleceniami konsoli

 

fixmbr

 

fixboot

 

jeśli nie ma ntdetect musisz go też przekopiować, polecenia te same, co do ntldr

 

co do partycji, to partycja systemową (z której startuje system, czyli gdzie są jego pliki startowe, niekoniecznie sam system,

paradoksalnie partycja z systemem nazywa się bootujacą) może być tylko partycja podstawowa, nie rozszerzona - jeśli kopia xp jest na rozszerzonej sam nie może wystartować, chyba, że zmieni się partycje rozszerzona na podstawową, można to zrobic jakimś programem do partycji, np partiton magic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra problem z hal.ddl zniknął... ale pojawił się nowy: błąd konfiguracji dysku... A windowsa nie kopiowałem tylko instalowałem (najpierw 7 później xp).

Win 7- dysk 1 partycja 1

Win XP- dysk 2 partycja 3

 

Czyli jak boot.ini startuje z dysk1 part1 to na dysk2 part3 nie jest już potrzebny czy ma zostać taki jak był przed edycja (inny na dysku z win7 a inny na XP)

 

Ale chyba już boot.ini działa poprawnie... bo hal przepadł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz inny problem, nie problem ze startem systemu po klonowaniu - xp nie mozna instalować po 7, bo nadpisuje kody startowe 7, i 7 nie wystartuje - starszy system zawsze instaluje się najpierw, potem nowszy - kody przywrócisz chyba?

programem easy bcd (albo z plytki visty przez napraw rozruch\start systemu, coś w tym guscie), albo programikiem

Bootice (musisz tam wybrać dla mbr nt6, dla pbr (partition boot record) bootmgr - Bootice używasz normalnie z xp - po przywróceniu kodu 7 powinien wystartować, wtedy musisz dopisać xp do jego bazy rozruchu, poleceniami jak w moim poście powyzej w tym wątku, albo używając easy bcd, uważaj na własciwy wpis w boot.ini - dla xp powinien być

 

multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(3)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional"

 

co oznacza 2 dysk (rdisk), 3 partycję (dyski liczymy od 0, partycje od 1)

 

boot.ini, ntldr, ntdetect muszą być na 1 partycji 1 dysku (z 7)

 

musisz tez ustawić w bios dysk bootujący - jeśli chcesz startować przez 7 z wyborem systemów musi to być dysk 1,

jeśli z 2 tylko z xp oczywiscie dysk 2, ale wtedy w rdisk w boot.ini musi być rdisk(0), bo dla bios dysk bootujący jest zawsze pierwszy; uważaj też w easy bcd\bootice przy zapisywaniu kodów startowych (bootloader), żeby zapisać je na własciwym dysku - dla 7 + xp na dysku 1, tylko dla xp na dysku2; mozesz oczywiscie tez startować systemy niezaleznie ustawiajac boot w bios, ale oba dyski musza miec wlasciwie zapisane kody startowe, 1 kod 7, drugi xp (te kody sa praktycznie identyczne, tylko kod 7 na sektorze startowym partycji uruchamia plik bootmgr, kod xp plik ntldr)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

]Witam.

Mam podobny problem.

Zainstalowane mam na c win7 na d winxp.

Podczas wyboru systemu 7-ka startuje normalnie i działa ok, za to po wyborze xp pokazuje się komunikat

 

Windows failed to starart.A recent hardware or software change might be the cause. to fix the problem:

1.Insert your Windows installation disc and restart your computer.

2.Choose your language settings, and then click "Next."

3.Click "Repair your computer."

 

if you do not have this disc, contact your system administrator or computer manufacturer for assistance

 

File: \ntdlr

Status:0xc000000f

Info: The selected entry could npt be loaded because the application is missing or corrupt

 

Win 7 jest na dysku drugiej partycji c a xp na trzeciej partycji d, poza tym jest jeszcze partycja zastrzeżona przez system do której nie można się dostać spod win7.

Po naprawie xp z konsoli działa xp ale nie startuje win7.

Z poziomu xp można się dostac do partycji zastrzeżonej.

 

"www.datelnet.pl/dok.pdf."screen może coś pomoże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli masz partycję zastrzeżoną to chyba jest to partycja system - musisz to sprawdzić - napraw 7 z płytki (napraw start, albo bootrec fixmbr i fixboot - albo jeśli nie masz płytki program easy bcd z xp - w sekcji bootloader wybierz vistę\7), po naprawie uruchom cmd w trybie administratora i wpisz polecenie bcdedit, i enter - powinny się wyświetlić informacje z bazy rozruchu 7 - w sekcji 1 menedzer rozruchu będzie informacja, gdzie jest boot manager, czyli plik bootmgr - jeśli będzie

device = ...harddisk volume 1 to masz partycję system - pliki rozruchowe xp, czyli ntldr, ntdetect, i boot.ini muszą być na tej własnie partycji - te pliki xp możesz skopiować z płytki, z i386, nie sa spakowane, wiec wystarczy je przekopiowac na system, boot.ini musisz przekopiowac z innej partycji, jesli masz, albo utworzyć - sprawdz w xp, folder windows\pss - powinien być tam plik boot.ini backup - po prostu usuń backup z nazwy - wpis w boot.ini powinien wskazywać na partycję z xp, tzn z jego folderem windows - partycje liczymy od 1, więc jeśli xp masz na d powinno chyba? być

 

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS..

 

- piszę chyba? bo nie wiem jak traktowana jest partycja system - kolejny raz ms uszczęśliwił świat pomysłem (czyli partycją system), tylko po 1 użytkownik nie wyraził zgody na tę partycję, po 2 - bardzo niewiele informacji można o niej znalezć, itd - np ty być może będziesz musiał dopisać xp do bazy rozruchu 7, wtedy trzeba wpisać nazwę partycji z ntldr, normalnie jest to litera, np c, itp - jak dopisać partycję system - czy wpisać system, czy np harddisk volume 1, jak w bcdedit - gdzie szukać o tym informacji?

 

w niewłaściwej kolejnosci instalowałeś systemy - gdybyś zainstalowal najpierw xp nie byłoby partycji system, i nie byłoby problemów - chyba, że miałeś 7 preinstalowany

 

o partycji system - zobacz ten wątek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie dotyczące win xp i win7. Postąpiłem podobnie jak kolega, zainstalowałem xp jak miałem juz zainstalowany w7. Ten sam zanik bootowania w7. Jestem ciekaw czy wywalenie xp przywróci bootowanie w7. Wie kots może? Będę wdzięczny za udzielenie informacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już raczej bez uszkodzenia W7 XP nie wywalisz żeby wszystko normalnie działało ... Ale tak to powinno zacząć się bootować ( czy ze skutkiem to nie wiem ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie nie przywróci - jeśli masz płytkę 7 użyj poleceń w cmd w naprawie komputera

 

bootrec /fixmbr

 

bootrec /fixboot

 

jeśli nie masz użyj programu easy bcd, w zakładce manage bootloader zaznacz bootloader visty\7, po restarcie wystartuje 7, żeby wyświetlił ci wybór xp dopisz xp do bazy rozruchu 7 za pomocą easy bcd, albo użyj w cmd w 7 (w trybie administratora) poleceń z postu # 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1-dysk SATA partycja C-Windows 7

2-dysk ATA partycja D-Windows XP

Witam

mój problem polega na tym że, gdy uruchamiam kompa z pierwszego dysku, mogę wybrac system w7 i xp,lecz w7 uruchamia sie normalnie a xp jak by sie zawiesił bo jest tylko czarny ekran. ale gdy uruchamiam kompa z drugiego dysku to bez problemu uruchamia się xp :hmm:, Proszę o rady bo już nie mam pojęcia o co chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli uruchamiasz z 2 dysku xp tzn, że pliki startowe xp są na drugim dysku - żeby się uruchamial przez wybór w 7 muszą być na 1 dysku na partycji 7 - w 7 w mój komputer, w narzędzia - opcje folderów - widok odhacz ukryj chronione pliki.. i powinieneś na c zobaczyć pliki startowe xp - ntldr, ntdetect, i boot.ini - w boot.ini sprawdz poprawność wpisu - jeśli masz xp na d na 2 dysku powinno być

 

multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS=

 

jeśli nie ma plików przekopiuj je z 2 dysku, ale wtedy w boot.ini musisz zmienić wpis w pozycji rdisk - zamiast rdisk(0) musi być rdisk(1)

 

ps - pliki na partycję 7 kopiuj z xp, nie z 7 (bo wtedy musisz je przejmować na własność) - zmień wpis z rdisk tylko w boot.ini na partycji 7, tego na partycji xp nie zmieniaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK wielkie dzięki xD

Zrobiłem tak jak napisałeś i wszystko ładnie gra :D plusik dla Ciebie :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. To mój pierwszy post i opisze w nim swój problem który jest podobny nieco do tych powyższych.

Mam 3 dyski i 6 partycji. Na dysku (dysk 1) C:/ miałem zainstalowanego Windowsa 7 a po jakimś czasie zainstalowałem sobie Windowsa XP na partycji H:/ (dysku 3). W takiej kolejności było to na W7 . Domyślnie uruchamia mi się XP a gdy odłączam dysk z systemem XP to pojawia mi się komunikat dotyczący W7

 

"Nie można uruchomić systemu Windows, ponieważ wystąpił problem z konfiguracją sprzętu dysku komputera.Nie można czytać wybranego dysku rozruchowego. Sprawdź ścieżkę rozruchu i sprzęt dysku.Sprawdź dokumentację systemu Windows dotyczącą konfiguracji sprzętu dysku oraz instrukcje sprzętu, aby uzyskać dodatkowe informacje."

 

Teraz mam dostęp do systemu XP a chce doprowadzić do tego żeby domyślnie odpalał mi się W7. Nie chce też żeby był wybór przy włączeniu komputera który system chce uruchomić. Windows XP ma być niewidoczny i ma się odpalać tylko wtedy jak wcisnę F9 i wybiore z którego dysku ma startować. Obecnie tak się pomieszało że pliki systemowe XP mam na partycji C:/ (dysku 3) a pliki systemowe W7 mam na partycji E:/ (dysku 1). Byłbym wdzięczny za pomoc ale taką jak chłop chłopu na polu jak ma zagrabiać.

 

Dodano:

 

Teraz to się wogóle zjeb... Na dysku C:/ są pliki boot.ini itd. Na dysku D:/ mam pliki systemowe XP a na dysku E:/ pliki systemowe W7. W dysku C:/ mam filmy ponad 300gb a komputer mi ten dysk oznaczył systemowym i nie mogę zmienić litery dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli xp ma startować z h i nie być w wyborze musisz przenieść pliki startowe na h (ntldr, ntdetect, boot.ini) - w boot.ini w pozycji rdisk musi być rdisk(0), poza tym bez zmian - teraz wystarczy uczynić h partycją aktywną (za pomoca diskpart z xp albo 7, poczytaj w sieci o poleceniach dla diskpart, żeby zrobić partycję aktywną wystarczy ją wybrać i wpisać active), i zapisać na sektorach rozruchowym i startowym kody xp za pomocą poleceń fixmbr i fixboot w konsoli xp - jeśli nie masz płytki xp możesz je zapisać z płytki 7 za pomocą polecenia w cmd

 

cd boot

bootsect /nt52 sys

 

możesz też ściągnąć programik bootice i zapisać kody xp na h - trzeba wybrać nt5 dla mbr i pbr (partition boot record) - jeśli będziesz używał go z xp uważaj, żeby zapisać kody na własciwym dysku(xp); możesz też nim spróbować zapisać kody startowe 7, bo prawdopodobnie 7 nie startuje, bo xp nadpisał jego kody rozruchowe - dla 7 musisz wybrać nt6 - jeśli pliki rozruchowe xp są na c tzn, że c jest rzeczywiscie systemowa, i na tym dysku i na c musisz zapisać kody 7; kody oczywiście możesz też zapisać z płytki 7, polecenia

 

cd boot

bootrec /fixmbr

bootrec /fixboot

 

7 powinien startować po tych poleceniach

 

ps - jeśli masz sata i hotplug musisz diskpartem zrobić h aktywną, a potem odłączyć dyski poza h, i użyć w konsoli xp fixmbr i fixboot, albo z płytki 7 to /n52, bo jeśli nie odłączysz to konsola zastosuje te polecenia do c, nie h, i nic się nie zmieni - gdybyś miał z tym problemy użyj bootice - ale nie wiem, jak można w nim wybrać dyski, chyba ma, z tego co czytałem, taką możliwość; problem z wieloma dyskami polega na tym, że systemy nie widzą dysków fizycznych, tylko logiczne, czyli partycje, a partycja aktywna, czyli rozruchowa - systemowa może być tylko jedna - niemniej raczej nie ma z tym problemu w codziennej eksploatacji, tylko musisz uważać, żeby kody xp zapisać na h - 3 dysku, 7 na c - 1 dysku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkch , mam podobny problem .. Mam windows Xp zainstalowalem dzisiaj Win 7 wszystko ladnie zainstalowalem stery resnalem system raz i wszystko ladnie a potem resnolem drugi raz i niewykrywa w biosie win7 i niemoge go wybrac . Niema go przypomnialo mi sie ze takze instalowalem wczeniej drugiego xp i bylo to samo ze niedzialal po resecie ... mam 3 dyski Dysk0 Dysk1 Dysk2(D) z czego Dysk0(E) jest podzielony na 2 partycje F i C z czego F to p Rozruchowa i windows xp jest na F czemu F? nie C otuz kiedys bylo to C tylko jak dopinalem nastepne dyski to pokrecilem z kabelkami bo ciezko bylo to podpiac bo sie niemiescily.... win xp mam Na F a zarowno kiedys Drugiego XP jak i teraz win7 instalowalem na C :/ chcialbym to naprawic zeby widzialo mi windowsy z innych partycji zeby a zwlaszcza chodzil teraz zaisntalowany win 7 ;/ co mozecie poradzic ?

 

przekopiowalem bootmgr i katalog boot z C na F czyli na pratycje rozruchowa no ale teraz niedziala Xp jest menu wyboru win7 albo starszej kopii win i jest tam moj Xp tylko ze jak daje na niego to... pisze """Nie można uruchomić systemu Windows, ponieważ wystąpił problem z konfiguracją sprzętu dysku komputera.Nie można czytać wybranego dysku rozruchowego. Sprawdź ścieżkę rozruchu i sprzęt dysku.Sprawdź dokumentację systemu Windows dotyczącą konfiguracji sprzętu dysku oraz instrukcje sprzętu, aby uzyskać dodatkowe informacje.""" niechce kombinowac dalej na podstawe waszych wypowiedzi wczeniejszych bo przekombinuje moze ktos poradzic co najlepiej byloby zrobic ?zeby to odkrecic ^^( jak teraz zrobic zeby XP dzialal ?)

 

ale sie namieszalo znow mi win7 niedzialal po resecie tylko Xp i doszlem do tego ze musze miec plyte win 7 zeby go odpalic xD zawsze to jakis sposub na 2 systemy ale da rade cos poradzic ? bo zamierzalem jeszcze viste na probe dac ale z tego co widze po tym co sie dzieje to kiepski pomysl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podłącz dyski tak jak były podłączone, jak instalowałeś 7 - z płytki 7 użyj naprawy komputera i napraw start - jeśli nie podziała wybierz linię poleceń i wpisz polecenia

 

cd boot

 

botrec /fixmbr

bootrec /fixboot

 

jeśli nie podziała i 7 nie będzie startował znów użyj linii poleceń i wpisz polecenie

 

cd boot

 

bootsect /nt52 sys

 

jeśli masz plytke xp możesz użyć konsoli odzyskiwania i poleceń fixmbr i fixboot - jeśli xp nadal nie będzie startował spróbuj polecenia bootcfg /rebuild

 

teraz powinien wystartować xp

 

jeśli którykolwiek wystartuje musisz sprawdzić, która partycja jest aktywna - wpisz diskmgmt.msc do uruchom, i sprawdz dyski i partycje - 1 partycja dysku 0 będzie raczej na pewno partycją aktywną niezależnie od litery - powinna się nazywać systemową; żeby systemy startowały ich pliki startowe i folder boot muszą być na tej partycji, same systemy mogą być na dowolnej partycji - pliki startowe xp to ntldr, ntdetect, i boot.ini - w boot.ini musi być prawidłowy wpis wskazujący położenie systemu xp - pozycja rdisk oznacza dysk twardy, i liczy sie od 0, partition wiadomo co, i liczy się od 1 - więc dla c powinno byc rdisk(0)partition(1), itd... jeśli na partycji aktywnej nie będzie pliku bootmgr i folderu boot 7 to trzeba je tam przekopiować, a potem przebudować bazę rozruchu, czyli plik bcd.dat, ale to skomplikowane, i prawdopodobnie okaże sie niepotrzebne.. jeśli 7 wystartuje to trzeba dodać xp do jego bazy rozruchu - jeśli pliki xp są na partycji aktywnej i wpis w boot.ini jest ok, trzeba uruchomić wiersz polecenia w 7 w trybie administratora (menu start - akcesoria - prawy klik na wierszu polecenia) i wpisać polecenia

 

bcdedit /create {ntldr} /d "Windows XP Professional"

bcdedit /set {ntldr} device partition=C:

bcdedit /set {ntldr} path \ntldr

bcdedit /displayorder {ntldr} /addlast

 

oczywiscie jeśli partycja aktywna będzie miała inną literę niż c (w 7) musisz wpisać tę literę

 

jeśli wystartuje xp, nie 7, musisz, jak napisałem, prawdopodobnie, przebudować bazę rozruchu 7

 

ps - piszesz, że nie widzi w biosie 7, wiec prawdopodobnie próbowałeś startować systemy z różnych dysków przez zmianę dysku bootującego w biosie - jeśli chcesz używać wyboru systemu w 7 jego dysk musi być dyskiem bootującym - całe zamieszanie powstało prawdopodobnie stąd, że ustawiałeś różne dyski jako bootujące w biosie - systemy operacyjne nie widza oddzielnych dysków twardych, widzą tylko dyski logiczne, czyli partycje, i partycja aktywna może być tylko jedna dla wszystkich dysków fizycznych - bios może wystartować systemy tylko z jednej partycji, więc powinna nia być tylko partycja 7

(jego plików rozruchowych, niekoniecznie systemu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba niedam sobie z tym rady xD narazie probowalem wpisac comendy w wierszu polecen 7

bcdedit /create {ntldr} /d "Windows XP Professional"

bcdedit /set {ntldr} device partition=C:

bcdedit /set {ntldr} path \ntldr

bcdedit /displayorder {ntldr} /addlast

 

ale wyskakuje ze niemozna otworzyc magazynu danych konfiguracji rozruchu. Odmowa dostepu :<

 

p.s "użyj naprawy komputera i napraw start - jeśli nie podziała wybierz linię poleceń" w sesie ze jak bede odpala plytkie 7 w biose ? czy jak ^^ bo az taki dobry niejestem w tym kombinowaniu

 

a ze niewidzi w biose chodzilo mi ze niewyskakuje menu wyboru 7 albo wczesniejszej kopii systemu (co po kliknieciu przechodzi do wyboru windowsow z boot.ini a mam tam 2 z tego jeden niedzialajacy) tylko jak niema plytki z 7 w cd romie to odrazu idzie do wyboru xp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uruchomiłeś cmd w trybie administratora - w menu start - wszystkie programy- akcesoria - wiersz poleceń powinna być taka opcja w prawym kliku

 

jeśli startuje z płytką 7 w napędzie, tzn, że na dysku brakuje mu pliku rozruchowego, czyli pliku bootmgr - wystartuj z płytki 7 jak do instalacji (czyli w biosie start ustawiony na start z płytki), wybierz naprawę komputera, i spróbuj napraw start - jeśli się nie uda w napraw komputer wybierz wiersz polecenia, i sprawdz czy na c jest bootmgr - wpisz polecenia

 

cd c:

 

dir

 

powinna wyświetlić się zawartość partycji c - sprawdz, czy jest bootmgr, jeśli nie będzie sprawdz inne partycje, na partycje przechodzi się poleceniem cd i litera partycji, jak powyżej, potem wpisujesz polecenie dir, żeby wyświetlił, co jest na partycji

- jak znajdziesz bootmgr przekopiuj go na partycję aktywną (sprawdziłeś w zarządzaniu dyskami, która jest systemowa) -

polecenie przykładowe

 

copy f:\bootmgr c:\

 

bootmgr musi być na tej samej partycji, na której jest folder boot!

 

jeśliby pliku bootmgr w ogóle nie było na dysku możesz przekopiować z płytki, ale nie wiem na pewno, gdzie jest - prawdopodobnie w folderze boot (na płytce), wtedy polecenie

 

copy x:\boot\bootmgr c:\

 

x=litera napędu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dalem naprawe komputera i naprawe startu i niewykrylo nic

poleglem przy konsoli

X:\surces> tak pisze i wpisalem cd c: wyskoczylo C:\ i podtym znowu X:\surces> i gdzie mam to dir wpisac ? bo caly czas pokazywalo mi jedno i to samo czy dawalem cd C: czy cd F: ;/ w kazdym razie bootmdr tam niebylo :/( w sensie pokazane byly pliki i ich ilosc ale patrzylem i bylo to samo) :/

 

p.s no rozruchowa mam partycje F ale kiedys byla to C Xp instalowany byl na C ale podpinalem dodatkowe dyski pomieszalem kabelki... i C nazywala sie F od tamtej pory ...niedzialalo tylko kilka programow ale system tak ... co zabawniejsze jak dawalem msconfig to w boot.ini widzialo tego boota z C partycji a uruchamial sie z F bo probowalem zmieniac parametry i nic niedalo :/ a teraz win7 dal pliki rozruchowe na C .... ale jest namieszane ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale czy 7 się uruchamia z płytką w napędzie - jeśli tak to kliknij prawym na napędzie, eksploruj, i przekopiuj plik bootmgr na partycję rozruchową, powinien być od razu na płytce (czyli nie w folderze)

 

jeśli w ogóle nie startuje to użyj jak poprzednio wiersz polecenia z płytki, i wpisz polecenia

 

diskpart

 

select disk 0

 

select partition 1

 

detail partition

 

wyświetlą się informacje o 1 partycji na dysku - zwróć uwagę na informację active - czy będzie yes czy no - jeśli yes to 1 partycja jest aktywna; teraz sprawdz informację pod Ltr (czyli letter =litera partycji), czy będzie c czy f; pod info powinno być, że jest to partycja system, czyli rozruchowa

 

wpisz polecenie exit, diskpart powinien zniknąć, i wpisz polecenia

 

xcopy x:\bootmgr c:

 

x - litera twojego napędu - oczywiście, jesli diskpart pokaże, że litera partycji system to f musisz wpisać f zamiast c

 

jeśliby coś poszło nie tak i 7 nadal nie startowal użyj jeszcze raz wiersz poleceń i wpisz polecenia

 

expand bootmgr temp

 

attrib bootmgr -s -r -h

 

del bootmgr

 

ren temp bootmgr

 

attrib bootmgr -a +s +r +h

 

jeśliby się okazało, że bootmgr już jest na partycji to przyczyną niestartowania 7 może być brak pliku winload.exe w windows\system32 - sprawdż, czy ten plik jest

(wierszem polecenia sprawdzisz też - polecenia x:\system>c:, potem cd windows\system32, i na końcu dir)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No 7 idzie jak mam plyte w napedzie i jest wybor win7 albo inna kopia systemu windows i tam jest xp ktory niechodzi jak wyjme plyte to przeskakuje odrazu do xp ktory dziala wtedy xD no bootmgr mam na wszystkich partycjach xD dla pewnosci

 

komendy niedzialaja pisze odmowa dostepnu i niemozna odlalezsc okreslonego woluminu ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...