Skocz do zawartości
Phoenix.

AMD RYZEN OC RAM

Rekomendowane odpowiedzi

przyłączam się do prośby Sendziego :E

będzie do czego porównać wyniki

ustabilizowałem swoje balisty na 3733 mhz

15-20-15-35, 56 560 cr1, napięcie 1,45v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwyżej jak naprawie kompa z intelem na pokładzie:E . Tu nie kręcę nic , bo boxowy cooler , a do oc ram mam za mało czasu:E .

 

Jakbym navisa przerzucił to kto wie, może 5ghz by pękło:E .

 

b248af560883052e.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to ma wspólnego z tematem bo nie skumałem ? :E:Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbytnio nic, ale żeby nie było że boję się wrzucić ss z Aidy na 4175mhz i się wymiguje xd. Apropo wszedłem do biosu tylko boota zmienić, a wylądowałem w innej podzakladce xd.

 

Macie Panowie, żeby nie było że jestem gołosłowny:

 

Cb r20 3830pkt +-

 

https://valid.x86.fr/06ptwg

 

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/1935956

 

00606e642d72f10d.jpg

 

8d27ca152c87a04d.jpg

 

I tu już na koniec, kolejny raz aida puszczona, żeby nie było, że te latency to wypadek przy pracy :E.

 

c909b5a7ad40c669.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jednak wróciłem do 3733 16-19-16-36

wyniki praktycznie tylko w aida i geeku różne i to wcale nie dużo, natomiast katowanie 1,45v, gdzie mi przy cl16 1,39v wystarcza, przesądziło

poza tym w benchu SotTR, gdzie ładnie pokazuje render cpu w tabelce po OC ram, wyniki także takie same, podobnie w AC Odysej

ale dobrze wiedzieć, że latają na cl15 3733 , może przyatakuję 3800, a tu jakby się udało na cl16 to wtedy może bym tak zostaił ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.45v to nie katowanie :).

Jakbyś pompowal powyżej 1.5v to możnaby się martwić. U mnie gdm off + nastaw co mam zrobił 1fps różnicy względem patriotow ustawionych na 3800mhz cl16 gdm on. Więc wydajnosciowo mam ułamki procent straty, a 98% ceny cruciali w kieszeni. Dla mnie to było dobre posunięcie. Szkoda, że mi poszły sprzed nosa cruciale 2x16gb za 520zl .. bym poszedł w dualranki i mimo słabszych timingow bym pewnie i tak miał troszke wyższą wydajnosc :).

Jak fclk idzie na 1900 to czemu nie, zbytnio do cl16 cruciali voltowac nie trzeba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustawiłem fclk 1900 ramy 1,45 cl16 gdm+ i reset jak było już okno logowania w windows, chyba fclk nie domaga, chyba że na 21 trcdrc zwiększyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej fclk.

Daj vddg 0.95

Vddp 1v

Vsoc 1.13-1.15v i zobacz czy będzie oki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaka najlepsza płytka pod 3600? rozsądna cenowo

co obstawiacie?

 

z musów - ustawianie napięcia w biosie (nie offsetem)

 

b450? x370? x470?

 

a jakby jeszcze ładna była ;p ?

Edytowane przez yampik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja single w geekbenchu mam niski. Na patriotach mialem wysoki a tu mi ucina. Chociaż z drugiej strony na patriotach ostatnio nie grałem w geeka , więc może coś w systemie mi broi.

 

Co do plyty, jeśli zależy Ci na step up Time dla wentylatorów, to odpuść asrocka. Będziesz musiał kamasutre walnąć w biosie, żeby dostroic wentylatory tak, żeby nie pływały obrotami. Teraz jest drożyzna spora, i szczerze powiedziawszy ciężko coś znaleźć ciekawego. Unikaj asusow x370, wiem że ktoś nawet z ryzenem 3xxx miał problem z oc ramu powyżej 3200mhz na asusie x370-pro , po zmianie plyty ram poszedł zdecydowanie wyżej. Wypasione płytki co szło dorwać do 400zl to np x370 taichi. Ja za Professionala gaming dałem 400zl z roczną gwarancja. A ta plyta to dopasiona wersja taichi. Jedyna rzecz co mnie boli w tej plycie to brak możliwości ustawienia step up Time dla wentylatora, poza tym w biosie ma multum opcji do ustawienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, to teraz o tym jak u mnie RAM wpłynął na wydajność. Używam Geekbencha bo w zasadzie liniowo jeden jego wynik przenosi się na wydajność tego czego używam. CPU w BIOSie ustawiony na default, jedynie z ujemnym offsetem na VCore 60mV (u mnie max nie powodujący spadków wydajności).

Wynik z Predatorami 3200CL16 (ustawienia z XMP): 1405/12866

Wynik z Patriotami ustawionymi na 3600CL14: 1441/14099

 

OK, przyrost niewspółmiernie mały do ceny jaką trzeba było zapłacić za Patrioty, ale widać, że porządny RAM warto mieć. A z tego co widzę po wynikach - top10, a może nawet top20 najlepszych wyników single core 3900X jest zrobionych na X570 Taichi, a nie wszystkie są moje ;) Jedynie pierwsze dwa budzą wątpliwości bo są spod MacOSa (a tam Geekbench nie pokazuje płyty głównej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, to teraz o tym jak u mnie RAM wpłynął na wydajność. Używam Geekbencha bo w zasadzie liniowo jeden jego wynik przenosi się na wydajność tego czego używam. CPU w BIOSie ustawiony na default, jedynie z ujemnym offsetem na VCore 60mV (u mnie max nie powodujący spadków wydajności).

Wynik z Predatorami 3200CL16 (ustawienia z XMP): 1405/12866

Wynik z Patriotami ustawionymi na 3600CL14: 1441/14099

 

OK, przyrost niewspółmiernie mały do ceny jaką trzeba było zapłacić za Patrioty, ale widać, że porządny RAM warto mieć. A z tego co widzę po wynikach - top10, a może nawet top20 najlepszych wyników single core 3900X jest zrobionych na X570 Taichi, a nie wszystkie są moje ;) Jedynie pierwsze dwa budzą wątpliwości bo są spod MacOSa (a tam Geekbench nie pokazuje płyty głównej).

 

 

no tak, tylko te 3600c14 zrobi się też na sporo tanszych ballisticach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, tylko te 3600c14 zrobi się też na sporo tanszych ballisticach :)

 

Przy czterech modułach na Predatorach udało mi się z "umiarkowaną" stabilnością ustawić 3600CL18. 3600CL14 na czterech Ballistixach? Pokaż. :)

Nie twierdzę kategorycznie że się nie da, też nie lubię przepłacać, ale pieprzenie się z ustawieniami timingów po kilka dni, żeby ustabilizować RAM nie jest dla mnie - czas to pieniądz. Thaiphoon, DRAM Calculator, pyk i ma działać, ewentualnie drobne korekty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy czterech modułach na Predatorach udało mi się z "umiarkowaną" stabilnością ustawić 3600CL18. 3600CL14 na czterech Ballistixach? Pokaż. :)

Nie twierdzę kategorycznie że się nie da, też nie lubię przepłacać, ale pieprzenie się z ustawieniami timingów po kilka dni, żeby ustabilizować RAM nie jest dla mnie - czas to pieniądz. Thaiphoon, DRAM Calculator, pyk i ma działać, ewentualnie drobne korekty.

 

 

dwumodułowo chodzą pięknie u x użytkowników.

4mod - jest przestrzeń do testu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwumodułowo chodzą pięknie u x użytkowników.

4mod - jest przestrzeń do testu :)

 

To bierz X370 Taichi, którą polecił Ci @novi i kręć. Ta płyta ma t-topology więc preferuje konfigurację 4x. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam 2 kości po 8 - i zmiana mi do niczego nie potrzebna :)

 

+ cena płyty absurdalna niestety

Edytowane przez yampik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam 2 kości po 8 - i zmiana mi do niczego nie potrzebna :)

 

+ cena płyty absurdalna niestety

 

A faktycznie. Myślałem że trochę tańsze, za swoją X570 dałem niewiele więcej ładnych parę miesięcy temu.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, to teraz o tym jak u mnie RAM wpłynął na wydajność. Używam Geekbencha bo w zasadzie liniowo jeden jego wynik przenosi się na wydajność tego czego używam. CPU w BIOSie ustawiony na default, jedynie z ujemnym offsetem na VCore 60mV (u mnie max nie powodujący spadków wydajności).

Wynik z Predatorami 3200CL16 (ustawienia z XMP): 1405/12866

Wynik z Patriotami ustawionymi na 3600CL14: 1441/14099

 

OK, przyrost niewspółmiernie mały do ceny jaką trzeba było zapłacić za Patrioty, ale widać, że porządny RAM warto mieć. A z tego co widzę po wynikach - top10, a może nawet top20 najlepszych wyników single core 3900X jest zrobionych na X570 Taichi, a nie wszystkie są moje ;) Jedynie pierwsze dwa budzą wątpliwości bo są spod MacOSa (a tam Geekbench nie pokazuje płyty głównej).

faktycznie kiepski zysk jak na 12/24, w ogóle można zauważyć , że ten bench słabo się skaluje wraz ze wzrostem rdzeni/wątków, przynajmniej w wyniku multiscore

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy czterech modułach na Predatorach udało mi się z "umiarkowaną" stabilnością ustawić 3600CL18. 3600CL14 na czterech Ballistixach? Pokaż. :)

Nie twierdzę kategorycznie że się nie da, też nie lubię przepłacać, ale pieprzenie się z ustawieniami timingów po kilka dni, żeby ustabilizować RAM nie jest dla mnie - czas to pieniądz. Thaiphoon, DRAM Calculator, pyk i ma działać, ewentualnie drobne korekty.

 

Jak trafi moduły balistixow co chcą pracować na cl14 to zrobią. Micron rev.E , mniej obciąża kontroler pamięci niz samsungi bdie, więc jak patrioty leca 3600cl14 to i edie by poszły, pod warunkiem, że trafi się moduły co chcą pracować na cl14, bo są też takie, które za chiny ludowe nie wbija cl14, mimo że cl16 śmiga na niskim napięciu.

Te ballistixy co mam , śmigają na 3800mhz cl14 nawet. Jeśli chodzi o geekbench, to patrioty maja przewagę w timingach, które dają kopa temu benchowi. Glownie scl, trfc i trcdrd daje boosta w tym benchu. Niestety te timingi na crucialach muszą być zdecydowanie luźniej ustawione , żeby było stabilnie.

 

Wydajnosciowo cruciale 3800mhz cl15 gdm off, są trochę mniej wydajne niz patrioty 3800mhz cl16 gdm on. I zbytnio tu nic nie poprawię, wszystkie timingi mam już w 99% na Maxa ustawione.

 

Yampik@ w którymś sklepie internetowym pl , w outlecie za 540zl była płytka taka jak moja. Patrząc na absurdalne ceny płyt, taka cena nie wydaje się głupia. Było to z miesiąc temu, więc nie mam pojęcia czy oferta nadal aktualna.

 

Z płyt asrocka omijaj bardzo szerokim łukiem x370 gaming k4 , plyta ma błąd fabryczny i po pół roku od wprowadzenia na rynek, została wycofana z sprzedaży

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak patrzac realnie? -budżetowo ;)

jakieś dobre b450 ładne :)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbytnio nic, ale żeby nie było że boję się wrzucić ss z Aidy na 4175mhz i się wymiguje xd. Apropo wszedłem do biosu tylko boota zmienić, a wylądowałem w innej podzakladce xd.

 

Macie Panowie, żeby nie było że jestem gołosłowny:

 

Cb r20 3830pkt +-

 

https://valid.x86.fr/06ptwg

 

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/1935956

 

00606e642d72f10d.jpg

 

8d27ca152c87a04d.jpg

 

I tu już na koniec, kolejny raz aida puszczona, żeby nie było, że te latency to wypadek przy pracy :E.

 

c909b5a7ad40c669.jpg

Dzięki czyli jest ok i cena/wydajność te memki są n1 obecnie :thumbup:

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak patrzac realnie? -budżetowo ;)

jakieś dobre b450 ładne :)?

 

Nie wiem czy ładne, ale chyba asrock b450 pro4 nie m najsensowniej wygląda. Znając asrocka wszystkie biosy są podobne, można na sztywno ustawiać wszystko.

 

Tak z ciekawości, na patriotach i 4175mhz jak to się u Ciebie w aidzie układało? Pewnie 63.x ns pluje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ty ja mam 64.5ns tylko że mam 3733mhz a nie 3800, jak ustawie pełne 4.2ghz to wypluje 64.0

Na takim taktowaniu proca jak ty to wtedy był miał 62-63ns

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...