Skocz do zawartości
bigjack

Jaki router do vlan + kontroli dostępu do internetu wewnątrz vlan

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam routera do domu, który:

1) stworzy kilka VLAN,

2) zarządza połączeniem do internetu wewnątrz wybranego vlan, czyli np.

- żeby urządzenia z vlan1 widziały urządzenia z vlan2, ale odwrotnie już nie 

- żeby zablokować wychodzące połączenia z danego vlan, czyli żeby czajnik działał na sieci lokalnej, ale żeby nie mógł komunikować się z internetem na zewnątrz

Cel to smartdomowe rozwiązania i kontrola co się z czym łączy i tyle.

Najlepiej żeby to było jedno urządzenie. Co byście polecali? Szukam raczej budżetowych produktów, sam niewiele mam wspólnego z sieciami. :D 

Edytowane przez bigjack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, bigjack napisał:

Co byście polecali? Szukam raczej budżetowych produktów, sam niewiele mam wspólnego z sieciami. :D 

Mikrotik (tutaj można sam router, ewentualnie jakieś combo z WiFi, np. hAP ac²), EdgeRouter X, jakiś router z OpenWRT, jakiś mini komputer z OPNsense czy pfSense. Kwestia budżetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Qwinto napisał:

Mikrotik (tutaj można sam router, ewentualnie jakieś combo z WiFi, np. hAP ac²), EdgeRouter X, jakiś router z OpenWRT, jakiś mini komputer z OPNsense czy pfSense. Kwestia budżetu.

Czy ten model jest ok: MikroTik hAP ac3 RBD53iG-5HacD2HnD? Zastanwiam się czy ten mikrotik mnie nie poskłada pod względem konfiguracji. :D 

Chciałbym wydać max 500zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, bigjack napisał:

Czy ten model jest ok: MikroTik hAP ac3 RBD53iG-5HacD2HnD?

Jest OK.

18 minut temu, bigjack napisał:

Zastanwiam się czy ten mikrotik mnie nie poskłada pod względem konfiguracji. :D

Wiesz, to nie jest TP-Link czy inny D-link. Ma normalne web GUI, dedykowany program do konfiguracji, graficznie wyglądający tak jak web gui i jest tez oczywiście cli, czyli linia poleceń :D. Na stronie producenta możesz sobie ściągnąć plik z obrazem iso systemu RouterOS na x86, uruchomić na maszynie wirtualnej (VirtualBox) i możesz sobie zobaczyć jak to wygląda.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz prędkość internetu? Bo jak powyżej 300 Mbps to 500 zł na router będzie za mało jeżeli chcesz dodatkowo wprowadzić wiele reguł na firewallu + jakiś monitoring.
No i żaden router nie będzie miał magicznego przycisku "ustaw za mnie dobrze". Musisz się podszkolić trochę z zagadnień sieciowych, żeby potworzyć własnoręcznie odpowiednie reguły.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, narmiak napisał:

Jaką masz prędkość internetu? Bo jak powyżej 300 Mbps to 500 zł na router będzie za mało jeżeli chcesz dodatkowo wprowadzić wiele reguł na firewallu + jakiś monitoring.
No i żaden router nie będzie miał magicznego przycisku "ustaw za mnie dobrze". Musisz się podszkolić trochę z zagadnień sieciowych, żeby potworzyć własnoręcznie odpowiednie reguły.
 

40 Mbps - więcej nie przewiduję

Haha niestety zgadzam się z tym przyciskiem :( najprościej to by było kupić unifi dream machine - masa materiałów na yt, tylko cena kosmos jak na router dla laika. Są jeszcze jakieś alternatywy w moim budżecie czy zaprzyjaźniać się z mikrotikiem? 

Edytowane przez bigjack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filmik już stary, ale zasady są przedstawione: 


Wszystko zrobione na Edgerouter którymś i do tego AP od Unifi, ale jak obejrzysz film to powinieneś być w stanie zrobić na dowolnym sprzęcie wspierającym VLANy.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrzyłem co jeszcze tu mogło by się nadać. Zakładam, że jako jedno urządzenie działałby tylko MikroTik, a do Unify / Omady musiałbym kupić router + switch + ac? :D 

1) Unify 

usg router 550
Switch USW-FLEX-MINI UNIFI COMPACT 140
UAP-AC-LITE 390
  1080

2) Omada

TP-Link ER605 router, 234
TL-SG2008P switch 406
AC EAP 110 130
  770

3) MikroTik hAP ac3 RBD53iG-5HacD2HnD 

                                                                                                      380

 

 

 

Edytowane przez bigjack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz pchać się w jednego producenta. Jest wtedy zazwyczaj wygodniej, ale nie jest to konieczne. Byle by wszystkie urządzenia wspierały VLANy i żebys wiedział, jak poprawnie skonfigurować firewall. Nie musisz mieć nawet switcha z PoE, bo zazwyczaj do Access Pointów dodają injectory PoE.
Ja u siebie mam EdgerouterX, 2 AP UAC-Lite (1 wpięty przez injector, drugi zasilany z routera, który jest zasilany injectorem), oraz używany switch Cisco SG200-26 (bez P) kupiony za 200 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie dam rady różnych producentów, za dużo do ogarnięcia tematów. Najłatwiej to by było pyknąć to tutorialem z yt 1:1.

Gdyby zmienić switch z Omady na bez PoE to by to wyglądało tak: 

TP-Link ER605 router, 234
TL-SG2008P switch 406
TL-SG2008 switch 278
AC EAP 110 130
  642

Kwota trochę powyżej budżetu, ale do zaakceptowania. :) 

Czy ten zestaw jest ze sobą kompatybilny i czy zapewni mi to na czym mi zależy (z pierwszego postu)? :D

Edytowane przez bigjack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, bigjack napisał:
TP-Link ER605 router, 234
   
TL-SG2008 switch 278
AC EAP 110 130
  642

 

Do routera będziesz miał w zasadzie tylko dokumentacje. Będziesz musiał sam wszystko ogarnąć. Nie jest to produkt popularny jak Mikrotik czy Ubiquiti. Podobnie switch, ale akurat w nim jest najmniej do ustawienia. Natomiast AP110 to tylko Wi‑Fi 4 (802.11n). AC ma dopiero EAP225.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Qwinto napisał:

Do routera będziesz miał w zasadzie tylko dokumentacje. Będziesz musiał sam wszystko ogarnąć. Nie jest to produkt popularny jak Mikrotik czy Ubiquiti. Podobnie switch, ale akurat w nim jest najmniej do ustawienia. Natomiast AP110 to tylko Wi‑Fi 4 (802.11n). AC ma dopiero EAP225.

Jeszcze tak żeby się upewnić to: idąc drogą mikrotika to dobrze rozumiem, że wystarczy mi tylko to jedno urządzenie MikroTik hAP ac3 RBD53iG-5HacD2HnD? To jest takie all in one? :D I ten model ma możliwość ogarnięcia widoczności urządzenia żeby z vlan1 widziały urządzenia z vlan2, ale odwrotnie już nie? 

Edytowane przez bigjack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest router, switch i AP w jednym. Ma możliwość konfiguracji VLANów i komunikacji pomiędzy nimi (forum Mikrotika)

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...