Skocz do zawartości
cezarg1410

Zewnętrzne zasilanie HDD 3.5

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

posiadam w domu terminal z home assistantem (Dell wyse 5070).

Chciałbym podłączyć do niego 2 dyski HDD 3.5 o pojemności 4TB każdy, spięte w RAID1(nawet softwarowy) i zrobić sobie domowy NAS.

Niestety terminal nie ma złącz SATA. W tym celu zakupiłem przejściówkę z SATA na m2 i zyskam 2 złącza na dane.

Pozostaje problem zasilenia zewnętrznego takich dysków. Czy ktoś może ma sprawdzone sposoby na wyproduowanie rzetelnego 12 i 5V dla takich dysków?

Może da się w tym celu wykorzystać stary zasilacz ATX? Na szafie leży i kurzy mi się taka sztuka.

 

Ostatecznie mógłbym to zrobić na dyskach 2.5 i zasilić je z USB, ale wydaje mi się, że 3.5 będą bardziej rzetelene. Mam jakiś tani dysk 3.5 Seagate który ma jeśli dobrze liczę 18 lat i on wciąż działa... 2.5 już kilka sztuk w tym czasie padło.

 

Będę wdzięczny za wszelkie rady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz da się wykorzystać tylko będzie musiał leżeć gdzieś obok i gracić, kieszenie na dyski 3.5 mają swoje ładowarki jeżeli zmieścił byś w tej skrzyneczce 2 dyski w kieszeniach to mógłbyś wyprowadzić jakimś malutkim otworem 2 przewody zasilające do listwy https://allegro.pl/oferta/obudowa-dysku-3-5-kieszen-3-5-hdd-sata-13423635330 za 2 sztuki z tej aukcji ze smartem tragedii cenowej by jeszcze nie było tylko też dochodzi to że kupiłeś już przejściówki na dane a tutaj leci to przez usb.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale usb 2.0 to bym podziękował. 

Bardziej bym polecał ten adapter + swój zasilacz.

Ewentualnie jakaś obudowa ugreen albo orico

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Send1N gracenie nie jest problemem. Całość jest zamknięta na półce w szafce. Pólka jest przewiewna, terminal nie przekracza 40 stopni w IDLE.

Z tym USB to raz jestem zdecydowany na USB, a raz na przejściówkę na SATA. Chodzi o to, ze USB jest ok, ale jakikolwiek RAID1 na USB jest mega niepolecany. Ja zdaję sobie sprawę, że ta zabawa to i tak rzeźba w "g", ale jednak wolałbym, żeby to było w miarę bezawaryjne. Stąd nie wiem czy USB czy ta przejściówka na SATA.

 

@zakk87 bardzo fajne to co podesłałeś, tylko trzeba deko kombinować z końcówkami do zasilania. Te obudowy wydają się być już dość solidnym rozwiązaniem, takim z którym mógłbym w miarę spokojnie spać.

 

Sprawdziłem też opcję z tym ATX. Oczywiście działa to poprawnie, jest jednak jedo ale :P Taki zestaw (ATX + jedno HDD 3.5) ciągnie stale 20W prądu (sprawdizłem). Sam zasilacz 10W i drugie 10W dysk.

Biorąc pod uwagę fakt, że mój terminal ciągnie 7-8W (17-18 w stresie) to jest to spory overkill.

Może jednak 2.5? Tylko czy da się kupić coś w miarę trwałego co popracuje te 5 lat bez obaw?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwykłe dyski 2,5 przecież wcale nie są takie awaryjne, jeżeli nie są po żadnych updakach/wstrząsach a często takie są właśnie w kiepskim stanie bo są wyjęte ze starych laptopów po przejściach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat zamknięty.

Zdecydowałem się na 2 dyski 3.5 cala.

Okazuje się, że najlepszym dla nich zasilaniem jest... zasilacz komputerowy.

Wybieramy zasilacz o jak najmniejszej mocy z certyfikatem 80plus i śmiga. Polecam tutaj zasilacze w formacie TFX, gdyż mają dużo mniejsze moce od ATX i dużo wyższe sprawności przy małych poborach.

Początkowo, testując rozwiązanie, kupiłem Fortrona FSP250-60GHT oraz 2x Seagate IronWolf 4TB. Ten zasilacz okazuje się bezkonkurencyjny (przynajmniej dla mnie) w kwestii poboru prądu. Sam z siebie zużywa około 3W: dla porównania dwa zasilacze ATX, które posiadam (Chieftec CFT-650-14CS oraz Silentium PC Supremo M2 550 Gold) zjadają same na siebie około 12-13W. Z podpiętymi dwoma Seagetami ten Forton zużywał równe 10W prądu. Niestety zasilacz ma nie wiadomo ile lat, nie wiadomo ile przebiegu i strach zostawić na nim dwa nowe dyski z ważnymi danymi.

Zakupiłem więc TFX Power 3 Gold 300W. Ten zasilacz z dwoma Seagetami łyka około 11W. Wynik ok (choć wyższy niż w starym Fortonie), ale zasilacz jest nowy i powinien posłużyć.

Trochę za długi post, ale może ktoś jak ja będzie szukał odpowiedzi na pytanie tytułowe i ją tutaj odnajdzie :)

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Fortrona FSP250-60SBV w moim NAS, zasilacz ma chyba 10 lat i chodzą na nim 3 dyski 3,5" a w międzyczasie były 4 sztuki + 2 na USB. Zasilacz rzeczywiście nie pobiera prawie prądu na sucho. Zwykły zasilacz z Dell 790 (nie pamiętam już modelu) bez certyfikatu 80+ pobierał 12W na sucho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.04.2023 o 19:34, cezarg1410 napisał:

Temat zamknięty.

Zdecydowałem się na 2 dyski 3.5 cala.

Okazuje się, że najlepszym dla nich zasilaniem jest... zasilacz komputerowy.

Wybieramy zasilacz o jak najmniejszej mocy z certyfikatem 80plus i śmiga. Polecam tutaj zasilacze w formacie TFX, gdyż mają dużo mniejsze moce od ATX i dużo wyższe sprawności przy małych poborach.

Początkowo, testując rozwiązanie, kupiłem Fortrona FSP250-60GHT oraz 2x Seagate IronWolf 4TB. Ten zasilacz okazuje się bezkonkurencyjny (przynajmniej dla mnie) w kwestii poboru prądu. Sam z siebie zużywa około 3W: dla porównania dwa zasilacze ATX, które posiadam (Chieftec CFT-650-14CS oraz Silentium PC Supremo M2 550 Gold) zjadają same na siebie około 12-13W. Z podpiętymi dwoma Seagetami ten Forton zużywał równe 10W prądu. Niestety zasilacz ma nie wiadomo ile lat, nie wiadomo ile przebiegu i strach zostawić na nim dwa nowe dyski z ważnymi danymi.

Zakupiłem więc TFX Power 3 Gold 300W. Ten zasilacz z dwoma Seagetami łyka około 11W. Wynik ok (choć wyższy niż w starym Fortonie), ale zasilacz jest nowy i powinien posłużyć.

Trochę za długi post, ale może ktoś jak ja będzie szukał odpowiedzi na pytanie tytułowe i ją tutaj odnajdzie :)

Część. Dzięki za wskazówki. Mam pytanie, bo sam kombinuję obecnie z identycznym setupem (Wyse + adapter 2x SATA + 2 dyski HDD 3.5"). Czy nie trzeba przypadkiem połączyć GND zasilacza do dysków z GND z linii zasilania Wyse, dla bezpieczeństwa? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...