Skocz do zawartości
chytruseq89

Nowy PC - czarny ekran - płyta Płyta Asus PRIME B650-PLUS uszkodzona?

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam,
składam znajomemu PC z części, które sobie zamówił.
Mam problem i wyczerpały mi się już pomysły.
Czyżby trafiła się popsuta płyta główna?
Minął już 14-dniowy termin na zwrot, więc zostaje tylko reklamować.

Zestaw:
Płyta Asus PRIME B650-PLUS
Procesor AMD Ryzen 5 7600, 3.8 GHz, 32 MB, OEM (100-000001015)
*Pamięci Patriot 32GB (2x16GB) 6400MHz CL32 VIPER VENOM
*Pamięci Kingston FURY 32GB (2x16GB) 6000MHz CL36 Beast Black EXPO AMD (KF560C36BBEK2-32)
Karta graficzna Zotac Gaming GeForce RTX 4070 SUPER Trinity Black 12GB GDDR6X (ZT-D40720D-10P)
Dysk Lexar 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe NM710
be quiet! Straight Power 12 750W (BN336)

Poskładałem wszystko w całość i po odpaleniu od razu czarny ekran. 
Testowane na DP i HDMI. Kable moje i używane wielokrotnie.
Obudowa trochę blokuje złącza HDMI/DP na GPU, więc myślałem, że kabel nie styka i dlatego brak obrazu. Żeby nie uszkadzać obudowy, wypiąłem GPU i podpiąłem pod mobo, ponieważ CPU powinien mieć zintegrowaną kartę. Niestety dalej brak obrazu.

Dioda LED na obudowie pod przyciskiem zasilania świeci około 10-15s po czym miga szybko. Po przytrzymaniu POWER, żeby wyłączyć i odpaleniu miga od razu, Po wyłączeniu i odcięciu zasilania i ponownym odpaleniu znowu pierw świeci 10-15s i potem zaczyna szybko migać.
Filmik:
https://youtu.be/A8VVZs4OlPQ


Wg tej strony ASUSa szybkie miganie diody (punkt A) sugeruje brak pamięci lub ERROR.
https://www.asus.com/support/faq/1046157/

Pamięci wpięte w slot A2 i B2. Próbowałem z jedna pamięcią wpięta w A2 lub B2. Zamieniałem pamięci. Nie pomogło i cały czas to samo.
Testowałem dwa zestawy ram testowałem
Pierwszy nie podany na stronie ASUS jako wspierany, ale polecany w zestawach z CPU AMD na PurePC -Patriot 32GB (2x16GB) 6400MHz CL32 VIPER VENOM - (https://www.purepc.pl/jaki-komputer-do-gier-kupic-polecane-zestawy-komputerowe-na-luty-2024-gotowe-konfiguracje-w-roznych-cenach#comment-1292573)
Drugi widnieje jako wspierany na stronie ASUSa (Patrioty tam nie widnieją) - Kingston FURY 32GB (2x16GB) 6000MHz CL36 Beast Black EXPO AMD (KF560C36BBEK2-32)
Komputer był zostawiany po odpaleniu nawet na 30-45 min, żeby mieć pewność, że nie leci tam trenowanie pamięci, chociaż to trwa chyba do 10 min.

Dwa różne zestawy RAM, w tym 4 rożne  kości nie mogą być walnięte.
Może sloty ram na mobo sa walnięte, albo jakieś ścieżki?
Z tego co kojarzę... oraz instrukcja tak zaleca... należy wpinać kości w takiej kolejności w zależności od ilości kości - A2 -> A2, B2 -> A2, B2, A1, B2 .
Z ciekawości wpiąłem tylko jedną kość w slot A1 i teraz dioda POWER LED na obudowie nie mruga tylko świeci i tak już od kilkunastu minut, ale dalej brak sygnału na monitorze.

Ściągnąłem ze strony ASUSa najnowszy bios i wgrałem przez FLASHBACK.
Nie da się wejść nawet w BIOS. Wciskam na przemian DEL i F2 na przemian od razu po odpaleniu.

Wyciągnąłem CPU, żeby sprawdzić czy przypadkiem nie powyginały się piny, ale wszystko jest OK.

Płyta nie ma wyświetlacza pokazującego kody POST. Nie dodali w zestawi nawet głośniczka, ale znalazłem u siebie. Po podpięciu nie ma żadnego dźwięku. 

Zdjęcia z montażu... pare lat już nie składałem PC (ostatni raz mojego PC z i7-6700K na premiere). Może jakiś prosty błąd popełniłem.

k2m3c4q.png

Edytowane przez chytruseq89
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@chytruseq89 wyjmij pamięci i zobacz czy się płyta zgłasza

druga sprawa weź gumkę do ścierania i pościeraj trochę styki od pamięci 

trzecia sprawa odłącz komputer od zasilania całkowicie wyjmij baterie bios, weź mały płaski śrubokręt i przejedź we wszystkich bankach pamięci tylko delikatnie!

daj znać czy coś się zmieniło.

Edytowane przez Pan Ciastovy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Pan Ciastovy pierwsze słysze o takich metodach 😛 Zrobiłem jak napisałeś, ale bardzo delikatnie, że nie wiem czy to coś mogłoby wskórać :P  W każdym razie nie pomogło.

W slotach A1 i  B1 dioda świeci bez migania, a głośniczek wpięty do mobo wydaje dzwięk 1 długie piknięcie i 2 krótkie
W slotach A2 i B2 dioda miga po 10-15s, bez dźwięku z głośniczka.
Wsadziłem wszystkie 4 kości... wiem, że rożne modele... i po 10-15s dioda POWER miga i bez dźwięku z głośniczka.
Wypięcie wszystkich kości - dioda LED świeci bez mrugania i dźwięk 1 długie piknięcie i 2 krótkie

Tak samo dzieje sie z GPU wpiętym i wypiętym oraz z baterią mobo włożoną i wyciągnięta.

Wpiąłem GPU w to PCI-E niżej i RAM w 1 i 4 slot - i tym razem po parunastu sekundach pojawia sie 1 długi dźwięk i 3 krótkie. Przełożyłem ram do 2 i 4 slot i jest bez dźwięku.


Szukałem znaczenia tych piknięć i w pierwszym linku  jaki mi wyskoczył 1 długie i 2 krótkie wskazują na GPU, ale doczytałem też, ze znaczenie może różnic się w zależności od rodzaju biosu/producenta chipu pod BIOS.

LINK

"The troubleshooting guide for different kinds of beeps will depend on which company made your BIOS chip. For example, PhoenixBIOS and AwardBIOS have different beep code troubleshooting guides."

Np. w przypadku Phoenix 1 długie 2 krótkie wskazuje na mobo:
One long beep, two short beeps means a checksum error has occurred. This signals an issue with your motherboard.

W instrukcji mam podane znowu UEFI AMI BIOS.
W przypadku AMI BIOS na stronach znowu podają same krótkie dźwięki.

 

Edytowane przez chytruseq89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chytruseq89Czasami jest zabrudzenie na pamięciach i w slotach to miało na celu usunięcie zabrudzenia ale jak widzisz nie tutaj jest problem, jak masz chłodzenie wieżowe to spróbuj poluzować ramkę mocującą chłodzenie

Tonący brzytwy się chwyta, rozłoż komputer i odpal na stole tzw. pająk.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

metody pana ciastovego to oldschool :] kiedyś się tak robiło w starych zakurzonych komputerach jeszcze za czasów sdram i często nagle "zaskoczyło" 😂 nawet jak to uruchomisz to możesz pózniej mieć jeszcze jeden problem bo kupiłeś pamięci z profilem 6400 a połowa tych cpu nie ogarnia stabilnie takiej prędkosci i może się okazać że trzeba będzie schodzić ręcznie niżej (do 6200 / 6000)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Z tego co widzę to jest obudowa Be Quiet Silent Base? Przycisk zasilania ma się świecić cały czas a nie migać. Sprawdź czy masz dobrze podpięte kabelki do złącza "System Panel header" na płycie głównej.

Ewentualnie wyjmij całą wiązkę z tego panelu i zewrzyj śrubokrętem piny 6 i 8 .

image.png.7b5dc84e0ea117f44897942fbae2a411.png

Poza tym to jest zestaw na AM5 więc pierwszy start komputera może trwać nawet 2-3 minuty 

Edytowane przez madDog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.02.2024 o 11:38, Send1N napisał:

metody pana ciastovego to oldschool :] kiedyś się tak robiło w starych zakurzonych komputerach jeszcze za czasów sdram i często nagle "zaskoczyło" 😂 nawet jak to uruchomisz to możesz pózniej mieć jeszcze jeden problem bo kupiłeś pamięci z profilem 6400 a połowa tych cpu nie ogarnia stabilnie takiej prędkosci i może się okazać że trzeba będzie schodzić ręcznie niżej (do 6200 / 6000)

Jak pisałem w pierwszym poście kupiłem też, Kingston FURY 32GB (2x16GB) 6000MHz CL36 Beast Black EXPO AMD (KF560C36BBEK2-32) i z nimi też nie działa.

@madDog zgadza się. Obudowa to beq quiet! Silent Base 802. Kabelki podpięte dobrze, ale wypiąłem wszystkie i zwarłem piny 6 i 8. Nie pomogło. 


Wpięcie RAMu w slotach A1 i  B1  powoduje, że dioda świeci bez migania (święci ciągłym światłem), a głośniczek wpięty do mobo wydaje dzwięk 1 długie piknięcie i 2 krótkie, co wg internetu sugeruje problem z pamięcią GPU. Z tym , że jeśli GPU byłoby walnięte, to po wypięciu 4070S, powinno odpalić się z iGPU zintegrowanego z CPU, a tutaj jest identyczna sytuacja.
Dla pewności sprawdziłem GPU podpinając pod mój PC.Ma custom loop na CPU i GPU, ale 
RTX 4070S udało mi sie podpiąć pod mój PC, bo mam przez riser podpięte, więc nie musiałem kombinować za wiele. Na moim PC odpalił sie system bez problemu z monitorem wpiętym do 4070S. 
Mojego GPU nie podepnę pod ten problematyczny setup, ponieważ jest zwodowane customowym chłodzeniem.

Wymontowałem też wszystko z obudowy i złożyłem "na pająka. Też nic nie pomogło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Skoro grafa dobra to wymontuj wszystko i zostaw tylko jedną kostkę RAM i grafikę. Wypnij wszystkie dyski SSD i ewentualne inne podzespoły jak masz. Potestuj tą jedną kość w różnych slotach i zobacz czy odpali. Jak nie to weź drugą kość i potestuj różne sloty na drugiej kości. Przed testem zrób jeszcze reset BIOSu poprzez wyjęcie baterii.

Jeśli nie wstanie to raczej jest uszkodzone MOBO lub procek. Jak nie masz na podmiankę części to pewnie trzeba by zabrać  płytę i procka do jakiegoś serwisu aby sprawdzili na innej płycie i procku. W ostateczności zostaje jeszcze podmianka zasilacza.

Edytowane przez madDog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Często w płytach głównych trzeba aktualizować bios bo nie chcą współpracować z prockami i nawet z ramami. Musiał być mieć jakiś inny procek i spróbować na nim komputer uruchomić.

Ps. nie pogiąłeś czasem pinów od socketu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisał, że sprawdzał piny na mobo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...