Skocz do zawartości
mahald

wymiana procesora czy warto?

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie...te 80 to oranie syntetykami 16 rdzeni,  na co dzień przy 6-8 rdzeniowym CPU gdzie to zobaczysz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ja tam nie pochwalam takiego wciskania komuś na siłę. Pewnie, poradzić się można ale zbyt wiele przypadków tutaj na forum widziałem gdzie ktoś komuś poradził zmianę wszystkiego a potem był powrót z płaczem że coś nie działa i przecież na forum napisali :/ bo Wy swoje napiszecie a X czy Y później w sklepie usłyszy poradę że panie weż se pan to i to bo lepsze, tańsze . Ile razy przez te 37 lat słyszałem taką gadkę kupując coś w sklepie z elektroniką gdzie sprzedający pchali co mają bo lepsiejsze. Nie dalej jak 2 tyg temu kobieta kupowała przy mnie win11 pro do kompa. Pyta sprzedawcę czy to pójdzie a on: pani, co ma nie pójść win11 ma żadne wymagania! będzie działać! a ja stojąc obok - a Pani ma moduł tpm i procesor z serii obsługującej win11? Bo ktoś to się zna to jakoś obejdzie a kobitka 50 lat, hm średnio. I tutaj na forum jest podobnie. Pewnie 3/5 z tu piszących nawet na kiepskiej płycie potrafi kaganiec na proc narzucić i jakoś funkcjonować ale te 2/5 to plug n play n cry :/ 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale każdą formę polecania można uznać za "wciskanie" ;) Sprawa dla mnie jest banalnie prosta...5800x3d w obecnej cenie jest nieopłacalny i tyle, lepiej sprzedać wszystko, dołożyć troszę więcej (nie mówimy tu o tysiącach co w porywach 3 stówkach) i iść w nową platformę. Na chwilę obecną mitem jest to, że próg wejścia w am5 jest bardzo wysoki ;) 7500f czy 7800x3d spokojnie na tym asrocku będzie śmigał, sekcja nawet nie będzie się przy nich pocić :P

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal nikt mi nie odpowiedział dlaczego na am4 wszyscy polecają msi tomahawk a na am5 gownoasrocka hdv. Ja wam odpowiem, ASRock jest tani, nie jest dobry. Jest tani i dlatego ludzie to kupują i polecają. Idąc dalej ludzie opisują "wystarczająca" itp. Przecież to brzmi jak usprawiedliwianie sobie oszczędności. Powiedzmy sobie szczerze, dobry mobas do am5 to 900 zł w górę, i tyle. Jak ktoś lubi jest tanie meso to je tanie, tanie bułki w biedronce to te je takie bułki. Ale nie wciskaj my nikomu że jest to dobry produkt. Jeśli Tobie smakuje bułka z biedronki bo jest tania nie oznacza to że jest dobra. To samo jest z tanimi płytami pod amd. 

Dlatego właśnie twierdzę że obecnie tylko 7800x3d ma sens jeśli chodzi o am5 bo różnica w platformach to 850zl (5600 vs 7600) a różnica w mocy obliczeniwej nie jest spektakularna. Koniec mojego wywodu bo i tak znajdzie się ktoś kto powie ze nie ma co przepłacać i 7500f + najtańszy ASRock to idealny wybór. Zapraszam po najtańsze bułki do biedry.

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Qrdello napisał:

@Pentium D jakby nie patrzeć 90% procków AMD nie ma integry więc w sumie to mi lata czy będzie czy nie będzie. Zawsze jakieś gpu mam pod ręką :D natomiast fakt, jest to kastrat i jest wyraźnie słabszy niż wersja X ale wciąż wyraźnie szybszy niż 3600 a to przecież o to chodzi. 

Chyba palnąłeś tą propozycję z przyzwyczajenia bo zawsze było tak że modele "non" x różniły się symbolicznie mniejszym taktowaniem od tych z X a w tym przypadku tak jak pentium D pisał to jest kastrat wydajność ta sama co apu bez grafiki z pociętym cache, bez sensu, swoją drogą ten procek to była niezłap pułapka bo większość osób tego nie zauważyło przy zakupie patrząc przez pryzmat poprzednich procków X vs non X :] 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, abezus napisał:

 Przecież to brzmi jak usprawiedliwianie sobie oszczędności. Powiedzmy sobie szczerze, dobry mobas do am5 to 900 zł w górę, i tyle.

I jaką różnicę w działaniu PC zrobi ci to, że wydasz na "dobrego" MOBAs-a 400 zł więcej? Lepiej się poczujesz czy co? 

Płyta ma działać stabilnie i tyle, złożyłem wiele kompów na tanich płytach i nigdy nie miałem z nimi problemów. Dla 9/10 userów to bez znaczenia czy mają płytę za 500 zł czy za 1000 zł - poza forumowymi napinaczami, większość co przychodzi tutaj po poradę o PC chce mieć po prostu działający sprzęt i tyle. Jak ktoś ma większe wymagania, bo np. planuje za 2-3 lata upgarde czy chce bawić się w OC (dziś temat wymarły) czy kręcić RAM-y, albo wrzucać jak najszybsze kości, więcej SSD-ków, itp. - no to dopłata do lepszej płyty ma sens. Ale dla przeciętnego usera, co składa sobie kompa żeby pograć w weekend po 3h w gierki, to po co takiej osobie MOBO za 900 zł przy często napiętym budżecie? Lepiej wrzucić tę kasę w coś innego.

 

 

 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@abezus jeśli sekcja daje radę, to zostaje tylko kwestia wyposażenia, które jednemu może wystarczać a dla drugiego będzie nie do przyjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pytanie czy mówiąc  "sekcja daje rade" mamy na myśli że komputer wstaje jakoś działa czy "sekcja daje rade" = ktoś sprawdzał temperatury termometrem i faktycznie są niskie. Obstawiam że w zaproponowany lm przeze mnie msi będą dużo niższe i powiedzcie ze nie. Zapominamy o ważnej rzeczy, nikt o tym nie mówi. Temperatura wrogiem elektroniki i jak taki mobas będzie pracował non stop w 90-100 stopniach to ciekawe jak długo wytrzyma. To tez kolejny temat bo wielu ludzi kupuje sprzęt na rok bo musi mieć najlepszy najszybszy więc dla takich osób taka płyta jest spoko ale jeśli ktoś wiąże się dłużej z komputerem to zapewne by się zdenerwował gdyby mu płyta padła pół roku po grawancji. Oczywiście teoretyzuje ale po prostu w tym równaniu nic się nie dodaje. Kończę bo napisałem wszystko co chciałem. Wiadomo że każdy znajdzie jakieś argumenty żeby poprzeć swoje racje. To tak jak z tymi bułkami w biedronce, ludzie je namiętnie kupują. 

 

Edit: Zapomniałem o kolejnej rzeczy. Wszystkei te tanie płyty mają kiepski kodem audio. Więc dochodzimy do paradoksu że ktoś wydaje na zestaw 2000 (procesor płyta ram) a ma pyrkadełko a nie kartę dziwekową. Żeby jako tako polepszyć dźwięk trzeba dołożyć coś za minimalnie 200zl więc już mamy 700zl za mobo z sekcja zasilania która "daje rade" i nie ma wyposażenia. No dla mnie średni dill. Na am4 za ok 500zl mamy plyte z alc 1200 które gra nieźle, porównywalnie z tymi kartami za dwie stówy. 

Edytowane przez abezus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przecież dostałeś wyżej test tej płyty i jasno z niego wynika że sekcja daje radę i nie będzie miała "non stop 90-100"  ;) 

 

Kiepski kodek audio to i w płytach za 1k i wyżej się trafia, ale on już właśnie wchodzi w wyposażenie o którym wyżej pisałem...pomijam już tu fakt że 90% zjadaczy chleba wystarczy alc897 :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie np dyskwalifikujący w tych najtańszych płytach jest brak wi-fi bo ciągnięcie neta po kablu w 2024 roku uważam za kuriozalne. Natomiast każdy ma inne potrzeby, ale mówienie że dla każdego wystarczająca będzie płyta za 500zl jest nieporozumieniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, krzysiak napisał:

@abezus jeśli sekcja daje radę, to zostaje tylko kwestia wyposażenia, które jednemu może wystarczać a dla drugiego będzie nie do przyjęcia.

Aż się zacytowałem w odpowiedzi na Twój zarzut. Jak widać nie mówię tu, że dla każdego wystarczająca będzie płyta za 500zł... mówię, że będzie wystarczająca dla proca  ;) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, musichunter1x napisał:

B650m hdv m2 na upartego daje radę nawet z 7950x mając 79 stopni, więc jak długo będą powtarzane mity o sekcji zasilania?
Bios ma również tryb pracy do 85 stopni, gdzie osiąga 69 stopni z tym procesorem, gdzie traci może 3% wydajności... z 7950X...
Podkręcony 7500f jest równy 7600x, więc daleko o problem z sekcją zasilania. 

Różnice między dobrymi płytami wynikają z lepszego ustawienia pamięci przez producenta :E 

 

Rozruch imponujący.

Najszybszy start ze wszystkich wtedy testowanych ale płyta nie ma za dużo rzeczy więc nie ma co ładować.
Sekcja na pewno wystarczająca skoro katowanie na 7950x przez 1h w cinebench i tylko 80 stopni.

7800x3d bierze 60-80W podczas grania. W teście 7950x bierze 350W więc jest mała różnica w poborze między prockami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, abezus napisał:

Nadal nikt mi nie odpowiedział dlaczego na am4 wszyscy polecają msi tomahawk a na am5 gownoasrocka hdv. Ja wam odpowiem, ASRock jest tani, nie jest dobry. Jest tani i dlatego ludzie to kupują i polecają. Idąc dalej ludzie opisują "wystarczająca" itp. Przecież to brzmi jak usprawiedliwianie sobie oszczędności. Powiedzmy sobie szczerze, dobry mobas do am5 to 900 zł w górę, i tyle. Jak ktoś lubi jest tanie meso to je tanie, tanie bułki w biedronce to te je takie bułki. Ale nie wciskaj my nikomu że jest to dobry produkt. Jeśli Tobie smakuje bułka z biedronki bo jest tania nie oznacza to że jest dobra. To samo jest z tanimi płytami pod amd. 

Dlatego właśnie twierdzę że obecnie tylko 7800x3d ma sens jeśli chodzi o am5 bo różnica w platformach to 850zl (5600 vs 7600) a różnica w mocy obliczeniwej nie jest spektakularna. Koniec mojego wywodu bo i tak znajdzie się ktoś kto powie ze nie ma co przepłacać i 7500f + najtańszy ASRock to idealny wybór. Zapraszam po najtańsze bułki do biedry.

Właśnie o to mi chodzi. O wciskanie ludziom kitu, że coś jest wystarczające to będzie bezobsługowe. Nie będzie. Już sam fakt np. mało stabilnych ramów po XMP na AM4 przyprawiał o mdłości ludzi parę lat temu. Jakimś dziwnym trafem na najtańszych płytach problem występował prawie zawsze, a te droższe lub najdroższe wystarczyło profil odpalić i po problemie. Już abstrahuję od tego, że gro niedzielnych userów do tej pory nawet nie wie, że ma wyłączone xmp i tracą przez to sporo wydajności :/ 

To samo kwestia temperatur. U mnie sekcja zasilania, podkręslę, z czujnika ma podczas stress testu między 40-50C, na słabiutkim prime b550. Utrzymywanie mniej więcej temperatur procesora w wypadku sekcji uznają za, powiedzmy, normę. Natomiast jeżeli procesor ma powiedzmy 60C w stress teście a sekcja powyżej 80-90C, to już zaczyna się problem. Bo jeżeli ktoś będzie grał w gry mocno procesorowe i ten procesor będzie non stop żarł pod korek papu, to sekcja non stop będzie miała te 90C. O ile porządne, drogie płyty mają na tyle porządne i drogie graty że pewnie te kilka lat przeżyją, o tyle płyta po taniości przetrwa... gwarancję? I jeżeli takiemu userowi powiemy że to zakup na lata bo wziął sobie b650 golasa zamiast b550 wypas, to jak ja bym był tym laikiem to bym się mocno wqrwił. 

Oczywiście @krzysiak 5800x3d nowy, za taką kasę jest nieopłacalny bo da się, technicznie rzecz biorąc, kupić niewiele drożej AM5 o podobnej lub wyższej wydajności. Oczywiście @Send1N napisałem, że strzeliłem cenę z kapelusza i że 5700 to kastrat, ale przyrost względem 3600 i tak będzie znaczący więc jak się uda tanio to czemu nie? Tylko, Panie A, nie każdy chce się np bawić w Twoje "sprzedaj to, kup tutaj z chin taniej etc" - jak ktoś ma się bujać z olxami przez 3 miechy bo zamroził kasę w procesorze to czasem może zupełnie spasować.

Problemem jest to, że doradzając mierzycie wszystkich swoją miarką, a tak się nie da. I doradzajcie mając w interesie dobro finansowe/problemowe osoby pytającej a nie dopłać milion monet bo się nie opłaca. Skoro się nie opłaca to co później robią te wszystkie nieopłacalne sprzęty na allegro i olx? Komuś się jednak opłaciło....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, krzysiak napisał:

pomijam już tu fakt że 90% zjadaczy chleba wystarczy alc897 :P 

Jak się podepnie słuchawki do głośnika który będzie robił za wzmacniacz to jeszcze można używać ale podpinając prosto do tej integry to prawie nic nie słychać mimo głośności na 100% na wszelkiego rodzaju słuchawkach bez własnego daca :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, krzysiak napisał:

Aż się zacytowałem w odpowiedzi na Twój zarzut. Jak widać nie mówię tu, że dla każdego wystarczająca będzie płyta za 500zł... mówię, że będzie wystarczająca dla proca  ;) 

 

Spoko, wystarczająca tak, jak najbardziej się zgadzam. Chodziło mi też o niski koszt przejścia z am4 na am5, który przewija się w tym wątku. Dla kogoś kto potrzebuje płyty za 800-1000 zł a nie 500zl już tak niski nie bedzie i wtedy trzeba się zastanowić nad opłacalnością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
16 godzin temu, abezus napisał:

Nadal nikt mi nie odpowiedział dlaczego na am4 wszyscy polecają msi tomahawk a na am5 gownoasrocka hdv. Ja wam odpowiem, ASRock jest tani, nie jest dobry. Jest tani i dlatego ludzie to kupują i polecają. Idąc dalej ludzie opisują "wystarczająca" itp. Przecież to brzmi jak usprawiedliwianie sobie oszczędności. Powiedzmy sobie szczerze, dobry mobas do am5 to 900 zł w górę, i tyle.

Lub po prostu niektórzy umieją sobie wyszukać tabelki porównawcze, ze szczegółową specyfikacją oraz oglądać materiały z youtuba? https://docs.google.com/spreadsheets/d/1NQHkDEcgDPm34Mns3C93K6SJoBnua-x9O-y_6hv8sPs/edit#gid=513674149 Seria i nazwa nie ma znaczenia, kwestia wykonania i podzespołów na płycie... b650M-H oraz A620m hdv bez plus to paździerze, ale to widać nawet na zdjęciu.

Te tanie ASrocki mają taką cenę głównie ze względu na prawdopodobny brak PCIE 5.0 w gnieździe karty, bo wątpię że dodadzą to później. Do tego 2 banki ramu, 2x m2 i brak gniazda na kartę wifi + brak ledów. Teoretycznie można by kupić ich A620m pro RS, gdzie zyska się trzeci M2 kosztem PCIE.

 

2 godziny temu, Qrdello napisał:

Właśnie o to mi chodzi. O wciskanie ludziom kitu, że coś jest wystarczające to będzie bezobsługowe. Nie będzie. 

To samo kwestia temperatur. U mnie sekcja zasilania, podkręslę, z czujnika ma podczas stress testu między 40-50C, na słabiutkim prime b550. Utrzymywanie mniej więcej temperatur procesora w wypadku sekcji uznają za, powiedzmy, normę. Natomiast jeżeli procesor ma powiedzmy 60C w stress teście a sekcja powyżej 80-90C, to już zaczyna się problem. Bo jeżeli ktoś będzie grał w gry mocno procesorowe i ten procesor będzie non stop żarł pod korek papu, to sekcja non stop będzie miała te 90C.

B650m HDV m2 ma włączone te ograniczenie w standardzie, więc sekcja będzie miała maksymalnie 70 stopni z 7950x oraz o wiele mniej z innymi procesorami. Problemem starych płyty były raczej niedopracowana Agesa w biosie + było więcej bubli na rynku. W tej generacji Asrock się postarał i ciął koszty tam, gdzie nie ma to znaczenia w 90% przypadków. 

1 godzinę temu, Send1N napisał:

Jak się podepnie słuchawki do głośnika który będzie robił za wzmacniacz to jeszcze można używać ale podpinając prosto do tej integry to prawie nic nie słychać mimo głośności na 100% na wszelkiego rodzaju słuchawkach bez własnego daca :E 

Tym bardziej lepiej oszczędzić na płycie i kupić DACa, nawet coś tak małego i taniego jak Tempotec Sonata HD Pro (~120 zł) lub dzisiejszy odpowiednik. Czytałem kiedyś sporo testów z jakiegoś forum, gdzie ludzie wszystko mierzyli specjalistycznym sprzętem i ten wzmacniacz klasy D ma praktycznie idealne parametry, bez ingerencji w dźwięk, więc barwę sobie można EQ poprawić np. EQ APO ;) 
Zamiast płacić 900 zł za płytę, gdy dla kogoś ważny jest dźwięk to już lepiej takiego qudelix 5k kupić (109$), który podłączy się do wszystkiego po BT lub USB, nawet do konsol, w tym PS4 (testowane osobiście) + ma wewnętrzne EQ i sterowanie ze smartfona. 

Śmieci do audio również nie sieją, ponieważ to dobre konstrukcje. Mój wzmacniacz nie wyłapuje żadnego syfu na głośnikach, bez względu na głośność. Dlatego przestałem wierzyć w audiofilię, bo dobry sprzęt jest i za 120 zł, reszta to kwestia mocy i barwy, która może być zastąpiona przez EQ.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wspomniałem o gównianym kodeksu to zaczynamy rozmowę że lepiej dokupić dodatkowy sprzęt. Przypominam że mówiliśmy jeszcze o kiepskiej sekcji zasilania w tanich płytach. Argument że tanie asrcoki są tanie bo mają pci 4.0 można od razu zameisc pod dywan bo płyty za 900 też mają pci 4.0 ALE MAJA normalna sekcje zasilania, porządny kodem, więcej portów wejścia wyjścia. To są po prostu normalne płyty a nie polprodukty. Ludzie nie rozumieją ze normalne płyty na am5 kosztują około tysiaka, te tanie to polprodukty. 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie zakładać nowego tematu, a co myślicie o przejściu z am4 na 1700? Z rynku wtórnego Ryzenów mało, albo w takiej cenie, że nowy taniej wyjdzie. A korci mnie żeby wymienić 2600x i jakoś tak nie mogę się przekonać do 5600, poza tym bym może wziął coś już z obsługą ddr5. Gram w 4K na 7900xt i widzę, że 2600x potrafi sobie przydusić gpu. Zwłaszcza w WRC gdzie nie mam więcej niż 70fps bez względu na rozdzielczość. W Calisto ciągle mi dropi poniżej 50 a że nie używam vrr (na oledzie strasznie migotanie jest) to zaczyna mnie to już irytować. Budżet ~ 1500 ani złotówki więcej 🤣

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, abezus napisał:

Czyli wspomniałem o gównianym kodeksu to zaczynamy rozmowę że lepiej dokupić dodatkowy sprzęt. 

Ale tak było zawsze i wszędzie, dotyczyło każdej platformy jaka po sobie następowała ;) Chciałeś coś lepszego w kwestii wyposażenia to kupowałeś droższe mobo, wystarczało co dają tanie mobasy to brałeś tanie. Sam prawie 4 lata temu płaciłem 600 za mobo am4 (MSI B550 Gaming Plus), było to powiedzmy już na pewno nie najtańsze mobo na tę podstawkę, bo już za połowę tego lub taniej się "tanie asrocki" kupowało...i co? Ano to że miało alc897... czy później MSI Z690 A-PRO za 1000zł też miał alc897 :E 

@Muszyna06 albo celować w minimum 12600k/kf albo posadzić tego 5600 na mobo które masz. 

5 godzin temu, Send1N napisał:

Jak się podepnie słuchawki do głośnika który będzie robił za wzmacniacz to jeszcze można używać ale podpinając prosto do tej integry to prawie nic nie słychać mimo głośności na 100% na wszelkiego rodzaju słuchawkach bez własnego daca :E 

Oj tam, młody gra tylko na słuchawkach na 897 i nie narzeka  (nie ma w ogóle głośników przy kompie) :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale potwierdzasz tym że kupiłeś msi a nie taniego asrocka. Kwot sprzed paru lat nie ma co porównywać bo nie wiemy ile wtedy kosztował tomahawk. Dziwne tylko ze ten gaming plus staniał tylko o 100 zł przez te parę lat. Poza tym jak dalej brniemy w temat dźwiękowek to do msi gaming podłączysz przynajmniej zestaw 5.1 a do asrocka? No kurcze inna liga. 

Umówmy się 400zl to nie jest dziś duży pieniądz tak naprawdę, kwestia kto ma jakie priorytety i o tym mówie od początku. Jeśli dla kogoś 90-100 stopni w sekcji zasilania jest do zaakceptowania to super, nie dogadamy się. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI brałem tylko i wyłącznie z przyzwyczajenia, nie chciało mi się "uczyć" nowych biosów (od ~2010 do września 2023 tylko MSI) ;) Nawet w trzecim kompie w domu mam tanie mobo... co prawda nie asrocka a msi b450m a pro max obecnie za 250zł (ja kupiłem taniej bo używkę) i 5600g działa na niej tak samo szybko lub wolno jak na tym b550 gaming plus :P

 

edit

Akurat dla mnie liczy się tylko stereo, nie bawię się w żadne X.1.

14 minut temu, abezus napisał:

Jeśli dla kogoś 90-100 stopni w sekcji zasilania jest do zaakceptowania to super, nie dogadamy się. 

Skąd to bierzesz? Przecież powyżej dostałeś test...80, tylko przy oraniu syntetykami (nie występuje na co dzień w kompie do użytku domowego) do tego na 16rdzeniowym/32 wątkowym CPU :P Brniesz ciągle w bzdurę, którą sobie wymyśliłeś na potrzeby tematu który się tu toczy. Nie dogadamy się, bo nawet nie chce Ci się obejrzeć tego filmiku :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz dwa komputery z am5, jeden z gigabyte, drugi z asusem, obydwa pełnowymiarowe, obydwa nie najtansze. Bronisz tanich mobasow a sam masz porządne. No gdzie tu logika. 

Odnośnie temperatur, gdzieś na polskim yt jest filmik odnośnie jakiegoś taniego asrocka gdzie koleś który wszystko zawsze poleca, odradza akurat taniego asrocka ze względu na pomierzone temperatury. Natomiast to tylko jeden argument. W życiu nie liczą się słowa tylko czyny a jak widać mówisz jedno robisz drugie (patrz Twoja stopka). Kończę, tyle ode mnie bo dyskusje am4 vs am5 przypominają mi dyskusje Intel vs AMD. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mam też tanie mobo am4 ;) To że mam płyty trochę droższe nie oznacza że nie mogę polecić tańszych. Wziąłem je przede wszystkim z dwóch powodów... miał być pełny ATX i miały być "wyględne" bo są w budach "akwariach" 😛

 

Test Liptona jeśli dobrze pamiętam... tylko to nie ten ASRock z tego co pamiętam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, abezus napisał:

 

Odnośnie temperatur, gdzieś na polskim yt jest filmik odnośnie jakiegoś taniego asrocka gdzie koleś który wszystko zawsze poleca, odradza akurat taniego asrocka ze względu na pomierzone temperatury.

I nawet nie wiesz jaki model :E Jeśli chodzi o test Liptona to był tam M-H, a nie HDV. ZUPEŁNIE inne płyty.
Asrock b650MH oraz hdv, ale na A620 to lipa, natomiast ta B650m-HDV już jest sprawdzona przez min. hardware unboxed.
Nieruszany bios, który ucina 3% wydajności takiemu 7950x pozwala utrzymać 70 stopni, zmieniając jedną opcję w biosie na stadardowy limit temperatur, rośnie to do 79 stopni.

Każde kolejne 4 rdzenie to około 50-60w, więc taki 7900x, pewnie będzie miał 65-70 stopni, a 7800x3d ~60 stopni na sekcji zasilania.

Ale tak, lepiej kupować płyty za 900 zł, niż douczyć się nazw płyt i spojrzeć w angielskiego youtuba + zestawienie specyfikacji sekcji.
Realna różnica w droższych płytach to wyposażenie wedle potrzeb, wygląd oraz możliwość zamontowania chłodzenia wodnego, do którego potrzebna jest chłodniejsza sekcja, przez gorszą wentylację płyty głównej. 

Edytowane przez musichunter1x
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, krzysiak napisał:

Oj tam, młody gra tylko na słuchawkach na 897 i nie narzeka  (nie ma w ogóle głośników przy kompie) :E

Ja już od lat lecę na jakiś kartach czy dac'ach żeby wzmocnienie było na słuchawki bo inaczej kroków w multi to prawie że nie słychać :] w 3 ostatnich płytach miałem i mam alc 892 to jest dramat na słuchawkach, nie mając osobnej karty/daca podłączałem jakiś czas pod głośnik słuchawki aby robił za wzmacniacz :P 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • @Kelam komuna pełną gębą. Nie mamy Pana płaszcza. Rynek GPU się nieodwracalnie zepsuł i taką rzeczywistość widzimy dzisiaj.
    • Mam takiego co robi 5.2 na 1.32V, kupiłem go kiedyś na tym forum. Dalej siedzi w kompie syna.
    • Witam, nie będę zakładał nowego tematu bo mam podobny dylemat czyli co kupić   Obecnie mam podobnie jak Autor GTXa 1060 6GB który po zmianie monitora na 3440 x 1440 przestał sobie radzić w grach które mnie interesują na wysokich/max detalach (m.in RDR2, Kingdom Come, w dalszej perspektywie chciałbym zakupić CP2077 i pograć z RT, do tego PUBG).  Początkowo myślałem o 4070 ale jednak wydawanie 2.5k zł na kartę graf to lekka przesada więc stonowałem wymagania. Pytanie: czy lepiej kupić nową 4060, używkę 3070 czy może pogrzebać jeszcze dalej w historii i szukać 2080 Super czy czegoś podobnego?  Co do 3070 i 2080 i pochodnych to zastanawiam się czy zasilacz by uciągnął? Jest to be quiet! Pure Power 11 600W. CPU To Ryzen 3900X więc o bottleneck bym się nie martwił, ale o wymagania względem zasilacza jak najbardziej  PC używam głównie do pracy w programach które lepiej radzą sobie z Nvidią stąd AMD odrzucam acz bardzo miło wspominam ich Radka 9000 Pro lata temu  
    • Mogę również wymienić nową ASUS Prime B450M-A II na płytę itx w dobrym stanie.  Byle jaką, byle niezbyt zużytą  W sumie pewnie taniej będzie kupić inną obudowę. Na oko myślałem że H310M-HDV to itx ze względu na kwadratowy kształt, a to jednak 19.1 cm x 18.8 cm i nie wejdzie do metis plus. Zasilacz SFX może być byle jaki, byle z zabezpieczeniami i tani, a adapter ma robić dystans od strony wentylatora, aby oddalić zasilacz od płyty głównej. Mogę przyjąć taki adapter z drukarki 3D, a znam sprawdzone zasilacze do 45 zł, więc mogę kupić sam adapter, Pewnie aktualne do poniedziałku, gdy zdecyduję się kupić inną obudowę lub coś  
    • Na razie misje poboczne to same fetch questy, idź po coś, znajdź kogoś, a jeszcze gorsze są te tablicy ogłoszeń np. ze znalezieniem kogoś. Biegnie się do lokalizacji 500m, aby znaleźć ciało i koniec zadania. Dużo takich śmieciowych questów.  Plus tylko taki, że szybko się to robi i można zarobić trochę kasy. Mam już 12k.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...