Skocz do zawartości
mahald

wymiana procesora czy warto?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, zastanawiam się nad zmianą procesora w moim zestawie komputerowym z powodu niewystarczającej wydajności. 
Gram głównie (praktycznie tylko) w cs2 i niestety komputer nie daje tych stałych 240fpsów które chciałbym mieć. 

Podzespoły: 
rx5700xt saaphire 
m450gaming plus max 
16 gb ram 3000 15cl 
ryzen 5 3600 
fortis 3 
550w zasilacz seasonic

Z tego co pamietam to cs to zawsze był grą "bardziej na procesor".
Także, z tego powodu zastanawiam się nad wymianą procesora na ryzen 7 5800x3d. 
Czy ma to wogóle sens i przyniesie jakąś poprawę wydajności?  
Z góry dzięki za pomoc
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5800x3d da sporego kopa względem 3600 ale najpierw sobie zjedz po prostu do jakiejś mega niskiej rozdzielczości i zobacz czy fps będzie taki sam czy może jednak będzie lepiej (nie wiem na jakiej rozdzielczości i ustawieniach grasz obecnie) chodzi o wykluczenie winy ze strony karty graf.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Gram na dosyć niskiej rozdzielczosci bo w 4:3 i chyba 1280x960 i ustawienia wiekszosc mam na niski/najnizszych. To zjechac na jeszcze mniejsza rozdzialke i sprawdzic? 
Tak na marginesie, to kiedys tworzylem juz tutaj tematy, jest jakas mozliwosc zobaczenia ich w jakims archiwum czy cos takiego? Niestety na profilu ich juz nie ma.

Edytowane przez mahald

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

zmiana 3600 ( 200zł za używkę ) na 5800x3d to z 1000zł dopłaty, dla mnie bezsens

złotym środkiem jeśli ma coś pomóc jest 5600 , lub 5700x3d z Chin, w nocy były poniżej 700zł , wtedy ma to sens..  a 5600 poniżej 400zł

 

posty, wchodzisz w profil / moja aktywność / i po lewej  cała aktywnośc / forum/ tematy / odpowiedzi. sam mam mam swoje nawet z 2008 roku...

Edytowane przez mimuszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy taki 5800x3d nie byl by bardziej "przyszłościowy" jeżeli za jakis czas wymieniałbym karte graficzna? Czy lepiej dokupic teraz 5600 a pozniej juz wymieniac plyte glowna, ram itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te pamięci to co to? Jakieś G.Skille, a może Ballistixy od Cruciala?
Jak Cruciale to bez problemu zrobisz ~3800, to też podbije fps.

Szybsze / podkręcenie pamięci + Ryzen 5600 i tyle. Według mnie zakup 5800x3d nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pamięci to Crucial 16GB (2x8GB) 3000MHz CL15 Ballistix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tych pamięciach da się zrobić 3733/3800 nawet cl15 tylko trzeba resztę timingów z głową ustawić i trochę przy tym posiedzieć, nawet tutaj na forum sporo ludzi je miało i kręciło nastawy np 3800 @ 15-20-15 czy 16-19-16 xxxx. Co do procka to złotym środkiem powinien być 5700x3d wydajność podobna do 5800x3d a można wychaczyć znacznie taniej jak wyżej wspomniano np z chin :E 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z chin tzn aliexpress czy coś w tym rodzaju? xD Jeszcze chcę podkreślić że, szykuję się do upgrade całego kompa ale chce to robić stopniowo i czy przy zakupie takiego 5600 czy 5700x3d gdy w przyszłości będę wymieniał gpu na mocniejsze to znowu nie będzie bottlenecka? Czy nie lepiej dołożyć do 5800x3d i mieć spokój, no chyba że, wtedy też bedzię problem przy mocniejszej karcie. Bo wtedy to już trzeba zmieniać całą platformę i na am5, tak? 

Chcąc podkręcić ramy to szukać poradników po youtubie czy tu na forum lepiej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szykujesz się do upgrade całości, to nie zmieniałbym teraz nic, tylko składał kasę ;) Dołożysz teraz do 5800x3d a za pół roku będziesz sobie płuł w brodę, że nie wziąłeś am5 ;) Dlatego moja rada taka żeby pociągnąć trochę na tym co masz (jest w miarę sensownie zbalansowane wydajnościowo) i uderzać już za jakiś czas w am5, czy nową podstawkę intela jeśli będzie ok wydajność/cena (o ile już wtedy wyjdzie).

  • Like 1
  • Confused 1
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.03.2024 o 13:03, mahald napisał:

Czy taki 5800x3d nie byl by bardziej "przyszłościowy" jeżeli za jakis czas wymieniałbym karte graficzna? Czy lepiej dokupic teraz 5600 a pozniej juz wymieniac plyte glowna, ram itd.

Dwuletni procesor nie ma żadnej przyszłość, ten cpu będzie miał już tylko pod górkę jak wyjdą nowe generacje. Chcesz coś „przyszłościowego” to jak kolega ci radzi zbieraj na AM5 budżet. Jak wyjdzie nowy gen amd i mina już 3lata od wydania tego cpu to zderzy się ze ściana i już słupkach wydajności będzie w dolnych wykresikach.

  • Confused 1
  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Autor gra głównie tylko w jedną grę i tak zapewne zostanie przez lata. Przez lata też pewnie niewiele się w niej zmieni. Obecne testy pokazują że 5800X3D radzi sobie doskonale i zbieranie na nową platformę jest co najmniej dyskusyjne. Wiara że next geny przyniosą jakiś spektakularny wzrost jest chyba dość optymistyczna. Dostępne testy CPU pokazują że zarówno 5600 jak 5800X3D radzą sobie doskonale

https://www.youtube.com/watch?v=8mmeQ6DGIMY

https://www.computerbase.de/2023-10/counter-strike-2-community-benchmarks/

Edytowane przez voodoo34
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem tego samego zdania, autor napisał, że gra praktycznie tylko w CS2, gdzie 5800X3D zrobi ogromną robotę w tej grze względem Ryzena 3600. To samo było przed premierą 7800X3D miał być dużo mocniejszy od 5800X3D a wyszło, że sumarycznie w grach jest to 15%. Ogólnie zauważyłem, że na forum jest trend, szczególnie w dziale GPU, że ktoś szuka konkretnie karty w danym budżecie, a masa ludzi poleca karty o wiele droższe. Ktoś chcę kartę za 1500zł "dozbieraj i kup RTXa 4070"  za 2500zł itd. Tutaj chcemy dać kopa jednej grze i można to zrobić w okolicach 1000zł, gdzie procesor wystarczy na długo nie tylko w CS2, to wymień całą platformę.

Tak, że @mahald jeśli nie uśmiecha Ci się zmiana całej platformy, CPU, Mobo, RAM, bierz 5800X3D i Twoje AM4 dostanie drugie nowe życie i to, że ma już dwa lata niczego nie zmienia. Nic lepszego tutaj nie wsadzisz, ten procesor starczy Ci jeszcze na długo, nie tylko w CS2, a z czasem będzie mógł dokupić dużo lepsze GPU, RAM który masz nie musisz zmieniać, możesz bez go problemu puścić nawet na 3800MHz, choć między 3200MHz a wyżej akurat w tym procku za dużo nie da.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pisze, że chce zmienić z czasem całą platformę, pyta o przyszłościowość...no sorry ale pchanie w takiej sytuacji 1200zł za 5800x3d dla mnie mija się z celem. To już bym wolał sprzedać to co ma, dołożyć i wskoczyć w am5 nawet po kosztach czyli 7500f.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pyta tylko o GPU, czy jak w przyszłości zmieni to nie będzie botlenecka. Jeśli ma budżet to jak najbardziej nie ma co iść w AM4, tylko AM5, ale jak chce na już mieć ogromnego kopa w CS2 i nie tylko, sprzedaje swój za 200zł i za 900-1000zł ma 5800X3D. Kiedyś dokupi GPU i do jego grania pewnie mu na długie lata starczy, więc nie patrzmy tylko co ja, czy Ty byś zrobił, tylko do czego dokładnie ktoś tego kompa potrzebuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.03.2024 o 15:57, mahald napisał:

Jeszcze chcę podkreślić że, szykuję się do upgrade całego kompa ale chce to robić stopniowo

Dlatego moim zdaniem nie ma sensu pchanie kasy w am4...tylko lepiej chwilę dłużej poczekać i już od razu uderzyć w am5 ;) 

 

Nie mówię tu, że 5800x3d to zły proc...ale am5 już na tyle jako platforma potaniało, że można ją rozważyć zamiast pchać się dalej na siłę w am4 ;) Nikt nie każe od razu brać 7800x3d ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wierze w to, ze ktos gra tylko w jedna gre, jak sie zmieni w przyszlosci platforme i dopadnie nowe gpu to napewno znajda sie gierki AAA do ogrania wiec jak najbardziej dalej bede propsowal przejscie na AM5 bo koszta nie sa duze, a nawet taki 7500F rozbije bank w cs go ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jasne wszystko zależy od autora, znam ludzi którzy faktycznie grają, tylko i wyłącznie w CSa, sam tak napisał, pomijam, że nawet gdyby to nie był tylk CS ten 5800X3D da jeszzce radę przez długi czas w innych grach. Jeśli chciałby jak najtaniej tu i teraz zrobić ogromny skok względem R3600 to tak jak pisałem. Jeśli faktycznie w planach jest jakiś większy upgrade i nie musi być na teraz to tylko AM5 i sprzedaż tego co ma. Nikt nie mówi żeby dzisiaj iść w AM4 jako nowy zestaw, 5800X3d jest tylko i wyłącznie dla tych którym jego wydajność wystarcza i chcą przedłużyć życie AM4 mając wszystkie bebechy.

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W cenie tego 5800XD mamy Ryzena 7500F i 32GB DDR5, sprzedajemy stare graty i kupujemy za to mobo na AM5. Przesiadka latwa i prosta jak drut. Nie proposujmy juz martwych platform ;)

  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o tym mówię...koszt wejścia w am5 stał się naprawdę przystępny cenowo, przez co dla mnie osobiście 5800x3d stracił rację bytu. Ten 7500f w cs2 na luzie ogarnia ;) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dokładnie. Teraz po taniości 7500f, a potem kolega sobie w razie potrzeby podmieni na proc na coś z nowej generacji. Będzie taka opcja. Podstawka będzie przygotowana. Gdyby 5800x3d był bardziej racjonalnie wyceniony - powiedzmy 800-900zł - można by go rozważyć, ale za 1,2k niet, bo to jest praktycznie 7500f + sensowny ram ddr5, jak wspomniał @krzysiak

Edytowane przez Kelam
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, ale jakoś nie widzę żeby za 1000zł można było kupić 7500F i 32GB DDR5 ;) Wszystko jak zwykle zależy tylko i wyłącznie od budżetu autora i jak szybko chce to zrobić. Ja się nie upieram nad 5800X3D, po prostu odebrałem ten post na zasadzie co zrobić, żeby dać konkretny zastrzyk dla tej gry i czy wymiana procesora dużo da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o 1,2k. I tyle lekko ponad wychodzi z kr system za 7500f+ lexary. Czyli kilka dyszek więcej niż nówka 5800x3d. Promek nie uwzględniam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na ceny nowych 5800x3d i nie widzę tu 1k tylko 1.2k...bo jak porównywać to najlepiej ceny nowych a nie "bo mi się udało wyrwać używkę czy na 5 minutowej promce za tyle" ;) Za 1200-1300 się już kupi 7500f i sensowne 32gb ddr5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie, nie ja pisałem cały czas o tym, że za swojego starego weźmie 200zł ;) Tak, czy inaczej jeśli tak to pełna zgoda.

Edytowane przez skunRace
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Bo nie mamy dobrych implementacji HDR, jak są to na SDR już się gorzej patrzy i tyle.  Tak samo da się grać na 60 Hz, ale jednak coś już nie gra jak się zasmakowało 240 Hz  
    • Kup sobie takie same kostki jak masz(niecałe 160ZŁ) i dołóż ,zobaczysz czy będzie działać bez problemu. Jak nie to je poprostu zwrócisz i pomyślisz o 2x16.
    • Czy w którymś miejscu napisałem, że format to obowiązkowa opcja przy zmianie GPU? Nie! Napisałem że jeśli się pojawią jakieś problemy to najczęściej jest on najszybszym sposobem na wykluczenie lub wskazanie winowajcy   Przy przesiadce 3070 na 6950xt w swoim kompie nie robiłem formatu, bo poszło bez problemów. Natomiast w kompie syna przy przesiadce 6600xt na 3070 musiałem go zrobić, bo były drobne problemy (nie chciało mi się szukać innych rozwiązań i rzeźbić w gównie - starym systemie), ale już później 3070 na 7800xt nie musiałem tego robić, bo poszło bezboleśnie.
    • Jedyne co z hdr by mi się przydało to szersza paleta kolorów a walenie po gałach to mi w sdr wystarczy. Ale na tym forum to ja wiem, że bez hdr i 240Hz to nie ma co grać. Byłoby bez sensu gdyby samsung przestał robić telewizory oled. Monitory to nisza więc nie wierzę, że chce się skupić na tym rynku. Oni dawno temu zapowiadali, że będą klepać telewizory na matrycach od LG. Może nie mają paneli 83 cale a może produkcja lg jest znacznei tańsza. Nie wiem jak oni sobie wyobrażają mieszanie matryc w niższych przekątnych przecież qd-oled i woled mocno się od siebie różnią. Może to kaczka dziennikarska.
    • W tym roku flagowcem Sony jest Mini Led (2 nowe mini ledy oraz nowy oled który jest niżej pozycjowany ), owszem, tym roku Sony nie wypuści QD Oled ale z tego co mi wiadomo między innymi dlatego że A95L miał premierę dosyć późno (swój egzemplarz dostałem pod koniec października 2023, a zamawiałem zaraz po starcie przed sprzedażyw UK), w tym roku Sony skupia się na Mini Led i osobiście nigdzie nie widziałem informacji gdzie byłaby mowa o tym że Samsung przestaje produkować panele QD Oled do telewizorów. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...