Skocz do zawartości
adipie

Wymiana platformy - prośba o porady

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.
Po prawie pięciu latach nadszedł czas na wymianę platformy i proszę o kilka porad.

Co zostaje ze starego kompa:
Palit GeForce RTX 4070 Ti GameRock Premium 12GB GDDR6X
https://www.x-kom.pl/p/1109459-karta-graficzna-nvidia-palit-geforce-rtx-4070-ti-gamerock-premium-12gb-gddr6x.html
Noctua NH-D15 2x140mm
https://www.x-kom.pl/p/260247-chlodzenie-procesora-noctua-nh-d15-2x140mm.html
Ssd
ADATA SX6000PNP 1TB
CORSAIR FORCE MP510 1TB

Co już kupiłem:
Ssd Crucial P5 PLUS 2 TB
Zasilacz MSI MPG A850G

Co planuję kupić:
1.Obudowa Fractal Design Torrent TG Czarna Dark Tint
https://www.x-kom.pl/p/674935-obudowa-do-komputera-fractal-design-torrent-tg-czarna-dark-tint.html
2.Płyta ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI
https://www.x-kom.pl/p/1079832-plyta-glowna-socket-am5-asus-rog-strix-b650e-e-gaming-wifi.html
3.Procesor AMD Ryzen 7 7800X3D
https://www.x-kom.pl/p/1117011-procesor-amd-ryzen-7-amd-ryzen-7-7800x3d.html
4.G.Skill Flare X5, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL30
https://www.morele.net/pamiec-g-skill-flare-x5-ddr5-32-gb-6000mhz-cl30-f5-6000j3038f16gx2-fx5-12888012/
5.Nowe wentylatory do chłodzenia
Noctua NF-A15 PWM chromax 140mm
https://www.x-kom.pl/p/390260-wentylator-do-komputera-noctua-nf-a15-pwm-chromax-140mm.html
6.Noctua AM5 offset
https://www.amazon.pl/Noctua-NM-AMB12-Offsetowe-Montażowe-Chlodzenia/dp/B0C3RJ9938

Dlaczego te części wybrałem?
1.W przypadku obudowy priorytetem jest cisza (komputer w sypialni mniej niż metr od głowy żony).
Obudowa po skręceniu wentyli jest podobno  prawie niesłyszalna.
Teraz mam Be Quiet Silent Base 601 + 2 dodatkowe wentylatory 140 mm (przód, dół). Nawet po solidnym UV na 0,925 V wentylatory karty startują. Liczę że bezpośredni nawiew trzech 140 na GPU rozwiąże ten problem.
Jeśli ktoś ma inny pomysł na obudowę chętnie wysłucham.
2.Przyznam że przycisk do wyciągania GPU.Przy NH-D15 i moich grubych paluchach,żeby wyciągnąć grafikę muszę zdejmować przedni wentyl.
Nie mam cierpliwości na użeranie się z drucikami.Nie kojarzę innych poza Asus ROG które to mają.A może jednak jest tańsza alternatywa? Zależy mi tylko w sumie tylko na trzech złączach M2(nie muszą być 5.0 nawet) i sensownym audio(wyżej niż ALC 897).
3.Komp typowo po gry.Może kiedyś za kilka lat wymienię na 8800 X3D, może posłuży do końca platformy(co 5-7 lat zwykle wymieniam).
4.Zależy mi na niskim profilu żeby weszły pod chłodzenie.Flare mają 33 mm. Polecicie jakąś niższą/lepszą alternatywę z bezproblemowym EXPO/XMP pod 7800 X3D?
5.Pierwsza w karierze obudowa z oknem.Nie podoba mi się brąz Noctua. Bedą pasować na chłodzenie?
6.ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI jest na liście kompatybilności NH-D15.Ale nie wiem czy uwzględniają w tych wyliczeniach offset AM5 czy nie. Może ktoś z was ma taki zestaw i może się wypowiedzieć.

Sorki za długi post i z góry dzięki.  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W którym momencie startują GPU karty? W spoczynku/? Bo chyba nie liczysz na to, że pod obciążeniem wentyle na GPU nie będą się kręcić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc troszkę na to liczę. Nie chciałem się już za bardzo rozpisywać, ale mam ustawione 2 profile afterburnera. Na "nocnym" w obecnej budzie  pod obciążeniem (uv 0,925 V i cap fps 60) , startują na minutę i się wyłączają.Oczywiście przy bardziej wymagających gierkach. Dlatego możę się uda;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm no ciekawe założenie. To może zdejmij póki co boczną ściankę z obecnej obudowy i przetestuj wtedy czy jest opcja na osiągnięcie takiego scenariusza jaki zakładasz. Jeśli przy zdjętej bocznej ściance i tak wentyl będzie startował, to raczej nie ma szans by zmiana budy w czymś tu pomogła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak radziłeś. Startują prawie tak samo jak startowały. Aczkolwiek temp rdzenia GPU 2 stopnie w dół . Czyli pewnie nici z mojego ambitnego planu :-(

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No raczej ciężko będzie, nawet po UV i z zablokowaniem klatek na 60 fps, to jest tam trochę "watów" do schłodzenia.

Temperatura rdzenia to jedno, ale zostaje jeszcze temperatura na hotspot. Mój Radek też ma 60-64 stopnie na rdzeniu nawet grając w 4K, ale hotspot to okolice 85-90 stopni.

 

Podejrzewam, że jak dasz tego Torrenta to będzie koniec końców głośniej - bo to dziurawa obudowa, więc ten szum wentyli będzie łatwiej wydobywał się na zewnątrz - tym bardziej w nocy gdy dookoła cisza. Wiem jaki jest zamysł, bo też mam kompa w sypialni i w nocy gram w mniej wymagające gry gdzie GPU się nie poci, albo idę do salonu na PS5 co by kobiety nie budzić wyjącym GPU - tyle dobrego, że ma naprawdę twardy sen ;) 

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze miałem nadzieję na poprawę. Zamysł nie był taki żeby był całkowicie bezgłośny.

Żona się budzi przy wentylach na karcie wkręcających się ponad 2000 rpm. Do tej pory jedyną grą która taki wynik wykręciła na profilu nocnym był Cyberpunk. Ale karty jeszcze minimum ze dwa lata nie będę wymieniał, nie wiadomo co będę ogrywał w tym czasie.

Zaryzykuję chyba jednak z tym torrentem. Najwyżej w afterburnerze będę dalej rzeźbił. Dzięki za radę i poświęcony czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To ja bym bardziej poeksperymentował z krzywą wentyli, tak by nie wkręcały się na wysokie obroty, a zamiast w ogóle nie pracować to kręciły z niższymi obrotami - tak żeby cały czas był przepływ powietrza. Delikatny szum raczej żony nie obudzi, a nawet jak karta będzie mieć te 10-15 stopni więcej to nic jej się nie stanie dopóki te temperatury bedą w normie.

Edytowane przez Dirian
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i tu pojawia się potężna dychotomia pomiędzy miłością do żony, a obsesją dbania o kompa żeby posłużył  jak najdłużej ;-) 

Ale chyba nawet mniejsza obudowa mająca trzy wentyle dmuchające na gpu, ale będące bliżej niego niewiele może zmienić. Jeszcze raz dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wiesz, karcie nie zrobi dużej różnicy czy będzie pracować z temperaturą 60 czy 75 stopni. 

Dobrze wentylowana obudowa może zbić te 2-3-4 stopnie (co pokazał przykład zdjęcia bocznej ścianki w obecnej BQ), ale generalnie tak jak pisałem - sensowniej będzie zadziałać krzywą wentyli, ustawić wentyle żeby się kręciły, ale po prostu wolniej - nie dobijały do prędkości na której robi się głośno i żona częstuje cię zabójczym wzrokiem ;) 

Po prostu znaleźć jakiś złoty środek między hałasem a temperaturami. Bo praca pasywna karty wydzielającej ~ 250W ciepła to nie bardzo tu wchodzi w grę. Może jakby to był jakiś RTX 4060 ze swoimi 100W, to można coś pokombinować, choć i tam pewnie nie byłoby to takie proste (z uwagi na okrojone radiatory).

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Bo nie mamy dobrych implementacji HDR, jak są to na SDR już się gorzej patrzy i tyle.  Tak samo da się grać na 60 Hz, ale jednak coś już nie gra jak się zasmakowało 240 Hz  
    • Kup sobie takie same kostki jak masz(niecałe 160ZŁ) i dołóż ,zobaczysz czy będzie działać bez problemu. Jak nie to je poprostu zwrócisz i pomyślisz o 2x16.
    • Czy w którymś miejscu napisałem, że format to obowiązkowa opcja przy zmianie GPU? Nie! Napisałem że jeśli się pojawią jakieś problemy to najczęściej jest on najszybszym sposobem na wykluczenie lub wskazanie winowajcy   Przy przesiadce 3070 na 6950xt w swoim kompie nie robiłem formatu, bo poszło bez problemów. Natomiast w kompie syna przy przesiadce 6600xt na 3070 musiałem go zrobić, bo były drobne problemy (nie chciało mi się szukać innych rozwiązań i rzeźbić w gównie - starym systemie), ale już później 3070 na 7800xt nie musiałem tego robić, bo poszło bezboleśnie.
    • Jedyne co z hdr by mi się przydało to szersza paleta kolorów a walenie po gałach to mi w sdr wystarczy. Ale na tym forum to ja wiem, że bez hdr i 240Hz to nie ma co grać. Byłoby bez sensu gdyby samsung przestał robić telewizory oled. Monitory to nisza więc nie wierzę, że chce się skupić na tym rynku. Oni dawno temu zapowiadali, że będą klepać telewizory na matrycach od LG. Może nie mają paneli 83 cale a może produkcja lg jest znacznei tańsza. Nie wiem jak oni sobie wyobrażają mieszanie matryc w niższych przekątnych przecież qd-oled i woled mocno się od siebie różnią. Może to kaczka dziennikarska.
    • W tym roku flagowcem Sony jest Mini Led (2 nowe mini ledy oraz nowy oled który jest niżej pozycjowany ), owszem, tym roku Sony nie wypuści QD Oled ale z tego co mi wiadomo między innymi dlatego że A95L miał premierę dosyć późno (swój egzemplarz dostałem pod koniec października 2023, a zamawiałem zaraz po starcie przed sprzedażyw UK), w tym roku Sony skupia się na Mini Led i osobiście nigdzie nie widziałem informacji gdzie byłaby mowa o tym że Samsung przestaje produkować panele QD Oled do telewizorów. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...