Skocz do zawartości
Piks0n

Oled do kompa gamingowego za 6-7k

Jaki monitor wariacie  

15 użytkowników zagłosowało

  1. 1. jaki monitor wariacie

    • msi
      5
    • ultrawide
      4
    • tańszy zwykły oled
      2
    • ips/va i poczekaj trochę
      4


Rekomendowane odpowiedzi

Siema wszystkim
Kurde mam dylemat. Składam gejmingowego kompa za 6-7k i bardzo mnie kusi dokupić jakiś dobry monitor, dla najlepszej imersji jaką mogę mieć w moim budżecie, czyli myślałem o qd-oled i 1440p (do kompa już nie chciałbym dokładać raczej).
Gram w single jak i w multi, nie pracowałbym na nim, ale sporo czytam/filmiki oglądam.

Na polskim rynku to właściwie jest tylko ten sensowny wybór msi mpg 271qrx
Waham się przez błyszcącą matrycę, w pokoju lubię jasno, w nocy zapalam lekką lampkę. No i cena 4k to też niemało. A szybciej niż za parę miesięcy chyba nie będzie jakichś nowych modeli.
Druga opcja to ultrawide 32", które są jeszcze droższe, a nie wiem czy komp nie za słaby.
3 opcja to jakiś zwykły oled, może z matową matrycą
3 opcja to kupić ips/va, i poczekać kilka miesięcy z nadzieją, że będzie większy wybór

obecnie mam va 75hz 1080p (i to nie mój tylko z pracy xD), więc taki qd-oled byłby szokiem cywilizacyjnym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz się dowiesz, że oled to ZUO. Że jak włączysz Excel na 2 sekundy to będziesz miał wypalony arkusz. Że jak ekran się wypali to producent na bank nie uwzględni gwarancji, a jak uwzględni to dostaniesz refurb i na bank będzie jeszcze bardziej wyoalony. Że oled jest za ciemny i nic na nim nie widać/ że oled razi i trzeba jasność na - 10 ustawiać bo inaczej to wypali oczy. 

Potem jeszcze wpadnie PiPoLiNiO i napisze, że WOLED be bo banding i zafarb na bieli. 

To tak w skrócie 😎

A tak poza tym, to zdecydowanie ten 271qrx będzie świetnym wyborem, bo qd-oled eliminuje największe wady woled czyli zafarby i banding :) Możesz jeszcze Gigabyte wziąć pod uwagę. Aktualnie to 2 najbardziej dopracowane monitory na rynku. 

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/monitory-led/monitor-gigabyte-aorus-fo27q3-27-2560x1440px-360hz-0-03-ms-gtg?gad_source=1&gclid=CjwKCAjw9cCyBhBzEiwAJTUWNaz6m3a-fXKqjOXW4r-yEjg2vMKtdheiNoLB8P_BLy0avT2wWS9prxoCDBYQAvD_BwE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale o wadach QDO to już nie napisałeś, większa podatność na wypalenia i gorsza czerń przy świetle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kadajo napisał:

większa podatność na wypalenia

Udowodnij :) Jedno i drugie się wypala. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kadajo napisał:

Ale o wadach QDO to już nie napisałeś, większa podatność na wypalenia i gorsza czerń przy świetle.

Od wypalania jest przynajmniej ta 3 letnia gwarancja i programy do konserwacji, bardziej chyba o te odbijanie światła się boję

 

  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz w recenzjach albo przejdź się do większego elektromarketu i zobacz jak wyglądają QDO od Samsunga a jak WO od LG.

Pamietaj ze to nie muszą być monitory, TV maja te same matryce.

Tak to mniej więcej wygląda:

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko @kadajo nie wspomniał, że ten mat na woled powoduje ziarnistość obrazu co wygląda fatalnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech idzie i sam oceni. A ty przestań już mieszać w kolejnym temacie.

 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mat z 95D to całkiem inna powłoka niż w monitorach z tego co wszędzie mówią. Nie ma nic wspólnego z tym ziarnem z monitorów.

1 minutę temu, kadajo napisał:

A ty przestań już mieszać w kolejnym temacie.

Mieszać? A co ja mieszam? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij pisać z sensem albo nie pisz wcale. Już twój pierwszy post w tym temacie woła o pomstę do nieba i mam dosyć przymykania oka na twoje kretyńskie pisanie. Jesteś stronniczy, wszędzie każdemu na sile wpychasz QDO i mnie osobiście już to przestało bawić. Zmień płytę albo cie po prostu z tego forum usunę.

  • Like 2
  • Confused 1
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Sprecyzuj. Za co mnie usuniesz? Za rzeczowe argumenty o ziarnistości matu, bandingu i zafarbach? 

Napisz w którym miejscu napisałem nieprawdę :) Mój 1 post to podsumowanie tematu o oled na tym forum, raczej nie zaprzeczysz :) 

PS. Autor tematu sam podał QD-OLED jako swój wybór. Więc daj przakład gdzie ja komuś coś wpycham na siłe :)

W ankiecie też wygrywa msi :)

Edytowane przez PiPoLiNiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijając te wasze wojenki należy wspomnieć o jednej sprawie na którą nie macie wpływu. OLED oczywiście i niezaprzeczalnie ma świetną jakość obrazu ale kolega przechodzi z VA 1080p na zupełnie inny typ matrycy, także z innym układem pixeli i niekoniecznie jego oczom musi to podpasować. Może tak być że pomimo niezaprzeczalnych zalet będzie bolała go głowa czy oczy tzw "eye strain". Jest tego pełno w internecie. Podobnie jak niektórzy (nawet na tym forum) nie mogą przejśc z VA na IPS. Jedyny sposób to kupić i osobiście przekonać się czy podpasuje i zostawić lub oddać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego najlepiej dla niego byłby przetestować sam monitor, jeśli ma obawy. Ale myślę ze oled i tak go oczaruje nawet jak będzie miał jakieś obiekcje.

2 godziny temu, PiPoLiNiO napisał:

Sprecyzuj. Za co mnie usuniesz? Za rzeczowe argumenty o ziarnistości matu, bandingu i zafarbach? 

Napisz w którym miejscu napisałem nieprawdę :) Mój 1 post to podsumowanie tematu o oled na tym forum, raczej nie zaprzeczysz :) 

PS. Autor tematu sam podał QD-OLED jako swój wybór. Więc daj przakład gdzie ja komuś coś wpycham na siłe :)

W ankiecie też wygrywa msi :)

Jakbyś miał za grosz w sobie uczciwości i rzetelności to byś jak normalny człowiek wypunktował wady i zalety obydwu technologi. A nie zaczynał od bełkoty ze zaraz ktoś coś napisze "ZUO" a potem opisał w superkach QDO a na temat WO same minusy, jeszcze się nie domyślasz dlaczego wiele osób ma cie w już w ignorowanych ?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tutaj koleś odradza zakup z właściwie jakimkolwiek światłem w pokoju. W komentach za to ludzie piszą, że nie jest to aż takie złe. Sprawdzę gdzieś stacjonarnie czy nie mają, a finalnie może kupię tego msi i po prostu sprawdzę, a w najgorszym wypadku zwrócę. Ten mat w woledach trochę mnie odrzuca


 

 

 

 

 

Edytowane przez Piks0n
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla każdego obecnego oleda musisz stworzyć warunki najlepiej jakiś zaciemniony pokój.

Problem qdoledów jest taki, że matryca jest budowana na niebieskiej powłoce i w świetle czerń robi się taka fioletowa, bordowa. Coś takiego.

telewizory z serii lg g3 i g4 65+ radzą sobie w miarę dobrze w oświetlonych pomieszczeniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Keken napisał:

dla każdego obecnego oleda musisz stworzyć warunki najlepiej jakiś zaciemniony pokój.

Dokładnie. Prawda jest taka, że czy woled czy qd-oled, najlepszy efekt uzyskasz w zaciemnionym pomieszczeniu :)

3 godziny temu, Piks0n napisał:

Tutaj koleś odradza zakup z właściwie jakimkolwiek światłem w pokoju.

Luz. Aż tak źle to nie jest. Z ta czernią w świetle to też w zasadzie musisz mieć cały ekran czarny, żeby to było widoczne i rzucało się w oczy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem qdoleda g8 od samsunga , teraz mam aoc woleda , monitory w normalnym użytkowaniu dają podobny bardzo dobry obraz, tzn. lepszy niż jakikolwiek ips/va który miałem testowałem wcześniej, więc przejście na oleda zrobi swoje, po czasie jednak muszę przyznać że wolałem jednak qdoleda, za lustrzane wykończenie i żywsze kolory, mat na woledach nie wygląda jednak tak dobrze, a fioletowa czerń na qdoled nie jest tak uciążliwa w normalnym użytkowaniu, gdzie monitor u mnie nigdy nie pracuje z światłem zewnętrznym padającym bezpośrednio na matrycę, a nawet mocno się staram żeby w pokoju nie było za jasno jak z niego korzystam, a najlepiej ciemno

co do wypalania, wiadomo wszem i wobec że te matryce nie są tak trwałe jak tradycyjne, ale testy w necie uważam za clickbajty, w końcu nie widać jakoś w necie testów np. samochodów sportowych, które miały by orać na taksówce w Bangladeszu, wozić turystów z 10 walizkami i max na 2 biegu, a potem wysuwać opinie że się do niczego nie nadają. To nie są monitory do rypania w Excelu na 100% jasnosci po 12h+ gdzie nie ma czasu na zrobienie przerwy 10min. dla odświeżania ekranu

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No każdy sam będzie musiał sobie odpowiedzieć czy przeboli te wade QD-OLEDa czy nie.

U mnie użytkując późnym wieczorem/w nocy zero zastrzeżeń - czysta przyjemność z patrzenia (no może oprócz migającego czasem g-synca ale to już powtarzane w kółko, że każdy OLED się na ten moment z tym męczy).
W słoneczne dni często jednak muszę zasłaniać okno. Nawet jak światło nie pada bezpośrednio na monitor ani nawet w ogóle blisko całego stanowiska i tak widzę siebie w odbiciu mocno a ta czerń to taka ni to szarość/bord/fiolet? i magia OLEDa wtedy się kończy. W takich warunkach nawet matowy IPS potrafi wyglądać jakby miał lepszą czerń niż OLED. 

WOLED ma swoje inne wady także wracamy do wiecznie obecnego w życiu "pick your poison".

 

W dniu 25.05.2024 o 19:36, Piks0n napisał:

Tutaj koleś odradza zakup z właściwie jakimkolwiek światłem w pokoju. W komentach za to ludzie piszą, że nie jest to aż takie złe.

Każdy widzi co innego nawet jak ich posadzisz w tym samym otoczeniu. Trzeba samemu ocenić. W sklepie ciężko ocenić bo mimo mocnego odgórnego sztucznego światła te sklepy przeważnie są ciemne i brak tam światła dziennego także na QD-OLED czerń będzie wtedy idealna.

No i wtedy zaczyna się cały bajzel zwrotowy, Dell ma w dupie naklejanie folii na ekran i później odbiorca końcowy dostaje porysowańca bo przeszedł już przez kilka rąk które nie zaakceptowały tej wady QD-OLEDa :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopuję temat, bo borykam się z dokładnie takim samym problemem co autor, a mam wrażenie, że temat nie został jeszcze wyczerpany całkowicie.

U mnie jak jest dzień to mam zasłonięte rolety i jest raczej jasno, ale promienie słoneczne stricte się nie przedostają - po prostu jest w pokoju normalnie jasno. Wieczorami wiadomo utrzymuję mrok/półmrok i z tego powodu skłaniałbym się do QDOLED (GIGABYTE Aorus FO27Q3). Jak to rzeczywiście jest z tymi przepaleniami pikseli i jeszcze widziałem, że każdy większy producent ma swój model OLED czy są jakieś zasadnicze różnice pomiędzy tymi modelami czy raczej niespecjalnie?

Jak ktoś miał ten wymieniony przeze mnie model to doceniłbym jakieś parę słów swojej własnej opinii, bo w dzisiejszych czasach gdzie tech kanaly na yt stały się banerami reklamowymi określonych marek na próżno tam szukać pomocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...