Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

matrycka

Beznadziejne zdjęcia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakupiłem niedawno aparat Lumix FZ100, którym robiłem zdjęcia na wakacjach, na dworzu - zdjęcia wychodziły normalnie, ładne, ale jak ostatnio zrobiłem nim zdjęcia zasilacza do laptopa, którego chciałem wystawić na allegro oto co zobaczyłem :

LUMIX FZ100 za 1000zł :

cb68a910105da.jpg

Nikon L18 za 100zł :

1950dab5cff9f.jpg

Oba aparaty w trybie auto z lampą

Ja rozumiem, że to tryb auto, itp. itd. ale nikon 10 razy tańszy robi 100 razy lepsze zdjęcia ... jak ustawić lumixa, żeby robił ładne zdjęcia nie tylko w słoneczny dzień, a może jest coś uszkodzone?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest banalnie prosta po obejrzeniu EXIFów zdjęć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest banalnie prosta po obejrzeniu EXIFów zdjęć.

no wprost świetna odpowiedź...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, beznadzieja. Ja już się sparzyłem na paru modelach, ostatnio na canonie ixusie 500 HS.

 

Tylko nie piszcie, że coś tam trzeba ustawić i będzie dobre zdjęcie, bez szumów itd. W małpie mam ustawiać? W starych powershotach niczego nie trzeba było robić, wystarczyło tylko pstrykać. Nie wchodziło może jedno zdjęcie na 10-20.

 

Czasem na forum ktoś wstawi jakąś fotę. Patrzę - super zdjęcie! Lustrzanka? Dobry kompakt? Zaglądam w EXIF-y, a tam lumia albo - jak ostatnio - jakiś telefon lg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wprost świetna odpowiedź...

 

EXIF umożliwia sprawdzenie np. daty zrobienia zdjęcia, modelu aparatu, wartości przysłony, czasu naświetlania etc. Nie sprawdzałem tego zdjęcia, ale podejrzewam, że problem leży w tym, że aparat nie może dobrze ustawić ostrości, bo jest za mało światła. Podobnie robił mój kompakt Samsunga - ustawiał ostrość po ciemku (w 80% przypadków niecelnie), a potem walił lampą błyskową. Zapal światło w pokoju i zrób zdjęcie jeszcze raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdjęcia robione jak na dworzu jest jeszcze w miarę jasno, dziwne jest to, że aparat za 1000zł robi gorsze zdjęcia niż mój telefon (stara nokia) nie warta więcej jak 20zł ... to w sumie po co w ogóle kupować takk drogi aparat, lepiej już kupić starego nikona na allegro za 60zł i pstrykać ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wprost świetna odpowiedź...

 

ano, odpowiedź zachęcająca do samodzielnego porównania parametrów przy pstrykaniu zdjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takiemu laikowi jak ja nic nie mówią te parametry, gdyby mówiły to nie zakładałbym tematu na forum ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Serio, tak ciężko jest poczytać co to ten exif i o iso, czasie naświetlania?

Jeden aparat strzelił lampą mocniej i ustawił ISO200 i 1/60s, przez co zdjęcie jest nieporuszone i niezaszumione/niezblurowane.

Drugi aparat strzelił lampą słabiej i ustawił ISO1600 i 1/8s, przez co zdjęcie jest poruszone i zblurowane z powodu usuwania szumu. Ten najwyraźniej rozpaczliwie próbuje uniknąć w trybie auto mocnego strzelania lampą i dlatego tak sobie ustawił.

Rozwiązania są dwa:

- szybka edukacja jak ustawiać parametry aparatu;

- sprzedaż tego "złego" i kupno takiego, który się zachowuje jak ten "dobry" - czyli wali lampą na maksa. Przy czym sprawdzi się to jedynie w podobnych do pokazanych zdjęć - lampki na kompaktach są ogólnie słabe i nie poradzą sobie z doświetleniem większej przestrzeni. Czyli wychodzi na to, że ten "zły" jednak może być lepszy :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli powinno się tak na prawdę z tego typu aparatów korzystać tylko w ustawieniach manualnych i mieć o tym pojęcie? tylko nie bardzo rozumiem, dlaczego aparat za 50zł w trybie auto jest milion razy gorszy od aparatu za 1000zł w trybie auto, troszeczkę to dziwne, powinien być dopasowany do zaawansowanego użytkownika jak i dla laika.

A więc jak ustawić manulanie ten aparat, żeby strzelił dobrą fotkę w stylu pokazanych zdjęc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj fota ze wspomnianego wcześniej telefonu lg: http://bankfotek.pl/image/1786324.jpeg (udało mi się znaleźć). Z tego wątku: http://forum.pclab.pl/topic/987805-pytanie-o-regeneracj%C4%99-tonera/

 

I porównaj powyższą fotę z telefonu (!) nexus 5 do tego aparatu fotograficznego lumix za 1000 zł albo wspomnianego wyżej canona w podobnej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę się dziwię,fota jest oczywiście poruszona (chociaż 0,125 to nie taki dramatyczny czas),ale ten Lumix niezbyt radzi sobie z wysokim iso.

Wysokim umownie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę się dziwię,fota jest oczywiście poruszona (chociaż 0,125 to nie taki dramatyczny czas),ale ten Lumix niezbyt radzi sobie z wysokim iso.

Wysokim umownie ;)

 

Ile ??

to jest 1/8 s . Bez statywu nie ma szans .

Zdjęcie z ręki to ciężko nieraz zrobić przy 1/20s a to spora różnica .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie dziejku, herezje pan prawisz,z czasem 1/2 mniej ruszone można zrobić niż toto zalinkowane ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie dziejku, herezje pan prawisz,z czasem 1/2 mniej ruszone można zrobić niż toto zalinkowane ;)

 

Z łapki czy ze statywu ? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie z łapki.

Jasne, będzie ruszone ale pewnie mniej niż zaprezentowane.

Ostatnio fociłem trochę nocą,kolano+barierka dało radę "prawie" jak statyw ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie z łapki.

Jasne, będzie ruszone ale pewnie mniej niż zaprezentowane.

Ostatnio fociłem trochę nocą,kolano+barierka dało radę "prawie" jak statyw ;)

 

No widzisz więc coś robiło za statyw .. czyli barierka a autor raczej nie zna takich "sposobów" i robił z łapki :D

Ja wiem doskonale jak trudno robić zdjęcia przy długich czasach naświetlania bo sam od dłuższego czasu zajmuje się fotografią a raczej uczę ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli powinno się tak na prawdę z tego typu aparatów korzystać tylko w ustawieniach manualnych i mieć o tym pojęcie? tylko nie bardzo rozumiem, dlaczego aparat za 50zł w trybie auto jest milion razy gorszy od aparatu za 1000zł w trybie auto, troszeczkę to dziwne, powinien być dopasowany do zaawansowanego użytkownika jak i dla laika.

A więc jak ustawić manulanie ten aparat, żeby strzelił dobrą fotkę w stylu pokazanych zdjęc?

Tryby "półmanualne" są banalne w użyciu. Serio.

Problemem w tym przypadku jest to, że kompakty są kiepskie w gorszych warunkach oświetleniowych. Dlatego nie ma złotego środka w przypadku gorszych warunków: nie da się zrobić poprawnie naświetlonej ciemnej sceny, która będzie dobrej jakości w przypadku kompakta. To, co zrobił tutaj ten "lepszy", to głupie mocne przywalenie lampą, co pozwoliło obniżyć ISO i skrócić czas naświetlania (jak to dla ciebie czarna magia to sorry, google nie gryzie). W przypadku zdjęcia kabla na podłodze to była dobra droga. Ale co w innych przypadkach? Np. kilku osób w ciemnym pomieszczeniu? Ciekawe, jak wtedy by wyszło porównanie tych kompaktów (a może raczej styli dobierania parametrów przez te kompakty).

 

I tutaj dochodzimy do następnego problemu: aparaty nie myślą i nie wiedzą, co się nimi fotografuje, a ich użytkownicy oczekują że tak będzie. Dlatego raz aparat dobierze ok parametry, a innym razem je dobierze źle.

Tutaj fota ze wspomnianego wcześniej telefonu lg: http://bankfotek.pl/image/1786324.jpeg (udało mi się znaleźć). Z tego wątku: http://forum.pclab.pl/topic/987805-pytanie-o-regeneracj%C4%99-tonera/

 

I porównaj powyższą fotę z telefonu (!) nexus 5 do tego aparatu fotograficznego lumix za 1000 zł albo wspomnianego wyżej canona w podobnej cenie.

Wszystko przez dobór ustawień automatycznych. Zdjęcie z telefonu jest zrobione...źle. Dlaczego? Bo telefon dowalił swoją mikro-diodką i się chwycił możliwie bezpiecznych parametrów. Przez co pierwszy plan jest prześwietlony, a drugi jest ciemny.

Trochę się dziwię,fota jest oczywiście poruszona (chociaż 0,125 to nie taki dramatyczny czas),ale ten Lumix niezbyt radzi sobie z wysokim iso.

Wysokim umownie ;)

ISO1600 dla kompakta z małą matrycą to jest już duuużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

ISO1600 dla kompakta z małą matrycą to jest już duuużo.

 

Powiedzmy jasno to jest za dużo. Tak naprawdę ISO 1600 jest ostatnim użytecznym dla rozmiaru matrycy APS-C jeśli zamierzamy nie zmniejszać mocno rozdzielczośći. Czasem niby potrafią więcej ale z testów wychodzi że się programowo wspomagają. I to mimo "rozwoju" i "postępu".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

większości tej technicznej paplaniny nie zrozumiałem :)

poczytałem w googlach, przez 2 godziny zmieniałem mnóstwo ustawień w aparacie i zdjęcia wychodziły już w miarę jako tako, ale i tak nie są za specjalne jak na aparat za 1000zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio byłem w szoku jak aparat w mojej Nokii L720 robi świetne zdjęcia w dzień. Pokonał bez problemu jakiegoś canona z serii super zoom, a tryb makro pozamiatał (biedronka w całości kadru).

 

Zauważyłem też coś dziwnego w życiu aparatów, czy to kompaktów, czy tych w telefonie że im starszy sprzęt, tym zdjęcia wychodzą gorzej, ciężej łapią ostrość i tracą kolory. Może to ktoś potwierdzić na swoim przykładzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko przez dobór ustawień automatycznych. Zdjęcie z telefonu jest zrobione...źle. Dlaczego? Bo telefon dowalił swoją mikro-diodką i się chwycił możliwie bezpiecznych parametrów. Przez co pierwszy plan jest prześwietlony, a drugi jest ciemny.

No fakt, że pierwszy plan prześwietlony, ale 1) nexus 5 miażdży tego lumiksa, 2) w tle zdjęcia nie widać ani grama szumu. Jestem pod wrażeniem. Wniosek ogólny: nie wiem, po co produkują i sprzedają kompakty. Wniosek oboczny: nie rozumiem, jak aparat z takim ogromnym obiektywem może robić tak słabe zdjęcia, podczas gdy komórka z "okienkiem" zamiast obiektywu robi takie dobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymuszając na tym kompakcie minimalne ISO, krótki czas i maksymalne użycie lampy (żeby pokryć stratę z powodu niskiego ISO), zdjęcie najprawdopodobniej wyglądałoby jeszcze lepiej...pod względem szumu, ale jak widać to najważniejsze.

 

Może jeszcze za naszego życia doczekamy się narzekania posiadaczy samochodów, że one wjeżdżają w rowy na zakrętach - i odpowiedzi, że trzeba kręcić takim kółkiem przed sobą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Po raz kolejny sobie wycinasz jedno zdanie z kontekstu i dopowiadasz całą historyjkę - jestem już jednak do tego przyzwyczajony. Akurat zanim odpowiedziałem to sobie spojrzałem na dosłownie te same linki które teraz wysłałeś.   OK - to jeszcze raz. I czytaj powoli tak z 10 razy. Nie ma dokumentów dotyczących szczegółów jakby to miało rzeczywiście wyglądać np. z perspektywy Polski i przyjęcia przez nas milionów ukraińców - mamy tylko przepisy ogólne, które sobie można zinterpretować na różny sposób, a za 4 lata sytuacja w Polsce/Unii będzie inna więc argument ukraińców i tak straci swoje znaczenie - pisałem o tym dokładniej . Po drugie to był lekki sarkazm - bo takie dokumenty nie istnieją na 99% jeśli mamy takie a nie inne wypowiedzi Tuska, że szczegóły trzeba uzgodnić (i to najlepiej na piśmie).
    • No porcja https://www.resetera.com/threads/mobapad-switch-accessory-manufacturer-has-posted-alleged-details-of-switch-2-on-their-bilibili-page-new-buttons-on-joycons-bc-1080p-screen.855369/ 1. The Bluetooth chip of Switch 2 still supports existing Joy-Con and Pro controllers, and still features HD vibration (ALPS dual-axis linear motor). 2. Switch 2 has backwards compatibility with Switch 1 cartridges, but Switch 2 cartridges will be different and won't fit on a Switch 1. 3. The new joycons are larger and are magnetically attached to the console with an electromagnet. The SL and SR buttons are metallic now, and there's a new button behind each joycon (location where the button is) and a new button below the home button on the right joycon (location where the button is) 4. The dock still has an USB-C port and will also support 4K image output. 5. The new kickstand also has a damping bracket on the back for improved angle adjustment. 6. The screen is bigger, up to 8 inches and the resolution is upgraded to 1080p. Ad2 mnie najbardziej cieszy
    • Ta, w jednej ręce 4090 a drugiej 7800X3D
    • Tylko że używek 13400 za wiele nie ma i kosztują tyle co nowy 12600KF.
    • Ja myślę o kupnie Anbernic Rg35xx by ograć Mario i Wario z Gameboya.  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...