Skocz do zawartości

Bono[UG]

Forumowicze
  • Liczba zawartości

    26124
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    2

Ostatnia wygrana Bono[UG] w dniu 18 Września 2023

Użytkownicy przyznają Bono[UG] punkty reputacji!

Reputacja

1820 Excellent

O Bono[UG]

  • Tytuł
    Wiecznie niewyspany...
  • Urodziny 08/05/1980

Ostatnie wizyty

131964 wyświetleń profilu
  1. Nie zdarzyło mi się nic uszkodzić przez wyładowanie, no ale nie noszę "gołej" elektroniki w elektryzujących się ciuchach. Pobawiłem się przed chwilą miernikiem i uwaloną obudową i dyskiem. Z obudowy jest elektryczne wyjście na porty usb, sata, zasilania. Tak samo na dysku, między obudową, złączami i niektórymi stykami na płytce. Zatem jeżeli obudowa jest połączona z dyskiem śrubami lub metalowymi zaciskami, to można jedynie wróżyć czy ładunek pójdzie ładnie po obudowie i w port zasilania/danych, czy dodatkowo przejdzie przez dysk i jego złącza. Nie podejmę się oceny, kędy ładunek ma krótszą i łatwiejszą drogę. Według mnie przesadzasz, ryzyko jest minimalne, chyba że ktoś zupełnie bezrozumnie bawi się sprzętem. Ryzyko zawsze będzie, obudowa być może zmniejsza (plastikowa byłaby lepsza), ale tak czy siak jest bardzo niskie i trochę trzeba chcieć narazić sprzęt. Wyciąganie tego jako atut obudowy nad stacją dokującą jest zdecydowanie przesadzone. Tutaj największe ryzyko to zawsze będzie możliwość upuszczenia przy przenoszeniu.
  2. No jakoś przez te blisko 30 lat obcowania ze sprzętem komputerowym, nie zdarzyło mi się źle chwycić dysku, a okazji trochę jest. Nie biorę pod uwagę, bo pewnych nawyków zostałem nauczony, że z takim sprzętem obchodzi się delikatnie, a nie bierze jak klocki z pudła i nie odkłada jak klocki do pudła Piorun z samochodu ma gdzie pójść dalej, to na tyle silny ładunek, że ma jak pójść w ziemię. Tyle, że tak na prawdę to osłonę daje ci dodatkowo izolacja tapicerki, bo jakbyś w czasie tego uderzenia miał kontakt z metalową karoserią, to bez szwanku byś z tego nie wyszedł. Metalowe obudowy tej izolacji nie mają.
  3. Przecież obudowa nie ma gdzie tego odprowadzić i tak samo może ładunek pójść w obudowę dysku i elektronikę. Obudowa dysku to w zasadzie tylko mechaniczna osłona i ewentualnie odprowadzanie ciepła jak metalowa. W żadnym przypadku nie daje osłony elektrostatycznej (no dobra, plastikowe będą izolować, ale takich zdaje się, że nie polecasz bo się grzeją). Jak się tak boisz o wyładowania, to po prostu nie macaj po płytce, tylko bierz dyski za bok. Do tego przed wzięciem do ręki rozładuj się o np. bolec w gniazdku, lub skombinuj sobie opaskę antystatyczną (kosztuje niewiele, jedyny problem gdzie się dobrze uziemić).
  4. Nie wiem skąd się tutaj przyplątała 4 generacja samolotów. IFF na pokładzie może być +/- dowolny, to niezależny system i nie należy go mieszać z możliwościami myśliwców. Tak samo nie wiem skąd w materiale bierze się 4 generacja IFF. Owszem są mody (1, 2, 3/A, 4, 5, S, C), ale to nie są generacje systemów, te są oznaczane jako Mark YYYY, np. obecnie Mark XII (i nie, to nie jest 12 generacja). 1, 2, 3 są nieszyfrowane. 4, szyfrowana ale algorytmy zostały złamane i ten typ w NATO już nie funkcjonuje. 5, szyfrowany, aktualnie w użyciu NATO, posiada dużo więcej informacji niż prosty kod odpowiedzi. Literami są oznaczone mody cywilne: A - podstawowy identyfikacyjny (kod nadawany przez kontrolę lotów), w zasadzie identyczny z 3 C - po prostu wysokość S - rozszerzony identyfikacyjny (między innymi unikalny kod i adres samolotu) Jakie systemy mają Ukraińcy nie mam pojęcia, ale jeżeli nie zintegrowali ich w samolotach i wyrzutniach, to powodzenia. Tak samo jak mają swoje szyfrowane ale złamane.
  5. Niby w jaki sposób? Przecież nie masz takiej obudowy uziemionej.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...