Skocz do zawartości
Ze względu na obowiązującą ciszę wyborczą funkcja komentowania została wyłączona do dn. 2020-07-12 godz. 21:00.

Bono[UG]

Forumowicze
 • Liczba zawartości

  20711
 • Rejestracja

Reputacja

24 Excellent

7 obserwujących

O Bono[UG]

 • Tytuł
  Wiecznie niewyspany...
 • Urodziny 05.08.1980

Ostatnie wizyty

63462 wyświetleń profilu
 1. Czyszczenie ciastek też nie pomaga. Spróbowałem pod Operą, to wszystkie nowe są takie.
 2. Ściągnąłem nowszą wersję ffmpeg i akceleracja zadziałała, koduje się ~7x szybciej. Oczywiście jest ale czyli jakość wideo na wyjściu. Na najbardziej domyślnych ustawieniach na h264_nvenc wychodzi nawet nie wielka kupa - sieczka pixelozy. Ok spojrzenie na bitrate i ze źródłowego 100Mb/s wypluło mi w 4Mb/s. Liczone na CPU domyślnie wypluwa mi bitrate około źródłowego Ok, wymusiłem 40Mb/s ale nadal jest różnica w jakości. Wyjściowy bitrate na CPU jest o kilka Mb/s wyższy, co nie powinno zasadniczo zmieniać jakości. Niemniej liczone na GPU wypluwa widoczną kompresję, spłaszczenie jednolitych powierzchni, gubi się detal. Użyte polecenia: ffmpeg -i plik_wejsciowy.mp4 -t 20 -b:v 40M plik_wyjsciowy.mp4 ffmpeg -i plik_wejsciowy.mp4 -t 20 -c:v h264_nvenc -b:v 40M plik_wyjsciowy.mp4 Zrzuty z odtwarzania: https://drive.google.com/drive/folders/16z6Mv15wLlKWFaEUIAGYsgTU-_1WHoT9?usp=sharing Dorzuciłem też filmy. Na razie nie zagłębiałem się w dodatkowe opcje, więc nie wiem ile da się wycisnąć z kodowania przy pomocy GPU. Na domyślnych ustawieniach jest słabo i wtedy nie dziwne, że opinie o takim kodowaniu negatywne. Ja nie jestem na razie w stanie rozstrzygnąć, na razie stawiam na kiepskie domyślne parametry.
 3. Piję tutaj do tego co zwykły konsument dostaje w pakiecie, kiedy nie ma przeszkód technicznych, żeby kara obsłużyła ale w sterownikach tego nie dają. Gdyby wszystko było cacy, to nie byłoby takich tabelek: https://developer.nvidia.com/video-encode-decode-gpu-support-matrix Do Quadro na Keplerze wspierającego h265 się nawet nie przyznają, a h264 częściowo. PS. No chyba że ciągle rozmawiamy o innych rzeczach. Tutaj w tabelce jest NVENC/DEC i jeżeli wierzyć tabelce, to jest związany sprzętowo (#of chips), a ty mówisz o profesjonalnych narzędziach jadących na rdzeniach CUDA. Cięcie i sklejanie w ffmpeg spokojnie się robi, choć jest dłubanina z parametrami przy łączeniu. Mielenie, to różnie potrzeba, raz wystarczy przyciąć, innym razem wyciąć fragmenty, a jeszcze innym przekompresować w innej rozdzielczości i jakości.
 4. Potrzeba manipulowania APM. Spróbuj wcisnąć "wyłącz" lub przesunąć maksymalnie w prawo. AAM jest od pracy głowic, na cichym chodzą wolniej/płynniej ale czasy dostępu się zwiększają.
 5. A tak to wygląda. Stare są ok. Może coś w cache się popierniczyło, bo na innym komputerze jest ok.
 6. Piąteczek, zjazd z roboty do domu, wyjazdy na weekend itp.
 7. Że Nvidia rypie nas w kakao Dla mnie oczywiste, że jest to rozwiązanie programowe w sterownikach oparte o GPGPU i pewnie da się dowolny algorytm w ten sposób dopalić kartą graficzną.
 8. Niestety ale jedziesz. Już niejedną taką "dyskusję" z twoim udziałem widziałem. Jak najbardziej się da merytorycznie rozmawiać, tylko trzeba chcieć. Tutaj np. w zasadzie jedziesz po mnie, że nie mam wystarczającego poziomu do rozmowy. I z poziomem masz całkowitą rację, bo w tym temacie jestem praktycznie całkowitym laikiem, niestety z twoich wypowiedzi niczego się nie nauczę. Bierz też pod uwagę, że nie każdy zajmuje się obróbką wideo zawodowo. Ja to nawet nie nazwę tego hobby, ot mam kamerkę czy aparat i czasem coś potrzebuję przekodować, żeby gdzieś pokazać. Ty masz wiedzę i możesz ją przekazać. Ja będąc laikiem mogę nie być w stanie zweryfikować rad "doradzacza" w internecie. Ludzie mają różne doświadczenia, z różnym oprogramowaniem mają styczność. Tutaj widzę tylko przekrzykiwania się kto większe bzdury wypisuje, a nie argumenty, że ten a ten sposób kodowania jest ok, a ten wypluwa syf. Jakieś różnice w implementacji algorytmów muszą być skoro są tak skrajne opinie o jakości. Nie wiem jak wygląda taka implementacja, czy to jest na poziomie sterowników i wykorzystania uniwersalnych jednostek obliczeniowych GPU/CPU, czy jest to wydzielony kawałek krzemu w układzie ze sztywno osadzonym algorytmem. Wydaje mi się, że jest to ten drugi przypadek, zarówno w przypadku NV i Intela, bo inaczej nie byłoby problemem odpalić jakikolwiek algorytm kompresji, a jednak poszczególne generacje kart czy procesorów mają tabelki kompatybilności z poszczególnymi algorytmami kompresji. A zamiast tych żali o palpitacji możesz napisać co z tym stwierdzeniem jest nie tak? Jesteś w stanie opisać jak wygląda implementacja, czy jest sprzętowa (wydzielony kawałek krzemu), czy programowa np. na CUDA? No i czy to jest po stronie producentów kart/procesorów i ich sterowników, czy po stronie twórców oprogramowania?
 9. Dać się da ale czy powinno to zależy jak korzystasz z komputera. Jeżeli masz mało ramu, to jest ryzyko, że będzie brakowało. Bez pliku wymiany programy mogą zacząć się wywalać. Musisz zobaczyć czy brakuje pamięci, a jak tak to jak często. Hibernacja jest przydatna w laptopach, to taka ostatnia deska ratunku jak bateria siada. W Win10 z kolei dodatkowo jest chyba wykorzystywana do szybszego uruchamiania się systemu. Zamiast pełnego zamknięcia użytkownik jest wylogowywany i system się hibernuje. Pytanie też czy korzystasz z opcji usypiania i jak często. Obecnie w Win jest chyba domyślnie włączone usypianie hybrydowe, czyli komputer jest usypiany ale jednocześnie następuje hibernacja, żeby w razie zaniku napięcia dało się wrócić do normalnej pracy. System volume information zostawiłbym w spokoju (o ile w ogóle jest włączone), zawsze to jakaś szansa na przywrócenie systemu jakby jakaś aktualizacja źle poszła lub jakiś sterownik namieszał.
 10. Plik wymiany (swap), hibernacji mogą nie być normalnie widoczne, a pi*drzwi każdy zajmuje tyle miejsca co masz ramu. Mogą być jeszcze kopie zapasowe z systemu odzyskiwania plików w katalogu "system volume information". To normalnie też nie jest widoczne i potrafi zjadać miejsce.
 11. @T_G Czy ty zawsze musisz sprowadzać temat do kłótni? Tyle się produkujesz atakując innych, nie lepiej zamiast tego podać przykłady dobrego oprogramowania, które robi prawidłowy użytek z karty graficznej? Było by to z dużo większym pożytkiem dla forum i ludzi pytających niż próby zdyskredytowania kilku osób. Jak się już dyskusja rozwija w kierunku akceleracji sprzętowej przy kodowaniu wideo, to na litość niech będzie konstruktywnie. Ja w tym sporze widzę to tak: - wbudowane kodeki w GPU czy CPU są szybkie ale kiepskie, nie dają takiej jakości jak przeliczenie kompresji na standardowych instrukcjach procesora - dobre programy (autorskie algorytmy twórców oprogramowania od wideo?) wykorzystują możliwości obliczeniowe GPU do szybkich obliczeń przy użyciu ich interfejsu GPGPU, nie różnią się jakością od kodowania przy użyciu standardowych instrukcji procesora Ja z chęcią się dowiem jakim programem (najlepiej darmowym) mogę sobie szybko i dobrze, a może i wygodnie, przemielić filmiki nagrywane kamerką. Obecnie korzystam tylko z ffmpeg i to jest katorga jeżeli chodzi o czas obróbki. Zmusić do akceleracji sprzętowej nie udało mi się i nawet nie wiem czy coś źle ustawiam, czy np. Nvidia wspaniałomyślnie blokuje pewne rzeczy (z tego co wyczytałem, to w pewnym momencie usunęli jakieś kodeki na CUDA ze sterowników). Niestety id ciebie taka informacja nie wychodzi, jedziesz tylko po ludziach, z którymi się nie zgadzasz.
 12. Proszę krótko i na temat: - Ile obecnie kasy przewaliło się na wymianę prezesów spółek skarbu państwa? Ile w Polskiej Fundacji Narodowej? Ile poszło na wydrukowanie kart do głosowania przed uchwaleniem ustawy? Przecież przez ostatnie pół roku to przynajmniej te 200mln się przewaliło. - Jakie konsultacje społeczne PiS przeprowadził? Przecież na początku poprzedniej kadencji, to mieli taką biegunkę legislacyjną i w takim trybie, że żadne konsultacje nawet nie mogły zostać przeprowadzone. - PO zrobiło transfer OFE -> ZUS, PiS dokończy dzieła ale dodatkowo ten transfer opodatkował. Kto jest tutaj złodziejem?
 13. Bono[UG]

  Studia

  Skąd wiesz? Aż takie zainteresowanie tymi kierunkami, że bez rozszerzonej matury nie dostanie się? Jeżeli pytasz o kierunki, które łatwo zaliczyć, to studia mijają się z sensem. Wiedzy nie zdobędziesz, a tylko czas zleci, gdzie nie jesteś na rynku pracy. No chyba że to na przeczekanie, podciągnięcie matury i ogólnie wiedzy w kierunku zainteresowań, zobaczenie jak w ogóle studia wyglądają. Generalnie na studiach jest więcej nauki i nie ma takiego bata jak w średniej czy podstawowej, więc trzeba umieć się mobilizować. Egzaminy bardziej zależą od prowadzących niż uczelni. Ten sam przedmiot z jednym można spokojnie zaliczyć, inny będzie uwalać za źle postawiony przecinek. Trzeba robić wywiad wśród studentów danej uczelni i kierunku.
 14. Zapewne korpus nie ma stabilizacji, więc wszystko w "rękach" obiektywu. Niemniej przychylam się do tego co pisze jagular, bo mając aparat ze stabilizacją zarówno w korpusie i obiektywie nie jestem w stanie uzyskać stabilnego obrazu na filmach. Być może to też kwestia ogniskowych, bo zazwyczaj filmuję na długich, a wtedy bardziej widać niedociągnięcia stabilizacji. Jest też inny aspekt kiedy stabilizacja działa zbyt agresywnie i przeszkadza płynnie podążać za filmowanym obiektem. Wygląda jakby się kleiła i przesunięcie jest szarpane. W ostateczności można zapodać stabilizację przy obróbce materiału ale przydałby się do tego dobry soft, żeby poprawne transformacje robił, a nie giął obraz na lewo i prawo. No i trzeba pamiętać, żeby kadrować z zapasem, bo bez przycinania nie obejdzie się (chyba wszystkie elektroniczne stabilizacje np. w kamerkach sportowych tak działają, rejestrują szerzej niż wychodzi potem w pliku, im mocniejsza stabilizacja, tym kadr bardziej zawężony). Mikrofon zewnętrzny z dobrą osłoną na pewno przyda się przy filmowaniu w terenie. Wiatr potrafi zupełnie zepsuć dźwięk. Nie miałem w rękach tego modelu. W moich Panasach (LX5 i GX9) manualne ustawienia są i działają. Teoretycznie np. w trybie priorytetu migawki aparat powinien filmować z zadanym czasem, czy w praktyce to robi nie wiem. Jedyne co znalazłem, to w jednej recenzji, że nic nie działa oraz na forum dpreview, że w trybie M da się ustawić czas i przesłonę ale ISO leci na automacie, a EV nie da się skorygować jasności. GX80 powinien mieć już wszystkie funkcje jak należy ale oczywiście będzie droższy. Na pewno warto poszukać czym ludzie nagrywają, jak dany aparat współpracuje z zewnętrznymi mikrofonami, gimbalem itp. Tak jeszcze mi przyszło do głowy, co warto dokupić. Jeżeli będzie dużo filmowania, to koniecznie dodatkowe baterie i ewentualnie ładowarka. Przy krótkich nagraniach wystarczy pamiętać o naładowaniu ale jak się będzie więcej materiału zbierać, to prawie na pewno bateria padnie.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...