Skocz do zawartości
manuelos

Monitor do pracy z tekstem, 1500 zł ?

Rekomendowane odpowiedzi

Siema,

Na co dzień sam doradzam w innych aspektach, ale tym razem potrzebuję naprawdę fachowej porady. Podjąłem dzisiaj decyzję o sprzedaży mojego 27 calowego Samsunga C27FG70 144Hz z uwagi na to że skończyłem już grać niemalże w cokolwiek a na pewno nie w CS:GO.

 

Szukam czegoś co będzie o wiele wygodniejsze przy wielogodzinnych posiedzeniach z tekstem. Na pewno rozdzielczość więcej niż FullHD, rozmiar 27 cali bądź więcej.

Filmy oglądam na 65 calowym TV także tutaj jedynie przeglądanie internetu, excele, czasem jakaś gra ale może to być jak najbardziej 60 Hz.

 

Pytanie ile trzeba wydać na taki monitor, mam dosyć wrażliwe oczy, lubię siedzieć w zupełnych ciemnościach ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema,

Na co dzień sam doradzam w innych aspektach, ale tym razem potrzebuję naprawdę fachowej porady. Podjąłem dzisiaj decyzję o sprzedaży mojego 27 calowego Samsunga C27FG70 144Hz z uwagi na to że skończyłem już grać niemalże w cokolwiek a na pewno nie w CS:GO.

 

Szukam czegoś co będzie o wiele wygodniejsze przy wielogodzinnych posiedzeniach z tekstem. Na pewno rozdzielczość więcej niż FullHD, rozmiar 27 cali bądź więcej.

Filmy oglądam na 65 calowym TV także tutaj jedynie przeglądanie internetu, excele, czasem jakaś gra ale może to być jak najbardziej 60 Hz.

 

Pytanie ile trzeba wydać na taki monitor, mam dosyć wrażliwe oczy, lubię siedzieć w zupełnych ciemnościach ;)

 

Skoro lubisz siedzieć w całkowitych ciemnościach, to nic dziwnego, że masz wrażliwe oczy. Nawet bardzo jasny ekran nie będzie tak męczyć wzroku, jeśli tylko jasność tła będzie porównywalna, tak samo jak nie męczy czytanie książki w słoneczny dzień w cieniu, a taka książka jest naprawdę bardzo jasna, znacznie jaśniejsza, niż się wydaje.

 

stanowisko-2_1600.jpg

 

Potrzebujesz też jak największej rozdzielczości. Po pierwsze – ze względu na oczy. Po drugie dlatego, że nawet jeśli nie widać schodków, to tekst w niczym nie przypomina wydruku. Wystarczy porównać monitor z wydrukiem, żeby się o tym przekonać, i zrobić zrzut ekranu, a następnie powiększyć go w programie graficznym, żeby zobaczyć, dlaczego tak jest. Inna jest pozorna grubość linii tworzących poszczególne znaki, inne są pozorne odległości między znakami. To wpływa i na przyjemność pracy, i na zdolność dostrzegania literówek (bo faktyczne nieregularności nie giną wśród tych, które są efektem niedoboru rozdzielczości), a nawet większych błędów (tu, o dziwo, podobno pomaga – z nieznanego mi powodu – także skład).

 

post-1224-15690656237269_thumb.png

 

Nie bardzo rozumiem, jak się ma tytuł wątku (praca z tekstem) do tego, co piszesz dalej:

 

tutaj jedynie przeglądanie internetu, excele, czasem jakaś gra

ale jeśli pracujesz na przykład w Wordzie w trybie rejestracji zmian i z komentarzami, potrzebujesz też dużej powierzchni roboczej (kolumna tekstu, komentarze, okienko struktury/wyszukiwania, okienko stylów, znaczniki zmian). Minimum to 27 cali, optimum to 32 cale, ale znowu większy ekran nie będzie już tak ostry, a na 27 calach dasz radę się zmieścić, bo na przykład okienko stylów można odpiąć i ustawić na marginesie, między kolumną tekstu a komentarzami. Tłumaczony/porównywany dokument tak czy inaczej lepiej mieć na tablecie.

 

Ja bym na Twoim miejscu dzisiaj wziął 27-calowca Ultra HD i czekał na sensowne 32-calowce 5K-8K.

Edytowane przez wojtzuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś szukać niemigającego 27" 4K (zakładam z góry skalowanie) z szerokim zakresem regulacji jasności (by nie było za jasno przy nastawie 0%, czyli by schodził poniżej 80cd) i fajnie jakby miał większy kontrast niż ~1000:1.

 

Doradzić coś ciężko, bo recenzje robione do dupy (np. wielu recenzentów nie robi czegoś tak podstawowego, jak pomiar zakresu regulacji jasności, za to walą ścianę tekstu o jakichś pierdołach o których nawet nie chce mi się czytać)

 

i czekał na sensowne 32-calowce 5K-8K.

Tyć Ty wisz ile to byndzie kosztować? Obecnie 27" 5120x2880 kosztuje jakoś ~3 kafle (i oczywiście musieli zapodać lusterko, zamiast lekkiego matu). Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyć Ty wisz ile to byndzie kosztować? Obecnie 27" 5120x2880 kosztuje jakoś ~3 kafle (i oczywiście musieli zapodać lusterko, zamiast lekkiego matu).

 

Dlatego piszę, żeby kupić mniejszy i czekać na sensowne większe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz też jak największej rozdzielczości. Po pierwsze – ze względu na oczy. Po drugie dlatego, że nawet jeśli nie widać schodków, to tekst w niczym nie przypomina wydruku.

 

Otóż to, dlatego właśnie chcę coś więcej niż FullHD ale tez nie wiedziałem czy aż 4K czy 2K. Aktualnie FullHD 27 cali wiadomo jak wygląda, ale też do innych celów było kupowane ;)

 

Nie bardzo rozumiem, jak się ma tytuł wątku (praca z tekstem) do tego, co piszesz dalej:

Ok, może faktycznie wprowadziłem lekko w błąd. Worda nie używam, miałem na myśli szeroko rozumiany tekst - chociażby to forum, praca z excelem, maile, czy zwykłe przeglądanie neta.

 

 

Doradzić coś ciężko, bo recenzje robione do dupy (np. wielu recenzentów nie robi czegoś tak podstawowego, jak pomiar zakresu regulacji jasności, za to walą ścianę tekstu o jakichś pierdołach o których nawet nie chce mi się czytać)

Dlatego też pytam tutaj, doświadczenie osoby siedzącej w temacie jest dla mnie o wiele ważniejsze niż testy które często są niemiarodajne i nie ma ich jak ze sobą zestawić.

 

Super, dzięki za zainteresowanie i porady. Czy mimo wszystko jesteście w stanie polecić jakieś konkretne modele ? Budżet jest elastyczny, jeśli warto to wydam i 2500 zł.

Edytowane przez manuelos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otóż to, dlatego właśnie chcę coś więcej niż FullHD ale tez nie wiedziałem czy aż 4K czy 2K. Aktualnie FullHD 27 cali wiadomo jak wygląda, ale też do innych celów było kupowane ;)

 

Tylko 4K i więcej, czy to będzie tekst, czy Excel. Jak pisałem, przy większej rozdzielczości (ostrości) nie tylko mniej się męczy wzrok, ale też łatwiej dostrzec literówki, a skoro literówki, to i błędy w liczbach.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro lubisz siedzieć w całkowitych ciemnościach, to nic dziwnego, że masz wrażliwe oczy.

 

Oczywiście zdaję sobie z tego sprawę, ale to też nie jest tak do końca. Kwestia kilku dioptrii które wskoczyły za gówniaka ( od wielu lat bez zmian), astygmatyzm i jedno oko które jest bardziej wrażliwe na światło :E

Przez 7 lat chodziłem też tylko i wyłącznie w soczewkach, każdy wie jakie to połączenie z siedzeniem godzinami przez kompem. Teraz od wielu lat już tylko okulary ze wszystkimi ficzerami jakie można w nich upchnąć ( też planuję kupić , jak ktoś się zna to śmiało pisać co i jak ;)

 

Odnośnie budżetu - sprzęt brany na firmę więc w zasadzie z 2500 zł brutto robi się 1670 także spokojnie tyle mogę wydać. Fajnie by było jakby design też cieszył oko ale oczywiście to nie jest najważniejsze.

Ps. jak coś, reflinkować śmiało ;)

Edytowane przez manuelos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zdaję sobie z tego sprawę, ale to też nie jest tak do końca. Kwestia kilku dioptrii które wskoczyły za gówniaka ( od wielu lat bez zmian), astygmatyzm i jedno oko które jest bardziej wrażliwe na światło  :E

Przez 7 lat chodziłem też tylko i wyłącznie w soczewkach, każdy wie jakie to połączenie z siedzeniem godzinami przez kompem. Teraz od wielu lat już tylko okulary ze wszystkimi ficzerami jakie można w nich upchnąć ( też planuję kupić , jak ktoś się zna to śmiało pisać co i jak ;)

 

 

Nie wiem, o co chodzi z tymi soczewkami. Pracuję z tekstem, a od kilkunastu lat siedzę wyłącznie w soczewkach. Może to kwestia doboru? Mrugania, a więc nawilżenia? Albo tego, że są jednorazowe? Okulary nie tylko mocno zmniejszają mi obraz (mam -3,5/-4,5), ale też go zniekształcają i łapią odblaski.

 

A nadwrażliwość na światło częściowo bierze się z różnicy między jasnością obiektu/otoczenia a możliwością zwężania się źrenicy. Jeśli dookoła monitora jest ciemno, to źrenica nie zmniejszy się tak, jak by mogła, mnie zresztą męczą same kontrasty, na przykład w przeszklonych centrach handlowych. Sam mam dość wrażliwe oczy, ale wolę jasny monitor w jasnym świetle niż ciemny w słabym.

Edytowane przez wojtzuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, o co chodzi z tymi soczewkami. Pracuję z tekstem, a od kilkunastu lat siedzę wyłącznie w soczewkach. Może to kwestia doboru? Mrugania, a więc nawilżenia? Albo tego, że są jednorazowe? Okulary nie tylko mocno zmniejszają mi obraz (mam -3,5/-4,5), ale też go zniekształcają i łapią odblaski.

 

Brak nawilżenia zapewne był największym problemem, soczewki dwutygodniowe. Z tego co pamiętam, może teraz wygląda to już inaczej, przy astygmatyźmie jest o wiele trudniej bo soczewka musi mieć odpowiednie położenie na oku, więc często podczas mrugania możesz chwilowo tracić ostrość. Poza tym sprzedawane są tylko ( były ) z przedziałem co 10 stopni więc nigdy nie będą tak idealnie dobrane jak okulary. Poza tym - mam dużą różnicę dioptrii przez co nie mogę mieć wady zupełnie skorygowanej bo mózg nie daje rady, jedno oko musi widzieć słabiej.

 

Zastanawiam się własnie nad ponownym zakupem soczewek jeśli będę miał fajny monitor, wcześniej grając godzinami w CS:GO patrząc na monitor z odległości 10 cm soczewki nie dawały zupełnie rady.

 

Dobra bo zbaczamy z tematu, jakieś jeszcze propozycje macie ;) ?

Edytowane przez manuelos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może HP ENVY 27s ? https://www8.hp.com/pl/pl/monitors/product-details/13673510

 

27" 3840x2160, 1300:1 , IPS - zwracam uwagę, bo ma nieco większy kontrast w postaci 1300:1, od typowego na IPS "1000:1", wiec czarny powinien być nieco lepszy. Niestety nie wiem jak z zakresem regulacji jasności, albo czy nie miga.

 

ps. był kiedyś HP 27s w wersji 2560x1440, bo widzę test z 2013r - to ten staruch nie :)

 

ps. tutaj ktoś pomierzył, ale coś ostro jest skopane, skoro uzyskał kontrast 800:1:

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Envy coś do mnie nie przemawia wyglądem, oczywiście go nie odrzucam ale.. no właśnie, jakieś alternatywy ?

 

Bym celował w coś ala NEC 275WMI https://www.senetic.pl/product/60003813?utm_source=ceneo.pl&utm_campaign=pozostale_oferty&utm_medium=referral bardzo zacny monitor jak i cena :P podpowiem jeszcze że na forum mva.pl jest oferta rocznego 275wmi color tuned za 1900pln i to byłby strzał w dyszkę

 

Tyle że to nie 4K :( Co do używki - tylko nowy raczej wchodzi w grę bo zakup na fakturę.

 

Co sądzicie np. o: Dell U2718Q

Edytowane przez manuelos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LG27UL550? Autor niech zerknie temat na forum.

 

Zaglądałem tam. Cena naprawdę przyzwoita ale.. mam awersję do podstawek wystających przed monitor, mam aktualnie taką w swoim Samsungu i po prostu szlag mnie trafia.. A na ścianie nie powieszę bo jest z kartongipsu..

 

Chyba że są takie uchwyty Vesa do biurek ?

 

Edit: no oczywiście że są :E

Edytowane przez manuelos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UK to stary model (na rok 2018) bez DP 1.4 (ważne), więc ma stary DP 1.2.

 

550 i 500 różnią się podstawką (regulacją itp).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez DP 1.4 (ważne),

Dla mnie DP 1.2 czy 1.4 , przy monitorze 3840x2160 60Hz to bez różnicy. :) Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie DP 1.2 czy 1.4 , przy monitorze 3840x2160 60Hz to bez różnicy. :)

 

Ta, tylko jak już masz monitor 4K to fajnie byłoby móc odpalić na nim Netflixa czy HBO GO w 4K w razie czego. Streaming 4K wymaga HDCP 2.2, którego nie ma przy DP 1.2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie odpalam tego streamingu z HBO czy Netflix. W sumie nigdy nie odpalałem. Takie sztuczne ograniczenia, to nic tylko zciągnąć.

 

Streaming 4K wymaga HDCP 2.2

Nie wymaga. Youtube 4K bez problemu idzie bez jakiegokolwiek HDCP.

 

ps. taki cytacik pokazujący że HDCP 2.2 to jedynie dodatkowy system wyciągania kasy:

 

filmy z usługi Netflix można strumieniować w 4K z konsoli PlayStation 4 (slim), choć obsługuje ona tylko poprzedni standard zabezpieczeń HDCP, 1.4
źródło: https://pclab.pl/art78142.html Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie mówię o YT, tylko o Netflixie czy innych serwisach streamingowych, które zabezpieczą sygnał.

 

PS: mówimy o pececie, nie o konsoli. Konsola nikogo tutaj nie interesuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mówię, że konsola jest przykładem, że to całe podnoszenie numerków HDCP to pic na wodę. Za chwilę zrobią Ci HDCP 2.2.0001 i wio do sklepu po nowy monitor, by oglądać Netftopa czy innego HBO GO GO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jak wspomniałem od oglądania filmów mam TV 65 UHD także to nie jest dla mnie zupełnie istotne ;)

 

Ważna jest dla mnie tylko jakość czytanego tekstu i fajny design, nic więcej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował do tekstu kupić monitor EIZO z rodziny FlexScan lub jakiś starszy poszukać jeszcze z podświetleniem świetlówkowym, a nie ledowym. Przy tym świetlówkowym migotania tak nie widać, mimo że ma gorsze parametry ogólne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował do tekstu kupić monitor EIZO z rodziny FlexScan lub jakiś starszy poszukać jeszcze z podświetleniem świetlówkowym, a nie ledowym. Przy tym świetlówkowym migotania tak nie widać, mimo że ma gorsze parametry ogólne.

 

Znalazłem ale za 4700 :E Przy WQHD 3200zł to trochę dużo, aczkolwiek monitor bardzo mi się podoba wizualnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem LG 27UL500 4K. Jest świetny ;) Do tego uchwyt VESA na biurko i wreszcie mogę mieć przestrzeń pod monitorem dostępną i łatwą w czyszczeniu ;)

 

Okulary nie tylko mocno zmniejszają mi obraz (mam -3,5/-4,5), ale też go zniekształcają i łapią odblaski.

 

Dopiero teraz zobaczyłem że jest jak mówisz - jak usiadłem blisko przez 27 calowym monitorem który nie jest zakrzywiony :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...