Skocz do zawartości
LegionMonsterX

Czy można łączyć kości RAM o różnym rozmiarze pamięci ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Krótko i na temat: Mam ram 4gb crucial chcę kupić 8gb crucial ballistix. Czy można tak połączyć ?

 

Pozdro :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Krótko i na temat: Mam ram 4gb crucial chcę kupić 8gb crucial ballistix. Czy można tak połączyć ?

 

Pozdro :)

Można, ale stracisz kilka procent na wydajności w porównaniu do konfiguracji z dwoma takimi samymi kośćmi [wpadniesz w tryb single channel zamiast dual channel].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można, ale stracisz kilka procent na wydajności w porównaniu do konfiguracji z dwoma takimi samymi kośćmi

Czyli chodzi Ci o to, że będę miał niższą wydajność przy 12GB ram niż przy 8GB w tym wypadku bo trochę dziwne się wydaje, aby 12 było mniej efektywne niż 8 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak jak z ilością megapikseli w aparatach. Nie liczy się tylko ich ilość.. przy RAMie ważna jest też czestotliwość (1333, 1600, 1866...), timingi (tzw CL9,CL10..) a także w jakim trybie pracują (single/dual channel).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie możesz, jakoś to tam działać będzie. W grach nie ma tak naprawdę znaczenia czy dual czy singel. :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś jaka to platforma, ale w większości przypadków działać będzie i nawet może w dualu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukuje informacji także dla siebie i z tego co wyczytałem dla mojego systemu Intel I5 i Asus Z77 jest podobnie jak i w innych zestawach ale jest także wiele ograniczeń przy wybieraniu odpowiednich komponentów.

Pamieć, którą planujesz dokupić z pewnością zadziała bo większa pojemność rzadko jest ograniczeniem czy nawet wykluczeniem działania.

Myślę, że w twoim przypadku bez podania konkretnych parametrów będziesz musiał sam przekonać się czy to zadziała.

Więcej pamieć obsłużą tylko 64-bitowe systemy i dopiero wtedy można myśleć o polepszeniu komfortu pracy.

Moim zdaniem powinieneś szukać pamieć z podobnym napięciem i z takim samym CL.

Czy Dual/Single to zależy do czego i jak wykorzystasz ta pamięć, różnica to do 10%.

Szybsze pamięci(więcej Mhz) lepiej sprawdza się w wymagających programach i grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to mam

 

Win 7 Ultimate x64

Pentium g3258 3.4GHz

MSI H81M-P33

Crucial 4GB 1600MHz

Zasilacz: Fortron 300W 85+ bronze

 

Czyli jak dobrze rozumiem w grach nie jest to tak istotne? Bo nie używam komputera do czego innego niż do grania, przeglądania internetu i słuchania muzyki :)

Edytowane przez trolololo12490

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie coś źle zrozumiałeś... w grach nie jest istotne czy masz 2x4 (dual), czy 1x8 (singiel) czy 4+8 (singiel), ale rozmiar, lepiej 8 niż 4, czy też, wysokie MHz, wraz z niskim cl, to jak najbardziej tak. Najlepiej, żeby dokupiona posiadała identyczne parametry a im bardziej zbliżone, tym większa szansa na bezproblemową pracę. :E HOWK!

Edytowane przez S.N.O.R.K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kości radzę nie ruszać, bo potem ich nie przylutucie. Dochodzi jeszcze utrata gwarancji.

 

Sg8cYte.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do moich 2GB w laptopie (Hynix) dorzuciłem 1GB Samsunga i bezproblemowo działało jako Dual Channel. Od wielu lat można łączyć różne wielkości pamięci czy nawet marki w trybie DC, nie wiem dlaczego przedmówcy mówią co innego :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem kilka razy łączyć różne kombinacje, o róznych parametrach. Zwalniało do najwolniejszej, niby działało, jednak czasem bywała problematyka z OC oraz dziwne problemy, dałem se spokój, jade na dualu... :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2x2 oraz 2x4 GB i jest ok. RAMy jednej firmy - Goodrama z różnymi CL8 i 9 ale nie gryzą się :)

 

Clipboard_sxepqqr.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2x2 oraz 2x4 GB i jest ok. RAMy jednej firmy - Goodrama z różnymi CL8 i 9 ale nie gryzą się :)

 

Clipboard_sxepqqr.jpg

 

Jak u Ciebie wygląda sprawa z cl-em, same zmontowały ustawkę na cl9 czy ręcznie je tam potraktowałeś? :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak u Ciebie wygląda sprawa z cl-em, same zmontowały ustawkę na cl9 czy ręcznie je tam potraktowałeś? :o

 

Domyślnie poszły na CL10 - nie mogłem się na to zgodzić i ustawiłem na 9 :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na cl 10 przy 1600? Świnie jedne, też bym się nie zgodził, rozumiem, że na cl8 z kolei moduły nie chciały wyrazić zgody, czy nie ćwiczyłeś? A napiątko to 1.65?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpalałem 3x2 DDR3 na AM3 i 1156, działało i w dualu bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba, będę zmuszony nieco stanowisko zmienić na temat problematyki współpracy różnych modułów a powyższa informacja spod znaku AMD :kwasny: ... dziś nie zasnę, to koniec, to coś jak przyznanie się do błędu, fcuk... :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na cl 10 przy 1600?

 

Tak widzi pamięci BIOS :) 2x2 mają cl8 a 2x4 cl9 w profilu xmp, ostatecznie poszły na cl9 1600Mhz przy 1,5 V :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw w takim razie co się dzieje gdy np. masz quad channel i dwie pary takich samych kości... u mnie mam wsadzone 2x8 a 2x4 leży odłogiem i jestem ciekaw czy mógłbym je wykorzystać jako, no nie wiem, dual dual channel?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...