Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Davvvi

Płyta głowna pod Ryzena 2600

Rekomendowane odpowiedzi

Od wciśnięcia przycisku do startu systemu gdy miałem włączony głośniczek systemowy to było 31sec. Gdy wyłączyłem głośniczek spadło do 27sec. Jeśli chodzi o XMP od pamięci to mam wyłączone. 3000Mhz pamięci mam ustawione na sztywno przez zakładke OC bodajrze.

Edit.

Dla porównania płyta Gigabyte H81 cośtam w drugim kompie z 2x2GB 1600mhz i i3 4130 dysk ssd taki sam tylko 120GB startuje 15sec. Niesmak trochę jest z tym MSI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a co z biosem, zaktualizowany ?

 

Bios najnowszy. Wgrałem praktycznie po 20min.pracy PC. Ale bios który był na płycie to był przed ostatni. Więc stary nie był.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zagranicznych forach jakiś ktoś opisał, że miał podobny problem i włożył ramy do slotów 1 i 3 zamiast 2 i 4 i nagle system zaczął wstawać w mniej niż 10 sekund.

Zdążyłeś już przetestować jakieś gierki ? Ogólnie polecasz komputer?, nie ma jakiś przycinek w systemie czy grach ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zagranicznych forach jakiś ktoś opisał, że miał podobny problem i włożył ramy do slotów 1 i 3 zamiast 2 i 4 i nagle system zaczął wstawać w mniej niż 10 sekund.

Zdążyłeś już przetestować jakieś gierki ? Ogólnie polecasz komputer?, nie ma jakiś przycinek w systemie czy grach ?

Na początku włożyłem ramy w slot 1 i 3 i przy każdym uruchomieniu wyrzucało mi komunikat ,żeby przełożyć w 2 i 4. Ogólnie to mam mieszane uczucia trochę. Między byłym i5 4570 różnica w grze jest taka ,że w najnowzzym Tomb Riderze na i5 4570 miałem przycinki na filmikach. W ustawieniach grafy wszystko na maks co się dało. Na Ryzenie tych ścinek nie było. Zbyt dużej różnicy w ładowaniu gry chyba nie było ,no ale w sumie nie mierzyłem czasu. Fajne plusy to takie ,że jest pełna kontrola np,nad wentylatorami z poziomu windows czy sterowanie rgb jak bym podłączył taśme led. Ale to taka ciekawostka niż argument do zakupu. Poza tym testowałem tylko jedną grę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test i ten długi start to raczej mankament płyty głównej. Sama płyta oprócz brzęczka ma ledy informujące o awarii sprzętu. Po wciśnięciu zasilania zapala się na chwilę led Cpu, potem led VGA który świeci ciut dłużej i dopiero wtedy odpala się możliwość wejścia do bios,czyli wyświetla się logo MSI i po chwili ładuje się system. Wniosek prosty. Płyta potrzebuje chwile aby przetestować sprzęt i dopiero startuje. W biosie nie widzę np.możliwości wyłączenia tego testu albo nie wiem gdzie tego szukać jeśli w ogóle jest. Samo przełożenie ramu do slotu 1 i 3 nic nie daje. Z jedną kością ram system startuje nawet 2sec,dłużej. Więc chyba trzeba do tego przywyknąć i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zagranicznych forach jakiś ktoś opisał, że miał podobny problem i włożył ramy do slotów 1 i 3 zamiast 2 i 4 i nagle system zaczął wstawać w mniej niż 10 sekund.

Zdążyłeś już przetestować jakieś gierki ? Ogólnie polecasz komputer?, nie ma jakiś przycinek w systemie czy grach ?

Tak sie nie robi, przy tego typie plytach masz 2 opcje ulozenia slotow na Ram

1 Daisy chain- sloty sa poloczone z procesorem szeregowo, ostatni slot jest najlepszy w tej konfiguracji- RAM dziala najlepiej w slocie 2 i 4.

2 ulozenie typu T, sloty na ram sa ulozone rownolegle i nie ma znaczenia w ktory wlozysz kosc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sie nie robi, przy tego typie plytach masz 2 opcje ulozenia slotow na Ram

1 Daisy chain- sloty sa poloczone z procesorem szeregowo, ostatni slot jest najlepszy w tej konfiguracji- RAM dziala najlepiej w slocie 2 i 4.

2 ulozenie typu T, sloty na ram sa ulozone rownolegle i nie ma znaczenia w ktory wlozysz kosc ;)

To by się zgadzało. Nie bez powodu płyta wywala komunikat aby pamięci włożyć w 2 i 4. A tak jeszcze dopiszę ,że ogólnie system działa szybciej. Strony internetowe czy nawet foldy otwierają się błyskawicznie. Może to nie są jakieś kolosalne różnice ale jest to odczuwalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest mowa ile wstaje Windows ale ile czasu włącza się cały komputer. U mnie ok 20s na sprzęcie z sygnatury, natomiast 13s z tego trwa załadowanie się samego BIOSU i pojawienia się LOGA MSI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś jest nie tak mamy podobny sprzęt... U mnie 10 sec I widzę windows....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte ma gorszą, grzejącą się sekcję zasilania, bierz jakąkolwiek płytę b450 od MSI (to te same płyty o różnej stylistyce)

 

A jaki procek i RAM chcesz?

Jedną z ciekawszych płyt mATX jest MSI b450 titanium (ale kiepsko z dostępnością, jeden sklep znalazłem, gdzie niby jest), ma lepszy VRM od innych MSIów b450.

 

Grzejaca się sekcja zasilania w tej plycie to mit mam ją nic mi się nie grzeje. Jedyne wady nieda sie wpisać napiecia z reki i nie zbija zegarów po o/c reszta to same zalety. I pamietaj wersja elite nie ma podświetlenia na gorze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś jest nie tak mamy podobny sprzęt... U mnie 10 sec I widzę windows....

 

No nie u mnie :E Mam do czynienia z wieloma sprzętami i żaden nie włączył mi się nigdy w 10s, nawet zenbook asusa, potrzebował no te 12s. I pamiętaj mowa od momentu kliknięcia przycisku POWER do momentu pojawienia się pulpitu. Nagraj filmik ze swoich 10s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzejaca się sekcja zasilania w tej plycie to mit mam ją nic mi się nie grzeje. Jedyne wady nieda sie wpisać napiecia z reki i nie zbija zegarów po o/c reszta to same zalety. I pamietaj wersja elite nie ma podświetlenia na gorze

zbijac zbija takty tylko nie podkrecasz vcore poprzez offset tylko przez p state,tak samo z mnoznikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbijac zbija takty tylko nie podkrecasz vcore poprzez offset tylko przez p state,tak samo z mnoznikiem

 

Mam podkręcone przez p state. Ale taktów i tak nie zbija :) Ale już się z tym pogodziłem jedynie zbija jak podkręcę w Ryzen master

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie u mnie :E Mam do czynienia z wieloma sprzętami i żaden nie włączył mi się nigdy w 10s, nawet zenbook asusa, potrzebował no te 12s. I pamiętaj mowa od momentu kliknięcia przycisku POWER do momentu pojawienia się pulpitu. Nagraj filmik ze swoich 10s.

Tak jak pisałem, u mnie aż 27sec. Procek nie podkręcany, karta też nie. Boxowe chłodzenie chyba nie ma nic do rzeczy? Jutro chyba po odpinam dodatkowe wentyle , czytnik kart, może coś robi problem. 20sec to jak cie mogę ,27 to już troszkę jest . Co prawda i tak lepiej niż na HDD. Może po nowym roku z maluje meila do MSI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzejaca się sekcja zasilania w tej plycie to mit mam ją nic mi się nie grzeje. Jedyne wady nieda sie wpisać napiecia z reki i nie zbija zegarów po o/c reszta to same zalety. I pamietaj wersja elite nie ma podświetlenia na gorze

Gigabyte się grzeję jak najbardziej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierzylem tak jak chcesz i mam 18 sec. Do znaczka 15... Na świeżej windzie było szybciej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oo czyli już nie tak super szybko? :E Nie, a na poważnie, zestawy z intelem ładują się szybciej i nie mowa tutaj o samo wczytywanie systemu bo to na moim 970 evo to błysk, nawet nie pojawiają się kułeczka przy animacji uruchamiania, a samo wczytywanie się BIOSU samej płyty, gdzie w momencie gdy podłącze zewnętrzne dyski pod USB to potrafi trwać naprawdę długo. Oczywiście to nadal bardzo szybko, komputer jest gotowy do pracy w te 25s ale wolniej niż na podobnej platformie od Intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierzylem tak jak chcesz i mam 18 sec. Do znaczka 15... Na świeżej windzie było szybciej...

 

18 sec to już nawet fajnie. To co ja mam zrobić aby pozbyć się tych 10 sec? 15sec masz do znaczka czyli także ma długi start.

 

A tak z ciekawości. Jakie zabezpieczenie ma Płyta MsiB460 gaming plus przed błędnym wgraniem lub uszkodzeniem biosu? Gigabyte miała dualbios , a co ma MSI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte miała dualbios , a co ma MSI?

 

Nie pozwoli Ci wybrać BIOSU który nie jest do twojej płyty.

 

Co do uruchamiania, sprawdź na pewno czy masz włączony fast boot, secure boot, oraz system zainstalowany poprawnie ze schematem partycjonowania GPT UEFI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pozwoli Ci wybrać BIOSU który nie jest do twojej płyty.

 

Co do uruchamiania, sprawdź na pewno czy masz włączony fast boot, secure boot, oraz system zainstalowany poprawnie ze schematem partycjonowania GPT UEFI.

Wgrać innevo biosu może i nie pozwoli ale to żadna ochrona. A co z brakiem zasilania podczas aktualizacji? Tu dualbios by się przydał. Kiedyś dziecko na poprzedniej płycie wcisnęło kilka razy power i z biosu została tylko możliwość wejścia w niego i nic więcej. Czysta plansza była. Gdy by nie dualbios to nie było szans na wgranie biosu. Dlatego też pytam o zabezpieczenia. Czy ten przycisk flashback czy jak on się nazywa pozwoli wgrać bios w razie jak pisałem utraty zasilania podczas wgrywania biosu?

 

A co do drugiego. Sam system jest wgrany zgodnie z GPT UEFI i startuje bardzo szybko. Fast boot? Gdzie to może być na mojej płycie? Przewaliłem cały bios i nie ma takiej opcji. To samo się chyba tyczy secure boot ,ale tu sobie głowy nie dam uciąć. Jutro sprawdzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte się grzeję jak najbardziej ;)

 

U mnie po oc w prime sekcja ma ponad 60 stopni wiec prosze 90% testow w necie jest opłacona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ten przycisk flashback czy jak on się nazywa pozwoli wgrać bios w razie jak pisałem utraty zasilania podczas wgrywania biosu?

 

Tak, w razie uwalenia pozwoli to wgrać BIOS na nowo.

 

A co do drugiego. Sam system jest wgrany zgodnie z GPT UEFI i startuje bardzo szybko. Fast boot? Gdzie to może być na mojej płycie? Przewaliłem cały bios i nie ma takiej opcji. To samo się chyba tyczy secure boot ,ale tu sobie głowy nie dam uciąć. Jutro sprawdzę.

 

Opcja Settings w zaawansowanym trybie oczywiście, potem dalej advanced dalej windows OS configuration, dalej włączasz windows 10 wql wchodzisz w secure boot i tam go włączasz. Zanim będziesz to mógł zrobić musisz przywrócić domyślne klucze, wtedy pozwoli Ci zmienić opcje na enabled przy secure boot, oczywiście za 2 razem gdy płyta sprawdzi czy twoje gpu ma sterowniki gpt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wy tak serio ? Weź sobie odpal pc 20sek wcześniej niż chcesz go używać i będzie oki. Niedługo powstaną tematy , że pc za późno reaguję na przycisk, i jaki przycisk zastosować żeby nie było opóźnienia :lol2: . Sory ale taki temat to jest jak, czemu buty nike szybciej zakładam niż pumy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...