Skocz do zawartości
Gość sir.walazz

AMD RYZEN 3000 - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Podbiłem SOC Voltage, VDDG CCD i IOD Voltage, CLDO VDDP Voltage w okolice dopuszczalnego maksimum i chyba się problem rozwiązał. Spróbuje wieczorem spowrotem je obniżyć do tego co miałem ustawione i zobacze czy ścinki wrócą.

 

Więc tak :D :

(B450 Tomahawk MAX + R3600 + 2x16 Cruciale 3000CL15)

 

Wykonuję pewną powtarzalną czynność polegającą na otwarciu pewnego pliku w programie co powoduje chwilowe obciążenie systemu. Równocześnie słucham utworu na youtubie. Monitoruję opóźnienia LatencyMon'em.

 

1. Bez OC ramu i bez OC procesora (wszystkie napięcia na auto, ram na auto, jedynie ustawione na nim 2400MHz i 1200MHz na IF):

 

Parametr "Highest measured interrupt to proces lattency (Hmitpl)" = około 1000 mikrosekund

 

 

2. Bez OC procesora i z OC Ramu przepisanym z DRAM kalkulatora, parametry 3600 SAFE:

 

Parametr (Hmitpl) za każdym razem osiąga wartość około 55000 mikrosekund i słychać zacięcie się utworu.

 

 

Parametry z kalkulatora:

DRAM Voltage - 1,4

SOC - 1,025

VDDG (synchro) - 1

VDDP - 0,9

 

Próbowałem już podbijania napięć każdego z osobna oraz ustawienia wszystkich na górne dopuszczalne limity z ryzen kalkulatora, na razie bez efektów.

 

W jaki sposób spróbować podejść do tego problemu? W jakim schemacie zmieniać napięcia/taktowania/timingi żeby uzyskać dobrze działający system?

 

3600-Safe.png

Edytowane przez Kaktuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz ramy 2x16 dual rank? bo dałeś w kalkulatorze na rank 2

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz w muzyce mikroprzyciecie to wina albo sprzetowa integry albo programowa integry muzycznej. Myslalem ze juz takie cos nie wystepuje w nowoczesnych plytach. Zeby wyzbyc sie wszystkich problemow i miec dobra jakosc audio mam soundblastera xfi pcie x1. Pokombinuj z karta muzyczna. Np. wylacz w biosie i sprawdz opoznienie, zmien sterowniki, reinstall windowsa. Zawsze jak cos nie dzialalo i podejrzewalem problem programowy w pierszwj kejnosic robilem czysta instalacje windowa. Jak to nie pomagalo to w 99% wskazywalo nanproblem sprzetowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie kiedyś sterownik takie rzeczy powodował, odinstalowałem i na tym windowsowym problemów nie było

oczywiście później po instalacji też było ok

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Fiio E10K Olympus2, w sumie sprawdzę czy na integrze jest to samo. Ale boje się, że jak jest mega ścinka w latencymon'ie to źródło dźwięku nic nie zmieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem ryzen master (mam proca ryzen 5 3600) i ustawiłem sobie tryb 'game mode' z oc. Taktowania mi skacza od 3600 do 4200 czyli w sumie spoko, no przynajmniej w grach

Jak odpaliłem cinebench to mam niestety tylko 3,6ghz

Ktos wie o co kaman?

 

OC Genie miałem wlaczone przez jakis czas, ale temperatury mnie powaliły w tym trybie

Ostatnio po raz pierwszy w Metro przy samym starcie pokazalo mi 100 stopni no i komputer sie wylaczył

Po co oni daja taki tryb skoro to grzeje na potege?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem ryzen master (mam proca ryzen 5 3600) i ustawiłem sobie tryb 'game mode' z oc. Taktowania mi skacza od 3600 do 4200 czyli w sumie spoko, no przynajmniej w grach

Jak odpaliłem cinebench to mam niestety tylko 3,6ghz

Ktos wie o co kaman?

 

OC Genie miałem wlaczone przez jakis czas, ale temperatury mnie powaliły w tym trybie

Ostatnio po raz pierwszy w Metro przy samym starcie pokazalo mi 100 stopni no i komputer sie wylaczył

Po co oni daja taki tryb skoro to grzeje na potege?

Po to że do OC się kupuje inne chłodzenie niż boxowe :E

 

Instalaując Ryzen Master masz taki duży napis po uruchomieniu ATTENTION WARNING - tam jest napisane, że to co chcesz zrobić - zrób z głową. Na rowerze bez trzymania kierownicy też można jeździć, ale warto wiedzieć czym to się może skończyć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po to że do OC się kupuje inne chłodzenie niż boxowe :E

 

Instalaując Ryzen Master masz taki duży napis po uruchomieniu ATTENTION WARNING - tam jest napisane, że to co chcesz zrobić - zrób z głową. Na rowerze bez trzymania kierownicy też można jeździć, ale warto wiedzieć czym to się może skończyć :)

 

Po tym OC z ryzen master jest gitara, tempartury mam spoko gdzies do 75 stopni

Biosowe OC to juz w wiekszosci bylo 85 stopni a niekiedy i wyzej tak jak wczoraj w Metro

 

No nie wiem czy tak koniecznie trzeba miec cos lepszego niz boxowe chlodzenie do OC, pamietam jak kiedys sie procki spokojnie kreciło o 1gh (jakis pentium dual core) na boxie, ale wtedy te taktowania nie byly tak wysokie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tym OC z ryzen master jest gitara, tempartury mam spoko gdzies do 75 stopni

Biosowe OC to juz w wiekszosci bylo 85 stopni a niekiedy i wyzej tak jak wczoraj w Metro

 

No nie wiem czy tak koniecznie trzeba miec cos lepszego niz boxowe chlodzenie do OC, pamietam jak kiedys sie procki spokojnie kreciło o 1gh (jakis pentium dual core) na boxie, ale wtedy te taktowania nie byly tak wysokie..

Temperatura rośnie głównie przez wzrost napięcia. Jakie masz ustawione u siebie?

 

Kiedyś procesor to był jeden rdzeń - teraz pod maską masz ich 6 i to o 4x wyższym taktowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekawy jakie teraz będę miał temperatury. Przerzuciłem z powrotem navisa 360, bo 240 jednak kolega chcę, i dostrzegłem mały błąd fabryczny w zapince chłodzenia. Jedna blacha, która jest przykręcana do blokopompki miała przegięte ucho. W taki sposób, że nie pozwalała docisnąć odpowiednio blokopompki. Więc blachę naprostowałem i złożyłem chłodzenie(te same blachy używałem w 240 i 360tce), na pierwszy rzut oka nie wyglądało to źle, ale z 2mm ucho miało przegięcia, a to przecież sporo, bo docisk nie był taki jak miał być. Dodatkowo przez tą zabawę, navis 360 mi się chamsko zapowietrzył, głośny jak agregat w starej lodówce, teraz walczę z odpowietrzeniem, i za jakiś czas porównam temperatury w mocnym obciążeniu. Pastę rozsmarowałem równo i cienko po całym ihs. Thermal gryzlli znowu wpadł, więc właściwości musi mieć dobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Człowiek ma trochę czasu to się bawi ;]

wypielacze dobijają temperaturami ( duże dane przechodzi ładnie, jeszcze intel burn testa )

IvaByUp.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

freezer 34 esports duo najbardziej opłacalne chłodzenie do ryzena

Ryzen 3600 4,2 cały czas bez żadnych boostow 1,3v maks 67 stopni po 10min w occt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

freezer 34 esports duo najbardziej opłacalne chłodzenie do ryzena

Ryzen 3600 4,2 cały czas bez żadnych boostow 1,3v maks 67 stopni po 10min w occt

Jakbym chciał aby mój jechał przy 4,2 Ghz na 1,30V a nie 1,35V...

Ustaw na 1,35 i zobacz czy masz nadal 67'C :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw na 1,35 i zobacz czy masz nadal 67'C :)

 

Logiczne ze bedzie mial wieksza temp, podal przy 1.3v. Niezly bol tylka :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że mój tylko 4.45ghz robi na 1.35v :E. Wiem, że ludzie mają gorzej, ale znajomy trafił 4.6@1.35v, więc można być zazdrosnym :E.

Wczoraj grałem na navisie 360+ 3.65ghz@0.9v, temperatura w grach 40* średnio, a wentyle wszędzie stały. Wyprostowanie ucha od chłodzenia coś tam dało,ustawiłem to co w sygnie, w idle do 29* potrafi mi spaść temperatura, w grach mam 5-6* mniej na tak samo ustawionych wentylatorach(okolice 49* średnio), ale w wypalarce już tak kolorowo nie jest, temperatury nic się nie zmieniły, takie same jak na 240tce nawet. Widać, że te nowsze łotry mocniej się grzeją i nawet złote chłodzenie nic tu nie zmieni :P.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4175 @ 1.325-1.35 :pimp: halo tu ziemia :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ahh te ryzeny, byle zen3 miał wysokie zegary i sprawiedliwe dla wszystkich, a nie jak teraz, są szychy i szyszki :E.

I tak, masz lepszego cepa niż mój pierwszy ryzen 3600 :P 4.1ghz 1.35v+ 1766 fclk :E. Ale za tego pecha, los mnie 2x uraczył bardzo dobrymi egzemplarzami, taką rekompensatę to ja rozumiem ;). Chętnie bym przestrzelił 9tys pkt w geekbenchu, ale musiałbym wylosować jeszcze lepszy egzemplarz :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ahh te ryzeny, byle zen3 miał wysokie zegary i sprawiedliwe dla wszystkich, a nie jak teraz, są szychy i szyszki :E.

I tak, masz lepszego cepa niż mój pierwszy ryzen 3600 :P 4.1ghz 1.35v+ 1766 fclk :E. Ale za tego pecha, los mnie 2x uraczył bardzo dobrymi egzemplarzami, taką rekompensatę to ja rozumiem ;). Chętnie bym przestrzelił 9tys pkt w geekbenchu, ale musiałbym wylosować jeszcze lepszy egzemplarz :).

Mój 3600 nawet nie robi 4,1 przy 1,35V. Ostatni rdzeń zatrzymuje się na ~4,025 i nie chce pójść wyżej (nawet jak przy teście dostał 1,4V), więc zostałem na 4,0@1,25V, także proszę mi tu nie narzekać :mad2:

Mam nadzieję, że spali mi się kiedyś na gwarce i będą musieli wysłać nowy :E

 

BTW nie wiem, czy to kwestia Chipletów, ale stary R7 1700 grzał się mniej mając 2 rdzenie więcej i większe napięcie. Obecnie na Dark Rock 4 w prime 78 stopni, a R7 1700 na Fortisie 3 79 :E

Edytowane przez ...:...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko po co te 4,5-4,6ghz ja się pytam? novi pisałeś że nawet przy 3650 ogarniał ci rx-a 5700xt przy division 2, a wyżej 1080p to i tak karta już robi główną robotę - ja gram w co mogę w 1440p (najwyżej zjeżdzam z paskami jak mi coś nie trzyma 60 kl/s i na 4100mhz proc dosłownie wszędzie się nudzi, obecnie w ESO (online) mam 20% użycia i tempy jak przy przeglądarce :E, w bf5 mi 55st nie przekracza przy odblokowanym fps, jak zrobie lock na 120 to 50-52 jest :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Up

 

Sam też trzymam na 4.1 choć mógłbym i na 4.4 ale nie ma to sensu najmniejszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze kogos zainteresuje, do AUSS TUF X570 wyszedl nowy bios wiec pewnie do reszty modeli tez.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko po co te 4,5-4,6ghz ja się pytam? novi pisałeś że nawet przy 3650 ogarniał ci rx-a 5700xt przy division 2, a wyżej 1080p to i tak karta już robi główną robotę - ja gram w co mogę w 1440p (najwyżej zjeżdzam z paskami jak mi coś nie trzyma 60 kl/s i na 4100mhz proc dosłownie wszędzie się nudzi, obecnie w ESO (online) mam 20% użycia i tempy jak przy przeglądarce :E, w bf5 mi 55st nie przekracza przy odblokowanym fps, jak zrobie lock na 120 to 50-52 jest :E

 

Forza, Sotr, cod warzone i ets2, różnice gołym okiem na 3650mhz a 4300mhz nie widoczne. Ale w apexie już widoczne, pojawiły się dropy fps przez większość czasu rozgrywki i gra poszarpywała :P. I to mowa o 1080p, przy 1440p na 99% bym nawet w apexie nie widział różnicy. Jakbym miał sztukę co robi 4.6 1.35v to by można bić rekordy geekbencha :E . 9k Pkt bym ustrzelił, a tak zatrzymałem się na 8740pkt :P. Mając lepszą sztukę, zawsze można ją ustawić na 4.3-4.4ghz na śmiesznym napięciu :). Wydajności nie brakuję a i kultura pracy będzie świetna.

 

O nowych biosach coś ptaszki ćwierkały ostatnio, ciekawe czy na asrocka x370 też dostanę coś nowego, czy zostanę z ręką w nocniku do premiery zen3, albo i dłużej :P .

 

 

Ps. Gościu na sprzęcie troszkę droższym od mojego, w mojej ulubionej grze, w tych miejscach co ja, ma tylko 30fps więcej podczas dropu, widać że optymalka gry leży, a nie sprzęt. I to jeszcze w 3 sezonie, gdzie ta mapa miała troszkę lepszą optymalizacje niż teraz.

 

Człowiek się nasłuchał jakich to znajomi fps nie maja "mi nic nie dropi" , a potem na siłę szuka problemu tam gdzie go nie ma :D. Bym teraz na tej nowszej mapie frapsem wyliczył fpsy i bym miał minimalnie niższe niż gościu na 9900ks + rtx2080ti, więc gdzie ja z moją zabaweczką do takiego sprzętu :).

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze kogos zainteresuje, do AUSS TUF X570 wyszedl nowy bios wiec pewnie do reszty modeli tez.

 

O, to trzeba obadać. Dzięki za cynk Fenix ;-)

 

edit: fajne jest to, że aktualizacja biosu nie skasowała profili OC. I one działają :o 

 

Nie dopatrzyłem się specjalnych różnic poza dodatkową opcją w zakładce Tweaker. Zobaczymy jak w praktyce wyjdzie.

 

btw. SB Clock Spread Spectrum -> co to robi dokładnie i jak to mieć ustawione? scratchhead.gif

Edytowane przez MarcoSimone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, to trzeba obadać. Dzięki za cynk Fenix ;-)

 

edit: fajne jest to, że aktualizacja biosu nie skasowała profili OC. I one działają :o 

 

Nie dopatrzyłem się specjalnych różnic poza dodatkową opcją w zakładce Tweaker. Zobaczymy jak w praktyce wyjdzie.

 

btw. SB Clock Spread Spectrum -> co to robi dokładnie i jak to mieć ustawione? scratchhead.gif

 

Funkcja która redukuje zakłócenia elektromagnetyczne wytwarzane pzez kompa poprzez odpowiednią modulację sygnałów na mobo.

 

Ma być disabled jak masz oc na procku :]

Edytowane przez adif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...