Skocz do zawartości
Smoczek1988

MSI B450 TOMAHAWK MAX czy B450M MORTAR MAX

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Po zakupie Ryzena 5 3600 i włożeniu go do płyty Asrock ab350 pro4 (BIOS 5.80 i 6.00) okazało się, że komputer nie wstaje. Zrobiłem już chyba wszystko co możliwe. W związku z tym chce wymienić płytę główną.

 

Którą byście bardziej polecali i dlaczego jeśli brać pod uwagę MSI B450 TOMAHAWK MAX i MSI B450M MORTAR MAX, różnica około 100 zł. Ewentualnie może jakaś alternatywa do 400-500 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mortar jest lepiej wyposazona plyta: ma wyjscie optyczne audio i dwa sloty m.2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mortar jest lepiej wyposazona plyta: ma wyjscie optyczne audio i dwa sloty m.2

 

No tak tyle też stwierdziłem po porównaniu tych dwóch płyt i dodatkowo cena mniejsza. Ale jak patrze po forum częściej jest polecany Tomahawk stąd moje zapytanie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie wstawać przez konflikt ramu , może pomóc aktualizacja bios - miałem 1 taki PC z ASRock i pamięciami Corsair Vengeance .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie wstawać przez konflikt ramu , może pomóc aktualizacja bios - miałem 1 taki PC z ASRock i pamięciami Corsair Vengeance .

 

RAM mam ADATA 2x8GB 3000MHz XPG Z1 Gold CL16. BIOS najnowszy. Spróbuje pożyczyć jedną kostkę dzisiaj od kolegi i zobaczę co się zadzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inne kostki ramu wrzuciłem i ten sam problem. Komputer po kilku próbach raz się uruchomił ale po restarcie ten sam problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój głos na Mortar max (bo ma s/pdif) i jest tańsza, gdy kiedyś gdzieś u znajomego posłuchasz porządnego amplitunera z porządnymi kolumnami podłączonego cyfrowo do komputera - też będziesz chciał tak mieć. Ja zrezygnowałem z I5 8400 na rzecz AMD właśnie przez s/pdif na taniej płycie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Wolski wspomina o ubytku w armii rosyjskiej według najnowszych danych brytyjskich: - 450k zabitych lub rannych - 'dziesiątki' tysięcy dezerterów - wagner itp. ponad 40k Czyli łącznie grubo ponad pół miliona.    Z kolei UA ponoć dobija do strat 300k, ale nie powiedział jakie źródło. 
    • Gra przyjemna ale ja lubię takie klimaty. Ogólnie na + ale spodziewałem się więcej zawartości jak na 7 lat gdzie przecież sporo robił outsourcingiem, nie mniej nie żałuję zakupu - ratuję to też fakt że na czas zakupu poczułem się ukraińcem więc tylko 45zł 
    • To nie o to chodzi. Sprzęt pobierał ogólnie mniej energii elektrycznej, której mniej oddawał następnie w postaci ciepła do otoczenia. Jak duże chłodzenia musiały być 10 - 20 lat temu, a jakie są teraz? To ile ma stopni dany podzespół jest nieważne. Masz dwie karty graficzne o identycznej specyfikacji, różniące się wyłącznie chłodzeniem, jedno gorsze, a drugie lepsze. W jednym i drugim przypadku karta pobierze tyle samo energii i tyle samo następnie jej odda w postaci ciepła. Różnica polega na tym, że na egzemplarzu z lepszym chłodzeniem czyt. większym radiatorem, to ciepło wpierw rozchodzi się na większej powierzchni przez co układ ma niższą temperaturę. Z kolei wersja z gorszym chłodzeniem mniejszym radiatorem nagrzewa się mocniej (jak i układ), ale na mniejszej powierzchni. Ostatecznie jedna i druga karta tyle samo ciepła oddaje, tylko jedna o niższej temp. z większej powierzchni, a druga o wyższej temp. z mniejszej powierzchni. Dlatego to, że ktoś ma wydajny sprzęt i niskie temp, to wcale nie znaczy, że jego komputer nie jest farelką. @sideband większość komputerów to gotowce do biur i dla całej masy użytkowników, których wiedza kończy się na odpaleniu przeglądarki internetowej, Worda i gier. Nie zapominaj o tym. "Grzebiący" nie stanowią pewnie nawet jednego procenta, a tylko jakiś promil.
    • @RTX4090 Ja z kolei miałem Z370 MSI A PRO + i3 8100 i po wsadzeniu pamięci z najszybszym profilem nonOC 3200 MT/s, płyta podkręciła kontroler pamięci procesora do 3200 MT/s - efekt? ... błędy w RAM przy testowaniu MEM-TEST. Po ustawieniu RAM na wartości takie, jakie oficjalnie obsługuje ten CPU wg. spec (2400 MT/s) po kilku dniach testów RAM non stop było zero błędów. Limity mocy też chyba były w kosmosie (253W). Także producenci płyt, już od dawna robią buble i trzeba ich manualnie poprawiać. ps. jak widzisz pisanie, że miałeś "Z370" mówi o płycie którą miałeś tyle co nic (bo to tylko model chipsetu) ... analogicznie jak niektórzy piszą "moja karta to RTX 4070" - między sprzętem na tych samych procesorach jest nierzadko PRZEPAŚĆ (kultura pracy, trwałość, czy ... trzymanie parametrów).
    • Zależy dla kogo. Przy jedynce wytrzymałem dosłownie 20min bo była nudna. FW przeszedłem wliczając wszystkie misje poboczne
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...