Skocz do zawartości
Ronson

Muzyka z Joysticka. Nuty z ery 16bit i 8bit

Rekomendowane odpowiedzi

Podejmuję próbę założenia wątku, w którym będziemy sobie wzajemnie polecali muzykę oryginalną lub remixy z ery, gdy płyty kompaktowe były dopiero wynalazkiem najnowszej techniki, a gry ładowały się z dyskietek albo nawet z kaset, czyli w skrócie

retro muza z Amigi i ogólnie ery 16-bit, w drugiej kolejności 8bit


Gdzie szukać muzy, poza YT oczywiście:

https://www.amigaremix.com/

https://remix.kwed.org/

 

To miejsce zostawię na ewentualne edycje jak np. ktoś poleci stronę z remixami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


Ja najchętniej zawęziłbym kryteria, do tego, co lubię najbardziej, ale żeby wątek nie zdechł, trzeba go otworzyć na jak najwięcej gustów muzycznych. Chciałbym aby wystrzegać się wpadania w jedno koryto i płynięcie z prądem. Jak ktoś wrzuci synthwave, to nie zamieniajmy wątku w wątek o synthwave. Jak ktoś wrzuci metalowy remix, to nie ograniczajmy dalszych wpisów do tylko rocka itp. 

 

Ja zacznę od kilku swoich propozycji oraz podania co najbardziej lubię.

Najbardziej mi pasują melodyjki z klimatem lekkim, pogodnym, z pierwszej połowy lat 90tych, z brzmieniem które wtedy wydawało się nowoczesne, z pogranicza lekkiego jazzu, muzyki elektronicznej, z nutką "rozmarzenia" i ogólnie czymś, co pasowałoby jako tło do programów o tematyce komputerowej nadawanych w naszej TV w 1990-1995. 
Coś, co ma po prostu klimacik tamtych czasów. Że tak to ujmę "Amiga vibe".

Podam kilka przykładów.
Linki do YT to timestampy, więc po kliknięciu powinno Was od razu przenieść do wybranego fragmentu

 

Albo co się będę szczypał, od razu wrzucę 10 godzin, bo to klasyk :D

z gitarowego brzmienia, moje ulubione:

 

 

 

 

 

DaXX to jeden z najwybitniejszych muzyków, którzy popełnili remixy Amigowej muzy, a Lotus to moja najlepsza gra ever, więc chętnie bym zaspamił jeszcze z 5 przykładów, ale może się wstrzymam ;)
Nie no. Nie dam rady. No bo jak tak bez tego:

 

 

Edytowane przez Ronson
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątek widzę odniósł ogromny sukces i jest wśród najlepszych. Przynajmniej w kategorii na największy wątkowy fail na tym forum. :lol2:
Ale i tak będą wrzucał następne, jak mi się przypomną lub obiją o oczy.

Dziś leci remix atarowej gry Fred


Obok Draconussy, Black Lampy i inne hity jakie zna każdy atarowiec. Sam bardzo często wracam do tego konkretnego video. Głównie dla Freda, no ale to wiadomo. Sentyment. Gierka była czymś specjalnym. Dobry i dający masę radochy platformer na Atari, z dobrą grafą i to od Polaków.

I jeszcze do tego fajna muza? No to już oznaczało megahit.

edit: Instrument remixu JSW w tym video jest trochę odpustowy, więc wrzucę trochę fajniejszy

 

Edytowane przez Ronson
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jedna z najlepszych OST ever (niezaleznie od platformy i epoki) ❤️ 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

załóż ten wątek lepiej tutaj:

https://www.ppa.pl/forum/

biorąc pod uwage ze nie jest temat stricte amigowy to powinienes go załozyć chyba w dziale hydepark

ja mimo ze lubie sobie nieco powspominać i mam sentyment do retro sprzętu to jesli chodzi o muzykę retro to raczej stronię od jej słuchania (za bardzo mi przy tym uszy więdną) wolę zeby pozostała w pamieci fajniejsza niż była w rzeczywistosci (ograniczenia ówczesnych układów dzwiękowych były okrutne 🤭 )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Oldman.
Z wiekiem słuch może się uszkadzać i pewne dźwięki zaczynają drażnić, lub pewne stosunki jednego typu dźwięku do reszty. Spróbuj pokombinować z equalizerem. Są muzyczki, którym muszę dodawać korektę. 
No i sprzęt. Sprzęt świetny do muzyki klasycznej, się nie sprawdzi w np. techno czy metalu.

Pamiętam jak weszły karty 16bit i muzyczki .mod brzmiały na tym po prostu GORZEJ. Teoretycznie czyściej i lepiej, ale sumarycznie właśnie mniej fajnie, jakoś tak "nie tak".

A ostatecznie zostają remixy, jakich masz sporo wyżej :)

Co do forum ppe, to mnie tam zbanowali za krytykę clickbaitowania i traktowania czytelników jak gówno. No i za nazwanie weebów weebami (nie lubię anime, ale oni sami się tam nazywają) i trudno. Nie to nie. Na forum u nich nie bywałem albo nie byłem wcale, już nie pamiętam.

Tu założyłem, bo tu więcej starych dziadów jak my ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...