Skocz do zawartości
cRES

Gdy włącze profil XMP to mam tylko połowę pamięci RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
21 godzin temu, sideband napisał:

Ignorancja jest łaską dla serwisów 🤣

Gdybym był złośliwy to by poleciał raporcik także polecam zmienić ton, a kropeczki nie pomogą przed utemperowaniem ;)

oj wystraszyłem się...(kropeczki znowu). Możesz mnie zgłosić, a ja i tak powtórzę, że albo coś wiesz i piszesz, albo nie piszesz nic i nie nabijasz sobie liczników. Także raportuj. :]

Edytowane przez cRES
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pomoże nawet gdyby było pod DDR5. Człowiek ma podstawowe problemy z ogarnięciem(psuciem) własnego sprzętu, a co dopiero by było z tym.

Jak pisałem serwis czeka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Albo odesłanie pamięci i zakup po raz 3 innego zestawu bo teraz już wyłączył opcje która powodowała problem :] 

Edytowane przez Send1N
  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
19 godzin temu, sideband napisał:

Nie pomoże nawet gdyby było pod DDR5. Człowiek ma podstawowe problemy z ogarnięciem(psuciem) własnego sprzętu, a co dopiero by było z tym.

Jak pisałem serwis czeka.

Komputer złożony przez serwis, nic nie podkręcane ręcznie, więc nie wiem na jakiej podstawie (poza twoją złośliwością) wywnioskowałeś, że sam psuję swój sprzęt?

Po co w ogóle się udzielasz w tym temacie, skoro ani jeden twój post nie dotyczył mojego problemu?

Oczywiście ignor dla ciebie toksyczny człowieku :)

 

Edytowane przez cRES
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dzisiaj dla spokoju postanowiłem jednak oddać komputer do serwisu, tylko że zadzwoniłem już do 4 najlepszych w moim mieście serwisów (według jakiegoś tam rankingu) i żaden nie przyjął mojego zamówienia, bo nie wiedzą o co może chodzić z tym nadpisywaniem spd ramu.

Jeszcze będę szukał, ale boje się, że skoro te niby najlepsze serwisy nie chcą się tego podjąć, to jedynie mogę trafić na serwis, który się zgodzi, weźmie kasę i nic nie zrobi.

Chyba jednak zaryzykuję i zamontuję ten nowy ram, bo póki co siedzę na jednej sprawnej kości poprzedniego zestawu.

Może ktoś zna dobry serwis w Łodzi, albo taki który ma umowę z kurierem, żeby można było im wysłać komputer? Ehhh..."oddaj do serwisu"...tylko żaden serwis nie ma pojęcia o co chodzi i nie chcą nawet się tego podjąć.

Dużo mi już nie brakuje, żeby złożyć nowy komputer, a tego zostawić na części zamienne, bo to nie pojęte jest, żeby tyle miesięcy z tym g.... się męczyć.

Edytowane przez cRES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zamiast płacić tym "dobrym" serwisom które nawet nie wiedzą co to profil spd pamięci :E to kup płatnego thaiphoona i sam to zrób skoro na drugim module jest ok to możesz z niego zgrać.

Edytowane przez Send1N
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, Send1N napisał:

Zamiast płacić tym "dobrym" serwisom które nawet nie wiedzą co to profil spd pamięci :E to kup płatnego thaiphoona i sam to zrób skoro na drugim module jest ok to możesz z niego zgrać.

Uwierz, że chętnie bym to zrobił, ale moim zdaniem coś musi być nie tak w moim sprzęcie. Teraz jestem w trakcie rozmowy z serwisem, które naprawił mi GPU. Może oni coś wychwycą, bo mój problem wydaje się mało popularny.

Ale dziękuję ci za za każdy post, bo jakby nie było, w każdym moim temacie napisałeś coś, co mi pomogło. Tak samo inni użytkownicy, którzy to forum podtrzymują i podesłali mi dobre tropy. Oby ja najmniej takich @sideband, którzy nabijają sobie tylko statystyki.

Edytowane przez cRES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Opcja którą miałeś włączoną mogła robić kuku Kyle o tym wspominał na poprzedniej stronie, później ją bodajże wyłączyłeś w biosie?

Edytowane przez Send1N
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
16 minut temu, Send1N napisał:

Opcja którą miałeś włączoną mogła robić kuku Kyle o tym wspominał na poprzedniej stronie, później ją bodajże wyłączyłeś w biosie?

Wyłączyłem, ale boję się dać nowy ram. Ale jutro jednak to zrobię. Odinstalowałem już całą tą aplikację do RGB, i jeszcze chcę odłączyć ten sterownik z obudowy.

Jestem prawie że pewien, że to wina tego programu, ale jednak się boję.

Btw. Fajnie, że są tacy ludzie jak ty i inni w tym temacie, którzy chcą faktycznie pomóc, a nie nabijać sobie postów jak @sideband

Edytowane przez cRES
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że ci zalazł za skórę hehe :E😜 uwierz mi że akurat on postów nie nabija a wiedzę ma ogromną. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
22 godziny temu, Send1N napisał:

Opcja którą miałeś włączoną mogła robić kuku Kyle o tym wspominał na poprzedniej stronie, później ją bodajże wyłączyłeś w biosie?

Oczywiście że już ją wyłączyłem i odinstalowałem ten mystic lighting. Ale i tak się boję. No trudno jutro wepne nowy ram. Zobaczymy. Napiszę tutaj, jak się to skończyło.

Może to komuś pomoże 

21 godzin temu, Send1N napisał:

Widzę że ci zalazł za skórę hehe :E😜 uwierz mi że akurat on postów nie nabija a wiedzę ma ogromną. 

W tym temacie pokazał tylko, że jest zwykłym burakiem. Nic więcej.

Na pewno nie pokazał, że coś wie, bo pewnie g wie, ale chciał się popisać.

Edytowane przez cRES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@cRES, ja uważam, że z twoim komputerem wszystko w porządku. @Send1N ci dobrze radzi, serwis nic nie pomoże. A czemu ja tak uważam? Znalazłeś inny przypadek, że komuś program wykasował SPD. Nie miałeś wyłączonej ochrony przed zapisem SPD. Dane dotyczące oświetlenia RGB są przesyłane przez SMBus, który jest również używany do odczytu i zapisu SPD. Na niektórych płytach głównych SPD protect nawet musi być wyłączony, żeby działało RGB na pamięciach RAM.

Tutaj też ciekawy przypadek z Mystic Light. Jemu nie działało RGB przy włączonym profilu XMP.

Tutaj pytanie do G.SKILL na oficjalnym forum, czy przyznają, że przy projektowaniu pamięci RGB zrobili taki błąd, że oprogramowanie do sterowania RGB może nadpisać SPD.

Jeżeli wyłączyłeś możliwość zapisu SPD to według mnie nie musisz się niczym martwić.

A tak w ogóle to co zamierzasz zrobić z tym kompletem pamięci, w którym na jednej kości został wykasowany profil XMP?

Edytowane przez SebastianFM
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dzięki za poważną odpowiedź.

Teraz mój komputer jest na tych pamięciach, z których tylko jedna działa jako tako. Druga kość jest umarla.

Edytowane przez cRES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, Send1N napisał:

Widzę że ci zalazł za skórę hehe :E😜 uwierz mi że akurat on postów nie nabija a wiedzę ma ogromną. 

Z tego co widzę, kolega jest mało lubiany, bo na skrzynce już mi paru ludzi pisało, żeby go olać.

Ale nie on jest tutaj problemem. Jutro instaluję nowy ram, zobaczymy co będzie.

 

Edytowane przez cRES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, cRES napisał:

Teraz mój komputer jest na tych pamięciach, z których tylko jedna działa jako tako. Druga kość jest umarla.

To w ogóle ci na tej drugiej nie odczytuje SPD?

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, SebastianFM napisał:

To w ogóle ci na tej drugiej nie odczytuje SPD?

Tak, druga pamięć pierw była napisana jakimś domyślnym profilem, a teraz jest pusta, tzn. w profilu SPD nic nie ma.

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@cRES, zainteresował mnie ten temat. Czytając o tym znalazłem program SPD-Reader-Writer. Początkowo służył do odczytywania, edycji i zapisywania SPD pamięci RAM nie znajdujących się w komputerze tylko podłączonych za pomocą Arduino jednak później autor dodał też obsługę SMBus. Trzeba uruchomić jako Administrator, żeby móc wybrać SMBus zamiast Arduino. U mnie działa, jednak ja mam DDR4. Program oczywiście obsługuje też DDR5.

Edytowane przez SebastianFM
  • Like 1
  • Thanks 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
9 godzin temu, SebastianFM napisał:

@cRES, zainteresował mnie ten temat. Czytając o tym znalazłem program SPD-Reader-Writer. Początkowo służył do odczytywania, edycji i zapisywania SPD pamięci RAM nie znajdujących się w komputerze tylko podłączonych za pomocą Arduino jednak później autor dodał też obsługę SMBus. Trzeba uruchomić jako Administrator, żeby móc wybrać SMBus zamiast Arduino. U mnie działa, jednak ja mam DDR4. Program oczywiście obsługuje też DDR5.

Wielkie dzięki, przyda się 🙂 

Fajnie, że jeszcze są ludzie na tym forum, którzy coś wiedzą i tą wiedzą się dzielą z innymi. Wszystkim wam dzięki, bo dużo pomogliscie.

Edytowane przez cRES
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mój serwis, mogę już tak o nich powiedzieć (zrobili mi GPU) jak powiedziałem i o tym, że chcę żeby mi przejrzeli sprzęt, bo mi kości siadają, powiedział dokładnie to, o czym pisałem, że to problem z podświetleniem. Mogli wziąć ode mnie sprzęt (tym bardziej, że chciałem dopłacić za odbiór i dostawę) i zainkasować sobie łatwą kasę, ale przez telefon dostałem info, że ten problem jest im znany i trzeba w BIOS wyłączyć SPD write.

Oczywiście zapomniałem, że też @Kyle_PL o tym pisał.

Także wielkie dzięki, jadę na nowym ramie i zobaczymy.

Edytowane przez cRES
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłapałem to teraz z mojej kiepskiej pamięci, ale każdą awarię mojego RAMu poprzedzał update BIOSu. I za każdym razem SPD protect był ustawiony domyślnie na false. Dzięki wszystkim za posty w tym temacie. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz kolejny zestaw i teraz jest ok jak ta opcja jest włączona?

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Miesiąc minął i ten nowy RAM bez RGB i z wyłączoną appką od podświetlenia śmiga bez problemów z XMP 6000MHz.

Piszę to, żeby inni mogli się dowiedzieć, że aplikacje od światełek potrafią zepsuć RAM DDR5 (nadpisać profile, lub je kompletnie wykasować).

Edytowane przez cRES
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...