Skocz do zawartości
cris78921

Nowy PC normalnie sie uruchamia, a po restarcie zawiesza w bios?

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Hejo.

Mam dość nietypowy problem. Po zlozeniu PC uruchamiam normalnie i wszystko ladnie gra. Jednak po jakims czasie po restarcie lub wyłączeniu i szybkim wlaczeniu komputer staje na ekranie z logiem plyty glownej. Nie moge wejsc w ogole do biosu. Pisze komunikat o delete itd. ale nic niecreaguje. Pomaga CALKOWITE odciecie zasilania na 20 sek i ponowne uruchomienie.

 

Sprzet:

Intel i9 14900k

Płyta główna asus rog strix z790

Ram g skill trident 2x32 gb 6800 mhz

Dysk ssd m2 kingston kc3000

Rtx 4090

Zasilacz be quiet 1200 w

Obudowa corsair 7000x

Windows 10 home

 

Jakieś sugestie? Ogolnie, jak wstaje normalnie to tez ciezko mi wejsc w bios. Przetestuje na klawiaturze z kablem, ale mysle duzo to nie zmieni.

Edytowane przez cris78921

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to czeka Ciebie trochę roboty, żeby winnego znaleźć.

Na początek reset bios zworką c-mos na powiedzmy minutkę (zasilacz wyłączony z 230Volt przełącznikiem na tyle obudowy) odepnij wszystkie dyski od płyty, żeby bios ich nie widział.

Uruchom komputer -> bios automatycznie musi wejść na ekran, bo nie ma boota systemowego, więc będzie krzyczał o niego na ekranie.

Zrób tak i napisz co się dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wciąż nierozwiązane - spróbuj inaczej podpiąć monitor. Niektóre uefi mają problem z ogarnięciem hdmi i zawieszają bios (brak sterownika chyba) a na DP działają normalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.01.2024 o 21:25, leven napisał:

No to czeka Ciebie trochę roboty, żeby winnego znaleźć.

Na początek reset bios zworką c-mos na powiedzmy minutkę (zasilacz wyłączony z 230Volt przełącznikiem na tyle obudowy) odepnij wszystkie dyski od płyty, żeby bios ich nie widział.

Uruchom komputer -> bios automatycznie musi wejść na ekran, bo nie ma boota systemowego, więc będzie krzyczał o niego na ekranie.

Zrób tak i napisz co się dzieje.

Jeszcze nie robiłem zworki, bo boję się że uwagę nie tani procek itd. Dlugo było ok, ale teraz znowu. Wyłączę zasilanie na 3 min I normalnie działa. A jak dam restart to znowu zatrzymuje się na oknie przed biosem. Masakra, bo komponenty za 25 k i dupa🤯 Może zmiana baterii w płycie?

W dniu 13.02.2024 o 12:10, Qrdello napisał:

Jeżeli wciąż nierozwiązane - spróbuj inaczej podpiąć monitor. Niektóre uefi mają problem z ogarnięciem hdmi i zawieszają bios (brak sterownika chyba) a na DP działają normalnie.

Monitor jest przez dp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios zaktualizowany. Po restarcie ZAWSZE staje na tym:

 

20240318_124914.jpg

Musze wyłączyć zasilanie na ok 2 min, włączyć i przechodzi normalnie 🤯

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz już w ogóle dramat. Problemy od wczoraj i teraz wyskakuje to:

 

 

20240318_134007.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadasz tylko jeden dysk? Może spróbuj postawić system na innym dysku. Jak zestaw za 25k z jednym dyskiem, to chyba Ci tutaj nie pomagali składać?

Zworką śmiało resetuj bios, prockowi jak nie spotka się z młotkiem itp itd nic się nie stanie. Z prockami jest tak, albo działa, albo nie, aby uwalić to byś musiał mieć szczęście.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 dysk. Z pomocą forum m.in. tego tutaj. Sam zestaw moim zdaniem jest ok. Strzelam, że jakiś komponent nie hula dobrze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo, szukałem przyczyny miesiącami zmieniałem ustawienia w biosie, zmieniałem dyski i nic nie pomagało. Problem zniknął sam tak z siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, lokiju napisał:

Miałem to samo, szukałem przyczyny miesiącami zmieniałem ustawienia w biosie, zmieniałem dyski i nic nie pomagało. Problem zniknął sam tak z siebie.

No to jest ogolnie ciekawa sprawa, bo to raz było a raz nie. Posprawdzam po kolei podzespoły. Może coś "nie styka" itd. Zobaczę, dam znać, bo może komuś się przyda 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej sugestia że coś z dyskiem, skoro inaccessible boot device. Zaczałbym od sprawdzenia innego nvme. Miałem kiedyś takiego kingstona starszej generacji i padł jak przecinak sam z siebie a dużo h nie miał nalatane :/ 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...