Skocz do zawartości
tomeczek80

Nowa karta losowo zawiesza komputer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kilka tygodni temu kupiłem nową kartę, RX 7900 XT od Sapphire (wersja Nitro+) i od tego czasu zaczyna się mój problem — komputer zawiesza się w losowych momentach (np. przy otwarciu przeglądarki, w trakcie pisania maila), zawieszenie trwa kilka minut, po czym ekran się wyłącza (robi się czarny), a na obrazie (Samsung M80B) pojawia się komunikat (z monitora), że "Tryb niedostępny, nieobsługiwana rozdzielczość". Chociaż na ekranie nic nie ma, komputer wyraźnie w tle działa, bo można go wyłączyć jednym kliknięciem przycisku wyłączania, bez resetu. Po ponownym włączeniu  ekran uruchamia się w trybie 1920x1080 a w menedżerze urządzeń, przy karcie graficznej widać info "To urządzenie nie pracuje poprawnie, ponieważ system Windows nie może załadować sterowników wymaganych dla tego urządzenia. (Kod 31)". Nie wiem, czy reklamować kartę, czy przyczyna może leżeć gdzieś indziej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź przewody od strony karty i od strony zasilacza czy są wpięte idealnie do końca, przed obecną kartą miałeś inną w tym komputerze na tym samym systemie? 🤔

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To jest nowy komputer i nowo postawiony system? Czy była tam inna karta wcześniej? Jeśli tak to odinstaluj sterowniku przez DDU i zainstaluj sterowniki ponownie. 

Edytowane przez madDog
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wcześniej w tym komputerze miałem inną kartę, ale po wymianie postawiłem system zupełnie od nowa, bo obawiałem się właśnie, czy nie będzie problemu ze sterownikami.  Co do kabli — wszystkie wypinałem i wpinałem ponownie, bo taka była moja pierwsza myśl, że to właśnie przez zasilanie. Co ciekawe karta przechodzi test stabilności w OCCT, wówczas nic się nie dzieje, temperatury są niskie (max. to 65 stopni). W grach też wszystko działa ok. Zawieszenia wydają się następować w losowych momentach, bez związku z obciążeniem.

Edytowane przez tomeczek80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ty trzymasz to już kilka tygodni i liczysz, że się samo naprawi? 
Zaciągnij jakieś gierki jak Avatar coś na UE5, AW2 ale najlepszy jest Avatar do testów stabilności. Tak btw testery stabilności na rdna3 mają tendencję do pokazywania stabilności na totalnie niestabilnej karcie ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co pokazuje podgląd zdarzeń po wystąpieniu problemu ?

Ostatnio losowo wyłączało mi przeglądarkę i okazało się, że winny był sterownik grafiki.

Po jego zmianie na nowy problem zniknął.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kilka tygodni, bo na początku myślałem, że to może być wina wyłącznie sterownika, albo np. zasilacza. Zanim wyślę na kilkutygodniową (albo i dłuższą) reklamację wolałbym choć trochę upewnić się, czy nie będzie to na darmo;-). Fakt, mogłem odesłać od razu (byłoby łatwiej odzyskać pieniądze), ale pomyślałem, że jak błąd tkwi w czymś innym, to sytuacja się powtórzy z kolejną kartą. Co do błędów — krytycznych z czasu zawieszenia nie ma, pozostałych zdarzeń jest tyle, że nie wiem, które może mieć wpływ, zresztą nie za bardzo wiem czego szukać, bo się na tym nie znam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Spróbuj jeszcze zrobić coś takiego:

1. Wyłącz automatyczne updaty sterowników w Windowsie https://taniekomputery.pl/informacje/porady/jak-wylaczyc-automatyczna-aktualizacje-sterownikow-w-windows-10

2. Odinstaluj AMD Adrenalin

3. Odpal kompa w trybie awaryjnym i wyczyść sterowniki poprzez DDU.

4. Zainstaluj stery 23.11.1 lub 23.12.1 które są uważane za najbardziej stabilne.

Sprawdź czy wtedy będzie ok i daj znać.

Edytowane przez madDog
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak, jak poradziłeś. Dam znać, czy coś się dzieje (na razie wszystko działa, ale to zawieszenie występuje zwykle raz dziennie, czasem chyba co dwa dni). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko. Czekamy na info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Witam mam taki sam albo podobny problem. Kupiłem pod koniec stycznia HELLHOUND AMD Radeon RX 7900 XT

Wszystko niby na początku fajnie, kilka razy pikło mi podczas włączania komputera ale normalnie grałem, nic z komputerem się nie działo do tego tygodnia. Jak odpalam pika raz krótko dwa razy krótko, czyli problem z kartą graficzną. Podczas oglądania filmów na yt potrafi zaciąć pomagał reset, dzisiaj w ciągu 10 minut musiałem dwa razy resetować, za 3 razem jak się zaciął postanowiłem poczekać i zobaczyć co się stanie nagle tak jak kolega wyżej ekran czarny monitor nie chciał wyświetlać obrazu a wentylatory od karty graficznej zaczęły chodzić na pełnych obrotach pomogło tylko całkowite wyłącznie komputera. Na domiar złego teraz nie wykrywa mi karty graficznej. 

 

 

Właśnie udało mi się włączyć kartę przez menedżer urządzeń ale wyświetla komunikat tak jak koledze wyżej "To urządzenie nie pracuje poprawnie, ponieważ system Windows nie może załadować sterowników wymaganych dla tego urządzenia. (Kod 31)"

Edytowane przez Podly96
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja mam podobny problem tylko z 7900XTX, bo jak miałem 7900XT to było wszystko OK. Poczytaj sobie jak to u mnie wygląda. Zawiesza się system w IDLE lub podczas przeglądania internetu, ogólnie przy mało wymagających czynnościach dla karty. Pod obciążeniem w grach, 3Dmarku, furmarku nigdy nic się takiego nie działo. U mnie wygląda to tak, że randomowo wiesza się system w IDLE czy tam przy włączonej przeglądarce, robi się czarny ekran i nie idzie totalnie nic zrobić oprócz twardego resetu. Problem miałem na poprzednich sterownikach ale zmieniłem PLAN ZASILANIA z maksymalnej wydajności na ZRÓWNOWAŻONY i przez dwa tygodnie nie wywaliło mi ani razu. Problem wrócił wczoraj ZNOWU gdy zainstalowałem najnowsze sterowniki 24.2.1, pomimo tego, że miałem już ustawiony plan zasilania na zrównoważony to i tak mi zawiesiło system w ten sam sposób czyli czarny ekran (wcześniej też potrafiły pojawić się artefakty, a po chwili czarny ekran) i zero reakcji na cokolwiek.

 

@Podly96 Mi też po włączeniu PC gdy się zawiesił nie wykrywało karty. Dopiero musiałem zresetować komputer jeszcze raz i wtedy dopiero wykrywało.

Edytowane przez tomskyy
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ciekawe co wyjdzie?

 

Edytowane przez Michał19857

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomskyy czyli wychodzi na to że jest to bolączką większej ilości osób. Tak jak piszesz np. Przy graniu na max ustawieniach nic się z komputerem nie dzieje nie ma mowy żeby się coś działo dopiero przy przeglądaniu najczęściej YT zawiesza mi się i muszę resetować. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Takie objawy potrafił dawać procek jak zaliczałeś overboosta przy zbyt niskim napięciu, w testach stabilności czy grach było ok a potrafił się randomowo w pulpicie pc "wykrzaczyć" być może jest podobny problem z tymi radkami tylko że bez grzebania fabrycznie jest krzywa niestabilna :E 

Edytowane przez Send1N
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Send1N to nie procek. Skoro u kilku różnych osób te radeony robią takie problemy to raczej mało prawdopodobne żeby się procesory umówiły na robienie wałków :D widocznie jak pisałem kiedyś tam, są takie całościowo dobrane konfiguracje sprzętowe że adrenaliny na nich nie potrafią normalnie współpracować, jakiś problem z zasilaniem czy inna bezdura której nie powinno być, i wywala kernela i koniec :/ pytanie czy autor tego wątku próbował przestawić profil zasilania na "zrównoważony" ?? @tomskyy 'iemu to pomogło, dopóki nie wgrał nowszych sterowników...

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Niech autor spróbuje ten zrównoważony.

Wziąłem tą poradę z tego reddita. Mi pomogło, dwa tygodnie nic się nie działo więc stwierdziłem, że działa dopóki nie zainstalowałem najnowszych sterów, będę dalej testować na najnowszych sterownikach i obserwować częstotliwość tych crashy. Dzisiaj na razie nic nie wykrzaczyło :D Masakra. Procek to nie jest bo tak jak wspomniałem, dwa miesiące miałem 7900XT i nie było z tą kartą najmniejszego problemu. Problem pojawił się przy dwóch identycznych egzemplarzach (jednego oddałem z powrotem myśląc, że uwalona karta) 7900XTX dokładnie PowerColor Hellhound. Pół biedy, że nie wywala podczas obciążenia czyt. grania bo po to mam PC ale i tak czegoś takiego nie powinno być i to mocno irytuje bo jednak to nie działa tak jak powinno.

Edytowane przez tomskyy
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Co do planu zasilania — teraz mam ustawiony "zrównoważony" i wgrane te starsze sterowniki i na razie nic się nie dzieje. Jednak jakiś związek z planem zasilania może być, bo faktycznie (a system reinstalowałem 2 razy, zmieniałem wcześniej ustawienia planu na "wysoka wydajność"). Te zawieszenia były dotychczas zupełnie losowe, ale jak tu wcześniej kolega zauważył, nigdy w stresie. Wydaje się to nie mieć żadnego związku z obciążeniem. Mam jednak wrażenie, że te zmrożenia zawsze miały miejsce do godziny po włączeniu komputera, chyba ani razu po wielu godzinach pracy. 

Edytowane przez tomeczek80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Qrdello napisał:

@Send1N to nie procek. Skoro u kilku różnych osób te radeony robią takie problemy to raczej mało prawdopodobne żeby się procesory umówiły na robienie wałków :D 

Nie pisałem że to procek tylko że podobny objaw i może krzywa zegara/napięcia jest pod niskie obciążenie niestabilna :] tak jak przy grzebaniu z pbo na ryzenie że potrafi wszystkie testy zaliczyć i gry a w bezczynności na pulpicie wywalić pc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Kup AMD... mówili

Będzie fajnie... mówili

Znajomy który się pokusił na 7800XT i jego 16GB vram miał to samo. Tyle że on dosyć szybko zaczął trzeźwo myśleć i nawet nie bawił się w żadne wymiany swojego egzemplarza na nowy i w żadne diagnozy serwisowe, tylko od razu skorzystał z regulaminowego zwrotu bez podawania przyczyny w x-komie. Pewnie jego karta na dniach wyląduje w outlecie (wersja od Sapphire), więc będzie czekać na kolejnego "szczęśliwego" nabywcę xD

Edytowane przez liquini
  • Like 1
  • Confused 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD jest dla elity, kupić każdy może ale byle kto tego nie obsłuży :E :lol2:

  • Like 2
  • Haha 5
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Widzę że być może AMD dotarło do czegoś co było bolączką NVIDIA serii Fermi sprzed 14 lat :D  (Edit dla wyjaśnienia: słynne fochy fermiego, które dawały identyczne objawy czyli czarny obraz, zawieszanie się kompa i/lub wywalanie sterownika z komunikatem o niedziałającym sterowniku. Przyczyną był albo BIOS karty albo sterowniki, które przy niskich poborach prądu przez kartę wprowadzały ją w zbyt niski stan porównywalny z uśpieniem) 

1. Sprawdźcie czy złącze PCIe jest czyste zarówno w płycie głównej jak i na karcie.

2. W przeglądarce zmieńcie ustawienie dotyczące użytkowania przyspieszenia sprzętowego (jak jest włączone to wyłączcie, jak wyłączone to włączcie)

3. W planie zasilania w zaawansowanych ustawieniach zasilania w kategorii Magistrala PCI Express sprawdźcie jak komputer zacznie się zachowywać jak dacie zarządzanie energią zależnie od stanu linku na "wyłącz".

Edytowane przez LeBomB
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chciałem napisać o stanie PCI-E w zaawansowanych :)

Zawsze to wyłączam, tryb zasilania zrównoważony (nie maxymalne oszczędzanie energii, ani maxymalna wydajność) i to wyklucza problemy z niskimi stanami zasilania grafiki.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@leven Jeżeli to ono jest problemem to zmiany tego ustawienia można dokonać w zasadzie na dowolnym planie zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...