Skocz do zawartości
degel123

Komputer do programowania/montowania/AI/gier do 10000zł

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Hej ostatnio pytalem o komputer do 8000zl ale budzet zrobil sie nieco wiekszy :) W skrocie: szukam komputera do 10,000zł gdzie zastosowanie to:

- programowanie (wiekszosc czasu)

- montowanie video (2-3 razy w tygodniu)

- AI - zamierzam korzystac z bibliotek typu https://github.com/sczhou/ProPainter (video inpainting) 

- gry (sporadycznie cs2)

 

Wstepnie sam ulozylem cos takiego (ale zaznaczam ze jestem kompletnym laikiem) https://proline.pl/koszyk/551b798e

 

Ale nie wiem czy cos pasuje wymienic na cos lepszego\innego i jaka dobrac pamiec RAM, obudowe, zasilacz i plyte glowna (musi miec WIFI). Bede wdzieczny za pomoc i uwagi :) Dodatkowo czesc z komponentow ktore wybralem jest niedostepna, rozumiem ze w tym sklepie tego teraz nie zloze?

Edytowane przez degel123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Caps dzieki wielkie, mam kilka pytanek:

- poleciles Endorfy Navis F360 Black 360mm, czy jest to lepsze chlodzenie niz Arctic Liquid Freezer III 360?

- poleciles ssd Kingston KC3000 2TB. Gdzies na reddicie polecili mi Crucial SSD T700 ktory jest duzo szybszy ale i duzo drozszy (i ma tylko 1TB). Czy warto go wziac bo bym sie ku temu sklanial bo mam juz 4TB SSD SanDisk Extreme Pro portable gdzie moglbym trzymac dane

- zasilacz 750W ten ktory poleciles bedzie OK? Od czego zalezy kiedy trzeba wiecej W?

- ta ramka NeoTEC ILM Fixer to jest teoretycznie opcjonalnie zeby procek sie nie przegrzewal? 

- jakies dodatkowe wentylatory sa nieporzebne?

 

Zastanawiam sie czy np. zwiekszenie budzetu do 11k nie poprawi znaczaco ktoregos z komponentow czy raczej juz nie ma sensu doplacac? Chce kupic kompputer tak zeby mozna go bylo w przyszlosci rozszerzyc, czy z obecnym zestawie bedzie to mozliwe? 

 

Tutaj jbc jest lista z reddita: https://pcpartpicker.com/list/YhFR89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- Navis ma przede wszystkim standardowy rozmiar (grubość) chłodnicy dzięki czemu nie trzeba się zastanawiać czy zmieści się w obudowie. Jesli wygrzebiesz że Liquid Freezer wejdzie na górę do tej obudowy to jak najbardziej możesz go wziąć. Tyle że z innego sklepu bo z Proline wyszedł.

- T700 jest szybszy w zastosowaniach sekwencyjnych (przewalanie dużej ilości jednolitych danych), w pozostałych różnice będą śladowe, na pewno nie uświadczysz ponaddwukrotnej różnicy a o tyle Crucial jest droższy od Kingstona.

- moc zasilacza zależy od prądożerności podzespołów. 14700 ciągnie ok. 250W, 4070 ti super nieco poniżej 300w, razem mamy 550W, jakieś 50W na resztę podzespołów i 150W zapasu.

- ramka jest opcjonalna ale potrafi wyraźnie obniżyć temperatury. Liquid Freezer III przychodzi z ramką i to jedyna opcja montażu.

Nie zaszkodzi ciut szybszy RAM:

https://proline.pl/pamiec-g-skill-trident-z5-rgb-ddr5-64gb-2x32gb-6400mhz-cl32-xmp3-f5-6400j3239g32gx2-tz5rk-p8118735

 

Lista z reddita jest średnia, jest tam procesor starszej generacji, bardzo drogie w Polsce dyski Cruciala, kartę w wersji Ventus czyli najgorszy model od MSI, niepotrzebnie dużo wentylatorów itp.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kalderon dzieki, jeszcze kilka pytanek:

- w jednym z poprzednich postow zostal mi polecony dysk https://proline.pl/dysk-adata-ssd-legend-960-2tb-m-2-pcie-nvme-gen4-p8118224 z DRAMem, czy jest on lepszy od tego Kingsotona i faktycznie warto go wziac?

- ok czyli zasilacz jest git

- ramke wezme w takim razie

- dzieki za polecenie lepszego RAMu :)

- czy obecnej obudowie cos brakuje? Bo tez kiedys zostala mi polecona taka https://proline.pl/obudowa-do-komputera-zenpc-z9-mesh-core-black-4x-p12-pwm-pst-p8118979 i ona jest wyraznie drozsza i zastanawiam sie czym one sie roznia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Legend 960 to plus minus to samo co KC3000, oba dyski mają DRAM, oba są podobne wydajnosciowo. Brałbym po prostu tańszy.

Ta buda Corsair nawet spoko, choć z dodatkowymi wentylami to już koło tysiaka się robi.

 

Edytowane przez Dirian
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK czyli finalnie wyszlo cos takiego: https://proline.pl/koszyk/3c45518d

Jakies sugestie? Jak dziala ta usluga zlozenia komputera przez proline? Przyjezdza gosc i na miejscu to sklada? Windowsa powinienem dac rade sam zainstalowac xd 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konfig jest spoko ale raczej nikt do Ciebie nie przyjedzie składać tego na miejscu. Składają to u siebie i wysyłają tak jak wszystkie inne sklepy. 

Ale jak Ty w ogóle doszedłeś do takiej myśli, że ktoś do Ciebie przyjdzie i będzie składać kompa u Ciebie to nawet nie chcę wiedzieć. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK dzięki, akurat płyta MSI wyprzedana, pamięć widzę też ostatki. Mam nadzieję że jest szansa że znów się pojawi. Ogólnie widzę że wszyscy Proline polecają, a jakie są alternatywy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Morele, X-kom, foxkomputer, komputronik, KRSystem, hard-pc.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 30.03.2024 o 06:32, Caps napisał:

@Caps wcześniej kolega @kalderon pisal że płyta MSI ma lepszy chip niż Gigabyte, więc może warto poczekać aż będzie dostępna? Promka kończy się dziś więc będę wdzięczny za szybką pomoc :D Rozumiem że chłodzenie różni się jedynie argb? Bo w sumie nie wiem czy jest mi ono potrzebne (nigdy nie miałem)

Edytowane przez degel123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Navisa bez ARGB i z ARGB różni tylko ... ARGB. Deepcool to inny model, ale również chwalony za wydajność.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, degel123 napisał:

@Caps wcześniej kolega @kalderon pisal że płyta MSI ma lepszy chip niż Gigabyte, więc może warto poczekać aż będzie dostępna? Promka kończy się dziś więc będę wdzięczny za szybką pomoc :D Rozumiem że chłodzenie różni się jedynie argb? Bo w sumie nie wiem czy jest mi ono potrzebne (nigdy nie miałem)

MSI ma lepszy kodek audio, poza tym płyty dość podobne. Jak nie planujesz kupować jakiejś lepszej karty audio, to raczej lepiej wziąć MSI o ile masz / planujesz kupić jakieś lepsze słuchawki niż gamingowe pierdziawki za 150 zł. Ale Gigabyte mimo gorszego kodeka nie powinna mocno odstawać - sekcja audio jest bardziej rozbudowana niż w tanich płytach, masz nawet wzmacniacz. Sumując - powinno to grać przyzwoicie.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Dirian napisał:

MSI ma lepszy kodek audio, poza tym płyty dość podobne. Jak nie planujesz kupować jakiejś lepszej karty audio, to raczej lepiej wziąć MSI o ile masz / planujesz kupić jakieś lepsze słuchawki niż gamingowe pierdziawki za 150 zł. Ale Gigabyte mimo gorszego kodeka nie powinna mocno odstawać - sekcja audio jest bardziej rozbudowana niż w tanich płytach, masz nawet wzmacniacz. Sumując - powinno to grać przyzwoicie.

Dzięki! Wbsumie mam osobny interfejs audio więc chyba się zdecyduje na Gigabyte skoro nie będzie czuć różnicy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh nie da się połączyć kodu na płytę i złożenie komputera więc się wstrzymam jeszcze do wtorku z zakupem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ostatnie pytanko bo już miałem klikać kup :D Mianowicie czy ten zasilacz będzie w miary cichy? Bo tak zacząłem czytać ze optymalnie powinno być zajęte 50-80% mocy zasilacza i się zastanawiam czy to 750W będzie na pewno git i czy np kupno innego o większej mocy nie sprawi że będzie działał ciszej? Sorki że męczę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mniejsze CL ale i też niższe taktowanie, Intel chyba więcej zyskuje z wyższych taktowań niż z niższych opóźnień choć tutaj różnice są w zasadzie i tak nie do odczucia. Mimo wszystko zostałbym na 6400 MHz CL32 pod Intela 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...