Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję przebudowę mojego PC w którym ma znaleźć się AMD Ryzen 7 7800X3D i chcę go schłodzić chłodzeniem wodnym z jednym wentylatorem 120mm które będzie zamontowane na tylnej ścianie obudowy. Znalazłem ciekawy zestaw AIO które w specyfikacji deklaruje, że podoła 300W TDP: ENERMAX LIQMAXFLO SR 120 mm .

Gdzieś czytałem, że zalecane jest AIO 240mm do tego procesora, ale z powodu mojej koncepcji budowy komputera zależy mi na mniejszym chłodzeniu wodnym. Czy ktoś z was używał tego typu chłodzenie (120mm) na tym Ryzenie? Czy daje radę? Co myślicie o tym chłodzeniu z linku? Warte jest uwagi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ShaDow_Pro trochę by mi jednak zależało na AIO, nigdy nie miałem i teraz przy przebudowie kompa chciałbym zastosować to rozwiązanie (spróbować jak to jest ;) ). Jedynie chłodnicę mogę zamontować na tyle obudowy, a tam jest miejsce na 120/140mm, dlatego interesuje mnie tego typu AIO. Wg TDP to chłodzenie co podałem powinno sobie poradzić z prockiem (300W vs 280W w Thermalright które podałeś). Oczywiście rzeczywistość może być inna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak chcesz aio to zmień obudowę i kup conajmniej 240. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ShaDow_Pro dzięki za odpowiedzi. Poszperałem trochę więcej po necie i stwierdziłem, że zaryzykuję i wezmę to AIO co mnie interesuje, a jak się nie sprawdzi to wpakuję powietrzne chłodzenie. Jeżeli nie będzie obsuwy w czasie, to w przyszły weekend będę składał kompa, więc po złożeniu i testach postaram się zrobić małą recenzję z połączenia tego chłodzenia z Ryzenem 7 7800X3D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz taką zachciankę to można spróbować, daj znać jak przetestujesz. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Przy ryzenie gdzie jest od kilku gen problem z transferem ciepła to może się okazać że taka 120stka będzie miała tą samą wydajność co 240 albo różnica zamknie się w 3 stopniach :] więc może w tym przypadku wcale to nie jest taki zły pomysł.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Send1N Byłoby dobrze gdyby tak było i po cichu na to liczę. Części już pozamawiałem, teraz niech dotrą i w weekend zabieram się za przebudowę kompa. Zobaczymy co z tego wyjdzie, bo sam jestem ciekawy ;) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo jestem ciekaw wyników. Odpal Cinebencha R23, test multi-core i daj znać jaką temperaturę uzyskałeś przy jakich obrotach wentylatora.

Porównamy do mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@stark2991 Spoko, jak ogarnę kompa to porobię testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodnica 120mm na tył obudowy, żeby wywiewać  ciepło na zewnątrz. Jak się zmieści, zrobić push-pull. Taki układ u mnie testowałem zarówno na CPU jak i GPU i działa jak należy, tym bardziej, że chłodząc chłodnice wentylatory wyrzucają ciepło ze środka.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@leven Tak, według planu chłodnica pójdzie na tył obudowy z wężami na dole. Ciekawy pomysł z push-pull, ale najpierw chcę sprawdzić jak będzie dawać radę w podstawowej konfiguracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast push pull to mogłeś zamiast tego enermaxa wziąć arctica ALF 120 który ma grubą chłodnicę zamiast standardowej chociaż trzeba przyznać że cena jest przesadzona :E no ale jak 120 wchodzi w grę to kto bogatemu zabroni 😎

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Send1N No właśnie na Polskim Amazonie (co podałem link) to ten Enermax jest w całkiem dobrej cenie (197zł), wszędzie indziej kosztuje znacznie więcej. Fakt mogłaby być grubsza chłodnica, ale 27mm raczej dosyć popularny standard, a deklaracja 300W jest przekonywująca ;) . Zobaczymy w praktyce jak to będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ta te 300w to sobie można do kieszeni wsadzić przy aio 120 natomiast u ciebie powinno być ok bo ten ryzen nawet połowe z tego nie bierze :E 

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, jestem już po przesiadce na nowe podzespoły. Miałem zrobić odrębną recenzję chłodzenia Enermax LIQMAXFLO SR 120 w połączeniu z AMD Ryzen 7 7800X3D, ale odpuszczam sobie bo rzeczywistość zweryfikowała, że to połączenie jest nie bardzo udane.

W czym problem? Po pierwsze pompa jest bardzo głośna, w domyślnych ustawieniach kręci się jakieś 3300RPM, gdzie w połączeniu z małym wentylatorem na niej który obraca się równo z wirnikiem pompy daje "czadu". Po drugie po ustawieniu w BIOSie profilu pamięci RAM EXPO, gdzie napięcie podnosi się do 1,350V pompa jest nie miłosiernie głośna w spoczynku i temperatura osiąga około 55-60*C (w IDLE) a pod obciążeniem około 92-93*C (test AIDA64 CPU-FPU) co przekracza granicę termiczną procesora 89*C. Co gorsza gdy jest włączony profil EXPO nie mogę wyregulować krzywej w BIOSie pompy i wentylatora tak żeby było wydajnie i cicho, więc patrząc się w pulpit wyje "jak wściekły".

Jedyny sukces w tej kwestii jaki mi się udało zrobić to ustawienie krzywej pompy żeby działała minimalnie na 70% (około 2300RPM) i wentylatora na chłodnicy żeby kręcił się min. ok 1000RPM, i wyłączony profil EXPO (domyślne ustawienia pamięci to 4800 CL40 1,1V). Wtedy otrzymuję w spoczynku ~40*C, a pod obciążeniem ~84*C (Cinebench 23, AIDA64). Przy takich ustawieniach jest względnie dobrze, ale nie podoba mi się, że nie mogę ustawić profilu pamięci RAM żeby działały z optymalną szybkością, no i pod obciążeniem jest niesamowicie głośno.

Ostatecznie planuję wymienić to chłodzenie na powietrzne. Po małym rozpoznaniu postanowiłem zamówić Thermalright Frost Commander 140, chociaż miałem spory dylemat, bo konkretnie zastanawiałem się jeszcze nad Thermalright Phantom Spirit 120. AIO Enermaxa spróbuję zwrócić (Amazon.pl), ewentualnie pójdzie na sprzedaż, pewno w lżejszej konfiguracji poradzi sobie lepiej.

Jakby się ktoś zastanawiał jaka jest specyfikacja komputera, to wszystko jest opisane w mojej sygnaturze. Poniżej wrzucam zdjęcie kompa jak wygląda w środku po przebudowie i screen z HWMonitor po teście Cinebanch R23.

u76ImlR.jpegK5N2Ng4.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak obciążasz procesor i temperatura wchodzi na 80+stC, to czy chłodnica jest bardzo gorąca ?

Musi skoro jest tak wysoka temperatura rdzenia CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@leven Jest ciepła, ale nie nazwałbym tego gorącym. Węże również się nagrzewają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź termometr pokojowy i przystaw do wylotu z chłodnicy.

Uważaj na przekroczenie 50stC w termometrze :E

Po prostu obciąż procesor  i zmierz temperaturę wydmuchiwanego powietrza z chłodnicy.

Pokaż też pobór mocy  i temperaturę procesora w czasie obciążenia.

To da wgląd do tego, czy potrzeba lepszego chłodzenia, czy zmian w biosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Temperaturę mierzyłem termometrem bezdotykowym w trybie "pomiaru temperatury obiektu" przykładając do chłodnicy od zewnątrz obudowy i wyszło coś takiego: w spoczynku 29,4*C, pod obciążeniem Cinebench R23 5 min. 36,3*C. Dodam, że na froncie obudowy mam zamontowane wentylatory Fractal 2x140mm który każdy kręci się około 800RPM.

EDIT: poprawiłem temperaturę w spoczynku, bo zauważyłem, że pierwszy raz mierzyłem ją w trybie dla człowieka. Temperatura pod obciążeniem jest poprawnie.

 

Q5lZm2l.jpeg

Edytowane przez Rav-X

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

80stC w CB23 na 7800x3d z chłodzeniem 120mm AIO, to jest rewelacja.

Poczytaj, co mają inni na o wiele lepszych chłodzeniach:

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale jak włączę profil EXPO pamięci RAM to ta rewelacja leży i kwiczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To co po wbiciu expo tracisz możliwość regulowania czegoś tam co możesz regulować bez odpalonego profilu? :E czy po prostu temperatury cpu są za wysokie? pokaż screeny z tego https://zentimings.protonrom.com/ pierszy bez wbitego expo a drugi z wbitym jak to wygląda.

Co do samej temperatury to 80c po cinebenchu to bardzo fajny wynik jak wyżej leven pisał, to jest z UV czy jeszcze nie robiłeś żadnego? Wbij expo i zrób UV proca to wtedy temperatury spadną bo bez uv to u każdego na różnych chłodzeniach masz po 90c na tym cpu.

 

7 godzin temu, leven napisał:

Jak obciążasz procesor i temperatura wchodzi na 80+stC, to czy chłodnica jest bardzo gorąca ?

kolejny raz ci odpiszę że tak nie będzie na ryzenie po ZEN+ :] który to już raz to nawet nie pamiętam :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Send1N Po włączeniu EXPO 6000 oczywiście mam możliwość regulacji krzywej pompy i wentylatora, ale nie mogę dobrać odpowiednich ustawień żeby było ciszej i chłodno. Pod obciążeniem AIDA64 czy Cinebench temperatura przekracza 90*C gdzie pompa i wentylator na chłodnicy mają już pełne obroty (100% możliwości). Myślę, że problemem jest napięcie pamięci RAM 1,35V no i niewydolność tego chłodzenia w tym trybie. Na procku nie robiłem UV, leci na domyślnych ustawieniach.

Ogólnie to mam mały postęp. Włączyłem drugi profil pamięci EXPO 5600MHz CL36 1,25V, skorygowałem trochę krzywą pompy żeby za łatwo się nie rozkręcała w spoczynku i niewymagających czynnościach (internet, muzyka). Wynik tego jest taki, że w spoczynku jest około 44*C, a po 10min. teście Cinebench R23 uzyskuje nadal 84*C.

Zaczynam zastanawiać się czy nie zostawić tego AIO. Całkiem sporo wczoraj i dzisiaj poczytałem o temperaturach tego procka i faktycznie mieści się w normach podobnie jak inni mają, i to często przy większych chłodnicach jak i droższym chłodzeniu powietrznym. Trochę boli, że nie mogę ustawić pełnej mocy pamięci RAM, chociaż te 5600 jest i tak dobrze, no i ta głośność pod pełnym obciążeniem nie jest najlepsza. Zastanawia mnie jak ludzie wytrzymują ten hałas jak mają pompę ustawioną ciągle na pełnych obrotach 🤔.

 

Edytowane przez Rav-X

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po włączeniu expo podbijane jest napiecie kontrolera pamięci i to pewnie podgrzewa bardziej cały proc dlatego pisałem ci abyś włączył profil i zrobił ujemny offset dla cpu (praktycznie każdy to robi na x3d :E) próbuj na początek -20 powinieneś mieć opcję w biosie do tego bez zabawy w programy pod windowsem + wyreguluj krzywą wentylatorów po swojemu bo często jest tak tym bardziej na ryzenie że te wysokie obroty wentylatorów nic nie zmieniają względem o połowę niższych.... pompę też możesz skręcić do pewnego momentu nie urywa to wcale wydajności jak nie przesadzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...