Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, mystic868 napisał:

HotSpotu nigdy nie mierzono i było dobrze.

Nie bardzo wiem na jakim świecie żyjesz, ale jak byś nie zauważył, to dawniej karta graficzna z TDP 110W pokroju Radeon HD4850 miała rdzeń o powierzchni 256mm kwadratowych. Dzisiaj karta z podobnym TDP 115W RTX 4060 ma rdzeń o powierzchni 159mm kwadratowych. Same rdzenie pobierają nieco mniej (niż cała karta graficzna), jednak nadal wzrost energii na mm kwadratowy jest ewidentny.

Takie zwiększanie ilości mocy wydzielanej na mm kwadratowy, stawia wyższe wymagania w kwestii odbierania ciepła z powierzchni i większa precyzja monitoringu tego "stanu" (równomierności odbierania ciepła) jest delikatnie mówiąc wskazana.

Samo zwiększanie dokładności monitoringu jest zdecydowanie pozytywnym kierunkiem, bo można zmniejszyć prawdopodobieństwo uszkodzenia rdzenia (nawet gdyby nie zwiększała się ilość wydzielanej energii na mm kw., to i tak każdy kumaty człowiek, powinien się cieszyć, że monitoring jest dokładniejszy, bo dokładniejszy monitoring pozwala na zmniejszenie prawdopodobieństwa awarii rdzenia - jeśli te dodatkowe informacje monitoringu są oczywiście pożytkowane ... a są).

Dziwię się, że takich PODSTAW niektórzy nie rozumieją, tylko wypisują te wytarte slogany "kiedyś było gorzej i było dobrze". 🤣 Jeszcze niech dopiszą "kiedyś w ogóle nie było monitoringu temp. rdzenia i było dobrze" 🤣 - to dopiero szczyt ignorancji/bezmyślności.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie sama możliwość monitorowania jest zła tylko brak wiedzy na temat jej wskazań. No ale skoro jest od niedawna to tez nie można w sumie mieć pretensji ze nie każdy wie z czym się to je.

Biorąc jednak pod uwagę to wszytko można ewidentnie zauważyć ze ludzie panikują bo nie wiedza jakie są poprawne wskazania tego czujnika.
Kupują tanie karty z mniejszym chłodzeniem i są zdziwieni ze ktoś kto ma kloca dwa razy cięższego ma niższe temperatury nie tylko na GPU.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Masz rację. Lepiej płakać nad dodatkowym parametrem "Bo mnie pod 95 stopni podchodzi" (pomimo tego, że karta ogólnie ma 60-75 stopni) i smutać, robić miliard testów i błagać o porady 🤣

Edytowane przez mystic868
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie też podchodzi :D z ciekawości sprawdziłem sobie przed momentem mojego 3080. Cały gpu 82C maks (profil silent, więc ma prawo), hot spot 94C. Nie widzę w tym nic zaskakującego, że tak jest. To się realnie przydaje w GPU, gdzie temperatury rdzenia są mega wysokie, ale jako że jest ficzer to cisną już wszędzie. Zaraz hotspot będzie też i na myszce :D 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie miałeś ataku paniki ? :E

 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wersja suprim i 82c na rdzeniu to bidnie mimo profilu silent :/ Te karty potrafiły pracować z poborem po ponad 100w mniejszym niż stock a oferować identyczną wydajność jak porosto z pudełka bez zabawy w oc :E jak nie robiłeś UV to warto się pobawić ;) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@kadajo @Send1N  A pamiętacie mojego padającego Suprima 3080 ?  80st na rdzeniu, Hot Spot 105st i to wszystko z wentylami 3000rpm ! Dziś oprócz paniki niejeden mógłby zejść :szczerbaty:

CU0ded1.jpg

Edytowane przez maras2574
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Bardzo dobry czujnik,chociaż wiadomo kiedy pastę zmianiać i czy z "radiatorem" wszystko ok.

Edytowane przez Matsu24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo zobaczyć jak producenci mają w pupie jakość swoich kart...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 @maras2574

Pamiętam ten temat tylko zapomniałem jak to się wtedy skończyło 🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Send1N

Skończylo się dobrze, serwis MSI Polska kartę naprawił :)  

Edytowane przez maras2574

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co tam wtedy było? problem z pastą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tego to już ci serwis nie powie ;) Ważne że działała ;) Niedługo potem poszła prawdopodobnie do kopalni za 8500zł, a ja od razu kupiłem za te pieniądze 3080Ti, też Suprima :) Co najlepsze, kupiłem w czwartek za 8500zł., a w poniedziałek były już po 9300zł. w Proshopie. Wszyscy wiemy jakie to były chore ceny wtedy ! Mimo wszystko farta miałem z tym serwisowanym Suprimem, bo kupiłem go za 3999zł ;)

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.05.2024 o 18:15, Qrdello napisał:

Mnie też podchodzi :D z ciekawości sprawdziłem sobie przed momentem mojego 3080. Cały gpu 82C maks (profil silent, więc ma prawo), hot spot 94C. Nie widzę w tym nic zaskakującego, że tak jest. To się realnie przydaje w GPU, gdzie temperatury rdzenia są mega wysokie, ale jako że jest ficzer to cisną już wszędzie. Zaraz hotspot będzie też i na myszce :D 

Idealna sprawa dla sprzedawców past termoprzewodzących i chłodzeń do procków (jak pojawi się ten parametry i dla nich).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.05.2024 o 23:11, Send1N napisał:

Wersja suprim i 82c na rdzeniu to bidnie mimo profilu silent :/ Te karty potrafiły pracować z poborem po ponad 100w mniejszym niż stock a oferować identyczną wydajność jak porosto z pudełka bez zabawy w oc :E jak nie robiłeś UV to warto się pobawić ;) 

Stosunkowo mała obudowa niestety :D Karta praktycznie od lewej do prawej, z delikatną przerwą. :) Ponadto, mam wszystkie wentylatory ustawione na profil silent, tj. 300-400rpm niezależnie od tego co się w budzie dzieje. Jak otworzę bok to temperatury mam o 10C niższe :P Karta ma fabryczną pastę, więc będę musiał się tym kiedyś zająć, o uV też myślałem, ale ja i tak ustawiam sobie limit fps na 60 klatek bo mam monitor 60hz bez ficzerów, więc nawet bez uV i zabawy z max TDP w realnych scenariuszach (czyli poza benchmarkami) ta karta taktuje się na 1300-1400mhz i kręci wokół 64C. Dopiero włączenie wysoce GPU-bound gier na 4k faktycznie ją dociska i wtedy oglądam zużycie prądu na poziomie 300W+, normalnie to 220-230W. Te 82C to heaven benchmark zapętlony lub furmark po h, a i tak wentylatory ledwo do 50% dobijają i są mega ciche. Muszę kiedyś spróbować włączyć profil Gaming i sprawdzić jak się zachowuje wtedy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heaven to słabo obciąża współczesne karty a mimo to masz ponad 80c :/ w lecie to tam masakra bedzie 🙃

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.05.2024 o 09:54, kadajo napisał:

To nie sama możliwość monitorowania jest zła tylko brak wiedzy na temat jej wskazań. No ale skoro jest od niedawna to tez nie można w sumie mieć pretensji ze nie każdy wie z czym się to je.

Biorąc jednak pod uwagę to wszytko można ewidentnie zauważyć ze ludzie panikują bo nie wiedza jakie są poprawne wskazania tego czujnika.
Kupują tanie karty z mniejszym chłodzeniem i są zdziwieni ze ktoś kto ma kloca dwa razy cięższego ma niższe temperatury nie tylko na GPU.

wydaje mi się że monitorowanie hotspota było już od dawna, ja tak kojarzę z shapphire 4850 referencyjnego

https://www.overclockers.ua/video/ati-radeon-hd4850-geforce-8800gts/all/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Send1N napisał:

heaven to słabo obciąża współczesne karty a mimo to masz ponad 80c :/ w lecie to tam masakra bedzie 🙃

Nie strasz nie strasz. 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Markiz88 napisał:

wydaje mi się że monitorowanie hotspota było już od dawna, ja tak kojarzę z shapphire 4850 referencyjnego

Nie było to nie są czujniki z GPU.

Rzeczywiście to są czujniki z GPU i w kolejnych generacjach dokładnie tą samą konfiguracje czujników stosowali.

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Markiz88 napisał:

wydaje mi się że monitorowanie hotspota było już od dawna, ja tak kojarzę z shapphire 4850 referencyjnego

Nie przypominam sobie bym miał coś takiego w HD4850 1GB (Gigabyte MultiCore Cooling - pasywny model)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Możliwe że te czujniki miały tylko referenty jakie jak ten z linka co wrzuciłem. Natomiast autorskie konstrukcje były już tego pozbawione.

Edytowane przez Markiz88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Bo nie rozumiesz założenia gry narracyjnej jaka jest HL II, gry tekstowe z tego co pamiętam nadal są tworzone nawet dziś bo ludzie lubią w to grać. Po prostu próbujesz na sile szukać wad w gatunku który z założenia ma ubogi GP bo nie to w nim jest najważniejsze. W twoim przypadku jeszcze bardziej to dziwi skoro grałeś w część 1 i powinieneś był wiedzieć czego się spodziewać. Nie da się dopowiedzieć mocnej historii i przeżyć jej w ten sposób jaki mamy w HL II jakbyś miał klasyczny GP i inne rozwiązania, taki tytuł bardziej się ogląda niż gra, taka jest natura tego gatunku, im bardziej będzie skomplikowany i rozbudowany GP, im będzie dłuższy tym bardziej będzie cie wyrywał z imersji opowiadanej historii. Developerzy doskonale wiedzieli co robią i co chcą stworzyć. Wystarczy zobaczyć na co narzeka się w takim Heavy Rain czy podobnych grach aby zrozumieć dlaczego HL II jest taki jest. W tych grach najważniejsza jest historia, kinowa wręcz narracja i minimalny GP. Taki tytuł wbrew pozorom jest zrobić naprawdę trudno, znaleźć balans dla GP który nie będzie zakłócał "flow" samej narracji i historii. Większość zarzutów wobec tej gry wychodzi od osób które maja w dupie cutscenki, w dupie ta historie i wszytko inne. Oni "chcieli grac w grę" a tu się okazuje ze samego GP jest mało bo to nie Assasin's Creed.
    • Dwa sloty chłodzenia plus mniejsza waga - to byłoby super, bo to obecne bydlę ,które posiadam to jest jakaś masakra. Tylko czy wierzyc plotkom ?
    • Z tymi samolotami od Szwecji to my nie bierzemy bliźniaczych Saab? 
    • GP cały czas kupicie za grosze, wystarczy wejść na pepper. 170zl za 18mc albo 6zl za 2mc... Zainteresowani sobie poradzą.  MS będzie ładne spadki raportował jak tyle wydali a teraz coda wsadzają do GP 
    • przy -0.05 nie trzeba obniżać taktu nawet na "B"
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...