Skocz do zawartości
Lameismyname

Undervolting AMD Ryzen R5 7500F

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Cześć,

Naszła mnie dzisiaj ochota na zrobienie prostego ale skutecznego Undervoltingu procka 7500F.
Od lat miałem płyty Gigabyte i poprzedni procesor (5800X) undervoltowałem za pomocą jednego parametru w BIOSie.
Tutaj niedawno przesiadłem się na płytę ASRocka z sygnatury, więc szukałem podobnej opcji na łatwe UV.
Dokopałem się do "Performace Presets" w zakładce "OC Tweaker" i wybrałem "PBO, Tjmax = 85*C and Curve Optimizer -40mV"
Czyli coś takiego:

7500F-UV.jpg


  Pół dnia już testuje. Na SPC Fortis 3 w idle ok. 42,3*C

7500-F-UV-IDLE.png

Przy "Stress CPU" z CPU-Z dobija do ok. 64*C

7500-F-UV-STRES.png

Dla porównania, w stocku przy "Stress CPU" łapało mi lekko powyżej 70*C.
Pytanie zasadnicze - jest sens coś więcej z tym modzić? Może jakaś lepsza i bardziej efektywna opcja? A może zostawić i zapomnieć?

Edytowane przez Lameismyname

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak pojawiły się pewne niestabilności, zmieniłem profil na -30mV i jest OK. Testuje.

Ktoś coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


Tutaj ustawia jeszcze curve optymalizer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Markiz88 Długo już testuje na ustawieniu z pierwszego posta (tj. -40mV w pewnych scenariuszach było niestabilne, zmieniłem na -30mV i działa jak złoto).
                      Szczerze? Nie potrzeba nic więcej, temperatury wyraźnie spadły, wydajność ta sama, stabilnie jak skała i o to chodziło. Dla mnie bomba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Lameismyname  jakie masz przy tym ustawieniu w bios, wartości PPT, TDC, EDC   ?

generalnie u mnie na takim prostym PBO - 30 też wszystko bangla, co wcale oczywiste nie jest, bo dużo ludków pisze że nawet - 20 u nich potrafi wywalić...

ale chciałbym jednak ręcznie się jeszcze z PBO pobawić + tryb high efficiency dla ramu

fajnie pokazane na biosie msi :

 

 

Edytowane przez mimuszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ja obecnie jadę na ustawieniach 65W  , pbo przy testach pamięci na razie wyłączyłem, ale działało wszystko stabilnie na +200 curve -30

za to włączyłem opcję high efficiency mode dla ramu, nie chciało mi się wierzyć, ale wg benchmarka z aidy naprawdę coś daje..

pamieci-porownanie.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź czy przekłada się to na wyniki testów syntetyka. Ja po kilku próbach zmniejszenia timingów i oc samej pamięci stwierdziłem że szkoda czasu na takie zabawy. Wynik potrafił być różny zależnie od restartu systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na testy syntetyczne zapewne się to nie przełoży ale w grach siedzących na cpu minimalny fps pewnie będzie lepszy :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poeksperymentowałem dzisiaj trochę z UV.
Postanowiłem dać szansę Ryzen Master'owi i jego automatycznej optymalizacji "Per Core".
Zresetowałem bios do ustawień fabrycznych i zrobiłem to najprostszą metodą jak z tego poradnika:


Co ciekawe gdy już wszystko przemieliło i był wymagany restart, ku mojemu zdziwieniu ustawienia z Ryzen Master'a wskoczyły do BIOSu ASRocka.
Wszystko przyklepałem na tak i zachowałem.
Między innymi:
20241011-224804.jpg
20241011-224751.jpg

Co ciekawe na wszystkich rdzeniach CO jest na -30, ale na pierwszym -50 <-- what the fuck?
No i przy wyborze optymalizacji "per core" dałem zakres CO do -30, może jakbym dał więcej to by ten egzemplarz poszedł więcej?

Chwilowo testuję, zobaczę co dalej. Parę tytułów odpalę, to sprawdzę czy to nie jest jakaś lipa, bo na samym początku przygody z UV wczytywałem profil ASRocka gdzie było CO -40 i w normalnym użytkowaniu było stabilnie ale gry sypało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wojtach100 Wszystko działa idealnie.
                          Gdy miałem wczytany profil ASRocka z CO -30 to po dłuższym użytkowaniu zdarzały się zwiechy/freezy np. w CS2 dlatego później kombinowałem i ostatecznie zostało CO -20 z palca z limitami płyty głównej.
                          Po Ryzen Masterze mam CO -30 i -50 na pierwszym rdzeniu, wszystko działa stabilnie. Nie bardzo mogę wyłapać dlaczego to działa stabilnie. Tak czy siak skoro działa to nie ruszam.
                          
                          W skrócie jak ktoś chce stabilne i dosyć dopieszczone UV to robi "Per Core" na Ryzen Masterze, jak ktoś chce szybkie UV, to wczytuje profil o gorszych parametrach i zapomina. Oczywiście stabilność lepiej przetestować.

Edytowane przez Lameismyname

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...