Skocz do zawartości
Prykon

Ryzen 9 7950x3d + cinebench + temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Przecież nie musisz walczyć o każdy punkt w Cinebenchu. Jeśli to procek głównie do grania to można go fajnie ustawić żeby było i chłodno i wydajnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Prykon napisał:

Nigdy bym nie pomyślał że to chłodzenie może nie dawać rady z tym prockiem 🤯 wrócę z urlopu to wsadzę alf 2 360 na testy a z RAM to już nie wiem 

To nie tak, że nie daje rady, bo już od starszych Ryzenów jest tak, że przez to jak ten procesor jest zbudowany nie ma dużej różnicy, czy masz przyzwoite chłodzenie powietrzne za 200zł, czy wodne za 1000zł jak u Ciebie. Tutaj może coś jest nie tak z montażem tego chłodzenia, albo coś masz nie tak w Biosie poustawiane na tym Asusie, bo nie możliwe jest żebyś miał gorsze temperatury niż ludzie na powietrzu za 100zł.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

On ma 7950X3D a nie 7800X3D. 16 rdzeni w CB23 musi swoje wciągnąć i swoje oddać. W grach pobór będzie zdecydowanie mniejszy ale dla autora jak widać CB23 jest najważniejszy😉 

Edytowane przez bourne2008

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, chodziło mi o porównanie jak się te procki zachowują nawet na tanich chłodzeniach czy to 5800X3D, 7800X3D czy 7950X3D. Tutaj coś jest mimo wszystko nie tak, skoro kolega @keke ma lepsze tempy na Ferze na 7950X3D i robi 36000 w CB. W sumie się nie dziwię, że chciałby chociaż takie same wyniki jak za chłodzenie dał 1000zł ;) Te upały też robią jakieś +5 stopni do wyników jak się nie ma klimy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

https://imgur.com/a/7TykCnO

 

To jest mój pierwszy zestaw ten z gorszym CPU, w tle mam włączone WSL i 1 rdzeń jest w użytku, więc trochę pkt tracę. Temperatura w pokoju dość wysoka, może z 29 stopni i bałagan w obudowie.

Chłodzenie za 160zł Phantom Spirit SE.

Curva -10

 

 

 

https://imgur.com/a/0eOxZPJ

Drugi zestaw na ferze, PPT obniżone do 120W i 175W idzie ze ściany. Ten pierwszy wynik był bez limitu. Temperatura 80. wyniki Avg są zebrane podczas 10 minutowego testu CB23.

Curva -20

 

Jak znajdę czas to zamierzam się konkretnie wziąć za optymalizację, tzn. poustawiać napięcia i wyłączyć zbędne rzeczy na drugim zestawie jak karta dźwiękowa żeby zejść z poborem prądu.

 

 

 

Edytowane przez kekeke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, bourne2008 napisał:

Przecież nie musisz walczyć o każdy punkt w Cinebenchu. Jeśli to procek głównie do grania to można go fajnie ustawić żeby było i chłodno i wydajnie.

To nie tak że ja walczę o każdy pkt bo nie nastawiałem się nigdy na to ale zastawiają mnie po prostu te wyniki przy takim setupie. Skoro na powietrzu za 100 zł da się ogarnąć tego Procka to może ewidentnie coś jest nie tak z moim chłodzeniem. Nigdy nie bawiłem się jakoś w OC i uv, zawsze intel był wyjęty z pudełka i „jakoś” to grało. To mój pierwszy amd od athlona x4 955 więc trochę czasu minęło i dlatego staram się dociec co jest nie tak :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niżej timingi, wklepane trochę byle jak. 6200 było stabilnie ale obniżyłem do 6k bo potrzebowałem 100% pewności stabilności. Na drugi zestaw przepisałem to samo.

 

zentim.png.512daefef1daee2bda76f39e3b6bd75a.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wydaje mi się że @Prykon ma b.wysokie napięcie CPU dochodzące aż do 1.37 gdzie u ciebie dobija do max 1.23. I tu tkwi przyczyna niskich zegarów i wysokiego PL. Albo procek to kasztan, który potrzebuje bardzo dużo papu albo wymaga solidnego undervoltingu i obniżenia PL. Ewentualnie ASUS na AUTO podbija napięcie w kosmos. 

Edytowane przez bourne2008

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jest dostęp do LLC w Asusie? Może za ostro ma ustawione?

 

Moje napięcie podczas testu to 0.95V i 0.996V - patrz na wartości średnie, zegar zresetowałem w momencie rozpoczęcia testu.

Edytowane przez kekeke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jest. Na głównym ekranie BIOSu (prawy dół) powinno być widać jaki LLC sobie ustawiła płyta. Można to oczywiście ręcznie zmienić.

 

Edytowane przez bourne2008

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę jeszcze to chłodzenie po urlopie i dam znać. Może któraś mądra głowa będzie mogła mi wtedy pomóc z tym tematem ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając jeszcze manual płyty znalazłem taką opcję. Nie wiem tylko czy ona może mieć coś wspólnego z tymi napięciami o których pisał @bourne2008? Nie mam tylko jak sprawdzić czy mam to tak ustawione. Poniżej screen. 
https://imgur.com/a/YVFyQS2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. To jest domyślnie na Disabled i tak ma zostać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.08.2024 o 22:30, matfcbpl napisał:

Czy -10 w Curve Optimizer gwarantuje stabilność? Dzisiaj przyszedł mi AMD Ryzen 9 7950X3D, została mi mobo i GPU do kupienia do końca upgrade i zastanawiam się, jak ustawić CO, jak będę go montował. -5 lub -10, wyżej się boję, że będą blue screeny.

Rano trochę pobawiłem się w ustawianie poszczególnych rdzeni i tak jak pisałem:

Zacznij od -20 all core.

Przygotuj OCCT, cinebench np 23, y crunchera.

Jeśli dojdziesz do pulpitu to odpal cinebencha na multi, niech pochodzi chociaż 2 minuty na początku. Później odpal y crunchera niech przeleci 1 rundę testów stabilności, błędy najczęściej wywali w ciągu 10 minut. W OCCT test CPU extreme z core cycler extreme na 1 minute, ustaw co 3 lub 4 rdzeń z SMT.

Jeśli y cruncher wywali błąd to jesteś na granicy stabilności, jeśli system się zresetuje zanim dojdziesz do pulpitu to cofaj curve o 5-10.

Najczęściej system zresetuje się po zakończeniu jakiegoś benchmarka. Jak ustalisz wartość all core, przejdź do poszczególnych CCX, a później na pojedyncze rdzenie i pogrupuj sobie rdzenie po 4 lub 2 na początku.

Jeśli wydaje ci się, że jest stabilnie to odpal różne gry, włącz ponownie komputer i odpal znowu benchmarki, odłącz zasilanie i ponownie testuj. Przez kilka kolejnych dni zwróć uwagę czy system się nie zresetuje. 

 

Na ferze udało mi się uzyskać 37 000 pkt w CB23 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Fortnite na ultra detalach :szczerbaty: To jest gierka, która jest bardzo podatna na złą Curve i szybko resetuje kompa. A przy okazji bardzo dobrze wygrzewa GPU i całą budę 😆Ach ten Unreal Engine ...

 

Od siebie dorzucę , że po znalezieniu stabilnej Curvy warto zejść z VSoc bo Asus lubi walić wysokim. Dodatkowe kilkaset pkt w CB23. Mi się udało z 1.26v do 1.07v

Edytowane przez bourne2008
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, bourne2008 napisał:

Fortnite na ultra detalach 😂 To jest gierka, która jest bardzo podatna na złą Curve i szybko resetuje kompa. A przy okazji bardzo dobrze wygrzewa GPU i całą budę 😆Ach ten Unreal Engine ...

 

Od siebie dorzucę , że po znalezieniu stabilnej Curvy warto zejść z VSoc bo Asus lubi walić wysokim. Dodatkowe kilkaset pkt w CB23. Mi się udało z 1.26v do 1.07v

U mnie 20 było stabilne. Nie wrzucałem więcej bo przy 30 był już reset i już nie sprawdzałem mniejszych wartości. 
Czy ustawienia z tego filmu są jak najbardziej legit? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie AIO polecacie do 7950x3d? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mam u siebie Arctic Liquid Freezer II 420 ale nie jestem zadowolony.

Może Phanteks Glacier One 420 D30, Arctic Liquid Freezer III 420 lub Cooler Master Liquid 360 ATMOS?

Edytowane przez lysyn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz być niezadowolony? 

Zastosowałeś offset?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Gorąco jak w piekle. Pokoju nie musze ogrzewać. 

Nie ustawiałem. Jedynie to power limit czy jakoś tak ustawiłem na 75%

Płytę mam  MSI MPG X670E CARBON WIFI.

Edytowane przez lysyn
  • Confused 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Offset zestawu montażowego od Arctica.

A procka to swoją drogą musisz okiełznać.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Od arctica nie ma nic wydajniejszego z gotowców także jak nie jesteś zadowolony to lepiej nie będzie chyba że złożysz jakieś LC aby urwać 3 stopnie :E ogólnie czy to będzie 240/280/360 czy 420 to nie zrobi żadnej różnicy na ryzenie.

@lysyn w przypadku tych procków to nie działa tak że im większego "kloca" kupisz tym będzie lepiej :] temat wałkowany od lat od premiery ZEN2 i do tej pory jest podobnie.

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Offset mam założony. 

A ten Phanteks Glacier One 420 D30 ? 

Mało jest testów na ten procek. 

Edytowane przez lysyn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jednego nie rozumiem.

Twierdzisz, że nie musisz ogrzewać pokoju. To znaczy, że chłodzenie działa, prawidłowo odbiera ciepło z CPU i wypromieniowuje je poprzez radiator.

Na logikę, jakiego efektu się spodziewasz po wymianie chłodzenia? Chłodnica ma być zimna?

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...