Skocz do zawartości
Paffciak

Upgrage komputera do 1300zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym ulepszyć ten komputer do ok 1300-1400zł

CPU : Intel Core i3 4130
MOBO: Asrock Z97 Killer X
RAM : 8GB Goodram
GPU : Gigabyte Radeon RX470 G1 Gaming 
HDD : WD BLACK 1TB
SSD : Cruzial  240GB

PSU: COOLER MASTER V750

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tej listy kupujesz Xeona E3 1240-1241 V3 do 1280-1281 V3 (warianty bez literki "L" na końcu, chyba że 1286L) za 50-130zł, tańsze często są wysyłane z Chin, możesz kupić bezpośrednio na Aliexpress. Jeśli masz stockowe chłodzenie to możesz poszukać używkę Fera 3, kosztują grosze.

Jeśli RAM jest w jednej kości to dokupujesz drugą żeby mieć 16GB w min. dwóch kościach.

Na koniec karta graficzna - używane RXy 6600 chodzą w okolicach 600-700zł, karta jest nieco szybsza niż RTX 2060, ma za to mniejszy narzut sterownika więc nie będzie dusić starszego procesora w grach.

Z wymianą całej platformy Trzeba będzie szukać czegoś na AM4, ale to jest wielki wybór opcji, albo gotowe zestawy (przykłady, nie ręczę za sprzedawców):

https://allegro.pl/oferta/plyta-glowna-b550m-aorus-elite-r5-3500x-m-atx-ddr4-14351838077

+ RAM 16GB za ~150zł + chłodzenie

Sama płyta:
https://www.olx.pl/d/oferta/plyta-glowna-msi-x470-gaming-plus-am4-ryzen-CID99-ID12qDkA.html

Do niej jakiś Ryzen 3600-5600 (200-300zł, Polska-Chiny) i RAM za 100-150zł. Jeden gość sprzedaje nawet 32GB za 140zł, aż abyt tanio:
https://www.olx.pl/d/oferta/sprzedam-pamiec-patriot-ram-ddr4-32gb-3600-CID99-ID123Xs5.html

I takie coś było by wydajniejsze od Xeona, ale było by więcej zabawy z dobieraniem i składaniem.

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od biedy używane zestawy AM4 czasem są np. za 550 zł - ryzen 5600 + 2x8GB + B450m Pro4, ale takie rzeczy długo nie wiszą.

@PaffciakPod jakie gry miałby być ten zestaw lub czego oczekujesz od niego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kalderon napisał:

Z tej listy kupujesz Xeona E3 1240-1241 V3 do 1280-1281 V3 (warianty bez literki "L" na końcu, chyba że 1286L) za 50-130zł, tańsze często są wysyłane z Chin, możesz kupić bezpośrednio na Aliexpress. Jeśli masz stockowe chłodzenie to możesz poszukać używkę Fera 3, kosztują grosze.

Mamy koniec 2024 roku, nie polecaj już takiego starego szrotu bo to ma żenującą wydajność.

 

@Paffciak - byłbyś w ciągu kilku miesięcy dozbierać jeszcze coś kasy? To można by najpierw ulepszyć CPU + MOBO + RAM, a za np. kilka miesięcy wymienić też kartę graficzną. Jakbyś uzbierał jeszcze z 7-8 stówek to można polować na używkę np. RTX 3060 Ti.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od biedy kontrowersyjnie możesz iść w tą stronę:
https://www.x-kom.pl/lista/mxw92ydyl
@X-KOM.PL jest u nas na forum, w odpowiednim wątku prosisz o rabat to jeszcze szurną Ci kodzik i zbijesz trochę cenę.

Już teraz mógłbyś się cieszyć wydajnością innej ligi, z czasem wpadnie trochę kasy to dokupisz drugą kość RAM i ew. procesor wymienisz na R5 5600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy warto iść jeszcze w AM4 ? Ewentualnie coś mogę dorzucić jeszcze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro GPU po nowym roku to może lepsza bazę zrobić już np na am5? Procek 7500f 650~zł+asrock b650m hdv 450~zł, kostki 2x8gb 220~ł plus jakieś chłodzenie za 90zł. Wyjdzie że stówkę więcej chyba że jakaś promke się upoluje to i może zmieści się w budżecie. CS siedzi na CPU więc jeden mocny rdzien się przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema. Za 300 zł mogę CI sprzedać płyte Z97 z założym mocowaniem pod chłodzenie Fortis2. Jest tam procek i7 4770 i dysk M.2 256GB. Do tego jest 24GB RAM DDR3. 

Więc za 300 zł masz chłodzenie, core i7, płyte całą, dysk m.2 i RAM. RAM muszę sprawdzić czy jest sprawny i czy wykrywa. Reszta jest na 100% sprawna bo niedawno robiłem rozbiórke. 
To jest ten komp co w sygnaturce tylko RAM zabrałem do innego kompa. Tu jest teraz 2x4 + 2x8.

Edytowane przez mati_323

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wrobel_krk za 300 zł sprzedaje cały zestaw. Nie chce mi się rozbierać tego na części, a zawsze to lepsze niż i3 i 8 ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używane rx6600xt lub 6650xt są często za ~650 zł, z 2022r lub nowsze. Widziałem co najmniej 3 na allegro, które się sprzedały, a praktycznie nie szukałem. Ryzen 3600 /5500 to tez często taniocha wśród używanych. Przeskok z i3 i tak będzie ogromny, ale lepiej od razu ryzen 5600. Zanim Ci zabraknie wydajności to minie spora czasu, skoro siedzisz na i3, która już w momencie kupna nie była przyszłościowa, ani nawet mocna.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Paffciak napisał:

Czy warto iść jeszcze w AM4 ? Ewentualnie coś mogę dorzucić jeszcze

Dasz radę to idź w AM5:

https://www.morele.net/inventory/info/d7279526/

 

W przypadku coolera sprawdz czy wejdzie do obudowy na wysokosc.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw kolegi @Dirian jest bardzo dobrym wyborem. Sam mam ten sam ale z innym chłodzeniem 😁 Stosunek cena-jakość-wydajność sztos.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kalderon Masz rację, z amazona lepiej wziąć od producenta (sprzedaje Arctic). Jedynie chwilę trzeba dłużej poczekać bo idzie z niemiec. 7500F można używkę albo od chińczyka z ali. Płyta jak ma gwarancję to można się pokusić, jak nie lepiej coś pewnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałem oferty używek są przykładowe, ryzyko jest zawsze przy zakupie rzeczy z drugiej ręki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie części fajnie dobrałeś oprócz pamięci :] nie dość że 4800 cl40 to jeszcze 1 moduł o pojemnosci 16gb - strata wydajności będzie kolosalna, bierz coś z 2x16 o sensownej prędkości np te co Dirian zaproponował w zestawie, oszczędzanie na pojemności i branie na styk 2x8 też bym odpuścił.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramy na razie by były te z względu na $ . Pózniej i tak bym kupował inne razem z kartą graficzną i ssd :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oby szybko bo naprawdę tracisz bardzo dużo wydajności przez tylko jedną kość RAMu, szczególnie tak wolną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...