Skocz do zawartości
Gość mbuchcik

Lista polecanych wentylatorów

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli mają być tanie i sensowne wentylatory 140mm to Arctic P14 PWM PST są jak najbardziej ok :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy orientuje się ktoś czy dostępne są gdzieś Enermaxy Cluster Advance 140mm??

Nigdzie nie znalazłem w swoich poszukiwaniach.

Edytowane przez 2 Pac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Enermax Cluster Advance to już starsze śmigła - są na rynku chyba już z 6-7 lat. Od 2 lat widziałem, że ich dostępność spada, więc chyba Enermax skończył je po prostu produkować.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydawało, że chyba nici z poszukiwań będą. Chyba zostanę przy swoich Zawardach 64CFM//11dBA. Ewentualnie kupię wersję biała jak znajdę i za montuje niebieskie śmigła z moich. Powinno wszystko pasować P&P

Chyba też ich już nigdzie nie znajdę niestety.

Phanteks PH-F140TS_Or też już chyba nie dostępne nigdzie.

Edytowane przez 2 Pac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Devvine

Polećcie jakiś wentylator do R2600X - ma być cichy, nie będzie OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że chodzi Ci nie o wentylator, tylko o całe chłodzenie CPU. Taniej Fera 3, drożej Fortis 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noiseblocker B14-PS, da radę zamontowany na tyle obudowy jako wentylator wtłaczający powietrze dla chłodnicy? Nie ma problemów z elopami zamontowanymi w takiej pozycji?

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia wychodzi że arctic jest po prostu lepszy. Widać są wyjątki od reguły w obu przypadkach.

Ale jeżeli odliczyć te wadliwe egzemplarze, oba nie terkoczą, to arctic wygrywa, jest tańszy i oferuje więcej funkcji. Można nawet kupić ten value pack 5szt i wychodzi jeszcze taniej.

Opcja wyłączenia to rewelacja moim zdaniem, przy zastosowaniu ich do obudowy. W idlu pwm schodzi do 0, bez żadnych regulatorów, na każdej płycie, wentylatory stoją, nie zużywają się, sprzęt się nie kurzy. I jeszcze wszystkie wygodnie podpinasz pod 1 złącze, bez kupowania jakichś splitterów.

No i zakupiłem value pack. Rzeczywiście jak za tę cenę to jestem bardzo zdziwiony poziomem pracy! Tylko mam jedno pytanie, jak zmuszacie je do zatrzymania? Jakiś smart algorytm UEFI mówi mi, że zaczynają kręcić dopiero od 23%. Ustawiłem na krzywej 0% dla zakresu spodziewanych temperatur w idle. SpeedFan mówi, że kręcą na 250 RPM, otwieram obudowę i rzeczywiście się kręcą. Jak je zatrzymałem to już nie ruszały bez pomocy, ale nie chciałbym otwierać za każdym razem obudowy :E . Domyślam się że przy starcie komputera wchodzą na wyższe obroty i przez to potem mają łatwiej kręcić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, no powinno tak być że jeżeli pwm schodzi poniżej pewnego progu, to wentylator staje. Tak było u mnie na 2 różnych płytach przynajmniej. Może jakiś system jest włączony który sprawdza żeby wentylator się nie zatrzymywał?

Bo normalnie jak się weźmie jakikolwiek zwykły wentyl pwm, i w speedfanie na sztywno ustawi na 0, to i tak się kręci, bo taka jest specyfikacja domyślnie tych wentylatorów. Te wentylatora arctica są właśnie o tyle inne, że się zatrzymują. Moje starowały bodaj od nieco ponad 10%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaka płyta główna, bo na moim Aorusie mogę zatrzymać każdy wentyl PWM - funkcja "Auto-Fan Stop". Moim zdaniem speedfan jest kiepski do sterowania wentylami, sprawdza się tylko przy leciwych płytach gdzie nie ma normalnego softu do sterowania wentylami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaka płyta główna, bo na moim Aorusie mogę zatrzymać każdy wentyl PWM - funkcja "Auto-Fan Stop". Moim zdaniem speedfan jest kiepski do sterowania wentylami, sprawdza się tylko przy leciwych płytach gdzie nie ma normalnego softu do sterowania wentylami.

 

zależy, tam są znacznie bardziej zaawansowane opcje, można uzależnić krzywą rpm od np. temperatury gpu. Jeszcze w żadnej płycie się z taką opcją nie spotkałem, wliczając oprogramowanie która dodają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem Auto-Fan Stop w UEFI. Płyta to ASRock Z370 Pro4. Pomyślałem, że może płyta nie przyjmuje 0%, wiec ustawiłem 5% i nadal kręci 250 RPM. W sumie mogłoby się i kręcić 250 RPM, ale szkoda mi trochę łożyskowania.

 

EDIT: na morelach w specyfikacji pisza, że zakres 200-1800 RPM. Sugerowałoby to, że odpowiedni film w łożysku tworzy się już przy 200. Można gdzieś znaleźć rozwiniętą specyfikację wentylatorów?

Edytowane przez manieeq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Below 5%, above 0%. Nadal kręci 250 RPM. Mam jeszcze pomysł,że temperatura w UEFI jest wyższa niż odczytują je diagnostyki na Windowsie i akurat wchodzę już w miejsce na krzywej gdzie zaczynają narastać obroty i akurat ustala się na 250 RPM jako optimum dla bezczynności. Sprawdzę później i dam znać, bo robię to głownie z ciekawości, ponieważ te 20-25% już mnie satysfakcjonują i chyba tak zostawię. W zestawie półpasywny Seasonic i Palit 1060 GB 6 GB Dual.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

W tym wątku od kilku stron polecacie Arctic P14. Pytanie czym się różnią się od siebie wersje:

PWM PST CO

od

PWM PST?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wersja CO jest przeznaczona do ciągłej pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jesteście w stanie polecić mi wentylator obudowy 12 cm ale KONIECZNIE niski profil? Powinien być w miarę cichy i niezbyt drogi (powiedzmy do max 50 zł). Zmieniłem płytę główną i niestety obudowa wentyla na górnej ściance budy opiera się o radiator sekcji zasilania. Wystarczyłoby dosłownie 2-3 mm mniej. Kupilem tymczasowo DeepCool GS120 (grubość 20 mm), ale to g... ma minimalnie 900 obr/min i mocno przy tym hałasuje, a na max 1800 obr/min to jak odrzutowiec, czuję się prawie jak w serwerowni w robocie boink.gif

Widziałem na aledrogo noctua 15 mm, ale one kosztują prawie stówkę, a tyle za wentyl nie dam :E

Aha, obecnie mam stare Enermaxy UCTA12N i ich głośność mi odpowiada.

 

Edit: może ktoś korzystał z takiego cudaka? Co prawda niepotrzebny mi aż taki cienias, ale jakby go puścić na połowę obrotów to może coś tam by przepychał powietrza ;-) https://www.x-kom.pl/p/424005-wentylator-do-komputera-raijintek-aeolus-beta-120mm-czarny-bialy.html

Edytowane przez Qazzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem sporo slimów i powiem szczerze, że poza NF-A12x15 reszta to mniejsze lub większe badziewie. Poza Noctuą radę dawał Prolimatech Ultra Sleek Vortex, ale obecnie widzę, że średnio już z jego dostępnością i ceny poszybowały w górę, pod poziom Noctua.

 

Mam w jednym kompie Akasa Slimline PWM i ujdzie, ale nic wybitnego. Na testach miałem również Scythe Slip Stream Slim w wersji 800 RPM i był cichszy od Akasy, ale mam wrażenie, że trochę mniej wydajny (w końcu jest jeszcze cieńszy). Wala mi się gdzieś ten Scythe w szafie, więc gdybyś go chciał to PW, bo mi się nie przyda, a jest w zasadzie nowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NF-A12x15

No właśnie o tej pisałem, stówka za wentyl to moim zdaniem drogo.

 

Prolimatech Ultra Sleek Vortex, ale obecnie widzę, że średnio już z jego dostępnością i ceny poszybowały w górę, pod poziom Noctua.
.

Ok. 80 zł, drogo choć wydaje się być przyzwoity.

 

Akasa Slimline PWM

Wydaje mi się że to będzie badziew. Miałem parę rzeczy Akasy i jakość wykonania nie była mocno zachęcająca.

 

Scythe Slip Stream Slim w wersji 800 RPM i był cichszy od Akasy, ale mam wrażenie, że trochę mniej wydajny (w końcu jest jeszcze cieńszy). Wala mi się gdzieś ten Scythe w szafie, więc gdybyś go chciał to PW, bo mi się nie przyda, a jest w zasadzie nowy.

Na wydajności bardzo mi nie zależy. Komp z sygnaturki i tak chodzi na stocku. Coś tam powinien dmuchać i być dość cichy i nie mieć zaporowej ceny ;-) Napisz na PW parę słów, jak dlugo był używany i ile za niego chcesz. Przemyślę sprawę, ale na razie wstrzymam się jeszcze z zakupem, może ktoś jeszcze coś podpowie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NF-A12x15 jest za 85 zł na Proline. Przy 80 zł za Prolimatecha moim zdaniem lepiej już dorzucić do Noctua.

 

Wrócę z delegacji do domu to się odezwę :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kilka dni temu kupile gelida slim. Ma 1500 rpm i przejsciowke na 1000 rpm. Do wyboru z nikoprofilowych wentyli jest jeszcze akasa. To sa takie budzetowe do 30zl propozycje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fractal Design Prisma AL-14 ARGB 140mm (FD-FAN-PRI-AL14). Czy ten wentylator w cenie 100-120 zł jest warty zakupu? Składam zestaw dla osoby której zależy na RGB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest ok, chociaż nie jest to nic wybitnego. Z dobrych wentylatorów RGB masz Noiseblocker B14-P ARGB czy Corsair ML 140 Pro RGB, tylko w przypadku Corsair wchodzisz w ich ekosystem, który wymaga ich kontrolerów i hubów, co może być upierdliwe. Całkiem ok są też Alpenfohn Wing Boost 3 ARGB. Noiseblocker i Alpenfohn mają zwykłe wtyczki 3-pin ARGB 5V kompatybilne z większością płyt głównych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawisz, czy nie wiesz może jak wypada kultura pracy tych przezroczystych eloopow na tle oryginału?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeźroczystych w znaczeniu nowych ARGB? W najbliższym czasie będę miał u siebie kilkanaście sztuk, to będę w stanie coś o nich powiedzieć :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...