Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

vanilla

8GB vs 16GB RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Ile ramu jest mieć lepiej do najnowszych gier? myślę o takich samych taktowaniach tylko różnica w pojemności.

 

8GB to wydaje się obecnie minimum. Podczas przeglądania neta, dwie przeglądarki po kilka zakładek są w stanie z pamięcią wstrzymaną gdzie trzymane są buforowane dane które nie są aktywnie używane zając to 8GB.

 

Np. takie gry jak Dying Light podczas grania potrafią zapełnić 8 i pół GB. Czy trzeba mieć 16 w grach? aby pozbawiać się np. lagów podczas doczytywania jakiejś mapy? ciekawe jak będzie w GTA V.

 

Nie bardzo znalazłem testy np. w Dying Light aby porównać tak samo taktowany ram ale różnicy się tylko wielkością, czy to wpływa na fps i komfort rozgrywki.

 

Chciałbym poznać testy w najnowszych grach, nic nie znalazłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykle im więcej tym lepiej, ale 8 w zupełności wystarczy. Jeśli chodzi o wczytywanie map etc. to tutaj większą różnicę robi dysk twardy, szybsze wczytywanie uzyskasz po kupnie SSD niż dokłądając 8GB ramu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykle im więcej tym lepiej, ale 8 w zupełności wystarczy. Jeśli chodzi o wczytywanie map etc. to tutaj większą różnicę robi dysk twardy, szybsze wczytywanie uzyskasz po kupnie SSD niż dokłądając 8GB ramu.

Oczywiście możesz mieć rację. Ale wolałbym zobaczyć testy tak samo taktowanego ramu mającego tylko inną pojemność czy to ma wpływ czy nie. Zwłaszcza na nowe gry z dużym otwartym światem jak Dying Light czy nadchodzące GTA V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4GB vs 8GB vs 16GB System RAM - Single vs Dual Channel

 

 

Jak wyżej. 8GB w zupełności wystarcza do grania. Lepiej dopłacić do dysku SSD i szybszych pamięci tj. z wyższym taktowaniem i niskim czasem dostępu, od ładowania 16GB byle jakiego RAM'u. Bawisz się programami do obróbki filmów lub zdjęć, jesteś grafikiem? Jeśli nie to daruj sobie to 16GB RAM i zainwestuj w szybkie 8GB dobrej marki + dysk SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 gb to minimum do worda, przegldarki i pracy w systemie, do gier to 16 gb. wczoraj odpodpalilem bad company 2 - 10 gb ramu zajete.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 gb to minimum do worda, przegldarki i pracy w systemie, do gier to 16 gb. wczoraj odpodpalilem bad company 2 - 10 gb ramu zajete.

 

Jak będziesz miał 32GB RAM to system jeszcze więcej będzie pochłaniać pamięci. Nie masz bladego pojęcia, o czym piszesz i praktycznej wiedzy na temat tego jak system zarządza wolnymi zasobami, więc zanim zaczniesz wypisywać głupoty poczytaj sobie trochę na ten temat. Żeby gra wykorzystywała Ci więcej pamięci RAM to musi być napisana pod 64bit i exe. gry jest wtedy też oznaczony, jako x64(bit) a wspomniany przez Ciebie Bad Company 2 to gra pod 32bit. 64bit jest np. Battlefield 4. Im więcej pamięci RAM tym krótko mówiąc Windows przestaje oszczędzać zasoby i ładuje, co tylko się da do pamięci RAM żeby szybciej uruchamiały się aplikacje, lecz znacznie lepsze efekty uzyskuje się przy instalacji systemu Windows na dysku SSD wówczas wszystko uruchamia się dosłownie w ułamku sekundy. 16GB to pieśń przyszłości żadna gra nie robi użytku z takiej ilości pamięci systemowej, znacznie wieksze znaczenie ma ilość pamięci VRAM na karcie graficznej i tu wskazane jest posiadać jej 3-4GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 gb to minimum do worda, przegldarki i pracy w systemie, do gier to 16 gb. wczoraj odpodpalilem bad company 2 - 10 gb ramu zajete.

Chyba sobie żartujesz. Mam 8GB i nawet z otwartą przeglądarką i masą zakładek gra się płynnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz miał 32GB RAM to system jeszcze więcej będzie pochłaniać pamięci. Nie masz bladego pojęcia, o czym piszesz i praktycznej wiedzy na temat tego jak system zarządza wolnymi zasobami, więc zanim zaczniesz wypisywać głupoty poczytaj sobie trochę na ten temat. Żeby gra wykorzystywała Ci więcej pamięci RAM to musi być napisana pod 64bit i exe. gry jest wtedy też oznaczony, jako x64(bit) a wspomniany przez Ciebie Bad Company 2 to gra pod 32bit. 64bit jest np. Battlefield 4. Im więcej pamięci RAM tym krótko mówiąc Windows przestaje oszczędzać zasoby i ładuje, co tylko się da do pamięci RAM żeby szybciej uruchamiały się aplikacje, lecz znacznie lepsze efekty uzyskuje się przy instalacji systemu Windows na dysku SSD wówczas wszystko uruchamia się dosłownie w ułamku sekundy. 16GB to pieśń przyszłości żadna gra nie robi użytku z takiej ilości pamięci systemowej, znacznie wieksze znaczenie ma ilość pamięci VRAM na karcie graficznej i tu wskazane jest posiadać jej 3-4GB.

 

ale gafa! mialo byc "comapany of heroes 2" - 10gb zjedzone przez gre i system. gtx 480 1,5gb zapchane.

osobiscie mi na lapku tez styka 8gb ale stacjonarka, 16 gb to po prostu (dla mnie!) "must have".

Ciezko dyskutowac z osoba ktora jest ograniczona do jedynie 8 gb ;)

chlopcy, dzieci, mlodziezy musicie przyjac ze 8 gb to dzisiaj minimum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 gb to minimum do worda, przegldarki i pracy w systemie, do gier to 16 gb. wczoraj odpodpalilem bad company 2 - 10 gb ramu zajete.

Czyli Ci którzy mają 4 GB to nie wystarczy im na "worda, przegldarki i pracy w systemie"? Jaja sobie robisz. Do gier zaleca się dziś minimum 8 GB ze względu na wysokie wymagania dzisiejszych nowych gier. Wystarczy popatrzeć na rekomendowane wymagania sprzętowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zalecane biorę zawsze jako 2x

 

Mam 12 GB ramu i czasami brakuje

z tego filmiku widać że Dying Light zużywa podczas grania nawet ponad 11GB RAMu

 

tak może być z przyszłymi grami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz tak jest Assasin też tyle bierze u mnie tylko te przykłady to bublowata optymalizacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba sobie żartujesz. Mam 8GB i nawet z otwartą przeglądarką i masą zakładek gra się płynnie.

Zależy w jakiej grze. U mnie przy otwartej przeglądarce i w zasadzie niczym innym (drobne rzeczy jak klient poczty czy komunikator) i po 2-3 minutach w DyingLight albo Shadow of Mordor, komunikat systemowy o braku pamięci i gra crashuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne bo ja nie mam problemu z 8gb, podczas gry w Dying light lub Shadow of mordor bierze max 7gb.

Żadnego komunikaty nigdy nie miałem o braku pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co bierze max 7 GB? System czy gra? I czy masz coś podczas grania odpalone? Jak duży plik wymiany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Crossfire

 

19297_890018774381811_4418292650411967308_n.jpg?oh=2d6610974f56b076b53cf900e9db075c&oe=555E0863&__gda__=1435938400_d528dbcce5fc503499faa80243816456

 

10959822_890018817715140_353416559019252894_n.jpg?oh=915281c73c7f61847e3fa4d3aa7e9f10&oe=5591A0DA

 

Single

 

10991328_890018851048470_7675077011983533660_n.jpg?oh=4b9084557de964869e129a3fc0cde2aa&oe=554A5D9F

 

10984214_890018881048467_2275096578125500225_n.jpg?oh=da0e713cecb80878e2502dfd1ea6c2b9&oe=5563B58A

 

W obu przypadkach gra jako sama gra zabiera max 2 gb ram reszta to już wiadomo co (swap)

 

Ustawienia ultra crossfire bez swap

 

10408761_890024234381265_8567676566366677715_n.jpg?oh=3a321d56dc6edc348aeabd396dfe24a3&oe=55543C67

 

10982459_890024291047926_8869119275473831453_n.jpg?oh=f080b140af7637955ab8aab19f3b7032&oe=5558F83D&__gda__=1431663703_d7d10eaa8b75eeb674a9cfdad9f9480c

 

Ram nie jest drogi a po co się denerwować i zakładać temat na forum jak się ma 4 lub 8 gb ram i np.

nazwa tematu assasin czy bf4 mi szarpię bo chyba zabrakło mi ramu bo ma wykorzystana całą wolna pamięć

 

Nadwyżki ramu zawsze można wykorzystać a jak ktoś pisze że daje mały wzrost to po prostu im się nie chce bo jest sceptyczny lub oczytany z forów internetowych i nie ma własnego zdania tylko kalkuje czyjeś wypowiedzi

 

Do przyspieszenia HDD Primo Primo Cache do gier i programów lub nawet swapa systemu RamDisk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam posiadam 16GB RAM, ale nadal uważam, że 8GB to opcja wystarczająca do grania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to tu się mylisz patrząc na assasina i DL zombi nowe gdyby nie 12 gb ramu przy 8 miał bym czkawkę po dłuższym graniu

 

Ale co ja tam się znam składam kompy tylko 17 lat i gołym okiem wiem kiedy brakuje ramu w grze (dziwne ścinki mrugająca dioda od hdd w rytmie afrykańskiego bububu bez m bo za szybko mruga)

 

Taka moja opinia wyssana z dziurki do ludzkiej nuttelli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to tu się mylisz patrząc na assasina i DL zombi nowe gdyby nie 12 gb ramu przy 8 miał bym czkawkę po dłuższym graniu

 

Ale co ja tam się znam składam kompy tylko 17 lat i gołym okiem wiem kiedy brakuje ramu w grze (dziwne ścinki mrugająca dioda od hdd w rytmie afrykańskiego bububu bez m bo za szybko mruga)

 

Taka moja opinia wyssana z dziurki do ludzkiej nuttelli

 

Heniek z warsztatu od 20 lat składa Fiaty a jakoś nie sra się że powinien ze swoim doświadczeniem siedzieć w pitstopie Ferrari.

Także argument żaden. Póki optymalizacja znajduje się w słowniku programistów szybkie 8GB + SSD mają znaczącą przewagę nad 16GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy komputerach zasada jest prosta: wiecej = lepiej. Jesli mozesz sobie pozwolic, to bierz 16GB + SSD.

 

P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12gb i szybki ssd mam i jakoś nie wyszło (optymalizacji brak masz przykład i fotki.

 

By pograć muszę mieć więcej niż 8 gb to co się :hmm: spinasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 gb to minimum do worda, przegldarki i pracy w systemie, do gier to 16 gb. wczoraj odpodpalilem bad company 2 - 10 gb ramu zajete.

Ale wygadujesz bzdury, no chyba że to jest żart :lol2:

 

Co do tematu do biurowego pc wystarczy 4 do gier 8 do niektórych zawansowanych programów 16.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heniek z warsztatu od 20 lat składa Fiaty a jakoś nie sra się że powinien ze swoim doświadczeniem siedzieć w pitstopie Ferrari.

Także argument żaden. Póki optymalizacja znajduje się w słowniku programistów szybkie 8GB + SSD mają znaczącą przewagę nad 16GB.

 

 

Po twojej wypowiedzi widać że się gubisz gdyby optymalizacja była to nie było by trzeba gonić w ghz i ilość ramu by nadgonić nie doróbki.

 

Teraz to standard że nic nie jest dopracowane a klient jest beta testerem

 

Ale wygadujesz bzdury, no chyba że to jest żart :lol2:

 

Co do tematu do biurowego pc wystarczy 4 do gier 8 do niektórych zawansowanych programów 16.

 

Bo gier UBIJSOFT I PODOBNYCH PARTACZY 16 I WIĘCEJ Przykłady wyżej tylko z Assasin Unity chcecie więcej to się zrobi znajdę z 10 gier gdzie wcina ponad 9-10 gb

 

Nie lubię jak ktoś ma klapki na oczach jak dasz mu dowód

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po twojej wypowiedzi widać że się gubisz gdyby optymalizacja była to nie było by trzeba gonić w ghz i ilość ramu by nadgonić nie doróbki.

 

Teraz to standard że nic nie jest dopracowane a klient jest beta testerem

Tak zgodzę się - piękny przykład w ostatnim roku dało nam Ubisoft. Ale nie trzeba ślepo ładować kasy w RAM gdy widać że tytuł nawet na 32GB chodzi jak kaszlak w zimę.

I nie wiem jak Ty ale ja staram się grać na poziomie detali które sztucznie nie zarzynają sprzętu zamiast mieć przestoje i satysfakcję z suwaków na ULTRA. Przy lepszym tytule mogę grać nawet na low jak jest grywalność a nie grywalny benchmark o fabule głębokiej jak kałuża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że przy 8 gb to nawet nie wystartuje a wiecie jacy są nie doświadczeni posiadacze kompów.

 

Polecisz mu 8 gb a on odpali Unity DL Arme 3 i ciebie zbeszta bo miało starczyć 8 gb

 

To samo jest z Polecanymi 980 karta na wypasie i każdy che grać na ultra nie wiadomo co a tu grafika też potrafi nie wydolić

 

Dlatego uwielbiam hardware a nie software bo programiści już za długo biorą kasę za nic bo sprzęt potrafi dobrze działać ale software zawsze zjebie wszystko

 

W BF gram na low bo lubię grę a nie grafikę ale składając zestawy na co dzień nie lubię takich sytuacji

 

ALE MÓWIŁEŚ ŻE BĘDZIE WSZYSTKO NA MAXA A JA NIE MOGĘ WŁĄCZYĆ AAX32

 

Oby to się zmieniło bo konsole będą najtańszym sprzętem do grania bo Assasin ma kosmiczne wymagania w porównaniu na kata komputerów Crysis 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...