Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

CemoEdition

Problem z pamięciami RAM 2x8GB 2400MHz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dziś złożyłem na nowo komputer, ponieważ poprzednia płyta główna mi padła.

Po zakończeniu montażu podzespołów przyszedł czas na uruchomienie i tu pojawił się problem...

Komputer odpala, lecz nie wyświetla nic na monitorze, świeci na czerwono dioda DRAM LED MEM OK!.

Posiadam 2x8GB 2400MHz G.Skill TridentX (pamięci nowe, kupione tydzień temu).

Jest ktoś wstanie coś poradzić?

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam

 

 

@Boru, mam rozumieć, że zmiana pamięci o mniejszych MHz w zupełności rozwiąże ten problem? Nic nie da rady się z tym zrobić, poprzednia płyta ASRock P67 Pro bez problemów radziła sobie z tymi pamięciami, dlatego zdziwiłem się teraz, że komputer nie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie działały na 2400MHz, z automatu ruszały na 1333, a taktowane były na 1866MHz.

Teraz nawet nie odpala obraz, także nie widzę nic na monitorze, więc nie mam jak wejść w bios.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie pomaga clearCMOS, ani wyjmowanie baterii. Jutro sprawdzę na innych pamięciach, bo możliwe że te są za mocne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z danych katalogowych procesora i5-2500K wynika, że obsługuje tylko pamięci DDR3 1066/1333.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włóż inną pamięć, zapisz sensowny profil w mobo, a potem włóż tridenty. Powinny się uruchomić na zapisanych ustawieniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak skutecznie obniżyć taktowania tych pamięci tak aby dzialalo w manualu? bo na XMP wyrzuca bluescreena...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XMP 1.3 nie jest taki prosty . Miałem historie z GoodRam DDR3 2133 Extreme6 na początku nie chciały pracować na 2133 i były Freezone albo Bluescreen. Masa instrukcji z internetu to nic nie da dobrego efektu . Prawda że normalnie w Biosie na Auto ustawia/wychodzi 1600 albo 1866 , to trzeba dać 2133 manualnie albo auto XMP 1.3 a jeśli nie da to musisz wejść na główną stronę np. model 2x8GB 2400MHz G.Skill TridentX i przepisać parametry do Biosu [czasami trzeba będzie pobawić i trochę cierpliwości] . Zawsze powyżej 2000mhz trzeba dać minimum 1.65v :/ .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Memory Qualified Vendor List

i tam poczytaj czy istnieje 2400MHz G.Skill TridentX a jak nie to tylko MANUALNIE !! Będzie działać AUTO BIOS może gwarantować bez kombinacji 1600/1333/1066 Hz . Jeśli Komp nie wstanie to Reset/Wtyczka a później 3xRazy Reset i wejść do BIOSU ustaw co chcesz ale XMP 1.3 na AUTO nie daje gwarancji tylko MANUAL . A jak chcesz 2400 to musisz wejść na główną stronę i poszukać jaki model przepisać parametry G.Skill TridentX to samo w BIOS'ie a jak nie to to musisz minimalnie zmienić niż oryginalne parametry :/ żeby mieć 2400 . Niestety tak jest z pamięciami poza limitem powodują bluescreen'a albo freezona .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam . Nie zauważyłem że odezwieć Sorry . Widzę że na zdjęciu 2+3 można ustawić Manualnie MEMORY FRE... - masz narazie 1600 spróbuj jechać po kolei np. 1600 > 1866 > 2000 > itd. sorry nie wiem na razie jak wygląda Bios'a Asus'a . A na zdjęciu 5 tu masz właśnie tam wpisać dokładne parametry 2x8GB 2400MHz G.Skill TridentX [ja nie wiem który dokładny model] albo jeśli ci uda dojść z bliżej do 2400 11CL np. 2300 10CL albo 2200 10CL to też będzie sukces a nie 11CL bo normalnie 2400 ma 11CL to też nie jest złe .

 

A zapomniałem że 2400 przeważnie mają 1.65v ale możesz dać na AUTO bo sam dobrze ustawi [bios wie jakie napięcia da dla DDR3] .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mnie się osobiście nie udało uzyskać cokolwiek powyżej 2133 MHz na Sandy, to będzie nieosiągalne. Nawet kiedyś z raz, czy dwa wstały,ale z bomby waliło BSODem :E . Bywały jakieś tam pojedyncze udane przypadki ale, to rzadkość. A bywa i tak, że nawet chcąc uzyskać te 2133 (mając 2500K), trzeba podbić Voltaż kontrolera i nawet samego CPU... :o Nawet nie wiem czy Ivy podoła, prędzej na Haswellu, a Haswell re-fresh, to już bez problemu-do 2800 MHz. Uzyskaj na tym cepie takty jak powyżej, wraz z cl9, nawet 10 i będzie gitarra :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem P8P67 Pro i 2500k i górna granica była 2200...nic wiecej nie ukrecisz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba że ASRock P67 Pro był młodszy od Asus P8P67 EVO a może chip/kontroler/nowsza funkcja XMP rozpoznał DDR3 dlatego poszedł 2400 [ale tego nie wiem] . Tylko dlaczego zmieniłeś płytę główną Asrock na Asus ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakie uzyskałeś stabilne takty na tym ASRocku??? A do ilu dobiłeś na Asusie??? :hmm: Jak wspomniałem wcześniej, 2133 dla tego Sandy, to praktycznie max (m@rcinpl potwierdza :E ), lub uzyskaj niższy takt z niższym cl, coś w okolicach 2000MHz przy 8mym clu...jakby 2500K nie ogarniał (choć twierdzę, że powinien). Chcesz coś więcej uzyskać od DDR3, tylko Z97.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ivy bridge można uzyskiwać wysokie taktowanie pamięci, wcale nie trzeba od razu wbijać się w haswella.

 

Na 3770k robiłem 2500mhz cl9 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ivy bridge można uzyskiwać wysokie taktowanie pamięci, wcale nie trzeba od razu wbijać się w haswella.

 

Na 3770k robiłem 2500mhz cl9 ;)

 

...apropo sideband...właśnie niedawno znalazłem Twój wpis przy okazji tego testu: http://www.purepc.pl/pamieci_ram/jakie_pamieci_ram_wybrac_test_ddr3_13332400_mhz_w_grach , coś tam wspomniałeś, o zysku ramu pod Ivy. Mógłbyś mi nieco przybliżyć tematu lub przylinkować, co nie co, ponieważ, co do Ivy i możliwości jego kontrolera (jak widać), mam za mało wiedzy... :kwasny: btw...to na P67, czy już na Z77?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ivy bridge można uzyskiwać wysokie taktowanie pamięci, wcale nie trzeba od razu wbijać się w haswella.

 

Na 3770k robiłem 2500mhz cl9 ;)

 

Tylko że Ivy jest młodszy od Sandy [tak samo młodszy chip/kontroler do starszego - to nie jest to samo]. Bo miałem problemy z Asrock'iem A88X na [AUTO BIOS] 1866mhz 8CL/2000mhz 9CL a [MANUAL BIOS] 2133MHZ 10CL tyle ma normalnie GoodRam Red GL2133D264L10A/4G. Ivy a Sandy to nie jest to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o timingi: twr,trrd,twtr,trtp,tcwl.

 

Same timingi, co mi zapodałeś, nie na wiele się zdadzą, ponieważ dawno hulam na Canyonie, chyba, że na moim Haswellu też można spróbować :Up_to_s: Po prostu chciałem pogłębić swoją wiedzę, a mój guugiel nie odnalazł żadnych porządnych testów DDR3 wraz z Ivy, powyżej wartości 2133. Jak masz coś pod ręką, wspomóż... :P Bo ja znalazłem cuś takiego: http://pclab.pl/news49275.html , ale tu bieda, cep na 1.6 a gdziesz te timingi, o których wspomniałeś...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, to może dla tego, nic ciekawego nie znalazłem, w tej kwestii. Dobra jeszcze jedno, bo nieco błądzę... :help: Nie rozumiem, co to jest "haswell alfa" :color: Obecnie sam cisnę na integrze, czekam aż 980 i 980 TI jeszcze bardziej padną na pysk, do i po premierze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sideband pisał, że na haswellu alfy nic praktycznie nie daja.

Czy daja coś na skylake? Wyostrzylem je, ale ze wzgledu na integre nie moge powiedzieć czy jest jakikolwiek kop.

Czekam na premiere pascala i wtedy sie okaże. Na forum to raczej nikt nie bawi sie tymi timingami, a szkoda bo by byla juz dawno odpowiedź.

To nie tak bylo ;) Z haswellem jest tak, że trzeba ręcznie manipulować timingami by sam bios ich nie luzował. Wyostrzysz pewne timingi to sam bios ręcznie inne timingi poluzuje, bios manipuluje nawet timingami przy zmianie command rate i wyostrza timingi przy 2T :E Jak ktoś lubi takie zabawy to się ucieszy :E Dokładnie to samo działo się na z87 biostarze i z97 gigabyte. Więc jak haswellu wyostrzysz "alphy" to bios z automatu luzuje inne i dlatego wydajność mniej więcej pozostaje na tym samym poziomie.

 

1156/1155 to wystarczy ostrzyć timingi , które wymieniłeś poprzednio. Biosy na tych podstawkach nie cudują tak jak w przypadku haswella :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie...bardzo dzięki, za dodatkową garść cennych informacji i objaśnień.

Sideband- czy auto korekty, które wprowadza bios po "naszej" ręcznej zmaianie, tyczą się zarówno w haswellu i haswellu-re fresh? Jeśli tak to, jak zapobiegać takim manipulacjom wprowadzanym przez bios??? Testowałem wraz z M@rcinempl, te same Dominatory (2133 cl9 1.5V), choć na różnych mobach (Asus i MSI), przy 2800 MHz i mieliśmy podobne wyniki, M!@rcin dodatkowo Adaty 2800 i też było podobnie, natomiast Zimek swoje stockowe Dominatory 2800 na Gigabyte i jego wyniki były lepsze niż nasze :kwasny: . Więc w czym gwizd??? Moje CDP są na szajsungach, możliwe, że Zimka CDP były na CFR??? :hmm:

 

Czy są jeszcze inne umowne nazwy timingów? jakieś Bety? Jest jakiś wyraźny podział na te czy tamte, coś w rodzaju chronologi??? :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karwasz tfasz...chyba za tłusto zacieśniłeś Alphy, he, he :thumbup: A nie chcesz nieco cuś doVoltować? Ramy lub SA? U mnie Cruciale 1600 cl8, puszczone na 2200 9 9 9 28 działały, ale jakoś tak, niesprecyzowanie dziwnie, przy 1.75V, choć nie sypało BSODem i jednostka centralna wstawała. Dostały 1.77V i nieco lepiej się zbierają, o. Muszę u siebie powalczyć z tymi Alphami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ktore luzuje bios po wyostrzeniu alph na haswellu? Te w" nastepnej liscie" ?

Czyli generalnie jakis kop jest przy udanej recznej manipulacji nad timingami :) ?

Kiedy ja to ćwiczyłem , nie pamiętam. Przy auto zawsze masz obok ile wynosi dany timing w konkretnym momencie, więc można łatwo dojść co bios luzuje. Co do wydajności to były wyniki w części gier w tym teście pamięci na haswellu. W zależności od gry to różnica taka sama lub wyższa jak zmiana 2133cl9 na 2400 cl9. Alphy są bardziej istotne w starszych podstawkach, ponieważ chociażby w przypadku ivy pojawia się ściana powyżej 2133mhz i praktycznie nie ma wzrostów wydajności jeżeli nie wyostrzymy alph.

 

Sideband- czy auto korekty, które wprowadza bios po "naszej" ręcznej zmaianie, tyczą się zarówno w haswellu i haswellu-re fresh? Jeśli tak to, jak zapobiegać takim manipulacjom wprowadzanym przez bios??? Testowałem wraz z M@rcinempl, te same Dominatory (2133 cl9 1.5V),

HSW i HSW refresh to jedno i to samo, to jest czysty zabieg marketingowy zamiast wypuścić "refresha" jako kolejną rewizję tego samego cpu to wrzucili nowe nazwy, podkręcili zegarki i mamy nowe procki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na odwrót wzrost wydajności taki jak daje przejście 2133 na 2400 lub wyższy.

 

Jak zmieniasz ręcznie to pewnie w części biosów nie zmienia się liczba w biosie, pewnie jest to tak zrobione, że tylko przy auto następuje ta zmiana. W sumie można to uznać za błąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...