Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Paw79

Jak ustawić ODT by ruszyć taktowania pamięci

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Podkręcam pamięci w swoim komputerze (2x8GB Corsair Vegeance LPX 2400MHz) i dotarłem do "ściany" taktowania RAM na poziomie ~2888MHz.

Z tym że te 2888MHz pamięci robią przy całkiem przyzwoitych timingach (13-16-16-35-420-1T) i napięciach które mają jeszcze zapas na dalsze podbijanie (VDRAM: 1.42V, VCCIO: 1.16V, VCCSA: 1.24V).

Niestety- mimo luzowania timingów i podnoszenia napięć taktowania pamięci nie chcą iść wyżej.

Tzn. komputer wstaje nawet na 3000MHz, ale powyżej 2900MHz nie ma mowy o stabilności.

 

Podobno znalezienie odpowiednich ustawień ODT pozwala w takich wypadkach "przekraczać bariery".

 

Na płycie Asrock Z170 Gaming ITX w sekcji ODT mam dostępne opcje:

ODT WR (CH A): Auto, 80, 120, 240, Hi-Z, Disabled

ODT WR (CH B): Auto, 80, 120, 240, Hi-Z, Disabled

ODT PARK (CH A): Auto, 34, 40, 48, 60, 80, 120, 240, Disabled

ODT PARK (CH B): Auto, 34, 40, 48, 60, 80, 120, 240, Disabled

ODT NOM (CH A): Auto, 34, 40, 48, 60, 80, 120, 240, Disabled

ODT NOM (CH B): Auto, 34, 40, 48, 60, 80, 120, 240, Disabled

 

Dotychczas wypróbowałem następujące ustawienia (od góry):

- Auto, Auto, Auto, Auto, Auto, Auto

- 80, 80, 80, 80, 34, 34

- 80, 80, 80, 80, 80, 80

- 120, 120, 120, 120, 120, 120

- 240, 240, 240, 240, 240, 240

- Hi-Z, Hi-Z, Auto, Auto, Auto, Auto

- Auto, Auto, 60, 60, 60, 60

Bez rezultatu.

 

Moje pytania:

1. Czy obowiązują jakieś reguły podczas ustawiania ODT, czy to całkowita loteria?

2. Jakie ewentualnie ustawienia ODT mógłbym jeszcze wypróbować by zwiększyć szanse na wyższe OC pamięci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz pamięci oparte na kościach różnych producentów to czy chcesz czy musisz nie sprawdzać każdą z osobna inaczej do niczego nie dojdziesz.

 

Więc testujesz każdą z osobna pod względem oc i ewentualnie na koniec ustawiasz optymalne ODT. Od góry do dołu ustawiasz na taką samą rezystancje zaczynasz od 240ohm i kończysz na 80ohm.

 

W single też koniecznie musisz sprawdzać stabilność, wyższe napięcie i możliwość pracy na wyższych częstotliwościach nie oznacza od razu stabilności. Od pewnego poziomu napięcia, któraś z pamięci może zaczynać sypać błędami, więc już do tego będziesz musiał się dostosować. Na końcu i tak gorsza kość wyznaczy ile jesteś w stanie wykrzesać wydajności w dualu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK- tak zrobię.

Na tym BIOS-ie moja płyta pozwala na max. VDRAM = 1.50V, więc tu raczej nie przegnę, choćbym chciał :) .

 

Rozumiem że jeżeli jedna kość pójdzie stabilnie np. na 3000MHz przy ustawieniach auto, a druga (słabsza) np. na ODT 80, to w dualu powinienem później ustawić: auto, 80, auto, 80, auto, 80?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej znajdziesz konkretną wartość, ponieważ przy auto jest zawsze możliwość, że bios popełni błąd. Auto to jakaś konkretna wartość, która może ulec zmianie przy innej konfiguracji pamięci czy nawet którymś z kolei odpaleniu kompa. Jak wbijesz na sztywno nie dasz możliwośći by bios popełnił błąd. To samo tyczy się RTL i IOL przy każdym starcie płyta trenuje pamięci i może ustawiać je inaczej, raz może być stabilnie, a za drugim już nie. RTL i IOL też warto wbić na sztywno płyta będzie się zachowywać bardziej przewidywalnie i do tego będzie szybciej wstawać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po ustawieniu ODT 80 udało mi się w dualu wycisnąć 2945MHz CL13 (screeny i szczegóły w temacie o ES-ach- post #2497).

 

Kluczowe jednak okazało się przypadkowe odnalezienie odpowiedniej konfiguracji RTL-IOL.

Płyta bowiem na auto ustawia je zbyt agresywnie (48, 49, 6, 6), co skutkuje niestabilnością.

Drobna zmiana (49, 49, 7, 6) pozwoliła przebić się przez wcześniej nieprzekraczalną barierę 2888MHz (istotne było również podniesienie tWRRD_dr i tWRRD_dd z 4 do 7).

 

W ogóle to całe RTL-IO jest zabawne, bo zależy nie tylko od bieżących ustawień, ale również od tego jakie ustawienia były zapisane wcześniej, oraz czy po drodze były problemy z bootowaniem i ile ich było :) .

Przez to na przykład nie mogę na sztywno zapisać ustawień RTL-IOL do danego profilu, bo przy przeładowaniu z innych ustawień płyta po prostu nie wstaje.

Dlatego w profilu trzymam zapisane niestabilne RTL-IO auto, a dopiero po załadowaniu ustawień dokonuję odpowiedniej modyfikacji.

MRC Fast Boot: Enabled zapobiega ponownym treningom pamięci gdy nic nie jest zmieniane, więc później już mogę spokojnie używać zmodyfikowanych RTL-IOL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm...

2964MHz CL13 również przeszło mi 100% memtesta (VDRAM 1.48V, VCCIO 1.16V, VCCSA 1.24V).

A już 3000MHz wykrzacza się niezależnie od napięć i timingów, czyli to po prostu kolejna "ściana" :).

 

Z tym RTL-IO to w biosie jest np D0:69 D1:61 dla ustawienia Auto jak sie wbije konkretną wartość to będzie ona stała bo jak rozumiem to 69-61 jest ruchome ?

Zależnie od tego co ustawisz manualnie w RTL-IOL wszystko inne jest ruchome, ale najlepiej jeżeli wartości w poszczególnych parach są równe lub o 1 mniejsze/większe.

 

f296fed34ba6.png

 

Round Trip Latency: Since these settings are not timings, and are not always listed under tertiary timings, I feel they need their own section, as they are probably the single most important settings you can adjust to see the biggest impact on performance. They include two settings:

 

- RTL (the title of this section should give you hints as to what this is)

- IO-L

 

As the title of this section hints at, Round Trip Latency is directly involved in how long it takes your ram to complete it's total cycles. The tighter this value is, the lower your overall latency is. Sounds great, right? Well, the problem is: literally every timing is associated with this setting, and tightening other settings, makes it harder to tighten this. It's also annoying to adjust, as you cannot adjust it without also adjusting IO-L settings (the two must be adjusted as a pair) and there is no secret formula for doing so. All I can tell you is: your RTL channels cannot be more than 1 apart in either direction. Example: If RTL of Channel A is 50, RTL of Channel B can be 51 or 49. It cannot be 52 or 48, as this will result in extremely terrible performance, or worse, system instability.

Źródło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymuszenie daje rezultaty jak płyta non stop magluje RTL i IOL. Jeżeli masz stabilność i nic nie zmieniąć powiedzmy po kilku ponownych odpaleniach ją gubisz to RTL i IOL może pomóc.

 

Na RTL i IOL bezpośrednio wpływa CL, TRFC, CR i tWTR L/S. Dlatego nie zmieniąć RTL i IOL właśnie tymi ustawieniami można wpłynąć na prawidłową konfiguracje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz od wstawania do stabilności daleka droga. Jeżeli jesteś na progu to może pomóc wymuszenie tWRPDEN,tRDPDEN i tPRDEN. Ale oczywiście błędne ustawienie przez płytę RTL i IOL też może powodować, że płyta nie wstanie. Ale tutaj modyfikacja timingów o którym pisałem w poprzednim poście powinna wpłynąć by płyta zaczęła wstawać. Na ślepo będzie Ci ciężko wyłapać ten prawidłowe ustawienia RTL i IOL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetestowałem kości pojedynczo.

Nie chciało mi się robić już szczegółowych testów- po prostu sprawdzałem przy jakich częstotliwościach wstanie płyta, a potem system.

Poluzowałem trochę timingi żeby stworzyć nieco przestrzeni dla OC (VDRAM 1.48V, VCCIO 1.16V, VCCSA 1.24V, ODT 80).

 

Przy dzielniku RAM = 1900MHz płyta z kością opartą na Hynix-ie wstawała niemal do granicy możliwości procesora (BCLK 177.0 x 24 = 4248MHz), a oczko niżej mogłem załadować Windows:

 

33b57e818335.png

 

W pełni stabilne 3200MHz CL14 byłoby zapewne spokojnie do ogarnięcia, i to przy niższych napięciach.

Ponadto kość na Hynix-ie bez problemu współpracuje również z niższymi dzielnikami (1800MHz, 1700MHz, itd.) w pełnym zakresie częstotliwości RAM.

 

Słabym ogniwem okazała się kość oparta na Micronie.

2964MHz jest w pełni stabilne, nawet z CL13.

Natomiast już 3000MHz nie da się ustabilizować, niezależnie od timingów i napięć.

3040MHz- płyta nigdy nie wstaje.

 

I wszystko byłoby nawet ok - w końcu 2964MHz CL13 to całkiem przyzwoite ustawienia.

Niestety, nie wiedzieć czemu niższe niż 1900MHz dzielniki RAM potrafią pracować stabilnie z częstotliwością max. ~2480MHz (powyżej ~2500MHz płyta nie wstaje).

Fakt ten uniemożliwia mi ustawienia jednocześnie ponad 4GHz na procesorze i ponad 2900MHz na pamięciach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobierałeś ODT pod Microny w Single?

 

Co do dzielników to bios musi być zabugowany, jedynie możesz spróbować wymusić wszystkie ustawienia pamięci od dołu do góry na felernych dzielnikach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobierałeś ODT pod Microny w Single?

Tak- niezależnie od ustawień przy 3040MHz na RAM płyta nie wstaje.

 

Co do dzielników to bios musi być zabugowany, jedynie możesz spróbować wymusić wszystkie ustawienia pamięci od dołu do góry na felernych dzielnikach.

Tego również próbowałem.

Przeklepałem wszystkie timingi z ustawienia 1900MHz x BCLK 152.0 (2888MHz) na 1700MHz x BCLK 170.0 (2890MHz).

Manualnie przepisałem nawet timingi czwartego rzędu.

Bez efektu- dzielniki niższe niż 1900MHz wstają tylko do poziomu taktowania pamięci ~2500MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...