Skocz do zawartości
Paw79

MSI RTX3070Ti Suprim X - problem (flash BIOS-u)?

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku dni jestem posiadaczem MSI RTX3070Ti Suprim X (wcześniejszy TUF poleciał na zwrot).
Z karty jestem generalnie zadowolony, choć pamięci grzeją się jeszcze bardziej niż na TUF-ie.
Ale cóż- widocznie te karty tak mają.
Nie chce mi się już kombinować i wolałbym zostać na tym egzemplarzu- jest cichy, świetnie wykonany, nic nie piszczy.

Karta posiada double-BIOS (Silent i Gaming)
Po zamontowaniu od razu przełączyłem na BIOS Silent, bo on mnie bardziej interesował i tak sobie użytkowałem bez problemów przez te kilka dni.
Tutaj mój błąd- powinienem był od razu przetestować całą kartę.
Wczoraj wieczorem postanowiłem sprawdzić BIOS Gaming.
Jest on w sumie identyczny jak BIOS Silent, tylko z bardziej agresywną krzywą wentylatorów.

Odinstalowałem sterownik, wyłączyłem komputer, przełączyłem "wajhę" na karcie, włączyłem komputer- brak obrazu.
Sprawdzane kilka razy z wgranym/nie wgranym sterownikiem, itd.- efekt ten sam.
Ledy się świecą, wentylatory obracają, system w tle się wczytuje (mogę go zamknąć kombinacją Alt + F4, Enter), ale brak sygnału na monitor.

Są trzy opcje:
- Sklep wcisnął mi kartę po jakimś domorosłym górniku, który zbrickował BIOS Gaming po nieudanej próbie flashowania.
Wprawdzie karta nie nosiła żadnych znamion użytkowania, ale MSI nie ma żadnych plomb na opakowaniu, więc zwrot w stanie nienaruszonym jest teoretycznie możliwy.
- Karta ma fabrycznie uszkodzoną kość BIOS'u.
- Karta ma źle wgrany/nie wgrany fabrycznie BIOS (jest to możliwe- np. portal Guru3d dostał do recenzji Suprima RTX3070Ti z identycznym BIOS'em Silent i Gaming, co pokazuje obecne podejście MSI do kontroli jakości)

Moje możiwości:
- Zwrot 14-dniowy (ale wolałbym nie- poza nie działającym BIOS'em Gaming karta jest w pełni sprawna i jestem z niej zadowolony)
- Odesłanie przez sklep na serwis (znając z opisów szybkość serwisu MSI pewnie musiałbym pożegnać się z kartą co najmniej na miesiąc)
- Próba samodzielnego wgrania BIOS-u Gaming do karty.

Oryginalny BIOS Gaming do MSI RTX3070Ti Suprim X jest dostępny na Techpowerup, więc z tym nie ma problemu.
Moje pytania:
1. Czy ewentualna nieudana próba sflashowania BIOS'u może pozostawić jakiś "ślad" i spowodować potencjalne problemy z serwisem?
2. Jakich narzędzi użyć do flasha?
Nvflash 5.692.0  z marca 2021r. nie ma w oficjalnym wykazie obsługiwanych kart RTX'ów 3070Ti (wszystkie inne są). Zadziała?

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw to niech sprawdzi czy w ogóle widzi kartę pod windą przy podłączonej integrze,  bo jak nie widzi to nvflash też jej nie zobaczy i nie będzie można sflashować.

Ps. sprawdzane na DP i HDMI?

 

Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, sideband napisał:

Najpierw to niech sprawdzi czy w ogóle widzi kartę pod windą przy podłączonej integrze,  bo jak nie widzi to nvflash też jej nie zobaczy i nie będzie można sflashować.

Ps. sprawdzane na DP i HDMI?

 

Sprawdzane tylko na HDMI (nie mam kabla DP).

Pod iGPU i na prawidłowo działającym BIOS-ie Silent GPU-Z wygląda tak (jest Subvendor i pełne Device ID):

rUxKY1W.gif

Pod iGPU i z niedziałającym BIOS-em Gaming GPU-Z wygląda tak (brak Subvendor'a i pełnego Device ID):

odfVtYe.gif

Przy próbie flashowania BIOS-u Gaming pod Windą (Nvflash 5.692.0 x64, komenda: nvflash.exe -6 nazwabiosu.rom) wyskakuje komunikat o błędzie wykrycia GPU:

pPVjBu3.png

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzi karty prawdpobonie wadliwy bios.

Zapewne kostka od biosu jest od strony chłodzenia więc bez zdjęcia chłodzenia i tak nie ma dojścia do kostki.

Wtedy jak nie ma żadnych elementów wokół, które by przeszkadały w zapięciu klamerki to można wgrać bios bez wylutu i w ogóle sprawdzić by kostka jest sprawna.

Ps. jeszcze spróbuj najpierwsz wbić komende Nvflash --protectoff i jeszcze raz spróbuj wgrać.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, sideband napisał:

Ps. jeszcze spróbuj najpierwsz wbić komende Nvflash --protectoff i jeszcze raz spróbuj wgrać.

Protectoff też nie przechodzi:

6fPKqKI.png

19 minut temu, sideband napisał:

Nie widzi karty prawdpobonie wadliwy bios.

Zapewne kostka od biosu jest od strony chłodzenia więc bez zdjęcia chłodzenia i tak nie ma dojścia do kostki.

Wtedy jak nie ma żadnych elementów wokół, które by przeszkadały w zapięciu klamerki to można wgrać bios bez wylutu i w ogóle sprawdzić by kostka jest sprawna.

Eee...
Tak to się raczej bawił nie będę.
Mam co prawda CH341A, ale bez klipsa i odpowiedniej wiedzy.

PS. Kość BIOS'u to jest to coś w prawym dolnym rogu między otworem na śrubkę, a białem wyjściem 4-pinowym?

front.jpg

Na twoje ten wadliwy BIOS mógł wyjść prosto z fabryki czy ktoś przy nim wcześniej kombinował?

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

back.jpg

Heh w sumie na 3070ti MSI kostki są przy przełączniku nawet karty nie trzeba rozbierać :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, widzę.
Musiałbym tylko zdjąć backplate.
Mam elektronika wśród dalekich znajomych- może on będzie miał klipsa i mi pomoże.

Jak ewentualnie zdiagnozować czy kostka jest w ogóle sprawna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musi rozpoznać kostkę to podstawa.

Później trzeba skasować bios, wgrać od nowa i sprawdzić by porównało to co wgrywało z tym co jest w kostce. 

Jak będzie nadal problem(pomimo sprawnej kostki) tzn, że jest jakiś problem na pcb. To już bym słał na zwrot i nie bawił się w szukanie brakujących elementów etc.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, wielkie dzięki za pomoc.
Prawdopodobnie skończy się właśnie na zwrocie lub serwisie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...