Skocz do zawartości
RozQ

Pamięci i płyta pod 7800X3D

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, MarioDee napisał:

Miałem kiedyś płytę B150 Gaming M3 i tam była sieciówka Killer E2400.

Słowo klucz - "kiedyś". Kiedyś to sieciówki Intela były uważane za najlepsze, tzn. przede wszystkim bezproblemowe i zapewniające najniższe pingi w grach - mowa o 1GB LAN. W przypadku 2,5GB ponoć sytuacja zmieniła się o 180 stopni i ludzie przychylniej patrzą w stronę Realteka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, parcu napisał:

Obecnie na rynku wszystkie nowe płyty w sklepach mają REV 3 tej sieciówki, starszych już od dłuższego czasu nie ma w sprzedaży. Sprzętowa wersja REV 3 miała być rozwiązaniem wszelkich problemów, ale bardzo dużo osób pisało że nadal są z nią problemy.

Jesteś pewny że u Ciebie jest w porządku? Patrzyłeś w dzienniku zdarzeń czy nie ma kodu błędu 27?

 

Mam takie kody błędu (ostrzeżenie) podczas podczas uruchamiania komputera i tylko wtedy.

Nie można odnaleźć opisu dla identyfikatora zdarzenia 27 ze źródła e2fexpress. Albo składnik wywołujący to zdarzenie nie jest zainstalowany na komputerze lokalnym, albo instalacja jest uszkodzona. Możesz zainstalować lub naprawić składnik na komputerze.

Jeśli zdarzenie pochodzi z innego komputera, wraz ze zdarzeniem może być wymagane zapisanie informacji o wyświetlaniu.

Do zdarzenia dołączono następujące informacje:

Intel(R) Ethernet Controller (3) I225-V

Zasób komunikatu jest obecny, ale nie odnaleziono tego komunikatu w tabeli komunikatów

 

Nie aktualizowałem sterownika sieciowego - może kiedyś się tym zajmę i zobaczymy co będzie.

W takim zwykłym użytkowaniu nie dostrzegam jakiegoś problemu.

Tylko, że ja mam swich tylko 1GBit a być może jest jakiś problem na 2,5 GBit

 

Po aktualizacji sterownika komunikat zmienił się na

Intel(R) Ethernet Controller (3) I225-V
 Network link is disconnected.

Tylko że to się pojawia przy włączaniu komputera, po chwili w logu jest już

Intel(R) Ethernet Controller (3) I225-V
 Network link has been established at 1Gbps full duplex.

 

Być może jest to zupełnie bez znaczenia.

 

Edytowane przez darkmartin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jaki mamy konsensus co do plyty? AsRock Steel Legend x670e? Jaka jest roznica miedzy B, a X seriami? W Intelu jest latwo B nie ma UV, a Z ma. Jak jest dla AM5?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W AM5 OC/UV nie jest poblokowane. Różnice są w ilości i i generacji linii PCIe USB, SATA.

Przechwytywanie.jpg

 

Edytowane przez 5hogun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli de facto b650 i x670 w wersjach Extreme za wiele sie nie roznia. Ta przekleta sieciowka Intela robi problem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Falki napisał:

Czyli de facto b650 i x670 w wersjach Extreme za wiele sie nie roznia. Ta przekleta sieciowka Intela robi problem. 

X670E to takie "dopakowane" B650E - ma wszystkiego więcej po prostu.
Wszystko zależy od tego czego się oczekuje od płyty, dla mnie np. B650E byłoby o wiele lepszym wyborem od X670 (bez E), będąc przy tym sporo tańszą opcją od X670E.

Generalnie strasznie byłem zapatrzony w Asusa B650E-E zanim poczytałem o tych problemach z Ethernetem, więc jeśli ktoś się boi tego Intela (a ma prawo) i celuje w płytę ATX na chipsecie E, to z "wielkiej czwórki" na B650E pozostaje tylko jedna opcja, poniżej wymienię wszystkie:

- ASRock B650E Steel Legend WiFi
- Asus Prime X670E-Pro WiFi
- Asus TUF Gaming X670E-Plus / WiFi
- ASRock X670E Steel Legend
- ASRock X670E Pro RS
- ASRock X670E PG Lightning
- Gigabyte X670E Aorus Xtreme
- MSI MEG X670E Ace
- MSI MPG X670E Carbon WiFi
- MSI MAG X670E Tomahawk WiFi
... i jeszcze NZXT N7 B650E

Tak na prawdę tylko jedna z powyższych jest w chwili obecnej bezkonkurencyjna na każdym polu, mająca absolutnie wszystko co najlepsze - Gigabyte X670E Aorus Xtreme.
X670E Tomahawk jest jeszcze niedostępna w Polsce, ale cenowo powinno być podobnie do X670E Steel Legend, więc w przyszłości można rozważyć jeśli ktoś nie lubi ASRocka czy Asusa.

W ogóle jeśli chodzi o AM5, to z tego co czytam w sieci najlepiej spisuje się właśnie Gigabyte - najkrótsze czasy bootowania, najlepsze prowadzenie pamięci.. W przypadku pozostałej 3 producentów pewnie trzeba będzie jeszcze trochę na to poczekać.

 

@RozQ z ciekawości, ile dałeś za B650E Taichi? Z tego co widzę to cena kręci się w okolicy 2K, a to już duża kwota jak na chipset B i raczej wątpię żeby pod którymkolwiek względem była lepsza od Strixa B650E-E kosztującego 1,6K.

Sam się ciągle zastanawiam czy aby na pewno te problemy z I225-V są aż na tyle dokuczliwe, bo nie dotyczą one tylko płyt pod AMD ale także pod Intela i o ile na zagranicznych forach jest o tym naprawdę głośno (z Redditem na czele), tak na polskich cisza jak makiem zasiał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2100 ale koszyk ciągle wisi. Czekam na zamówienie do czasu aż uda mi się zamówić 7800x3d  

Im dłużej czekam tym większy dylemat

Za asusem przemawia większą popularność przez co na forach jest od groma podpowiedzi co do ustawień itp.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przebadając temat biorę na pewno asrocka x670e steel legend. Wszystko ma co potrzebne , minusem średni bios. Cena / jakość chyba najlepszy wybór. 

Edytowane przez karsone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki tam do tego? Expo czy coś ręcznie kleisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X670 to 2 chipsety B650.

Przekłada się to przede wszystkim na większą ilość szybszych portów USB i czasem 2 do 4 dodatkowych SATA, czasem ekstra złącze na SSD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z5-rgb-ddr5-32-gb-6400mhz-cl32-f5-6400j3239g16gx2-tz5rk-9800009/

Ten ram sobie ręcznie ustawie 6000/6200. W przyszłości jak kontroler następnego cpu pozwoli to może będą takie pamięci jak znalazł do większego taktowania ;)

Edytowane przez karsone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie ma razem XMP i EXPO. Dla wygody wziąłem G.Skill Trident Z5 Neo RGB, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL32 (F5-6000J3238F16GX2-TZ5NR) - Pamięć - Morele.net
Czekam z zamówieniem płyty do czwartku bo może w ogóle się nie uda zamówić 7800X3D. Dalej zostaję przy Asrocku X670E Steel Legend jak kolega wyżej - w którym sklepie jeszcze nie wiem

Ostatnio broniłem x-kom na forum ale teraz sobie zdaję sprawę jak oni obniżyli loty i jakich ludzi zatrudniają do obsługi klienta. Zapytałem ich czy są jakieś informacje na temat dostępności 7800X3D w czwartek to mi kobitka powiedziała, żebym zapisał się do newslettera (jak tam pojawi się info o premierze to już będą dawno wyprzedane :E) i czy chciałbym zamówić jakieś akcesoria :) 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba też wezmę steel legend będzie z kim dyskutować nad stabilnością albo jej brakiem ? im szybciej kupię procek tym lepiej bo znając moje podejście będę zmieniał zdanie co chwilę. 

Chętnie zobaczę wasze porównania ręczne 6000 vs Expo 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, RozQ napisał:

Chyba też wezmę steel legend

Bierz, poza biosem myślę że będziemy zadowoleni :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie b650e kosztuje 275£, a x670e 350£. AsRock Steel Legend wersje, wiec chyba no brainer, bo nie widze uzasadnienia doplacania do Xa prawie 30%. Czy moze ma to sens? Budzet mam raczej plynny, wiec jak warto dolozyc to doloze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprócz rzeczy które wymieniłem wcześniej w temacie dla mnie ważny jest czas bootowania (Asrock ma akceptowalny), dobra sekcja zasilania (tu nie mam pojęcia jak jest B650E vs X670E w steel legend) i przynajmniej 3 sloty NVME. No i oczywiście dobra zgodność z RAMem, u Gigabyte to jest loteria szczerze, jeden chipset u AMD potrafią zrobić dobry żeby poźniej np w Intelu na Z690 mieć tragiczne płyty które się gryzą z większością RAMów.
Gigabyte mi tak zbrzydł przez swój support, że nawet jakby X670E Master był w cenie Steel Legend to i tak wezmę Asrocka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Falki napisał:

U mnie b650e kosztuje 275£, a x670e 350£. AsRock Steel Legend wersje, wiec chyba no brainer, bo nie widze uzasadnienia doplacania do Xa prawie 30%. Czy moze ma to sens? Budzet mam raczej plynny, wiec jak warto dolozyc to doloze. 

Mogę napisać o x670e to sobie tam porównaj. Dobra sekcja zasilania, PCI-E 5.0 dla gpu i m.2 , 4 sloty na dyski m.2 w tym jedno z dużym radiatorem i drugie wspólne na dwa dyski (jedno bez radiatora) , dźwiękówka 1200 z wyjściem optycznym , po podłączeniu gpu i dysków m.2 nic nie ucina , 8 warstw pcb. Ogólnie płyta dobra i polecana - wolna od większych problemów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chce to parowac z 7800x3d i Radeonem 7900xt, Kc3000 plus 6400 Kingstonami i szczerze to sam nie wiem, czy doplacac te 75£.  Calosciowo to pewnie znikoma roznica, ale tak nadplacam w zasadzie na wszystkim i to sie juz robi setup za 3k £ z monitorem, wiec grubo. 

Edytowane przez Falki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem płyta dość długo w tym wypadku może posłużyć więc ja bym dołożył. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X670E Steel legend ma moim zdaniem jeden mały minus - ilość złączy 4-pin do wentylatorów. Są zasadniczo 4 stricte do tego celu, przy czym jeden jest w wołającym o pomstę miejscu (obok vrm). Wiadomo, w budach są często huby etc., niemniej w tym budżecie można by oczekiwać więcej pod tym względem, chociaż AsRock jest w tym oszczędny nawet w X670E taichi (5 złączy - przy czym wszystkie na krawędzi mobo).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Dreggo11 napisał:

X670E Steel legend ma moim zdaniem jeden mały minus - ilość złączy 4-pin do wentylatorów.

Akurat mi to nie przeszkadza bo mam kontroler od nzxt ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RX7900XT za 761£ to chyba kapitalna cena? Patrze, ze w Polsce najtansze lataja po 4500, wiec prawie 500zl drozej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rany, właśnie doczekałem się wysyłki pamięci pod platformę AM5 - G.Skill Trident Z5 Neo 6000MHz, CL30. Zamówienie z 23 marca. Niestety nie mogę kupić płyty. Miałem dwa podejścia i za każdym razem coś było nie tak z - wiem jak to zabrzmi - wyglądem. Ja rozumiem, że ma to działać a nie wyglądać ale za kwotę ponad ponad 1500 pln chyba mogę oczekiwać, że dostanę produkt nie "upaćkany" fabrycznie (pomarańczowym nalotem - przypominającym rdzę - na radiatorze, który nie chciał zejść) i z niewyszczerbionymi radiatorami na chipsecie i vrm. Niemniej ja to zasadniczo mam pecha do tego typu zakupów, więc choruję, jak, trzeba robić upgrade. Jak kupowałem kiedyś budę, to dopiero piąta była ok  a po drodze była niedomalowana pokrywa boczna, wielka rysa w komorze głównej, tak że "goła" blacha przebijała, przerdzewiały mesh na froncie i krzywa piwnica na PSU, tak że się nie mieścił na wysokość.

Po tych perturbacjach wiem, że Fractal Design i BeQuiet mają bardzo dobry support.

Edytowane przez Dreggo11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Dreggo11 napisał:

X670E Steel legend ma moim zdaniem jeden mały minus - ilość złączy 4-pin do wentylatorów. Są zasadniczo 4 stricte do tego celu, przy czym jeden jest w wołającym o pomstę miejscu (obok vrm). Wiadomo, w budach są często huby etc., niemniej w tym budżecie można by oczekiwać więcej pod tym względem, chociaż AsRock jest w tym oszczędny nawet w X670E taichi (5 złączy - przy czym wszystkie na krawędzi mobo).

No to rzeczywiście nieciekawe. Mam nadzieję, że chociaż te złącza są dobrze napędzane i można tam podłączyć przynajmniej 3 wentyle pod jedno. Ja mam aktualnie 6 wentylatorów podłączone trzema splitterami więc nie powinno być problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o Twoje szczęście bo też tak mam. Po prostu za dużo towaru z wadami trafia do normalnej sprzedaży - zawodzi kontrola jakości :)

Edytowane przez karsone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...