Skocz do zawartości
razeks

Modernizacja kompa pod 1440p

Rekomendowane odpowiedzi

Planuje zmodernizować kompa o procesor, płytę główną i zapewne ram, najlepiej tak żeby w przyszłości dało się jeszcze zrobić jakiś upgrade na tej samej podstawce.

Obecnie posiadam: i3 10300 z fera 5 dual, płytę Gigabyte b560, pamięć ram 32gb ddr4 3600 MHz cl16, dysk m2 512 GB kingstona, zasilacz seasonic focus gold 650w, ostatnio kupionego rtx 4070 ti od pny.

Oczywiście procesor mocno blokuje kartę.

Myślę żeby wrzucić ryzena 7600/7600x, płytę MSI b650 gaming wifi i 32 GB ramu ddr5 jakieś 6000 MHz cl 30. Jest tylko taka kwestia że kompa wykorzystuje również do pracy, mam na nim ważne dane i chce pozostać przy aktualnym systemie. Czy windows 10 ruszy na tej platformie czy będę musiał robić format i od nowa windowsa?

Jeśli przy AMD am5 format konieczny to coś z Intela, może i5 13500?

Edytowane przez razeks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje ale tak jak pisałem, na razie zmiana windowsa ze względów zawodowych nie jest możliwa. Pytanie więc czy na lga 1700 system ruszy normalnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, razeks napisał:

Dzięki za propozycje ale tak jak pisałem, na razie zmiana windowsa ze względów zawodowych nie jest możliwa. Pytanie więc czy na lga 1700 system ruszy normalnie?

Tak naprawdę to w czym jest problem? Bo jeśli masz licencje OEM przypisane do komputera to i tak Ci niestety spadną. Z kolei jeśli nie masz i chodzi tylko o dane to zrobiłbym po powodu backup i tyle. Nie ma 100% gwarancji że wina nie padnie, ani przy AMD ani s1700, 99% powinna normalnie działać, ale ten 1% jest zawsze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, razeks napisał:

Czy windows 10 ruszy na tej platformie czy będę musiał robić format i od nowa windowsa?

Powinien ruszyć ale gwarancji raczej nikt Ci nie da. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Caps napisał:

Powinien ruszyć ale gwarancji raczej nikt Ci nie da. 

Myślisz że na intelu większa szansa że ruszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, bo wolę am5 na którego kiedyś można wsadzić 7800x3d albo coś mocniejszego z kolejnych serii 8000/9000. Przy lga1700 nic już nowego nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nastąpiła mała zmiana planów, gdyż dostałem płytę główną MSI z690-p ddr4 i chcialbym jej użyć żeby obniżyć koszty modernizacji. Zostawiłbym ram - ddr4 3600 cl16.

Fera 5 dual schłodzi i5 12600k lub 13500? Wydaje mi się że procki pokroju i7 12700k czy i5 13600k to będzie dla niej za dużo? Ram ddr4 lepiej połączyć z alder lake czy raptor lake czy bez różnicy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Schłodzi, choć jak odpalisz jakieś mocne obciażenie typu benchmark czy rendering po CPU no to może być ciężko. W grach, codziennym użytku - wystarczy.

 

Zawsze też można zrobić undervolting.

RAM jak masz 3600 MHz to lepiej wziąć procek z "K" bo tam masz lepsze kontolery i większa pewność, że poleci na 3600 MHz.

Edytowane przez Dirian
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli 12600k. Dopłata do 12700k/13600k przy tym chłodzeniu i RAMie 3600 chyba nie ma sensu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobisz undervolting to Fera 5 ogarnie i5 13600K / KF bez zastosowań profesjonalnych (rendering po CPU, katowanie procka w benchmarkach).

W grach nie będzie problemów z temperaturami po UV.

 

RAM-em bym się nie przejmował, na DDR5 wyciągnałbyś więcej z i5 13600k, ale nawet przy DDR4 będzie różnica względem i5 12600K w grach siedzących na CPU. Ale czy warto dokładać to już do własnej oceny, i5 12600K też będzie fajnie śmigać z 4070 Ti w 1440p.

 

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...