Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

 

Może ktoś bardziej obeznany się wypowie jak to z tym xmp jest i prockami AMD. Zmieniłem platformę z Intela na AMD i postanowiłem wykorzystać stare ramy które miałem. Gskill taktowane na 3000MHz. Niestety okazało się że moja nowa płyta i procesor coś nie chcą się w xmp dogadać. Randomowo wywala taki bsod jak poniżej, czy czeka mnie zmiana modułów na inne, nowsze kompatybilne z amd? Czy można je ręcznie ustawić by działały? bo poza samymi timingami jest tam tona opcji w uefi w sekcji z ramami.

IMG-20240325-234906.jpg

A tu opcje związane z samymi pamięciami

IMG-20240325-230613.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie musisz zmieniać pamięci. XMP tak jak EXPO to po prostu gotowe podkręcone profile pamięci, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by to OC dostroić manualnie. Czyli przykładowo wybierasz to XMP 3000, a następnie obniżasz samą szybkość na 2800 MT/s i sprawdzasz, czy jest już stabilnie.

Alternatywnie odpalasz profil nonOC i po prostu stopniowo podnosisz taktowanie/szybkość RAM.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Kyle_PL napisał:

Nie musisz zmieniać pamięci. XMP tak jak EXPO to po prostu gotowe podkręcone profile pamięci, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by to OC dostroić manualnie. Czyli przykładowo wybierasz to XMP 3000, a następnie obniżasz samą szybkość na 2800 MT/s i sprawdzasz, czy jest już stabilnie.

Alternatywnie odpalasz profil nonOC i po prostu stopniowo podnosisz taktowanie/szybkość RAM.

Czyli jak dobrze rozumiem to: ustawiam prędkość powiedzmy na 2933 czyli ciut niższą niż w przypadku XMP i ustawiam CAS latency manualnie wg. etykiety z ramu i napięcie kości na 1,35V i coś jeszcze zmieniać? bo teoretycznie co w przypadku wyższej prędkości się zmienia to poza samym taktowaniem to cas i napięcie. O ile cpu czy gpu czasami kręciłem tak ramu nigdy manualnie nie robiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na etykiecie RAM masz parametry OC, wiec nie masz co przepisywać. Ustaw XMP i tak długo obniżaj MT/s aż będzie stabilnie, albo ustaw JEDEC i zwiększaj MT/s tak długo aż jest stabilnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci wsadziłeś oczywiście w slot 2 i 4? profil 3000mhz nie powinien mieć najmniejszego problemu z działaniem na ryzenie 3600, może nie sam ram robi problem a reszta napięć jest zle dobrana :> pokaż screnna z tego https://zentimings.protonrom.com/ jak to obecnie wygląda u ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
46 minut temu, Send1N napisał:

Pamięci wsadziłeś oczywiście w slot 2 i 4? profil 3000mhz nie powinien mieć najmniejszego problemu z działaniem na ryzenie 3600, może nie sam ram robi problem a reszta napięć jest zle dobrana :> pokaż screnna z tego https://zentimings.protonrom.com/ jak to obecnie wygląda u ciebie.

Mam 4 kości nie 2

2 godziny temu, Kyle_PL napisał:

Na etykiecie RAM masz parametry OC, wiec nie masz co przepisywać. Ustaw XMP i tak długo obniżaj MT/s aż będzie stabilnie, albo ustaw JEDEC i zwiększaj MT/s tak długo aż jest stabilnie.

MT/s masz na myśli mnożnik, bo nie mam opcji zmiany MT/s tylko mnożnik pamięci, dla przykładu, 26.66, 28.00, 29.33 itp.

Edytowane przez DarasXX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha 4 moduły to by wszystko wyjaśniało, daj tej screena, pewnie po ręcznej poprawce kilku ustawień złapiesz stabilność jeżeli każdy moduł sam w sobie jest sprawny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zen-Timings-Screenshot.png

 

Jest sprawny na pewno bo 2 lata na Z270 chodził z i5 7600K i nigdy nie było probemu z nimi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbij vddg iod z tych 0.95v na 1v i te opcje ustaw jak na obrazku:

79c1186f30f9e.jpg

jak dalej będzie lipa to przy włączonym profilu xmp podbij napięcie z tych 1.35v np na 1.37v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale te rozumiem że to powyżej co napisałeś mam zmieniać przy włączonym profilu xmp czy na manualnym oc ramu. I dlaczego takie coś ma miejsce przy niektórych modułach ram na AMD a na intelu mniej z tym problemów. Kwestia kontrolera ram w cpu? czy gówniane chipsety płyt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wbij profil i po prostu zmień to co zaproponowałem przecież można tak zrobić :] a to że dane pamięci robią fochy na innej platformie to sytuacja stara jak świat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, Send1N napisał:

wbij profil i po prostu zmień to co zaproponowałem przecież można tak zrobić :] a to że dane pamięci robią fochy na innej platformie to sytuacja stara jak świat.

Hehe xD po wprowadzeniu tego co ty poleciłeś komp jest jeszcze bardziej niestabilny niż na suchym xmp. Bo po restarcie systemu się najpierw wyłącza a po chwili uruchamia, sadzi 3 resety i wchodzi czasami do uefi zanim zacznie do systemu bootowac. O bsod nie wspomnę... Ten sam bsod miałem na msi b550 zanim mi padła więc raczej nie płyta a ram smrodzi ewidentnie. Polemizowałbym z tym czy aby na pewno on jest zgodny z platformą AMD... 

Edytowane przez DarasXX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd pomysł że ram "jest niezgodny z amd" ? :E tym bardziej że masz popularne gskille a za czasów am4 jeszcze nikt o EXPO nawet nie śnił :] próbuj TRCDRD poluzować o 1 - 2 wyżej czyli do 17 lub 18 na profilu xmp + napięcie lekko podbij z tych 1.35v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

z napięciem już próbowałem podchodząc blisko 1.39V praktycznie, zmiana TRCDRD skończyła się koniecznością wyjęcia baterii Biosu... żeby było śmieszniej zanim podszedłem do głebszej analizy tematu próbowałem po wyjęciu jednej pary pamięci by wyeliminować problem ewentualnie 4 kostek zamontowanych, efekt? żaden. Znajomy ma też AM4 z r3 3100 i ma pamięci corsair taktowane 3200, jego ramy u mnie chodziły ok, bez poprawek bez żadnych cyrków, moje u niego nie chciały ruszyć do systemu bez narzutu napięcia na 1,2V na siłę by na stockowych zegarach chodziły o OC nie wspomnę bo darowaliśmy sobie by je do 3000MHz podnosić. Co ciekawe na Z170 i Z260 Fatality na i5 6600k, 7600k i finalnie 7700k chodziły bez żadnych poprawiań, a tu poza stockowymi ustawieniami nic nie pomaga ;(. Zamówiłem sobie inne pamięci na allegro to sprzedający nie wysłał ich i czekam jak debil za zwrotem kasy od allegro to w między czasie chciałem spróbować sił z ogarnięciem tych pamięci co mam ale ni cholerę nie daje rady :/ No nie do ogarnięcia ramy... Jakieś pomysły? Bo mi brak już :(

Edytowane przez DarasXX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz się tak męczyć to je sprzedaj a kup sobie 2x16 3600 CL18 , które z palca pójdą na tyle

polskie goodramy poniżej 300zł, tylko kupić wersję Dual Rank ( tak SR też są )

przy dobrych wiatrach to nawet nic nie będziesz do tego dopłacać

 

akurat gskill się gryzie z tą płytą i tyle, na innej by poszły.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, że nie działa bo mamy prawie tą samą płytę i podobny ram.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zapewne problem operatora a nie sprzętu :E

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpakowałem kingstony i bez poprawek działają więc problem ramu a nie operatora...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale też 4x8 czy zestaw 2x16 :> 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to samo, mam 4x 8 i 2x 16, wezmę finalnie 2x 16 z myślą o dołożeniu kolejnych dwóch .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Send nie pytał o ilość pamięci, a o ilość " kości "   bo to totalna dla kontrolera i potrzeb dłubania różnica...

 

szerokości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem o co pytał, potrafię czytać i odpowiedziałem mu.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro wpakowałeś 2x16 do banków 2 i 4

to nie jest to samo co 4x8 do banków 1,2,3 i 4

 

jak ci się chce to zostaw 2x16 w bankach 2 i 4, a do 1 i 3 wsadź 2x8 , obniż im taktowanie nawet na te 3000 i zobaczymy czy jest stabilnie

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli na kingstonach w konfiguracji 4x8 działa normalnie wszyskto? bo już się zaplątałem czytając wyżej te posty :E 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Send1N napisał:

już się zaplątałem

nie przejmuj się , ja też, dopiero teraz pojąłem że chłop miał chyba jako " nowe " 4x8 kingstony i 2x16 też kingstony

oby tylko renegade a nie beast, ale lepiej się nie odzywać...

 

👹

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...