Skocz do zawartości
Krecik02

I7 4790 + RX 5700XT Czy ma to sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, przychodzę z pytaniem, czy do mojego dość leciwego PC-ta z procesorem i7 4790 jest sens kupować kartę pokroju RXa 5700XT? Aktualnie nie mam żadnego GPU w swoim zestawie, a bardzo chciałbym pograć w nowe gry na średnio/wysokich ustawieniach, bez konieczności kupna nowego komputera (to planuję zrobić w przyszłości).

Dodam że rozdzielczość mojego monitora to 1920x1080p, a pamięci RAM to 2x8GB 1600mHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy za ile możesz mieć tą kartę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Celuj bardziej w używane 6600 (z 6-12 miesiącami gwary). 5700xt są po gwarze i często pracowały w koparkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RX6600 mają taki minus że działąją na starszych configach w 3.0x8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@ShaDow_Pro i co ten minus oznacza? że traci na wydajności 2-3% ? Czy jeszcze coś więcej? Bo było to tu już poruszane i szczerze mówiąc z tego co wyczytałem to jeden pies czy będzie x8 czy x16. Oczywiście mogę się mylić, więc proszę o naprostowanie :) 

Edytowane przez AndrzejTrg
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panikę rozpoczął RX 6500XT z PCI-E 4.0 4x. Tam rzeczywiście było problemem wsadzenie karty PCI-E 3.0. Inne scenariusze to marginalna różnica i nie ma co sobie głowy zaprzątać.

  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tylko to było 4.0 x4... a tutaj widzę że kolega dalej sieje panikę :) i czekam na opisanie tego MINUSA.  a ja nawet z tymi 3% przesadziłem, bo to ok. 1 % co można nawet podciągnąć pod błąd pomiarowy... I właśnie tak się rodzą herezje i rozpowszechnianie czegoś co usłyszał brat od kolegi, który to usłyszał od znajomej, znajomego, która to jeszcze usłyszała od ciotecznej babci, ze strony wujka z trzeciego małżeństwa ;) 

Edytowane przez AndrzejTrg
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to faktycznie tylko 3% straty wydajności to faktycznie nie ma czym się przejmować. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem nawet nie te 3% :) kolega Lamka ładnie to wyjaśnił i przy tym całym rx6500 były kwiatki, ale to już pcie4 i inna bajka. Także x8 czy x16 praktycznie nie ma wpływu na wydajność, różnice są, ale jak mówiłem to podciągnąć można pod błąd pomiarowy.

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero na 2.0 x8 można zauważyć różnicę :] 

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Krecik02 rx 6600 byłby lepszym wyborem, chyba że bardzo tanio od kogoś ofertę karty masz, RX'y 5700 trzymały długo zawyżoną cenę bo w kopaniu krypto bardzo dobre są. Podaj najlepiej budżet.

Inna sprawa że na tej generacji CPU tracisz 40%-50% wydajności przez poprawki intela na meltdown i spectre w windowsie :E Więc żeby było chociaż 25-30 fpsów w wielu grach to będziesz musiał pobawić się w wyłączanie ich (najłatwiej programem InSpectre, szybkie włączanie/wyłączanie ich + sprawdzenie wydajności w Cinebench R15 multithread przed i po żeby sprawdzić czy zadziałało).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mając i7 4770 to coś z tym melt i spectr próbowałem i nawet nie wiem czy zadziałało, ale AC Valhala śmigał z gtx 970 dobrze z lockiem na 50 fps

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AndrzejTrg właśnie dlatego najszybciej i najłatwiej to testuje się w starym cinebenchu.

Na ivy bridge 3570k 4.6GHz win10 po wyłączeniu poprawek przeskok u mnie był z 440 na 640 pkt, różnica w grach była jeszcze większa.

ozOYWi4.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wyłączeniu poprawek trochę strach korzystać z aplikacji bankowych na takim komputerze 😜

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygrzebałem z szafy ostatnio swojego starego 4790 i z97 i poskładałem sobie w pracy do praco/zabawy w przerwach, tylko z gtxem 1070, i co byś nie zrobił niestety taki procesor w 2024 będzie pod korek zapchany. Da się na tym grać, bo np Dead Space Remake z FSR2 w 1080p jest grywalny na średnich ustawieniach, ale stutter przy przejściach z lokacji do lokacji jest spory. Tym niemniej, przyrost wydajności jaki byłby jeszcze do ogarnięcia dla takiego procesora to obstawiam zamknie się gdzieś na rtxach 2060 bez S. Wszystko powyżej jest tylko cyferką w sygnaturze bo przez stutter i tak będziesz musiał ciąć detale i rozdzielczość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

ram ddr3 - cenowo jak ddr4 

procka osobno selniesz za 200zł
za 300 upolujesz 12100f

jak masz dobre mobo typu z97/h97 ewntualnie z87

to jest szansa ze puscisz za 200-250 

a za 250 kupisz nową h610

i tym sposobem za 100zj zrobisz upgrade 8 gen w przod, a ta i3 gniecie nawet i7 7-8gen

jiz nie mowiac o wiekszym budzecie typu 300zł wyedy i5 dajesz i sprzet lata :E 

Edytowane przez duniek
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja ostatnio włożyłem do e3-1230v3 RX 6600, i fajnie to śmiga. Oczywiście jak na te możliwości. Niektórym po prostu taki sprzęt wystarczy, i dużo ludziom nie chce bawić się wymiany mobo itd.

Edytowane przez Daryzda67
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Daryzda67 napisał:

Ja ostatnio włożyłem do e3-1230v3 RX 6600, i fajnie to śmiga. Oczywiście jak na te możliwości. Niektórym po prostu taki sprzęt wystarczy, i dużo ludziom nie chce bawić się wymiany mobo itd.

ja mam 7 gen chyba juz 5 lat w htpc, wczesniej mialem 3 gen tez chyba 5-6 lat 

znudzilo mi sie, jestem w  stanie zrobic upgrade do 10gen wydajac max 100zl (cpu/mobo)

12gen niestety za droga juz bo i3 z gpu w kosmicznych cenach są

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@duniek Wkurzająca jest polityka intela odnośnie socketów. 2 gen i zmiana, 2 gen i zmiana.... czasem jedna z tych generacji to pudrowany refresh.
                  Z drugiej strony na dowolną płytę AM4 pchasz Ryśki 1xxx/2xxx/3xxx/4xxx/5xxx i to działa, w AM5 mam nadzieję, że polityka pozostanie. Sam robiłem upgrade R5 2600 -> R7 5800X, a kolega R5 2600X -> R7 5700X no i takie upgrade mają sens...
                  Myślałem o upgrade zestawu z sygny na R5 7500f + B650 + 32GB DDR5 jednak w 1440p nie bardzo poczuję różnicę więc dopłata ma nikły sens. Znowu zamieniać 5800x na 5800x3D aby reszta gratów pozostała też niewiele by dała tak szczerze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Lameismyname napisał:

@duniek Wkurzająca jest polityka intela odnośnie socketów. 2 gen i zmiana, 2 gen i zmiana.... czasem jedna z tych generacji to pudrowany refresh.
                  Z drugiej strony na dowolną płytę AM4 pchasz Ryśki 1xxx/2xxx/3xxx/4xxx/5xxx i to działa, w AM5 mam nadzieję, że polityka pozostanie. Sam robiłem upgrade R5 2600 -> R7 5800X, a kolega R5 2600X -> R7 5700X no i takie upgrade mają sens...
                  Myślałem o upgrade zestawu z sygny na R5 7500f + B650 + 32GB DDR5 jednak w 1440p nie bardzo poczuję różnicę więc dopłata ma nikły sens. Znowu zamieniać 5800x na 5800x3D aby reszta gratów pozostała też niewiele by dała tak szczerze.

ja amd nie tykam bo mam pecha do tego

na 100 kompow intela kupilem 3 komputery na am4
jeden dzialal
w dwoch cos padło
jedna x570 mobo w wysylce - gwarancja skonczyla sie miesiac temu

mobo za 800zl


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@duniek No rzeczywiście jakiś pech... Mi zarówno padały płyty na intela jak i amd, więc tutaj raczej remis (większość miałem od nowości), może jedynie nabrałem niechęci do MSI, bo paradoksalnie większość płyt, która mi padła to tej firmy.
                  Moja obecna mobo na AM4 działa bezproblemowo już jakiś rok po gwarancji i dzięki niej zrobiłem prosty upgrade z R5 2600 na R7 5800X. 
                  Na tą chwilę jeżeli chodzi o CPU to dla mnie tylko AMD. GPU różnie, chociaż konkretny scenariusz (tytuły które lubię) niestety wskazują na zielonych. Oby czerwoni trochę się rozkręcili z FSR 3.x+ i generatorem klatek bo nadal są w plecy za konkurencją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

plus taki ze intel trzyma super ceny - set na 3-4 gen mozna wymienic na 12 gen bez doplaty :D

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@duniek no z tymi cenami używek ludzie przesadzają. Dopiero ostatnio kupiłem i5 6400 za 50zl do kompa multimedialnego. Wcześniej chodziły po 200+ ziko więc bez sensu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Lameismyname napisał:

@duniek no z tymi cenami używek ludzie przesadzają. Dopiero ostatnio kupiłem i5 6400 za 50zl do kompa multimedialnego. Wcześniej chodziły po 200+ ziko więc bez sensu...

no ale komu to przszkadza?
jak chcesz zlozyc tani PC to zlozysz na xeonie czy noweszej generacji

nie ma sensu wogole wchodzic nizej niz 10 gen wg mnie

ceny kosmiczne to plus bo jak wywaliles pelno kasy kiedys na kompa topowego to przynajmniej teraz za cpu/mobo/ram mozesz odbic sobie i kupic w tej samej cenie 12gen

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Bo @duniek zakładasz zawsze, lub przeważnie, że koszt platformy niski bo wszystko co masz na półce sprzedajesz. Zgadza się, ale nie każdemu. Wyobraź sobie taką historię, że ktoś ma niewielki rynek zbytu bo mieszka np. w Ustrzykach albo jakimś Darłowie - i siłą rzeczy chętnych na zakup jego gratów jest nieporównywalnie mniej niż byłoby w średnim czy dużym mieście. Samo to sprawia, że sprzedaż własnych gratów to nie cyk pyk dwa dni i 5 stówek w kieszeni, tylko czasem miesiące wiszenia na olx i wysyłania komuś 500km dalej  i modlitwa, żeby ta 10 letnia płyta wciąż działała jak dojedzie do tego kogoś.

Mieszkałem pół życia w 5 tyś mieścinie, gdzie handel używkami nie istnieje do tej pory i ludzie nie mają pojęcia co to jest OLX. Ledwo allegro opanowali co niektórzy. Tam sprzedaż takiej gen 4 będzie trwała LATA a nie dni czy miesiące.

Mając to na uwadze, wpakowanie kasy w używany sprzęt-platformę staje się mocno bezsensowne. Takiej osobie łatwiej jest zmienić najsłabsze ogniwo a jak już będzie upgradować to całość kompa a nie pojedyncze graty i raczej pójdzie w nówki. A na stryszku/piwnicy w takich domach nieraz stoi po 3-4 100% sprawne, ale stare jak świat kompy. Bo tam nie ma pod ręką pszoka, nie ma pod ręką 5 sklepów z używaną elektroniką do których można nawet za 50% ceny taki sprzęt oddać, tam ludzie rzadko wystawiają elektronikę na OLX czy allegro lokalnie, bo to potrafi wisieć miesiącami bez odzewu.

I ostatnimi czasy będąc u rodziców pozwolilem sobie objechać kilka sklepów z elektroniką, w których sam kupowałem graty. W takich sklepach prym wiodą np. karty graficzne, które tutejsze forum nie poleciłoby nawet do excela - rtxy 3050, gtxy 1650, jakieś RX śmieszne (z wykopalisk NOWY 460 za 550 zł :E ), a przy mnie sprzedawca namawiał kupującego na komputer na intelu 10th gen, bo te nowe to się grzeją a te starsze podstawki jakieś takie lepsze :/ no i chłop chyba poszedł na to. Wszystko nowe , ale leżaki 4-5 letnie tam to nic dziwnego, skoro kompa zmienia się raz na 10 lat lub jak coś padnie.

Edytowane przez Qrdello
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...