Skocz do zawartości
adriano435

[1000-2000] Monitor 27", Macbook, USB C

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, kupiłem macbooka m3 i chciałbym do niego dokupić monitor, bo niestety mój NEC jest super ale nie ma USB C. Mam myszkę i klawiaturę przewodową  (i chciałbym je zostawić) więc z tego co rozumiem potrzebuje monitora z USB C którego połącze z macbookiem przewodem USB C- USB C a do monitora podepnę klawiaturę i myszkę, Chciałbym monitor te 100Hz, niestety za bardzo nie widzę z takimi opcjami o takiej częstotliwości. Najbliżej byłby chyba ten tylko zbyt niskie odświeżanie- monitor głównie do pracy biurowej, więc myślałem nad IPS.

https://iiyama-sklep.pl/1025-monitory-biurowe-monitor-iiyama-prolite-xub2792qsc-b5-27-wqhd-ips-led-4ms-75hz-usb-c-hdmi-dp-flicerfree-4948570121663.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Przecież są kable USB-c - HDMI / DP i nie trzeba wtedy nic wymieniać. No chyba, że chcesz też ładować MacBooka po tym kablu, to wtedy musi być Thunderbolt. Wówczas i tak loteria, bo Apple, jak to Apple. Nie kupujesz ich peryferiów, to giń. Ja zdążyłem osiwieć, nim mój monitor zaczął działać z M1 Pro po USB-C. Gasnący ekran podczas ładowania, migotanie, utrwalanie się powidoków. Nie potrafił pomóc ani support LG, ani Apple. Ostatecznie pomógł lepszy kabel, ale miałem ich z pięć, nim trafił się ten odpowiedni. Do tego nie mogę ustawić jasności monitora poniżej jakiejś tam wartości, bo pojawiają się dziwaczne paski w pionie. Ostatecznie jest git, ale ile się namęczyłem, żeby to osiągnąć, to wiem tylko ja. Powodzenia. ;) 

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są przejściówki i kable USB-C/Thunderbolt ==> DisplayPort.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ale czy po takim przewodzie/przejściówce z USB-C -> HDMI/DP będzie też szedł sygnał z  klawiatury/myszki podpiętej po USB-A do monitora ?

Czyli rozumiem że zdecydowanie łatwiej będzie odpuścić ładowanie po USB C i normalnie ładować.

Edytowane przez adriano435

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie jeśli zadawala Ciebie obecny monitor to możesz rozważyć stację dokującą na Thunderbolt, albo na USB-C. Thunderbolt będzie działał lepiej, USB-C ma szanse działać ok, ale ma szanse też się gryźć.

Wtedy do stacji podpinasz monitor, peryferia, zasilanie, a do laptopa jeden kabel ze stacji którym wszystko powinno iść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 30.04.2024 o 12:58, adriano435 napisał:

Ale czy po takim przewodzie/przejściówce z USB-C -> HDMI/DP będzie też szedł sygnał z  klawiatury/myszki podpiętej po USB-A do monitora ?

Nie.

W dniu 30.04.2024 o 12:58, adriano435 napisał:

Czyli rozumiem że zdecydowanie łatwiej będzie odpuścić ładowanie po USB C i normalnie ładować.

To zależy od wyniku loterii kompatybilności wybranego monitora z jabłkiem. Najwygodniej jest mieć jeden kabel USB-C Thunderbolt. Nie trzeba wtedy w ogóle mieć podłączonego zasilacza od kompa. Ja tak podpinam i jest git, ale nie zadziałało mi to od pierwszego strzała. Nie mam natomiast niczego podpiętego pod HUB USB monitora, bo wolę bezprzewodowe mysz i klawiaturę. Mam peryferia z serii MX for Mac od Logitecha i działa to super. Niczego nie gubi, żadnych lagów, zapamiętuje osobne ustawienia dla urządzeń peryferyjnych z biura i home office. Ładuję raz na kwartał albo dwa. Tak samo z konfiguracją monitorów. Wszystko samo się przywraca zależnie, czy wpinam Maca w domu czy poza.

Co do monitora, pamiętaj, że jeśli nie będzie on miał rozdzielczości minimum 4K, to możesz zapomnieć o poprawnym skalowaniu obrazu w Retina scaling. Albo wszysko będzie małe, albo rozmazane. 

Polecam Ci zrobić, to samo, co ja zawsze robię przy zakupie nowego monitora. Zamawiam w MediaExpert z odbiorem w sklepie i płatnością przy odbiorze. Pozwalają na miejscu rozpakować i przetestować ze swoim MacBookiem. Zawsze się zapowiadałem, że chcę tak zrobić i nigdy nie robili problemu.

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.05.2024 o 01:07, Karister napisał:

To zależy od wyniku loterii kompatybilności wybranego monitora z jabłkiem. Najwygodniej jest mieć jeden kabel USB-C Thunderbolt. Nie trzeba wtedy w ogóle mieć podłączonego zasilacza od kompa. Ja tak podpinam i jest git, ale nie zadziałało mi to od pierwszego strzała. Nie mam natomiast niczego podpiętego pod HUB USB monitora, bo wolę bezprzewodowe mysz i klawiaturę. Mam peryferia z serii MX for Mac od Logitecha i działa to super. Niczego nie gubi, żadnych lagów, zapamiętuje osobne ustawienia dla urządzeń peryferyjnych z biura i home office. Ładuję raz na kwartał albo dwa. Tak samo z konfiguracją monitorów. Wszystko samo się przywraca zależnie, czy wpinam Maca w domu czy poza.

Co do monitora, pamiętaj, że jeśli nie będzie on miał rozdzielczości minimum 4K, to możesz zapomnieć o poprawnym skalowaniu obrazu w Retina scaling. Albo wszysko będzie małe, albo rozmazane. 

Polecam Ci zrobić, to samo, co ja zawsze robię przy zakupie nowego monitora. Zamawiam w MediaExpert z odbiorem w sklepie i płatnością przy odbiorze. Pozwalają na miejscu rozpakować i przetestować ze swoim MacBookiem. Zawsze się zapowiadałem, że chcę tak zrobić i nigdy nie robili problemu.

Zamówiłem kilka monitorów i przewodów i trochę posprawdzałem :) : 27" IIYAMA G2745QSU 2K, Gigabyte M28 i M32 4K i Dell G3223Q 4K. 

USB C i KVM w tych Gigabyte bajka, jeden przewód i wszystko łącznie z przewodowymi akcesoriami działa.

Nie wiem czy podświadomie ale na tym 2k mam wrażenie jakby właśnie lekko był obraz rozmazany...

Czy dobrze rozumiem że jeżeli mam monitor 4k i w ustawieniach zmieniam na różne rozdzielczości to on cały czas wyświetla w 4k tylko skaluje do takich rozdzielczości jakie wybieram ? Natomiast przy 2k o ile nie ustawie 2k w ustawieniach to zawsze będą jakieś problemy bo to będzie zmiana rozdzielczości a skalować nie da się?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, adriano435 napisał:

Czy dobrze rozumiem że jeżeli mam monitor 4k i w ustawieniach zmieniam na różne rozdzielczości to on cały czas wyświetla w 4k tylko skaluje do takich rozdzielczości jakie wybieram ? Natomiast przy 2k o ile nie ustawie 2k w ustawieniach to zawsze będą jakieś problemy bo to będzie zmiana rozdzielczości a skalować nie da się?

Tak. Poprawne skalowanie Retina:

41aab71c-8913-4fe8-9bd5-45742b6d0042

Brak poprawnego skalowania Retina (będzie niższa rozdzielczość i rozmyty obraz):

m1-m2-mac-external-display-problems.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Karister napisał:

Tak. Poprawne skalowanie Retina:

Nie wiem dlaczego ale ja nie mam takiej opcji jak ty że Default resoltion albo scaled. 
Mam natomiast taki problem, że jeden monitor 4K połączony po USB-C - USB-C przesyła mi 144Hz, natomiast drugi też 4K jest w stanie obsłużyć wtedy tylko 60Hz... a według producenta powinno pójśc 4k 144Hz razem z 4k 100Hz...

Nie moge wstawić ładnie zdjecia

https://zapodaj.net/plik-FoDpChzOYR/

https://zapodaj.net/plik-pnOUWrEN3a

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie niestety masz to skopane i skalowany obraz będzie niewyraźny. U mnie jest tak na M1 Pro z Sonomą 14.4.1:

258dM4r.png

USB-C to tylko interfejs. Kabel jest w standardzie Thunderbolt 4? Spróbuj też zaktualizować OS oraz sprawdź połączenie to HDMI. Jak nie pomoże, to raczej tylko inny monitor. Tak to już właśnie jest z kompatybilnością jabłka ze sprzętami innych producentów. Loteria.

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edit: Możesz jeszcze spróbować kliknąć Scaled albo jakąś rozdzielczość z lewym przyciskiem option. Wtedy powinno pojawić się więcej opcji.

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Karister napisał:

Edit: Możesz jeszcze spróbować kliknąć Scaled albo jakąś rozdzielczość z lewym przyciskiem option. Wtedy powinno pojawić się więcej opcji.

Mam te samą wersje MacOS 14.4.1 i widzę, że ty też nie masz opcji żeby kliknąć scaled albo default resolution. Własnie po USB-C działa bardzo dobrze- mam ten przewód https://allegro.pl/oferta/kabel-thunderbolt-100w-usb-c-usb-4-0-mega-mocny-40gb-8k-60hz-1m-oplot-14477229559

Mam w tym momencie taką konfiguracje:

1) Gigabyte M28U 4K- po USB C- mysz, klawiatura, ładowanie i ładny obraz w 144Hz wszystko działa

2) Drugi monitor na rozszerzeniu IIYAMA G2745QSU 2K, na przewodzie USB-C - DP,  lekko rozmazane (próbowałem przez BetterDisplay- zaznaczyłem HiDPI- niewielka poprawa), i normalnie 100Hz czyli tyle ile ten monitor może.

Czy wiesz może czy jakieś monitory 2K dobrze działają z macbookiem? Chciałem kupić 2x27 2k i wyszłoby to rozsądnie cenowo a tak będę musiał kupić jeden 28 4k, albo 32 4k.... i i tak wyjdzie drożej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, adriano435 napisał:

To nie jest Thunderbolt 4, tylko USB 4. Podobno kompatybilny z Thunderbolt 3, cokolwiek by to nie znaczyło. To jest Thunderbolt 4: https://www.amazon.pl/gp/product/B08ZXH6RJ3. Natomiast w Twoim przypadku nie ma to raczej znaczenia, bo mam przeczucia, że Ty masz Macbooka M3 Air a nie Pro. Zgadza się? On poprawnie obsługuje dwa zewnętrzne monitory tylko wtedy, gdy klapa laptopa jest zamknięta. Masz to wszystko opisane na oficjalnych stronach: https://support.apple.com/pl-pl/guide/macbook-air/apd8cdd74f57/mac. I owszem, da się mieć dwa zewnętrzne monitory, nawet na M1 i M2 Air, ale potrzeba ostro kombinować. Ludzie albo instalują jakiś dodatkowy soft do robienia wirtualnych wyświetlaczy (zazwyczaj działa to tragicznie, z wieloma ograniczeniami i gubi ustawienia), albo kupują stację dokującą (raczej nie będzie to stacja za kilka setek): https://www.macworld.com/article/675869/how-to-connect-two-or-more-external-displays-to-apple-silicon-m1-macs.html

50 minut temu, adriano435 napisał:

Czy wiesz może czy jakieś monitory 2K dobrze działają z macbookiem?

Nie sądzę, że monitor 2K to jest dobry pomysł do Macbooka z applowymi procesorami. Więcej problemów, niż to warte. Przynajmniej tak było dwa lata temu, jak ja kupowałem monitor. Nie wiem, może teraz coś się pozmieniało.

50 minut temu, adriano435 napisał:

i i tak wyjdzie drożej

Polecam się przyzwyczaić, że Apple i cokolwiek dobrze działającego z Apple = drogo.

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Karister napisał:

To nie jest Thunderbolt 4, tylko USB 4. Podobno kompatybilny z Thunderbolt 3, cokolwiek by to nie znaczyło. To jest Thunderbolt 4: https://www.amazon.pl/gp/product/B08ZXH6RJ3. Natomiast w Twoim przypadku nie ma to raczej znaczenia, bo mam przeczucia, że Ty masz Macbooka M3 Air a nie Pro. Zgadza się? On poprawnie obsługuje dwa zewnętrzne monitory tylko wtedy, gdy klapa laptopa jest zamknięta. Masz to wszystko opisane na oficjalnych stronach: https://support.apple.com/pl-pl/guide/macbook-air/apd8cdd74f57/mac. I owszem, da się mieć dwa zewnętrzne monitory, nawet na M1 i M2 Air, ale potrzeba ostro kombinować. Ludzie albo instalują jakiś dodatkowy soft do robienia wirtualnych wyświetlaczy (zazwyczaj działa to tragicznie, z wieloma ograniczeniami i gubi ustawienia), albo kupują stację dokującą (raczej nie będzie to stacja za kilka setek): https://www.macworld.com/article/675869/how-to-connect-two-or-more-external-displays-to-apple-silicon-m1-macs.html

Nie sądzę, że monitor 2K to jest dobry pomysł do Macbooka z applowymi procesorami. Więcej problemów, niż to warte. Przynajmniej tak było dwa lata temu, jak ja kupowałem monitor. Nie wiem, może teraz coś się pozmieniało.

Polecam się przyzwyczaić, że Apple i cokolwiek dobrze działającego z Apple = drogo.

Tak, dokładnie, mam Macbooka Air m3. Wszystko robię na zamkniętej klapie bo inaczej nie wyświetli obrazu na dwóch zewnę†rznych moniotorach. Ale to tak jak piszesz raczej nie ma znaczenia- bo to co leci przez ten kabel usb C co to wszystko ładnie działa. Czy z kabli Thunderbolt 4 da się coś sensownego taniej znaleźć?

Właśnie troche mi się to nie podoba z cenami, szczególnie jak chce mieć te 100Hz conajmniej to ceny monitorów idą mocno w górę :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Mam na kupce śmiechu, ogram jak znajdę czas
    • Toshiro Mifune z Akirą Kurosawą przewracają się w grobie, widząc co ubisyf odwala.  
    • Oczywiście w pełni podtrzymuje swoje zdanie o stanowczym potępieniu wszelkich aktów terroru wobec polityków, generalnie każdego człowieka. Tak samo jak Tusk czy Ursula von der Leyen jednakże... jak teraz się dowiaduję ten Fico to był* chyba jeszcze gorszy od Orbana (co trudno sobie wyobrazić) bo on wprost popierał putlera, o UE wyrażał się gorzej niż cała SP i konfa razem wzięte... To wyglądało jakby ruskie miały na niego haki bo aż się nie chce wierzyć, że z własnej woli wygadywał takie rzeczy... Pogratulować tylko Słowakom rozumu, że wybrali sobie kogoś takiego. Nawet na wakacje już tam nie pojadę *piszę w czasie przeszłym i nie chodzi mi o jego życie i zdrowie i mam nadzieję, że wyjdzie z tego cało, a najlepiej jak w kapitalnym filmie Trzy billboardy za Ebbing, Missouri zrewiduje swoje poglądy i postawę wobec życia. Chodzi mi, że czas przeszły bo raczej nieprędko wróci do polityki.
    • Tak ja mam ten problem, kupiłem 7900XTX i były spore problemy, oddałem bo myślałem, że karta wadliwa (a to wadliwe jest całe AMD), kupiłem identyczny model i mniejsze problemy ale zdarzały się zwisy. Teraz od miesiąca czy ponad miecha cisza i moim zdaniem to kwestia sterowników. Mi się wieszał system zawsze w idle/podczas przeglądania neta. Założyłem o tym cały temat i jeszcze możesz poczytać tu: o naszych problemach Tu kolega miał problem akurat z 7900XT, miałem tą kartę i zero problemów natomiast u mnie problemy z XTX. Koledze natomiast się zawiesił system na jakichś sterach na karcie z serii RX 5xxx także na każdym radeonie się to chyba zdarza. Mój temat:  
    • Jak ma być switch po taniości i Chińczyk plastik fantastik nie straszny, to można zajrzeć na stronę servethehome.com Niedawno na stronie znaleźli całkiem niezły switch za grosze (48 dolarów): https://www.servethehome.com/ienron-hg0402xg-switch-review-4x-2-5gbe-and-2x-10g-cheap/ Wystarczy przewinąć ich główną stronę żeby kilka tego typu cudeniek zobaczyć. Nie żebym sam się miał ładować w Chińczyka, ale jak ktoś się nie boi ryzyka, to można sporo cebulionów zaoszczędzić.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...