Skocz do zawartości
Dziobski

14600KF problem z temperaturami

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, czy znajdzie się dobry człowiek, który podpowie mi co pozmieniać w biosie żeby jakkolwiek zapanować nad temperaturami tego cpu? na stockowych ustawieniach z navisem 360 Cinebench R23 w moment do 100 stopni dobija. Obniżenie napięcia o 0,050 w Intel ETU obniżyło temp w teście do oszałamiających 95 stopni. Ewidentnie coś jest nie tak. Chłodzenie robi wichure w pokoju. W głupim Diablo 4 temperatury skaczą do 80 stopni. Z tego co się orientuję to płyty mają jakieś dziwne ustawienia, które boostują cpu bezmyślnie, ale za nic nie wiem gdzie tego szukać na płycie GIGABYTE Z790 Aorus Elite AX. Od tego chciałbym zacząc i potem dorzucić UV. Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Temat rzeka, szczegółów mało.

Zacząłbym od sprawdzenia czy chłodzenie dobrze skręcone. To że wichura się robi w pokoju nie znaczy, że ciepło jest odprowadzane z CPU.

Dodatkowo proponuję zapuścić HWINFO podczas testu CINEBENCH i wrzucić screena żeby było wiadomo z jakimi napięciami procek działa podczas obciążenia.

Edytowane przez bourne2008

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucę screeny, jak wrócę z roboty. Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz też, czy chłodnica jest bardzo gorąca przy teście CB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wszystko poprawnie zmontowane i sprawne, to obstawiam to co zwykle: domyślnie praca procesora na podkręconych (przez producenta płyty) w kosmos limitach mocy (PL1=4095W, podczas gdy powinno to być 125W i PL2=4095W zamiast 181W, przy TAU=56s).

i5 14600KF jest do schłodzenia tak by trzymał się z dala od 100 stopni, już na zwykłym chłodzeniu powietrzem klasy Fortis 5.

1 godzinę temu, Dziobski napisał:

W głupim Diablo 4 temperatury skaczą do 80 stopni.

To już jest niepokojące - może to wspaniałe AiO nie działa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
4 godziny temu, bourne2008 napisał:

Temat rzeka, szczegółów mało.

Zacząłbym od sprawdzenia czy chłodzenie dobrze skręcone. To że wichura się robi w pokoju nie znaczy, że ciepło jest odprowadzane z CPU.

Dodatkowo proponuję zapuścić HWINFO podczas testu CINEBENCH i wrzucić screena żeby było wiadomo z jakimi napięciami procek działa podczas obciążenia.

Nie mam pojęcia co się zadziało, ale dzisiaj na stockowych ustawieniach wygląda to tak po 10 minutach CB R23. Dla porównania daję wyniki po ustawieniu -0,050 V w Intel ETU. Chłodzenie zablokowane do max 80%. Jak dla mnie coś tu nie gra, szczególnie po obniżeniu napięcia. 

https://ibb.co/NjN80zY

Edytowane przez Dziobski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam że nie jest źle. Chyba nawet power limity działają (max 180W). Sprawdziłeś chłodnicę czy gorąca? Jaką masz obudowę, ile wentyli ? Dasz radę jeszcze zejść z napięciami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

SPC Signum SG7V Evo TG 3 wentyle przód 1 tył. może jeszcze 0,01 V uda się urwać bo wczoraj na -0,070 tracił stabilność. Nie do końca wiem gdzie tą chłodnice sprawdzić. Od doły wentylatory od góry już obudowa. Nie bardzo rozumiem czemu obniżenie napięcia nie obniżyło temperatur.

Edytowane przez Dziobski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dlaczego nie obniżyło widać doskonale na screenach które wrzuciłeś 😀 Procek po UV nadal pobiera tyle samo W ale nie ma takich skoków taktowań, Jedzie cały czas na maxa. To jest taki paradox że po UV często masz lepsze wyniki niż na stock.

Szukaj najniższego stablinego V. Sprawdź poprawność montażu chłodzenia. Jeśli to możliwe popraw wentylację w obudowie. Możesz też obniżyć jeszcze bardziej power limity. Benchmarki ucierpią ale w grach tego nie odczujesz a temp. mocno spadną.

Edytowane przez bourne2008

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Teraz grając w D4 wygląda to tak. Chyba nie powinno mi skakać do 80 stopni (nie trzyma tego cały czas, ale potrafi skoczyć, a tak kręci się w okolicach 65)? Da się coś z tym zrobić?

Może warto dodać, że gram w UWQHD co chyba powinno trochę ulżyć CPU.

 

https://ibb.co/k3yzvRm

Edytowane przez Dziobski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No przy max. 94W poboru mocy i 80st to trochę dziwna sytuacja wskazująca na problem z chłodzeniem. Ale niech się wypowie ktoś kto bardziej w tym siedzi.

A może procek jest krzywy i trzeba ramkę zakupić?😉

 

Edytowane przez bourne2008

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś przybliżyć mi bliżej temat bo szczerze mówiąc pierwsze słyszę. Może masz jakiś link do poczytania o tym ? Zamawiam kryonauta i przesmaruje dziada przy okazji sprawdzając mocowanie chłodzenia, może przesadziłem z dokręceniem czy coś w tym stylu. Czy mogę założyć, że nie ma problemu z ustawienia biosu?

Ewentualnie ktoś może ma jakieś jeszcze pomysły? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodnicy dotykasz przy wężach, ale nawet samo powietrze wydmuchiwane z chłodnicy musi być gorące przy 90stC rdzeniu.

AIO mają słabe pompki, więc płyn w układzie nagrzewa się dość mocno.

Sprawdź to, bo jak procesor się gotuje, a powietrze wydmuchiwane z chłodnicy jest co najwyżej letnie, to gdzieś jest problem z przekazem ciepła z IHS na stopkę AIO lub samo AIO jest wadliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, bourne2008 napisał:

No przy max. 94W poboru mocy i 80st to trochę dziwna sytuacja wskazująca na problem z chłodzeniem.

Zdecydowanie. U mnie przy 97W mam lekko kilkanaście stopni niższe temperatury na chłodzeniu powietrzem (i5 12400F + Prime95 SmallFFT).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, leven napisał:

Chłodnicy dotykasz przy wężach, ale nawet samo powietrze wydmuchiwane z chłodnicy musi być gorące przy 90stC rdzeniu.

AIO mają słabe pompki, więc płyn w układzie nagrzewa się dość mocno.

Sprawdź to, bo jak procesor się gotuje, a powietrze wydmuchiwane z chłodnicy jest co najwyżej letnie, to gdzieś jest problem z przekazem ciepła z IHS na stopkę AIO lub samo AIO jest wadliwe.

Tutaj chyba wszystko ok bo wydmuchuje gorące przy wysokich temperaturach.

1 godzinę temu, Kyle_PL napisał:

Zdecydowanie. U mnie przy 97W mam lekko kilkanaście stopni niższe temperatury na chłodzeniu powietrzem (i5 12400F + Prime95 SmallFFT).

Zamówiłem tą ramke do cpu, koszt niewielki a może coś pomoże i przy okazji wymienię pastę. Po tym wrzucę update.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam kupić Gelid HeatPhase Ultra, urwiesz jeszcze ze 2-3 stopnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Szczena mi opadła i aż nie wiem jak to skomentować, +600pkt w CB.

Zamontowałem ramkę i przesmarowałem kryonautem.

https://ibb.co/qN2C8jJ

Tutaj stare wyniki: https://imgbb.com/NjN80zY

Teraz w Diablo 4 średnio 45 stopni. 

Edytowane przez Dziobski
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No i super 👍

Jak Ci Kryonaut wyschnie za X miesięcy to polecam powyższego Gelida.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
11 godzin temu, Dziobski napisał:

Szczena mi opadła i aż nie wiem jak to skomentować, +600pkt w CB.

Zamontowałem ramkę i przesmarowałem kryonautem.

https://ibb.co/qN2C8jJ

Tutaj stare wyniki: https://imgbb.com/NjN80zY

Teraz w Diablo 4 średnio 45 stopni. 

I jakie jest teraz wydmuchiwane powietrze z chłodnicy przy teście CB ? gorące ?

Z ciekawości można dotknąć chłodnicy przy wejście/wyjście węży, gdy procesor jest gorący, wtedy będziesz wiedzieć, o co mi chodziło :)

W każdym razie zająłeś się naprawdę przyzwoicie podchodząc do tematu :thumb:

Rezultaty świetne i jak widać można 14600KF bardzo ładnie ustawić.

Chłodzenie też przyzwoite patrząc na temperatury przy 170 Watach.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...