Skocz do zawartości
Lameismyname

AMD ZEN 5 (SERIA RYZEN 9xxx / SOCKET AM5) - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

22 minuty temu, Godlike_(UT) napisał:

No Nova fajnie wizualnie wygląda cena względem innych x870e też spoko ale jakoś osobiście boję się trochę oprogramowania od ASRock do sterowania wentylatorami i i rgb, w Asusie mam to już fajnie obcykane i możliwości konfiguracji też mi odpowiadają. 

Wentyle to się ustawia pod windowsem w fancontrol, w tzw locie, wtedy jest najoptymalniej ;). Ja nie widzę sensu zmiany steelki na x870e, kusi trochę 9800x3d, ale to zmiana dla zmiany, realnie ryzen 7500f by mi wystarczył z nawiązką :). Ale kto dopiero dołącza do am5 elity to taka Nova może być bardzo spoko :).

Ps. Bios na płycie mam wrzucony z marca, i nawet mnie nie kusi wrzucać nowszego :E

Edytowane przez novi
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zmienilem sztuka dla sztuki.

Doplacilem z 60-80zl wzgledem poprzedniej mobo.

A w bonusie odświeżyłem gwarancje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, novi napisał:

Wentyle to się ustawia pod windowsem w fancontrol, w tzw locie, wtedy jest najoptymalniej ;). Ja nie widzę sensu zmiany steelki na x870e, kusi trochę 9800x3d, ale to zmiana dla zmiany, realnie ryzen 7500f by mi wystarczył z nawiązką :). Ale kto dopiero dołącza do am5 elity to taka Nova może być bardzo spoko :).

Ps. Bios na płycie mam wrzucony z marca, i nawet mnie nie kusi wrzucać nowszego :E

To wiem ale ważne dla mnie są jeszcze ustawienia ARGB bo lubię jak ładnie świeci :disco:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz apke Asrocka do sterowania podswietleniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zauważyłem że rozmawiacie trochę coś o płytach głównych. Która płyta będzie lepsza pod 9800x3d ? Biorę tego procka jak będzie w sprzedaży z tego względu że siedzę na drugiej generacji Sandy Bridge chipset P67. Chodzi mi o to w tych mobo jakie rzeczy będą lepsze, a mianowicie trwałość płyty, bios, sekcja zasilania i jej chłodzenie, kompatybilność pamięci ram i ogólnie od strony technicznej.

https://www.asrock.com/mb/AMD/X870 Pro RS/index.pl.asp

https://www.gigabyte.com/Motherboard/X870-EAGLE-WIFI7#kf

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz szczegóły wyposażenia wszystkich płyt głównych na podstawce AM5:

 https://docs.google.com/spreadsheets/d/1NQHkDEcgDPm34Mns3C93K6SJoBnua-x9O-y_6hv8sPs/edit?gid=0#gid=0

Asrock ma np. lepszy chip audio. Jeśli chodzi o sekcję zasilania to nawet Asrock B650M HDV/M2 bez problemu wykarmia 16-rdzeniowego 7950X więc z 9800X3D poradzi sobie bez problemu. Jeśli nie zależy ci na PCI-E 5 to MSI Pro B650-A Wifi ma dobre wyposażenie jak za swoją cenę:
https://www.amazon.pl/MSI-B650-WIFI-gniazdo-S-ATA/dp/B0BSLJCK6F?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, special5 napisał:

Panowie, zauważyłem że rozmawiacie trochę coś o płytach głównych. Która płyta będzie lepsza pod 9800x3d ?

Z tych dwoch ASRock wydaje sie lepszy.

Maja podobna sekcje zasilania, ale RS jest na 8 Warstwowej pcb i ma lepsze audio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, kalderon napisał:

Jeśli chodzi o sekcję zasilania to nawet Asrock B650M HDV/M2 bez problemu wykarmia 16-rdzeniowego 7950X

Ok.Jest to prawda (sam mam tą płytę). To moje pytanie - po co wypuszczane są na rynek płyty, które mają bez porównania mocarniejsze zasilanie niż ten Asrock i kosztują wiele więcej, po co? Czy jest to tylko nic nieznaczący (i niedrogi sam w sobie) dodatek, a płaci się po prostu za inne, rozbudowane funkcje płyty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrzywienie po Intelach ciągnących ponad 300W. Pod overclockerów. Bo wypada.

24 minuty temu, zachy napisał:

Z tych dwoch ASRock wydaje sie lepszy.

I tańszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, zachy napisał:

Masz apke Asrocka do sterowania podswietleniem.

To wiem ale pytanie jak bardzo jest rozbudowane, kiedyś widziałem ich apkę od oświetlenia pod jakąś starszą płytę to biednie to wyglądało i problem był z synchronizacją rgb ma kościach pamięci z w wentylatorami bo wentyle swój kolor a pamięć swój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest wybor komponentow ktore chcesz wyregulowac np ram,mobo itp i wybierasz jaki styl swiecidelek chcesz i jaka barwe/barwy

U mnie na default ladnie zsynchronizowalo kolory na mobo i pamieciach.

Generalnie wole to wylaczac, a wentylatory mam bez swiecidelek tez - t30 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Chciałbym się zmieścić w 10k, ale nie kosztem np. lipnego zasilacza.  Ten zestaw po wrzuceniu w konfigurator wychodzi niecałe 10k. Zmieniony tylko procek z 7900X3D na 7950X3D oraz RAM z 6400 MHz na 5200 MHz, bo nie było na liście. Może płyta nie obsługuje. Do tego Windows ok. 500 zł. Można zejść niżej z niektórych komponentów. Tu najwięcej kosztują procek i grafa. Zestaw na Intelu prawdopodobnie byłby tańszy. Nie wiem, czemu AMD tak się ceni. Tylko ze schodzeniem na niższe modele to jest tak, że może wystarczy, a może jednak zacznę się bawić w jakieś AI, 3D, VR, symulacje i będę potem żałował. Do samego programowania i odpalania Dockerów, maszyn wirtualnych, to chyba cudów nie potrzeba. Ale na razie spróbujmy coś poskładać z 7900/7950 i 4070Ti. Jeśli trzeba trochę kasy dołożyć i jest to uzasadnione, to dołożę. Jak wybiorę procka i kartę, to konfiguratory online organiczają płyty główne i pozostałe podzespoły do minimum, tak więc sam też jeszcze doczytam. Ale nie jestem w stanie obejrzeć recenzji na temat każdej płyty głównej itd. Pierwsza podstawowa kwestia, czy czekać na nowego Intela, czy jednak iść w AMD. Zaproponujcie jakiś zestaw na AMD (chodzi głównie o zasilacz i płytę). Pójdę jutro do nich. Jak będę pewny, to może od razu złożę zamówienie. Obudowy jeszcze jutro przejrzę, bo dziś nie dam rady.
    • Z tym to jest trochę jak z przebiegiem w autach, wiemy że spora ilość starych aut ma cofnięte liczniki a szczególnie stare diesle i mimo kolejnych lat legendarne passaty czy a4 nadal mają z reguły 250-350 tysięcy przebiegu jak kilka lat wstecz.   Ludzie lubią sami się oszukiwać i osobiście te FG ja uważam za absolutną ostateczność i dla mnie to akurat się nie podoba, jednak co kto woli.   Druga sprawa to i tak ludzie mający karty do 2-3 tysięcy i tak czerpią najwięcej radości z gier i dużo mniej się przejmują że grają na średnich detalach czy trochę wyższych i to często nawet w 60fps a pewnie i często może i mniej. Ludzie którzy kupili 4090 i tak narzekają że nie idzie pograć w 4K a jak włączysz RT to już tragedia a prawda jest że takich gier wcale nie jest tak dużo i druga sprawa że ciężko komuś zejść z jakimś ustawieniem niżej tylko lepiej używać DLSS które swoje problemy też generuje.   Osobiście nie kupił bym karty jak 4090 czy 5090 nowej za 10-13 tysięcy bo mimo takiej kasy włączając RT w 4K nie ma się wszędzie 60fps takich stabilnych i zdecydowanie lepiej kupić coś za połowę tej ceny bądź mniej i mieć trochę niższe detale i mimo tego mieć wcale nie dużo odbiegający obraz jakościowo od tego na ultra i jęczeć że na topowej karcie za ponad 10 tysięcy nadal nie idzie włączyć wszystkiego.    Niby 4090 do 4K za słabe a wieku i tak gra na słabszych kartach w 4K jak 4070 czy radkach 7800 i się cieszą. Ba jak uda się mi wyrwać na prawdę tanio RX 7900 XTX za jakieś 3000 tysiące to zdecydowanie będę wolał go kupić używanego niż brać 4080S za tysiąc więcej skoro i tak RT w 4K zabije totalnie wydajność i sens kupowania monitora 240Hz będzie mijał się z celem i równie dobrze mógłbym zostać na obecnych 60Hz jesli komuś na prawdę nie zależy specjalnie na RT to Radeony wcale nie są złe i taka jest prawda.
    • Dlatego pisałem kilka stron wcześniej, że polecanie Inno3D X2 to nieporozumienie. Moim zdaniem lepszym wyborem jest Asus Dual, ale tam też można trafić na sztukę ze słabą, lub źle nałożoną pastą. Zapytałeś mnie "co ma piernik do wiatraka" @Lameismyname, bo uważałeś, że przed degradacją pasty wszystko było "wzorowe". Moim zdaniem, żeby utrzymać temperatury na poziomie 70 GPU i 80 HS potrzeba blisko 2000rpm na wentylatorach to nie jest fajne. Dla mnie to jest masakra, ale Ty nie widzisz problemu, bo grasz na słuchawkach (ja też), ale polecanie takich kart i mówienie, że jest bardzo dobra w wielu wątkach zakupowych to jednak pasuje zaznaczyć, że kultura pracy idzie na bok "bo gram w słuchawkach i mam to gdzieś" a często je polecasz. Często piszesz, że do takich kart z tak niskim poborem prądu wystarczy taka karta i jest super. Problem w tym, że te obroty na Inno3D X2 są dla wielu osób nieakceptowalne. Ty akurat potrzebowałeś karty małej z dwoma wentylami i był to świadomy wybór, ale nie mów, że te karty są tak dobre i są wystarczające, a karty z trzema wentylami są przesadzone w tej serii. Wszystko zależy od tego co kto oczekuje od chłodzenia i temperatur. Dla Ciebie blisko 1800rpm żeby utrzymać 70 stopni jest w porządku (bo grasz na słuchawkach) i kupiłeś taką kartę, bo koniecznie potrzebowałeś małą z dwoma wentylami. Dla kogoś innego to strasznie słabe chłodzenie i pisanie, że te karty mają tak małe tgp i wystarczy Inno3D z dwoma wentylami to nieprawda. Jeśli ktoś nie potrzebuje małej karty i ma miejsce w obudowie w podobnej cenie są karty, które mają o niebo lepsze temperatury i kulturę pracy i tylko tyle 
    • DualSense me oficjalne wsparcie dla Windowsa 10, 11, Maca, iOS, iPadOS, tvOS i Androida, więc zadziała bez żadnego problemu.
    • @MaxaM Kraje Bałtyckie, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria czy Chorwacja miały podobną bazę jak my, a jednak w tym zestawieniu wypadły wyraźnie gorzej. Widać PO-PiS przeszkadzał mniej we wzroście gospodarczym niż rządy ww. państw, co samo w sobie jest zasługą. A przy tym nasze państwo mocno rozbudowało infrastrukturę, wprowadziło szerokie świadczenia socjalne (500+), zaoferowało istotne wsparcie sprzętowe dla broniącej się Ukrainy i przyjęło z niej rekordową ilość emigrantów. Czasami warto wyjrzeć znad codziennego politycznego pierdololo i spojrzeć na szerszy kontekst, bo w ostatecznym rozrachunku to on ma znaczenie.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...