Skocz do zawartości
Dirian

Noctua NH-D15 G2 - nowa królowa powietrznych chłodzeń

Rekomendowane odpowiedzi

Lekki off ale Mi się też nic złego nie dzieje, ale kilka lat w hałasie na poziomie 100db  myślałem że zrobi swoje, ale jednak jak słyszałem kilka lat temu, tak teraz słyszę dokładnie tak samo :) choć strasznie jestem wyczulony na piszczenie tzn. nie wiem co to jest, ale miałem kilka ładowarek do telefonów i w każdej cewka? czy wuj wie co piszczało niby delikatnie ale taki strasznie irytujący dźwięk, w nocy np. nie poradziłem telefonu w pokoju ładować musiałem w drugim go zostawiać :E  a pomogła chińska ładowarka dołączona do sharpa :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Send1N napisał:

Masz na amazonie czy w proshopie prawie 3x taniej niż ten kolejny wynalazek nocuty która już swoją drogą została wyjaśniona przez tomcuga i sidebanda :] 

Teraz widzę swój błąd w nie doprecyzowaniu, chodziło mi konkretnie o wersję Evo ciekaw jestem jakby to śmigało z 2x NF-A12x25 PWM. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, kadajo napisał:

Dodam jeszcze, że to właśnie Noctua pokazała mi, że faktycznie mogę zbudować kompletnie bezgłośnego w IDLE i przeglądaniu neta, aktywnie chłodzonego PC, o którym mi się zawsze marzyło.
Kompletnie bezgłośnego, a nie że słyszę jakieś ciche terkotanie łożysk czy inne dziwne dźwięki.
Samo to, uważam, że było warte tych pieniędzy, które wydałem na ich produkty.

Może mam po prostu za dobry słuch no cóż, na starość mi przejdzie :E

A co ma Noctua do tego? Niezależnie od producenta możesz mieć pasywne chłodzenie w idle czy nisko-średnich obciążeniach. A takie Reduxy mają lipne łożyska także Noctua nie oznacza od razu super jakości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja opisuje doświadczenia z wentylatorów standardowych, a nie "ekonomicznych" których nawet jeszcze nie było jak swoje kupowałem :D

I jak to, co ma do tego, skoro stosuje w swoich flagowych modelach porządne łożyska to ich nie słychać. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kelam napisał:

To nie jest kompromis, a mądry wybór. Pisałem ci - looknij na filmik uważnie, są tam tabelki. Z offsetem nawet standard wersja ma lepsze wyniki niż ta z szlifowaniem pod am5 też z offsetem. Bez offsetu LBC wypada lepiej jak standard bez offsetu (tylko niby czemu miałbyś nie użyć montażu offsetowego?). Ogólnie brałbym tylko wersję zwykłą coolera. Nigdy nie wiadomo czy pod zen6 amd nie zmieni czegoś w rozmieszczeniu rdzeni. A wtedy takie LBC będzie można sobie wsadzić w tyłek. A pod intela też będzie lipa. Jak sam bym brał dla siebie, to tylko standard wersję. 

I to jest właśnie odpowiedź którą chciałem przeczytać ale wątpię że zasłużyłem, sorry kajdo za cytowanie znowu Hipolit przejął telefon nic nie mogę na to poradzić 😅

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie cytujemy postów jeśli bezpośrednio pod nimi odpowiadamy, a nie ogólnie :E
Cytowałeś post sprzed godziny to ciężko, żeby się znajdował bezpośrednio nad twoim. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już 7 rok używam NH-D15S. Nigdy mnie nie zawiodło. Wentylator jak cicho działał tak dalej działa. Dlatego jestem zainteresowany G2, ale jak różnice będą marginalne to nie widzę sensu się przesiadać i obecne dalej pewnie będzie działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo kiedy trafia na półki sklepowe w Polsce? Wiadomo tylko że w czerwcu jeszcze, ale to może mieć pewnego rodzaju poślizgi, jest tu expert od wróżenia z fusów czy kuli wróżbity Macieja co lubi spekulacje na tego typu tematy? 🤣

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Malutka Noctua pokonuje malutkie AIO

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna ciekawostka, ale każdy kto się zna wie że 120mm aio to pic na wodę:)

Zresztą to 120mm aio na 14900k z rtx4080s w małej budzie, tam musi być gorąco w środku:) 18k zł może ktoś chce:

https://www.corsair.com/pl/pl/p/gaming-computers/cs-9020039-pe/corsair-one-i500-pc-wood-bright-liquid-cooled-intel-core-i9-14900k-and-nvidia-rtx-4080-super-2tb-m-2-ssd-32gb-ddr5-win11-home-pe-cs-9020039-pe#tab-techspecs

Oczywiści na płycie przyżydzili bo b760:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, ale w sumie pokazuje to jedna ze słabości AIO o której 99% użytkowników PC pewnie nawet nie wie. I wcale bym się nie zdziwił ze nawet nie są świadomi przegrzewania procków itp. no bo przecież ma chłodzenie cieczą. :)
Ciekawy tez jestem jak tam temperatury sekcji zasilania płyt które przy AIO się gotują na cięższych konfiguracjach. Ogólnie AIO sprawdza się do pewnego momentu, potem PC zamienia się w mały piecyk którego aby schłodzić trzeba rozkręcać wentylatory budy ponad normę. Jasne można się ratować samymi gabarytami ale ostatecznie nagle mamy huczącego RGB kloca czy to na biurku czy podłodze. Ale to już kwestia gustu :D

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przez AIO zwłaszcza przy gamingowym PC to się nie robi piecyk tylko przez GPU, standardowo procek bierze te 80-160w, a GPU 200w czy 400w .

Wszystko trzeba z głową kupować, ja mam dużą budę, dostoswoańa pod aio, alf || 360 (nawiew na vrm) i AIO na górze i piecyka nie mam:) Aio wyciąga powietrze w górę, nie muszę podkręcać nic w obudowie.

Jest wiele przypadków, że takie aio 280-420 będzie lepszy, np przy takim potworze jak 14900k)

Taka prawda jest, że mi by tez starczyła noctua, ale tego nie wiedziałem bo to raczej kwestia tego, że myślałem że będę cpu 200+w potrzebować kiedyś:) - w sumie co jeszcze nie jest wykluczone

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, zacznijmy od tego ze te pobory mocy delikatnie wymknęły się spod kontroli, przynajmniej w przypadku GPU i CPU Intela.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod aio to najlepiej sprawdza się buda z opcją montażu chłodnicy na boku, wtedy nie masz żadnych kompromisów czy wybrać front i podgrzanie karty czy wybrać top i podgrzanie chłodnicy przez kartę :E;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopóki nie składasz kompa do jakichś renderów, 2-3 stopnie różnicy na cpu w grach nic nie zmienia, na Gpu prędzej dlatego do 99% zastosowań wystarczy aio na górę. Albo jak w moim przypadku jak wykorzystuje cpu w 100% to gpu się nudzi

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie 2-3c jak z karty powiedzmy 350-400w leci do góry to temperatura cpu potrafi być wyższa w takim bf'ie gdzie pobór mocy jest o 30-40w niższy średnio niż w cinebenchu właśnie przez to że karta podgrzewa chłodnicę :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja mowie o testach wychodziło 2-3 stopnie na cpu w zależności czy na przodzie czy z góry, nie mogę już tego znaleźć, mi też podobnie wychodziło, dużo pewnie zależy od procka gpu, obudowy itd. Ja sprawdzałem różnice na cpu z cb23 włączonym samym plus cb23 plus jakiś stres na 3080. Ale ja mam 5800x + 3080 gdzie amd ma problem z odbieraniem ciepła tez, a nie z rozpraszaniem go czy produkowaniem w dużej ilości

Edytowane przez wrobel_krk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam świadomie władowałem się w Noctuę zamiast chłodzenia wodnego, bo z moim pechem to zaraz by coś zaczęło przeciekać, do tego co chwilę musiałbym przepychać, konserwować, więc z czystego lenistwa i strachu przed nieuniknionym prawem Murphy'ego, wziąłem cooler powietrzny dobrej maki, by potem, po ewentualnej przesiadce za ileś tam lat na inną platformę, cooler zabrać też ze sobą, co w przypadku tańszych marek coolerów powietrznych nie zawsze jest oczywistością. 

Nie zmienia to faktu, że chłodzenie wodne to jednak chłodzenie wodne, więc nie zamierzam nikomu wmawiać, że powietrzne jest lepsze, ale też fani chłodzenia wodnego powinni szerzej na to spojrzeć i wziąć pod uwagę wskazane powyżej aspekty. 

 

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Problem" z Noctuą jest raczej nie tyle Noctua vs AIO ale Noctua vs tańsze AC.

Jakość wykonania jest bardzo dobra, support w postaci dosłania zapinki jak się zmieni socket też, ale ostatecznie cooler jest tak przepłacony, że za to byś kupił 2-3 inne o zbliżonej wydajności.

Ludzie często też nie kalkulują tego racjonalnie w stosunku do wartości sprzętu. Można równie dobrze dopłacić za tą różnice w cenie do lepszego modelu cpu, schłodzić to (nawet na undervolcie) jakimś coolerem np Arctic czy Thermalright za stówkę, i dalej będziemy do przodu z wydajnością. Przy różnicach typu ponad 5 stów za D15 chromax nowy, to można nawet cpu selekta kupić.

Miałem tych coolerów noctua chyba kilkadziesiąt przez lata, od dużych modeli do różnych nietypowych htpc, i mimo że nie miałem z nimi problemów, support z zapinkami przydał się kilka razy, uważam że są za drogie, szczególnie ostatnimi czasy gdzie wyrosła bardzo tania konkurencja. W przypadku rynku używanego sytuacja wygląda sporo lepiej, można tanio dostać, wtedy sens rośnie.

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 

Prototyp AIO bez pompy.

Edytowane przez Necronom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa D15 ma się jednak pojawić na początku lipca, ze względu na nie przewidziane opóźnienia w logistyce. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...