Skocz do zawartości
mosiu92

Wymiana karty w nowym zestawie.

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam przychodzę z pytaniem. Nic jeszcze nie postanowiłem ale zacząłem się zastanawiać co mógłbym wrzucić do tego zestawu, mowa o GPU o ile wydajność jest na zadowalającym poziomie, tak niestety temperatury nie rozpieszczają. Przespałem okres zwrotu. Na chwilę obecną FPS w większości gier zablokowane i w ten sposób jakoś zbijam temperatury w dół aczkolwiek rozważam sprzedaż tej karty. Może ta sama karta ale innego producenta ? Gry odpalam w rozdzielczosci1440p. Poniżej wrzucam zestaw.  Kwota ewentualnego GPU to maks 2k ( wliczając sprzedaż obecnego) 

  • And Ryzen 7 5700x
  • Asus tuf gaming b550 plus Wi-Fi II
  • Lexar thor gaming 32gb (2 x 16 GB) 3200 DDR4 CL16
  • Endorfy Supremo FM5 GOLD 650W 80 Plus
  • Lexar NM790 PCI-e m2 1TB
  • Endorfy Fera 5 ARGB chłodzenie proocka
  • Endorfy Ventum 200 air Inno3D GeForce rtx 4060 twin x2 OC 8GB
  • Monitor: Monitor LG UltraGear 27GN800P-B
Edytowane przez mosiu92

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale temperatury czego? Bo nie sądzę, że GPU. Jaka masz obudowę, ile wentylatorów i gdzie, jakie chłodzenie na CPU?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

GPU (Diablo 4 ) przykładowo bez ograniczenia klatek i dlls to 78/80 przy 100 klatkach, hot-spot 96/97, dopiero DLLS załatwia sprawę. Obudowa Endorfy ventum air 200, 4 wentylatory 3 przod, jeden tył. Batek na średnich 77 stopni 96 hot spot. CPU nie przekracza 55/60 stopni, chłodzone przez Endorfy fera 5.

Edytowane przez mosiu92

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie wychodzi na to, że jest OK i faktycznie coś może być z kartą, a w zasadzie z pastą termoprzewodzącą na GPU. Może nierówno nałożona lub po prostu gówniana. Sama karta do ciepłych nie należy i 2 wentylatory z palcem w D powinny sobie z nią poradzić.

Co zatem zrobić? Zmienić pastę na GPU lub (jeśli nie chcesz ruszać karty) - zmienić kartę na inną, jak np. MSI, GA czy (jak u mnie) KFA2.

Acha - Diablo ma taka przypadłość z temperaturami, w sensie strasznie żeźbi karty. Ja akurat grywam w D2R i tu też bywało ciepło na karcie (tylko w tej grze na tle innych), więc zdecydowałem się na zmiane pasty na PTM i problem zniknął.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, mosiu92 napisał:

Kwota ewentualnego GPU to maks 2k ( wliczając sprzedaż obecnego) 

Czyli najlepszym rozwiązaniem jest RX 7700 XT. Ja bym w tej cenie kupił Sapphire Pure Radeon RX 7700 XT (https://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-pure-radeon-rx-7700-xt-12gb-gddr6-11335-03-20g-13119843/) która w/g testów TPU ma całkiem dobre temperatury i kulturę pracy - https://www.techpowerup.com/review/sapphire-radeon-rx-7700-xt-pure/36.html

Myślę że biały kolor GPU całkiem fajnie by kontrastował z czarną płytą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie do końca już dwa razy w ciągu chyba tygodnia pojawił się za 2100zł 7800XT XFX SPEEDSTER  i tą stówkę to aż szkoda nie dopłacić, bo może znowu się pojawi. Na przyszłość @mosiu92 jak kupujesz kartę z raczej niepolecanym chłodzeniem nawet w kartach z tak niskim poborem prądu to testuj porządnie w ciągu tych dwóch tygodni i w razie czego zwrot, bo szkoda żebyś tracił na odsprzedaży. Te karty niestety mają wysokie temperatury zwłaszcza Hot Spot i już nie jeden taki temat był na forum. Często też różnice w cenie między tymi najtańszymi dwuwentylatorowymi kartami a lepszym chłodzeniem to też okolice 100zł a moim zdaniem warto dla temperatur i kultury pracy tyle dopłacić i nie kupować tych najtańszych. Na pewno wymiana pasty, czy położenie PTM mogła by zrobić ogromną różnicę, ale chyba nie o to chodzi, żeby kupować nową kartę i z miejsca samemu wymieniać pastę.

Edytowane przez skunRace
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Daliście do myślenia, nie brałem w ogóle opcji wymiany pasty / nałożenia termopadów. Musze się z tym przespać czy zmieniać karte nie ruszając jej bazowego chłodzenia czy może zostawić kase bo na wydajność na chwilę obecną nie narzekam a pobawić się własnie z poprawą "fabryki", albo po prostu zlecić to komuś. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...