Skocz do zawartości
artek1337

5600X dziwne piki temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Cześć,

Od jakiegoś czasu obserwuje dziwne piki temperatury w hwinfo, po dłuższym graniu mam jakieś skoki temperatury na obudowie procka oraz freezy na około sec. Nie mam pomysłu z czym to jest związane. Zrobiłem lekkie oc/undervolting + ciekły metal programem CTR 2.1 według tego poradnika https://www.youtube.com/watch?v=JB80TrP3w4s&t=6s. Sprawdzałem też na ustawieniach stockowych i w dalszym ciągu to samo. Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem?

Mój zestaw to:

Procesor - AMD 5600x - lekkie oc/undervolting przez CTR 2.1 + ciekły metal

Chłodzenie - Grandis 3

Płyta - MSI x570 Tomahawk WiFi 

Ram - G.Skill Trident Z RGB, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16 

Zasilacz - SPC supermo fm2 750W 

Skrzynka - SilentiumPC SG7V

Karta graficzna - RTX2080 Zotac, niedawno położyłem ciekły metal i zmieniłem termopady 

Dysk ssd - PNY 1TB XLR8 CS3030, Samsung 980 1TB

image.png.e2abea4571c9e448a25de87d9d3ce536.png

 

image.thumb.png.17304c06875cbe37a43cf301bd0e588e.png

Edytowane przez artek1337

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkręć ten program z powrotem, zresetuj bios i sprawdź, czy dalej masz piki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem to, zainstalowałem najnowszy bios jaki był, zrobiłem test na stockowych ustawieniach, a potem jeszcze raz przeszedłem cały proces w CTR i dalej to samo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaw ten cały CTR w spokoju, wywal go. Jak masz pirometr, sprawdź temperatury socketu od strony ścieżek. No i poczytaj o napięciach dla SOC, bo profile RAM potrafią uszkodzić procesor. W monitoringu Hwinfo obserwuj wszystkie napięcia procesora, może występują jakieś przypadkowe skoki, które dają tak ogromne piki temperatury. 115stC nie wróży niczego dobrego.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam , może Pixel 8 pro pomoże, bo ma wbudowany termometr :)

Sprawdzę jeszcze dzisiaj czy ciekły metal dobrze położyłem, ale nie wydaje mi się żeby z tym coś było nie tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dałeś ciekły metal na miedzianą podstawę Grandisa? :E

Edytowane przez bourne2008

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, bourne2008 napisał:

Dałeś ciekły metal na miedzianą podstawę Grandisa? :E

 Jeśli tak to jest Mistrz 😆

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, PCB Stefan 202 napisał:

 Jeśli tak to jest Mistrz 😆

Oj tam, wyżre mu trochę podstawy :D /a poważniej, jak zabezpieczyłeś kompa przed wyciekiem? czy wogóle?/

Bardziej mnie zastanawia, czemu nie ustawisz jakiegoś niskiego zegara na sztywno, powiedzmy 3.7ghz na napięciu powiedzmy 1.15v (strzelam że będzie stabilnie, nie o to kaman), wyłączysz xmp/expo zupełnie i nie sprawdzasz wtedy jak się zachowuje napięcie. Jeżeli dalej będziesz miał takie skoki temperatur to ewidentnie proc lub płyta coś nie teges. Tak nie powinno być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wyczyszczeniu wygląda to tak. Nada się jeszcze to chłodzenie? Troszkę się miedź utlenila, ale nic poważnego imo. https://imgur.com/a/vI2wimp

Płyte zabezpieczyłem varnish pvb60 + taśma do elektroniki 

  • Haha 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszku się zepsuło :D teraz to tylko ptm się nada, bo faktycznie uzupełni Ci też wżery w podstawę i procesor. Przecież te podstawy to miks różnych składowych jest, miedzi, amelnium ciul wie czego - ciekły metal robi porządek z takimi materiałami po kilkunastu cyklach wygrzania.

Sprawdź procesor na sztywno, w sensie nie pozwól mu wachlować napięciami wedle mnożnika, tylko mnożnik szytwno, vcore sztywno, wyłącz XMP.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, nakładam pastę i zobaczymy. Człowiek uczy się całe życie 🤣

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, Qrdello napisał:

Troszku się zepsuło :D teraz to tylko ptm się nada, bo faktycznie uzupełni Ci też wżery w podstawę i procesor. Przecież te podstawy to miks różnych składowych jest, miedzi, amelnium ciul wie czego - ciekły metal robi porządek z takimi materiałami po kilkunastu cyklach wygrzania.

Sprawdź procesor na sztywno, w sensie nie pozwól mu wachlować napięciami wedle mnożnika, tylko mnożnik szytwno, vcore sztywno, wyłącz XMP.

Zrobiłem testy po wymianie na pastę:

  1. Z wyłączonym CTR na stockowych ustawieniach problem dalej występował.
  2. Z odpalonym CTR problem dalej występował.
  3. Z mnożnikiem 37x, VC 1.1 i wyłączonym XMP problemu nie ma.
  4. Po włączeniu profilu xmp problemu nie ma.

Jak mogę to ogarnąć tak żeby wydajność była w miarę zadowalająca, ale proc w idlu nie brał mi 100W?

https://imgur.com/a/e04w7sh

Edytowane przez artek1337

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, bourne2008 napisał:

To teraz włącz EXPO/XMP a reszta na sztywno.

Wystarczy mnożnik i VC? Czy jeszcze jakieś ustawienia w biosie pozmieniać, typu LLC albo PBO?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Żeby pójść dalej trzeba wiedzieć co powoduje "piki" temperatury. Skoro już ich nie ma to wykluczaj po kolei to co ustawiłeś. Choć podejrzewam że będzie to sztywne VCore.

 

Edytowane przez bourne2008

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili przywróciłem mu domyślne ustawienia biosu i odpaliłem jakąś powtórkę w fortnite. Zobaczymy gdzieś za 20min :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, rev z tamtego miesiąca. Jedyne co zmieniałem pod ctr to w sumie llc na lvl3. W tej chwili jest bios przywrócony do ustawień default I puszczona powtórka z Fortnite żeby sprawdzić 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kiedy on Ci w idle bierze 100W? Mój 5700X z ustawieniami PBO 110/70A/110 i offsetem negative na -20 teraz bierze i wygląda tak:

image.png.0fe3aab289ebadd635e75beaeff4fbc9.png

gdzie pierwsza info to zużycie energii w W, 0 to aktywność %, taktowanie i temperatura CPU/nie core.

Płytę masz lepszą niż moja, więc to raczej nie niedomagająca sekcja czy tym podobne. Coś musisz mieć z doopy ustawione :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra po 25min w Fortnite na defaultowych ustawieniach biosu jest ok, nie ma już pikow🤣. Poszukam jakiś ustawień UV pod mój procek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
11 minut temu, artek1337 napisał:

Dobra po 25min w Fortnite na defaultowych ustawieniach biosu jest ok, nie ma już pikow🤣. Poszukam jakiś ustawień UV pod mój procek

To procek 65W, tak jak mój, więc spróbuj moich ustawień. Curve otimiser ustaw sobie na start na -15, boost clock zostaw w granicach tego co ma nominalnie w broszurce a PBO pozmieniaj na 100/65/100. Więcej jak 100W Ci wtedy nie szarpnie, ale to będzie też tylko w sytuacjach maks obciążenia. U mnie stabilnie.

Ja u siebie najwyżej miałem zrobione tak:

20240817-091100.jpg
20240817-091126.jpg

Daje to 120W pod maks obciążeniem czyli na moim AIO jakieś 76C @ 4.8Ghz boost, a na wszystkich rdzeniach miał 4.6 i był stabilny. Napięcie raczej nigdy wyżej niż 1.3v nie poszło.

Edytowane przez Qrdello

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Qrdello napisał:

To procek 65W, tak jak mój, więc spróbuj moich ustawień. Curve otimiser ustaw sobie na start na -15, boost clock zostaw w granicach tego co ma nominalnie w broszurce a PBO pozmieniaj na 100/65/100. Więcej jak 100W Ci wtedy nie szarpnie, ale to będzie też tylko w sytuacjach maks obciążenia. U mnie stabilnie.

Ja u siebie najwyżej miałem zrobione tak:

20240817-091100.jpg
20240817-091126.jpg

Daje to 120W pod maks obciążeniem czyli na moim AIO jakieś 76C @ 4.8Ghz boost, a na wszystkich rdzeniach miał 4.6 i był stabilny. Napięcie raczej nigdy wyżej niż 1.3v nie poszło.

Ok, dziękuję za jakąś godzinkę siądę do tego 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
18 godzin temu, Qrdello napisał:

To procek 65W, tak jak mój, więc spróbuj moich ustawień. Curve otimiser ustaw sobie na start na -15, boost clock zostaw w granicach tego co ma nominalnie w broszurce a PBO pozmieniaj na 100/65/100. Więcej jak 100W Ci wtedy nie szarpnie, ale to będzie też tylko w sytuacjach maks obciążenia. U mnie stabilnie.

Daje to 120W pod maks obciążeniem czyli na moim AIO jakieś 76C @ 4.8Ghz boost, a na wszystkich rdzeniach miał 4.6 i był stabilny. Napięcie raczej nigdy wyżej niż 1.3v nie poszło.

 

 

Edytowane przez artek1337

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam takie ustawienia jak te niżej podałem, te wyżej są takie wstępne pod Twój procesor. A co ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...