Skocz do zawartości
adiozzz

Gigabyte ab350 brak obrazu po updacie BIOSu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, płyta Gigabyte ab350 gaming 3, po flashu do najnowszego BIOSu nie wyświetla się nic, monitor wykrywa, wiatraki chodzą i nie ma jak się dostać do biosu. Procesor ryzen 5600. Płyta ma dual bios i próbowałem przytrzymać reset i power przez 20s ale nic. Wiem że można jeszcze zrobić zwarcie na pinach biosu tylko czy jeśli backup bios jest stary i nie obsługuje ryżena 5600 to wejdzie chociaż do biosu żeby wgrać coś q flashem czy już zostaje tylko opcja programatorem? Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z jakiej wersji BIOS podnosiłeś i jaka jest wgrana obecnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, zakk87 napisał:

z jakiej wersji BIOS podnosiłeś i jaka jest wgrana obecnie?

Było T52d, wgrałem F54d.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to procka w międzyczasie zmieniałeś czy tak sobie aktualizowałeś bios?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaką masz kartę graficzną ?

bo nowe biosy domyślnie ustawiają się na UEFI, jak masz staruszka do CSM to nie będzie obrazu..

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, zakk87 napisał:

ale to procka w międzyczasie zmieniałeś czy tak sobie aktualizowałeś bios?

Tak sobie bo się szykowałem do 5700x3d.

Backup bios to będzie jakiś stary rozumiem czy on też się aktualizuje

1 minutę temu, mimuszek napisał:

jaką masz kartę graficzną ?

bo nowe biosy domyślnie ustawiają się na UEFI, jak masz staruszka do CSM to nie będzie obrazu..

 

RX 6800

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, zakk87 napisał:

zrób najpierw reset CMOS.

Zrobione zworką i wyjęciem baterii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raz mnie tak wymiana dysku na M2 (pod grafiką) przestraszyła, że też miałem czarny obraz. Odepnij zasilanie od zasilacza, wyjmij baterię na pół godziny i sprawdź ponownie.

Edytowane przez zakk87
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@adiozzz

masz głośniczek bios podpięty? To powyciągaj z niego wszystko, po odpinaj dyski, dvd room, wyjmij kartę graficzną i ram, nasłuchuj czy jest jakiś kod błędu.

A co do odzyskiwania biosu z backupu to zazwyczaj ten backup sie aktualizuje sam i powraca do tego poprzedniego co miałeś przed awarią.

są trzy metody na uruchomienie backupu w gigabyte, trzeci ostatni bardziej hardcorowy jest ostatnią deską ratunkową

" Metoda 1
Wyłącz komputer
Przytrzymaj przycisk zasilania, aż komputer uruchomi się i ponownie wyłączy
Naciśnij ponownie przycisk zasilania, zapasowy BIOS powinien się teraz uruchomić i powinien ponownie sflashować zapasowy BIOS, jeśli coś jest nie tak z nowym.

Metoda 2
Wyłącz komputer
Przytrzymaj przycisk zasilania ORAZ przycisk resetowania przez około 10 sekund, a następnie zwolnij.
Powinien teraz uruchomić się w BIOS-ie kopii zapasowej.

spróbuj tych dwóch jeżeli nic z głośniczka nie będzie pipkało

Edytowane przez Pan Ciastovy
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może wcale nie ma problemu z biosem tylko z konfiguracją pamięci? próbowałeś po aktualizacji odpalić tylko z jednym modułem w slocie nr4 ?

15 godzin temu, adiozzz napisał:

czy jeśli backup bios jest stary i nie obsługuje ryżena 5600 to wejdzie chociaż do biosu żeby wgrać coś q flashem

Bez obsługi danego cpu nie pojawi się żaden obraz.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po co tam grzebałeś skoro ten bios który był obsługuje 5700x3d. Po aktualizacji biosu nawet przez dłuższą chwilę po pierwszym resecie może być ciemność więc jak nie miałeś cierpliwości i zacząłeś wciskać power, reset lub wyłączyłeś zasilacz mogła przeskoczyć na drugą kostkę na której może być nawet bios fabryczny więc teraz na ekranie już nic nie zobaczysz. 

Cytat

Płyta ma dual bios i próbowałem przytrzymać reset i power przez 20s ale nic.

To nigdy nie działało, wiem bo miałem tą płytę 6 lat. Wymuszenie przełączenia biosu to była niezła akrobacja więc powodzenia :E 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Pentium D napisał:

Nie wiem po co tam grzebałeś skoro ten bios który był obsługuje 5700x3d. Po aktualizacji biosu nawet przez dłuższą chwilę po pierwszym resecie może być ciemność więc jak nie miałeś cierpliwości i zacząłeś wciskać power, reset lub wyłączyłeś zasilacz mogła przeskoczyć na drugą kostkę na której może być nawet bios fabryczny więc teraz na ekranie już nic nie zobaczysz.

Wg strony Gigabyte dopiero następny bios ma wsparcie dla 5800x3d, dziś będe miał dostęp do programatora to spróbuje wgrać f40 i zobaczymy co będzie. Jeszcze na tej jednej pamięci spróbuje wcześniej odpalić.

Edytowane przez adiozzz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Pentium D napisał:

To nigdy nie działało, wiem bo miałem tą płytę 6 lat. Wymuszenie przełączenia biosu to była niezła akrobacja więc powodzenia :E 

Właśnie chciałem te piny zwierać na biosie ale nie dam rady ręki tak wygiąć 😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...