Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Wintorez

Książki S-F , w klimacie postapokaliptycznym

Rekomendowane odpowiedzi

Filipiny - Japonia - Korea i tak w kółko.

 

Filipiny. Mam nadzieje że nie schodziłeś z innymi marynarzami na ląd :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno warto polecić każdemu prawdziwą klasykę tego gatunku czyli książkę "Droga" Cormacka McCarthiego. Autor świetnie przedstawia nam realistyczną wizję postapokaliptycznego świata, powala warstwa językowa i czysto literacka. Mnie książka uderzyła swoją siłą. Pisarz dostał za nią zresztą nagrodę Pulizera!

 

Oprócz tego polecam również dwie książki, które może nie są klasycznym postapo ale jednak posiadają najważniejsze jego elementy: "Podziemia Veniss" oraz "Finch" obie napisane przez Jeffa VanderMeera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Droga" z 2006 - czy to już klasyka to nie wiem.

Finch to nie postapo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

'Drogę' znam i jest to zdecydowanie jedna z moich najbardziej ulubionych książek. ascetyczna w formie, ale jakże dosadna. i również nie zawahałbym się użycia określenia 'klasyk', tym bardziej, że trudno jednoznacznie zdefiniować co ów 'klasyk' tak do końca znaczy ;]

 

VanderMeera męczę aktualnie Unicestwienie. nie zachwyca, ale najgorsze nie jest. zaopatrzyłem się również w kilka innych tytułów (m.in. Robokalipsę), jakoś to idzie ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Drogę, to w książce raczej wiele ponadto co mogliśmy widzieć w filmie, nie uświadczymy - mnie nie powaliła, tzn. po prostu jest chyba przereklamowana (co nie znaczy, że nie warto przeczytać). Ciekawą pozycją jest Aleja Potępienia Zelaznego. Może narracja nie jest doskonała ani nie można też powiedzieć, żeby fabuła urywała głowę, jest to jednak dość unikatowa książka pod względem klimatu i każdy fan Fallouta czy Mad Maxa z pewnością niejednokrotnie zostanie mile połechtany, bo twórcy w/w musieli z pewnością tę powieść po prostu lubić. No i zawsze wartą uwagi (choć też mającą mocniejsze i słabsze strony) jest wielokrotnie wymieniana tu Kantyczka dla Leibowitza, która umożliwiła stworzenie Bractwa Stali. Podziemia Veniss są bardzo dziwną pozycją - fabularnie ostatecznie się zawiodłem, miałem do niej wiele zastrzeżeń (ale mimo to oceniłem na 4,5/6), nie można faktycznie jej wliczyć w nurt typowego postapo, ale jej klimat jest niesamowity i po prostu ryje czerep, z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że niewiele książek wybiło mi tak wyraźne obrazy w głowie, które już nigdy z niej nie ulecą. Po przeczytaniu sądziłem, że do niej nie wrócę, teraz wiem jednak, że będzie inaczej. Jeśli ktoś będzie czytał, to polecam ścieżkę dźwiękową, którą ja sobie do tej książki dobrałem i uważam, że nigdy nie udało mi się lepiej pasującej muzyki do żadnej książki dobrać - każdy dźwięk przywołuje we mnie teraz z wyobraźni sceny z książki.

 

Escape the Clouds:

http://www.youtube.com/watch?v=KWThfRKkKDY

 

Album Circumnavigator (2010), a jak kogoś irytuje wokal, to fajnie wpasowuje się też ich płyta Bring The Rain (2009), gdzie wszystkie kawałki są instrumentowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jestem daleki od podniet "Drogą". O ile ascetyzm w formie jeszcze do przeżycia, o tyle ascetyzm w samej fabule i dialogach już nie. Mnie tam dialogi w stylu:

 

Are you ok?

Yes.

Speak to me.

Ok.

Don't worry, ok?

Ok.

 

Nużyły strasznie, zwłaszcza jak widziałem to samo co 5 stron.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jestem daleki od podniet "Drogą". O ile ascetyzm w formie jeszcze do przeżycia, o tyle ascetyzm w samej fabule i dialogach już nie. Mnie tam dialogi w stylu:

 

 

 

Nużyły strasznie, zwłaszcza jak widziałem to samo co 5 stron.

 

punkt widzenia zależy od punktu siedzenia ;] dla mnie tak podane dialogi były pełne napięcia, takiego niewypowiedzianego. ojciec komunikuje się z synem prostymi środkami, bo tego wymaga sytuacja - kiedy już znajdą bezpieczną przystań albo chociaż jakieś chwilowe schronienie - wtedy będzie czas na wyjaśnienia. ja to kupuje, ale nie każdy musi ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ciekawą pozycją jest Aleja Potępienia Zelaznego

Heh. Dokładnie o tym myślałem kiedy pisałem posta o "Drodze" i jej byciu klasyką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh. Dokładnie o tym myślałem kiedy pisałem posta o "Drodze" i jej byciu klasyką.

 

sprawdzę tę Aleję! ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

punkt widzenia zależy od punktu siedzenia ;] dla mnie tak podane dialogi były pełne napięcia, takiego niewypowiedzianego. ojciec komunikuje się z synem prostymi środkami, bo tego wymaga sytuacja - kiedy już znajdą bezpieczną przystań albo chociaż jakieś chwilowe schronienie - wtedy będzie czas na wyjaśnienia. ja to kupuje, ale nie każdy musi ;]

 

Moim zdaniem ten syn był po prostu opóźniony (z niedożywienia może), ale nie było o tym napisane wprost :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Sci-Fi w klimacie postapo to polecam wszystkim Uniwersum Metro 2033, wszystkie książki z tego świata :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie książki powiadasz? To chyba nie czytałeś Korzeni Niebios. W sumie to nawet dobrze - gniot jakich mało. Reszta jakoś ujdzie, ale też nie są to jakieś wybitne pozycje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę musiał się za te Korzenie zabrać. Zachwalany Diakow okazał się cieniutki w słowie pisanym, może tutaj również spotka mnie zaskoczenie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego też pytam :P Ale trochę książek od nich mam i póki co się nie sparzyłem choć opis powyższej książki brzmi trochę jak podróba uniwersum Metro 2033.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dam sobie z tym siana bo wygląda jak jakaś chińska podróba :D A co do samego Metro 2033 czytał może ktoś tą Dzielnice Obiecaną? Bo póki co opinii na jej temat nie wiele a we wrześniu chciałem ją sobie zakupić przy okazji nowej książki Wegnera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dam sobie z tym siana bo wygląda jak jakaś chińska podróba :D

Odniosłem wrażenie, że to ma być trochę z jajem, tzn. bardziej niz oryginalne metro. Ale i tak czytać nie planuję.

 

A co do samego Metro 2033 czytał może ktoś tą Dzielnice Obiecaną? Bo póki co opinii na jej temat nie wiele a we wrześniu chciałem ją sobie zakupić przy okazji nowej książki Wegnera.

Czytać nie czytałem, ale zamówiłem i na Polconie będę polował na autograf.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś może czy Papierowy Księżyc ogarnie w tym roku jeszcze kontynuacje Silosa Howey'a (bodajrze Shift jest następny) czy może już zbankrutowali :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do książek w temacie należy dopisać "Polaroidy z zagłady" Pawła Palińskiego. Nowość Powergraphu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ile zdążyłam się zorientować, tylko postapokaliptyczne. I osadzone w Polsce! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...