Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

piotr335

Ryzen 5 2600 + chlodzenie wodne - temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

zmontowałem dziś nowy pc z prockiem Ryzen 5 2600 + mam AIO Deepcool Captain 240ex RGB no i wydaje mi się, że coś jest nie tak.

 

Głowne części to

Ryzen 5 2600 - procesor narazie nie kręcony

MOBO MSI Mortar 450m

Chlodzenie AIO Deepcool Captain 240ex RGB

 

Posiadam obudowę NZXT H400i i mam wpiete wszystkie wentylatory do tego huba dostarczonego z obudową.

 

Temperatury w IDLE są w okolicy 50 stopni i jak dla mnie to dość dużo, natomiast puszczając test w AIDA64 na około 10 min to temp rośnie do 61-65 stopni. Jakie powinny być mniej więcej temperatury na tym procesorze? Może powinienem przenieść wentylatory AIO z huba bezpośrednio na płytę?

 

Plus pytanie na koniec, z AIO słyszę od czasu do czasu jakby woda się przelewała, powinien taki dźwięk się wydobywać? Nigdy nie miałem AIO ale to jest dziwne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AIO powinno być raczej wpięte do dedykowanych gniazd oznaczonych CPU żeby prawidłowo działało PWM.

 

Do tego Huba to raczej tylko wentylatory budy wpinaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa jest wpieta do CPU_FAN headera na mobo, natomiat wentylatory od aio wedlug instrukcji powinny isc do 4pin headera dla wiatrakow. Otworze pozniej i przepne.

Na tej plycie jest tylko jedno wejscie dla CPU i tam jest pompa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa jest wpieta do CPU_FAN headera na mobo, natomiat wentylatory od aio wedlug instrukcji powinny isc do 4pin headera dla wiatrakow. Otworze pozniej i przepne.

Na tej plycie jest tylko jedno wejscie dla CPU i tam jest pompa

Dla pompy masz na płycie złącze PUMP+FAN1 :exclam:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa podpięta pod gniazdo CPU zrzuca obroty w idle i temperatura rośnie, ustaw na FULL SPEED i pewnie spadnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki za podpowiedzi.

 

@Qwertypp10

może czegoś nie widzę, ale patrze raz jeszcze instrukcję plyty mojej msi b450m mortar to nie widzę takiego złącza

 

 

g5iwdwpov4ew_t.jpg

 

Widzę tylko CPU_FAN1, SYS_FAN1~3 jako złącza dla wiatraków.

 

@Mar_S

Rozumiem, ze to w biosie mogę zmienić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście ten model o dziwo nie ma takiego złącza, mimo że na stronie reklamują na zdjęciu :P

https://www.msi.com/Motherboard/B450M-MORTAR

https://imgur.com/a/9uzKE9I

Pozostaje Ci w ustawić w BIOS krzywą obrotów dla pompy, po podłączeniu do CPU_FAN i upewnić się, że masz zaznaczony tryb PWM, nie DC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustawiłem dla CPU_FAN tryb PWM i by na full chodzilo.

Temp w idle spadly do 28 stopni

 

Dzieki wszystkim za pomoc w tym temacie.

Moge się zabierac za zrobienie jakiegoś OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustawiłem dla CPU_FAN tryb PWM i by na full chodzilo.

Temp w idle spadly do 28 stopni

 

Dzieki wszystkim za pomoc w tym temacie.

Moge się zabierac za zrobienie jakiegoś OC.

Trochę bez sensu, żeby cały czas chodziła na full, będzie to generować niepotrzebny hałas i zużycie pompy, po prostu postaraj się "zmiareczkować" obroty tak, aby w IDLE temp. CPU diode nie przekraczała powiedzmy 35C, a w stresie na te 100% będzie załączać przy np. 60C. Przy czym, może się okazać, że różnica pomiędzy 100%, a 80% obrotów będzie żadna, może dopiero po OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mniue na podkreconym procu z chlodzeniem fortis w idle mam teraz 27 stopni , na pewno masz wszystko ok z tym chłodzeniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż mi się nie chce wierzyć w te temp. Również mam ryzena 2600 podkręconego na 4.0ghz również fortis 3 i w idle przy surfowaniu po necie temp to 40-50 stopni pod maks obciążeniem w primie dobija nawet do 80 stopni. TO nie on ma coś nie tak z chłodzeniem tylko Ty masz dziwnie niskie temp, aż mi się wierzyć nie chce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż mi się nie chce wierzyć w te temp. Również mam ryzena 2600 podkręconego na 4.0ghz również fortis 3 i w idle przy surfowaniu po necie temp to 40-50 stopni pod maks obciążeniem w primie dobija nawet do 80 stopni. TO nie on ma coś nie tak z chłodzeniem tylko Ty masz dziwnie niskie temp, aż mi się wierzyć nie chce.

 

Nie, 40-50 stopni w idle to nie są normalne temperatury. W sumie wiele zależy od tego jak jest ustawiona krzywa wentylatorów, choć zejść poniżej 30 stopni to i tak ciężko na kręconym procku. U mnie jest około 35, w stresie mamsymalnie zarejestrowałem 71 stopni, w grach około 60. 2600 chłodzony Ferą 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja żeby nie zakładać tematu dzisiaj złożyłem gigabyte b450 aorus elite i 1600x podkreciłem na 4ghz przy 1.416v ale mam problem nie zbija mi zegarów w idle nigdzie nie umiem znaleść opcji żeby zbijało. Pomocy !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja żeby nie zakładać tematu dzisiaj złożyłem gigabyte b450 aorus elite i 1600x podkreciłem na 4ghz przy 1.416v ale mam problem nie zbija mi zegarów w idle nigdzie nie umiem znaleść opcji żeby zbijało. Pomocy !!

Możesz spróbować sprawdzić, czy masz włączone C6 states i Cool@Quiet + tryb zasilania w Windows zrównoważony, przy czym ta opcja może działać lub nie w zależności od wersji BIOSu, t.j według specyfikacji AMD, opcje oszczędzania energii nie powinny działać po OC, ale przykładowo u mnie na płycie na 10 wersji BIOSu, przy 3 działało to, zależy to pewnie od tego, czy się przypomni to programistom ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy przegladaniu neta teraz 29-30 stopni, na pewno pomaga dobrze wentylowona buda, ale ty marcinowozniako na pewno dobrze zalozyles chlodzenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy przegladaniu neta teraz 29-30 stopni, na pewno pomaga dobrze wentylowona buda, ale ty marcinowozniako na pewno dobrze zalozyles chlodzenie?

 

Mój Ryzen 2600 na 4,0GHz 1,28Vcore z Grandisem i mam 27-30stopni w idle i ok 40-45 przy YT, filmach itp W OCCT 65-68stopni max po 1h testu. Przy 1,45VCore miałem tempy dochodzące do 75stopni. Pod Grandisem Mam Kryonout'a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie chyba ladny rekorde tego 2600 @4GHz, @Zacpac a masz power state procesora wlaczone, tj GHz spadaja Ci jesli procek jest malo obciazony. W sumie wazniejsze niz GHz, czy napiecie spada i srednie jest nizsze niz te 1.26V ?? Bo jak nie, to ja tez chyba nie moge uwierzyc :D . W pokoju 15 stopni :D ?

 

edit: bo przegladarka i jakies stronki to juz nie idle i procki AMD lubia sobie przyspieszyc tu i tam podczas przegladania neta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować sprawdzić, czy masz włączone C6 states i Cool@Quiet + tryb zasilania w Windows zrównoważony, przy czym ta opcja może działać lub nie w zależności od wersji BIOSu, t.j według specyfikacji AMD, opcje oszczędzania energii nie powinny działać po OC, ale przykładowo u mnie na płycie na 10 wersji BIOSu, przy 3 działało to, zależy to pewnie od tego, czy się przypomni to programistom ;)

 

 

Wszystko mam włączone procesor zmienia zegar między 3.4 a 4.0 wydaje mi się to trochę mało poprzedni i7 zbijał mi do 0.8. Dodam że w biosie chyba zbija bo tam CPU ma temp 23 stopnie a pod windowsem 32

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy przegladaniu neta teraz 29-30 stopni, na pewno pomaga dobrze wentylowona buda, ale ty marcinowozniako na pewno dobrze zalozyles chlodzenie?

 

Ale chwila chwila bo widzę że mamy różne definicje. Jak ja włącze kompa po jakimś dłuższym postoju to też temp zaczynają się od tych 27 stopni ale im dłużej komp działa tym wyższe temp. Powiedzmy że zaraz po odpaleniu kompa mam te 27-32 w idle ale co z tego skoro odpale neta włącze przeglądarke po to tylko żeby działała chwilę komp popracuje i już średnie temp to okolice 30-40 stopni. Podkręciłem trochę krzywą wentylatora CPU i ogólnie wentylatorów w budzie, mam 3 z przodu oraz 1 z tyłu buda jak z podpisu.

 

Mój Ryzen 2600 na 4,0GHz 1,28Vcore z Grandisem i mam 27-30stopni w idle i ok 40-45 przy YT, filmach itp W OCCT 65-68stopni max po 1h testu. Przy 1,45VCore miałem tempy dochodzące do 75stopni. Pod Grandisem Mam Kryonout'a.

 

NO i dokładnie takie samo mam napięcie, bez obciążenia to teraz nawet ustawiłem że jest vCore 1.264-1.272. W Prime95 po 1h maks miałem 79 stopni no ale fortis 3 i pasta cryorig'a cp7. Jest sens właśnie ładować się w lepszą pastę termo przy prockach AMD? Niby lutowane więc teoretycznie wąskim gardłem jest właśnie pasta, albo sam radiator.

 

Faktycznie chyba ladny rekorde tego 2600 @4GHz, @Zacpac a masz power state procesora wlaczone, tj GHz spadaja Ci jesli procek jest malo obciazony. W sumie wazniejsze niz GHz, czy napiecie spada i srednie jest nizsze niz te 1.26V ?? Bo jak nie, to ja tez chyba nie moge uwierzyc :D . W pokoju 15 stopni :D ?edit: bo przegladarka i jakies stronki to juz nie idle i procki AMD lubia sobie przyspieszyc tu i tam podczas przegladania neta

 

No właśnie. U siebie na MSI nie mogę dojść do ładu i o ile taktowanie mi zbije o tyle nie mogę nigdzie znaleźć opcji która by odpowiadała za właśnie zbijanie napięcia w idle, niby wszystkie opcje wynikające z mojej wiedzy są włączone i napięcie powinno być zbijane ale trzyma się na sztywno.Ale to też średnio możliwe aby nawet przy niższym napięciu różnica temp to było aż 10 stopni.

 

Wszystko mam włączone procesor zmienia zegar między 3.4 a 4.0 wydaje mi się to trochę mało poprzedni i7 zbijał mi do 0.8. Dodam że w biosie chyba zbija bo tam CPU ma temp 23 stopnie a pod windowsem 32

 

TO zmień plan zasilania w windowsie na taki który zbije taktowania do niższej wartości. U siebie jak ustawie to potrafi zbić pod 1-1.3ghz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ustawione na sztywno 4ghz i napięcie temp przy starcie kompa tak po 5 minutach 27 stopni. Po necie 29-30. Small test w prime 69-70 stopni. Temp sesji zasilania w stresie 75 stopni. Tyle że u mnie jest chłód w obudowie. Mam 3 przednie na 1200obrotow. Góra stokowe 1500obr. Tył I na fortisie pwm. Przykładowo na 4.1ghz przy 1.36 v w stresie jest już 78stopni. Uważam, że to nie są wybitne wyniki, widziałem lepsze w necie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ustawione na sztywno 4ghz i napięcie temp przy starcie kompa tak po 5 minutach 27 stopni. Po necie 29-30. Small test w prime 69-70 stopni. Temp sesji zasilania w stresie 75 stopni. Tyle że u mnie jest chłód w obudowie. Mam 3 przednie na 1200obrotow. Góra stokowe 1500obr. Tył I na fortisie pwm. Przykładowo na 4.1ghz przy 1.36 v w stresie jest już 78stopni. Uważam, że to nie są wybitne wyniki, widziałem lepsze w necie.

 

Yy co to znaczy chłód w obudowie? A może w pokoju ogólnie? Jeżeli temp w pokoju masz ok 20-23 stopni to przecież w obudowie nie będziesz mieć mniej a raczej więcej. Dołożyłem wentylatory do obudowy i nie specjalnie wpływa to na temp samego procka, szczególnie w idle. Może po dużym obciążeniu lepiej wytraca temp bądź ogólnie lepiej sobie radzi pod dużym obciążeniem ale to nadal niemal 9 stopni różnicy między moim wynikiem a twoim. Albo puszczasz ten test w primie na 3 min albo używasz sporo lepszej pasty termo, jakiej tak btw?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marcinowozniako

 

Plan zasilania mam od 0% do 100% nic nie pomaga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marcinowozniako

 

Plan zasilania mam od 0% do 100% nic nie pomaga

 

A te opcje cool&quiet w biosie na 100% włączona? Nawet jeżeli to wejdź wyłącz ją i z powrotem włącz, u mnie czasem też się zawiesza i nie do końca łapie że ta opcja jest włączona :D Ustaw od 5% tak jak seria windowsowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pactum pt-2, moj thermal grease 4 sie skonczyl dalem to. temp w pokoju 21 stopni. To, ze wczesniej mialem phenoma 955 i wyrzucalo garace powietrze , tu mi wyrzuca lekko cieple. NP karta graficzna niby na salbym chlodzneiu ARmor w grach ma 60-62 stopnie. Mysle, ze obudowa zbija 3-4 stopnie... odpalilem utube temp skoczyla na Ryzen master na 32 stopnie, Hwinfo64 jeden rdzen mial 38, reszta 30-32. obudowe polecam, pierwszy raz mam tak dobrze wentylowana bude.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...