Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

kochan4

Crossfire x16/x4 vs. x8/x8

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno dostałem w swoje łapy drugiego Radeona 5770 firmy HIS, więc postanowiłem pobawić się w crossfire. W związku z tym , że przy kupowaniu płyty (Gigabyte P55-UD3) nie zwracałem uwagi na to w jakim układzie crossfire będzie pracowała, okazało się, że jest to "wymarzone" x16/x4. Cóż, człowiek poczytał to tu to tam, nie mając nic innego pod ręką (w sklepie u szefa też same niskobudżetówki), więc zacząłem testy na tym, co posiadałem.

 

W związku z tym zacząłem od syntetyków, wyniki były dość zadowalające, w 3dmark 06 z 16500 pkt dla pojedynczej karty wynik skoczył na 22800 pkt, w Unigine Heaven przy 1680x1050, AAx4, dx11, z 20 do 34 fps-ów.

Przyszła kolej na benchmarki z gier i już tu zaczęło czegoś brakować. W testach załączanych w internecie (przeważnie robionych na płytach x58 czyli z pełnym crossfire x16/x16) wyniki były o jakieś 30-40 % większe. Porobiłem testy (wyniki poniżej w wykresach), generalnie wydajność w układzie x16/x4 wzrosła o 20-40% w zależności od aplikacji. Po 2 dniach postanowiłem włożyć płytę MSI P55-GD65, która obsługuje zarowno Crossfire, jak i SLI w układzie x8/x8.

 

A oto , jak wyszło (w testach brałem pod uwagę średni fps):

Resident Evil 5 Demo

 

3de3cc06b4.jpg

 

Skalowanie dla x16/x4 146%, dla x8/x8 177%

 

HAWX Demo

 

9bcb41036d.jpg

 

Skalowanie dla x16/x4 151%, dla x8/x8 182%

 

Dirt 2 Demo

 

12329fb7bd.jpg

 

Skalowanie dla x16/x4 127%, dla x8/x8 185%

 

3D Mark Vantage

 

285a0257ee.jpg

 

Skalowanie dla x16/x4 140%, dla x8/x8 153%

 

Far Cry 2

 

940a4e06f6.jpg

 

Skalowanie dla x16/x4 141%, dla x8/x8 180%

 

Jak widać, przy x8/x8 jest wyraźna poprawa w stosunku do x16/x4, a jak popatrzy się na testy i porówna z x16/x16, dużej różnicy juz nie ma.

Ciekawą rzeczą jest , że przy niektórych aplikacjach (3dmark06, Unigine Heaven) nie było różnicy między x16/x4, a x8/x8, to samo w benchmarku Call of Prypiat. Skalowanie było na poziomie 175 % dla 3dmark 06 , 170% dla Unigine Heaven i ok 145% dla Call of Pripyat Benchmark.

Dodatkowo włączyłem dzisiaj Crysis Warhead, ustawienia entuzjasta, AAx4 1680x1050, min ok 20, średnie 35-38 w układzie x8/x8. Niestety nie przetestowałem dla x16/x4.

 

Mam nadzieję, że komuś przyda się to porównanie, gdy będzie w przyszłości próbował pobawić się w Crosffire. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mógłbyś jeszcze dorzucić do tego 16x/16x PCI-e, dość dużo płyt ma takie wyposażenie i są relatywnie tanie (np. moja) :P

myślałem nad 2x 4850 kiedyś zamiast 1x4870/4890 heh :P

 

EDIT: ee to kiszka :P mnie by interesował również test 16x/16x :(

 

ale jeśli przy 8x/8x jest przyrost około 180%

to 16x/16x musi być co najmniej 200%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety pod 1156 z tego co mi wiadomo są x8/x8 max, x16/x16 pod socket 1366 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ale jeśli przy 8x/8x jest przyrost około 180%

to 16x/16x musi być co najmniej 200%

puknij się Stary porządnie i przemyśl, co właśnie napisałeś.

 

Pół roku temu zrobiłem temat o 8x/8x vs 16x/16x

link bezpośrednio do wyników http://www.madshrimps.be/vbulletin/f22/int...formance-66167/

 

@kochan4, spoko mini recenzja, potwierdza to, co wiadomo od dawna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra , ale chociaż poprawcie te %%%. Wzrost o 100% to dwa razy większa wydajność ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

procenty są jak najbardziej w porządku 100% to jest pojedyncza karta :), zawsze odkąd procenty miałem na matematyce 100% = 1/1 ;)

 

Loth, już wyjaśniam jak to trzeba czytać skalowanie 180% tzn 80% wzrost wydajności względem jednej karty

 

edit

@down

kurcze , weź mi wskaż , bo cholera szukam, gdzie podzieliłem przez to zero i nie mogę znaleźć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od interpretacji ;) , bo także uczyłeś się , że nie wolno dzielić przez zero ;)

 

Żle mnie zrozumiałeś , jeśli podałeś , że jest coś ma większa wartość o 150% to logicznie myśląc jest ponad drugie tyle ,bo nie podałeś na wykresie , że początkowa wartość to 100%. Dlatego takie myki stosują marketingowcy , by zrobić wodę z mózgu. Nie twierdzę , że ty chciałeś tak zrobić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kochan4, wiem o co chodzi i jak należy to czytać, zabił mnie raczej komentarz kolegi szada z dwukrotnym wzrostem.

 

@Sideband - 100% to 1, 180% to 1.8, przestań spamować :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak , czyli o 100% większa wartość to 1 , ja pierdziele. Dlatego piszę interpretacja!!!!!

 

Pewnie jeszcze ktoś napiszę , że może być czegoś mniej jak 100% to po prostu wyskoczę przez okno :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
niestety pod 1156 z tego co mi wiadomo są x8/x8 max, x16/x16 pod socket 1366 ;)

 

Między trybem 8x/8x a 16x/16x nie ma praktycznie żadnych różnic i to nawet na kartach typu HD5870.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dajcie spokój z tymi % bo mi się drinka zachciało :) Pisałem w tekście o SKALOWANIU 2 kart w trybie x16/x4 i x8x8, jedna równa się 100% Koniec. kropka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze wiedzieć przynajmniej nie będę pakował się w crossfire, na mojej płytce tylko jak już to sprzedam to co mam i kupie coś nowego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Między trybem 8x/8x a 16x/16x nie ma praktycznie żadnych różnic i to nawet na kartach typu HD5870.

ile razy można powtarzać jest i to zależy od aplikacji

14722.gif

no faktycznie nie ma :o

 

dobrze wiedzieć przynajmniej nie będę pakował się w crossfire, na mojej płytce tylko jak już to sprzedam to co mam i kupie coś nowego

dlatego jest podział 1156/1366

 

niestety pod 1156 z tego co mi wiadomo są x8/x8 max, x16/x16 pod socket 1366 ;)

jak dobrze pamiętam to

P7P55 WS

ma 2x16 i 2x8 przy 4 slotach

na 100%

MSI Big Bang Trinergy na 16X przy SLI

3 (x16/ x16/ x0 or x16/ x8/ x8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście, że zależy od aplikacji np. w takim 3dmark06 praktycznie żadnej różnicy między x16/x4 a x8/x8, podobnie z Unigine Benchmark w dx11 z włączoną teselacją (różnica 2 klatek może), ale w grach praktycznie wszystkich większa wydajność o około 30% od układu x16/x4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam się przekonałes w Dirt 2 jak nie warto się w takie coś pchać bo nie wiesz ile tracisz jak masz tylko jedną płytę a tam wyszło ci 45% różnicy pomiędzy trybami,nie jest to mało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wracając do P7P55 WS to też w trybie crossfire 1 slot tylko pracuje x16 ( a może x8? ) przynajmniej w specyfikacji tak podane , że drugi już pracuje x8. Więc nadal utrzymuje, że x16/x16 to tylko na 1366 :)

http://www.bjorn3d.com/read.php?cID=1777&pageID=8312

 

edit

Dirt 2 to w trybie x16/x4 porażka jakaś - może ze 20%? dopiero x8/x8 zaczęło się wszystko ładnie bujać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P7P55 WS masz racje jest 16/8/8

Big Bang Trinergy i Big Bang-Fuzion

 

ma pełne 16x przy dwóch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak ale ile Big Bang kosztuje :) to już wolałbym 5870 chyba kupić ;)

 

edit

Tylko jezeli pracuje, to dobra wiadomość, niedawno jakiś artykuł czytałem na zagranicznym portalu , że właśnie płyty z chipsetem P55 8x/8x tylko obsługują (a może chodziło o płyty co na dzięń daty artykuły były dostępne), no nieważne , ważne że też takie już się pojawiają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypadałoby dodać, że prędkość x8 w P55 oznacza x16 przy starszych chipsetach tj. P35, P965, itp, ponieważ P55 jest wyposażony w PCI-e 2.0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie to oczywista oczywistość, jak ktoś się juz zaczyna interesować crossfire, to myślę, że o tym powinien wiedzieć, ale owszem, stąd i wyniki nawet na x16x4 sa często dośc wysokie (40-50% w niektórych aplikacjach)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli do mojego 9800GTX za jakiś czas kupuję drugiego :) P5B Deluxe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli do mojego 9800GTX za jakiś czas kupuję drugiego :) P5B Deluxe

strata kasy :exclam: :exclam:

PS.dobrze wspominam ta płytkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I nerwów.

Szkoda, że P5B Deluxe nieobsługuje oficjalnie SLI oraz trybu x8/x8. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jest chyba EVGA P55 Classified 200 i EVGA P55 FTW 200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EVGA P55 FTW

1 x PCIe x16 mode

2 x PCIe x16/x8 mode

1 x PCIe x8 mode

wychodzi że tylko MSI ma pełne 16X dla dwóch.

 

EVGA P55 Classified 200

3 x PCI-E x16 slots, running at x16/x8

2 x PCI-E x16 slots, running at x8

1 x PCI-E x16 slot, running at x4

http://www.evga.com/articles/00502/classified/

5x8 i 1x4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • 4060ti to karta dla naiwniaków którzy mysla ze magiczny vram przedłuży żywotność, a ta karta prędzej zdechnie z wydajności niż tyle vramu się przyda. Ta karta powinna mieć nazwę game premier edition bo wtedy faktycznie ten vram może się przydać.  @tomcug A badales moze wplyw cpu na streaming textur?? Skoro gra streamuje na cpu to byc moze cale to streamowanie bede tez zalezne nie tylko od ustawien cpu ale tez mocy cpu.
    • Zaraz, chwileczkę - co z tym monitorem? Nie ma on dwóch wejść video (np. 1x DP + 1xHDMI, dzięki czemu jeden PC łączysz do DP a drugi do HDMI)?
    • Wszystko już działa. MCR dopiero zaskoczyło po całkowitym wyłączeniu pc i uruchomieniu ponownym i podobno właśnie tego wymaga włączenie MCR. Przewody też już podłączone, system zainstalowany, teraz muszę znaleźć dobry program do testowania i sprawdzić grafikę, ram, może dysk warto. Ale tak to działa wszystko. Jedynie zastanawiają mnie temperatury CPU. Przy instalacji aktualizacji windowsa temp wzrastała do 57stC z prędkością chłodzenia silent loop 2 około 1200 obrotów, chipset 45stC miał, wentylatory obudowy chodziły na niecałe 1200 obr. Temp w pokoju 21stC. Czy 57st to nie za dużo przy samym systemie? W każdym razie test obciążeniowy i tak trzeba zrobić. Po prostu zastanawiam się czy za mało pasty, może za dużo trochę albo może starła się w jakimś miejscu jednak trochę przy tym lekkim obrocie pompy jak za 1 razem pewnie nie przytrzymałem ale to było minimalnie, bo wkręt nie złapał dobrze. Albo nie dokręcone chłodzenie ale już opór było czuć i nie chciałem za mocno. 
    • Tak, zwiększę... Ale nie o kilka osobnych rzeczy, tylko o jedną + tych kabli również będzie jakby trochę mniej  Może wyprowadzisz mnie z błędu, bo w głowie układa mi się to tak: Myszka i klawiatura wymiana na nowe (pomijając już fakt, że uwielbiam tą klawiaturę i nie chciałbym jej wymieniać), do tego dokupienie adaptera BT - to już wiadomo. Video - 2x nowe splittery, każdy schować gdzieś możliwie najbliżej za monitorem na wysięgu + zrobić jakąś cudowną zwijkę z kabla 1m na odcinku monitor - splitter, a potem ciągnąć i tak 2 kable od każdego splittera do PC. (Tutaj przy okazji nie pozbywam się problemu z gniazdem VGA na jednym PC - wkrótce wymieniam jeden z monitorów na inny, a tam VGA już nie będzie, więc po stronie jednego z PC dochodzi mi kolejna przejściówka VGA->HDMI) Ethernet - kolejne pudełeczko switch, które będę musiał sobie gdzieś zagospodarować. Podsumowując wszystko - 7 nowych rzeczy do zakupu, z czego 4 fizycznie upierdliwe i zbierające mnóstwo kurzu, kontra jeden schowany za monitorem kombihub - pytanie CZY DA RADĘ. Ja wiem, że marketing i te sprawy, ale takie położenie urządzenia i obsługa peryferiów to jest przecież idealna konfiguracja - screen niżej.  
    • Ale w czym masz problem? Nawet nie podałeś poleceń, jakie zostały wywołane. Zgodnie z informacją kontenery dockerowe dla Photoprism (zarówno bazodanowy, jak i aplikacyjny) są uruchomione.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...