Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

rafbgo

Laptop chłodzony wodą - brak nazwy projektu ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Obklejenie tego laptopa to największy błąd jaki można zrobić, szkoda sprzętu, który wybitnie nie został skażony odpustem którego teraz nie brakuje w jednostkach DTR, skupił bym się na samej modyfikacji chłodzenia, ale oczywiście zrobisz jak zechcesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic mi do szczescia nie potrzeba tylko szkoda tak tyrac sprzet ktory przy odrobinie pecha mogl juz sie nie odpalic, po pierwsze to do dlubania przy elektronice musisz miec mate antystatyczna i nie wolno a wrecz zabroniony jest kontakt IC z materialem elektryzujacym , to ze laptop jeszcze dziala to miales ogromne szczescie ale i tak uzytkowanie zweryfikuje czy abe dziala poprawnie.

Jak juz dlubiesz przy elektronice to postaraj sie o minimalne zaplecze ktore jest niezbedne do takich prac , kosztuje niewiele a oszczedza sporo niedogodnosci / problemow ktore moga powstac przy niekompetentnych ingerencjach.

 

I nie jestto zazdrosc a kompetencje w zakresie wykonywanch prac wiec nie myl pojec ktorych nie rozumiesz.

 

Sory, trochę mnie poniosło. Mam wrażenie że niektórzy wchodzą w ten temat i czepiają się wszystkiego czego można - jeszcze raz sory VSS.

 

Zamówiłem takie coś na przewód - http://allegro.pl/rurka-rura-miedziana-fi-8-8mm-przewody-paliwowe-i6676379563.html - 8mm myślę że przekrój jest optymalny. A jeden metr starczy na wygięcie i kilka próbnych luków aby zobaczyć na ile można sobie pozwolić.

 

VSS co myślisz na temat przylutowania tego na zimno ? (klej wieloskładnikowy)

 

natomiast połączone ze stopą będzie to przy pomocy czegoś takiego - http://allegro.pl/nypel-zlaczka-lacznik-rurka-8-mm-6-x-8-xx-i5916698005.html?reco_id=1bbf32ae-5920-11e7-a711-246e96106940&ars_rule_id=201

 

Z drugiej strony stopy będą gwinty już na zwykłe złączki komputerowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

większość i tak spogląda chłodnym okiem na takie projekty gdyż jest to spore wyzwanie by nie zrobić z tego odpustu , powiem ci ze ja spędziłem łącznie ponad dwa lata nad zagadnieniem Custom LC Heatsink dla notebooka i jest tylko jedna jedyna możliwość by nie przenosić się do zewnętrznego Boxa z chłodnicami , ale jak juz Projekt uwzględnia BOX zewnętrzny to możesz mi wierzyć ze twoj zestaw wymiany ciepła to fajna sprawa ale dla laptopa biurowego

 

 

 

nie rozumiem o co chodzi z

 

natomiast połączone ze stopą będzie to przy pomocy czegoś takiego - http://allegro.pl/ny...ars_rule_id=201

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://pl.aliexpress.com/store/product/DIY-laptop-Loop-brass-copper-tube-water-cooling-cooler-Dissipate-heat-Refit-300mm/1196911_32405742230.html

 

 

W chinach już dawno to robią ;)

 

Jak już masz zamiar kleić to nie zwykłym klejem tylko szukaj specjalnego kleju termoprzewodzącego np. Arctic Silver . Chociaż lutowanie i tak będzie 100 razy wydajniejsze od takiego kleju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Up - 27-06.2017

 

Fotki z prac:

IkVUhrg.jpg

 

ZaDlvzk.jpg

 

MgpADjp.jpg

 

0HEBJ40.jpg

 

Podstawa pod lapka zrobiona - nie wiem czy finalnie kształt się nie zmieni, ale myślę tak zostanie.

 

ISE8y9d.jpg

 

waRjtDS.jpg

 

yjIzBe0.jpg

 

9P7ppQg.jpg

 

XZAYkwm.jpg

 

essoaDx.jpg

 

ZIHQg7U.jpg

 

mmZoPes.jpg

 

Drewniany element stopy zostanie wykonany z Aluminium, lub wykonam go z innego rodzaju drewna(jesion), na zdjęciach ma teraz 35mm wysokości - śmiało może mieć 27 mm. Więc ten element będzie mniejszy. W niego wpuszczę złączki aby mniej wystawały z tyłu lapka, od drugiej strony będzie wkręcony w nie miedziany przewód. Od przeciwległej strony najdzie drugi element złączki i kątówka 90 stopni. Myślę że elementy na gięcie dojdą mi w tygodniu ( zostały zamówione wczoraj) więc w weekend próbne gięcia i próby przepływu wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyginanie rurki 8mm ? masakra !

 

na ciepło nic to nie daje - z faktu że rurka z automatu jest "przegrzana" i studzona w wodzie co zwiększa jej plastyczność ponowienie tego procesu nie wpływa już pozytywnie na wyginanie rurki. No nic, wpadła w imadło na 2 godziny roboty i efekty są na zdjęciach, jest nieźle w dwóch miejscach nieco trzeba poprawić i całość zgnieść lekko przed przylutowaniem :) , rurka nigdzie nie pękła więc to też jakiś sukces, ale większych łuków nie da rady zrobić...

 

dDpv9JB.jpg

 

U6niZil.jpg

 

LpFOyUL.jpg

 

2XQGmF7.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej było kupić kawał miedzi zrobić zagłębienie pod rurki a te wygiąć w "u" lub coś podobnego :hmm:

miałbyś większą powierzchnię styku a to co Ci wyszło to można sobie w buty wsadzić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś do nagrzewnicy wyginałem miedziane rurki o cienkich ściankach i też koszmar, doradzono mi aby przed zaginaniem zaślepić jeden koniec i napełnić je bardzo drobnym piaskiem ( użyłem drobnego ścierniwa do piaskowania ) dosypując i ubijając co chwile, efekt był bardziej niż zadowalający, łuki równe bez zagięć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie nie mają co robić z wolnym czasem... Przynajmniej jest jakiś postęp a nie jak w przypadku bencha gdzie skończyło się na tekturowym modelu i paru rysunkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt MINI M-Power też poszedł w odstawkę. Sprzęt od sponsorów na sprzedaż już jest, więc po co kończyć projekt. :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt MINI M-Power też poszedł w odstawkę. Sprzęt od sponsorów na sprzedaż już jest, więc po co kończyć projekt. :lol2:

 

Biurko skończone bo jakiś pożytek z niego jest :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzie jest ten sprzęt na sprzedaż ? jak oplatam zasilacz teraz xD ?

 

wyginanie rurki poszło okej !

 

 

 

Na 5 biegu :

 

q4VQcGN.jpg

 

na 1 biegu :

 

KBAatjk.jpg

 

jestem zadowolony :D

 

0MZGfLq.jpg

 

nie narzekać na taśmę która uszczelnia doraźnie złączki - ponieważ ich skręcenie jest jednorazowo szczelne, później po rozkręceniu trzeba wymieniać taką tulejkę która pod siłą skręcania zgniata się i uszczelnia.

 

 

co do Mini i Bencha - wszystko w swoim czasie :) , przecież się nie rozdwoję :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laptop został pocięty na części pierwsze :P

 

EXLOuCG.jpg

 

CWMI4fo.jpg

 

eRNcsL9.jpg

 

Tylna noga będzie zamocowana do dolnej pokrywy, dzięki czemu wraz z chłodzeniem będą stanowiły jeden element i będzie można je demontować bez rozkręcania miejsca przy szybkozłączkach.

 

NwkyOWc.jpg

 

Teraz trzeba poprawić nieco rurkę, jedna śruba od CPU jest zasłonięta, trzeba zrobić tak aby było dobrze. dodatkowo można wyrównać druga stronę... i wyrównać fragmenty pod złączki. Przed przylutowaniem trzeba drobnym papierkiem pozbyć się czarnej farby z chłodzenia(papier +500).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak to mówią nie rób szybko bo się diabeł cieszy - czy jakoś tak to szło :P

 

No nic, chciałem poprawić zagięcia ale wieczne poprawianie i zginanie, poprawianie i zginanie, prostowanie itp tak zmęczyły mi materiał że pękł... No nic, chciałem szybko ale nie ma co się spieszyć nowa rurka zamówiona tym razem więcej ( bo 2m). Ale wiem jedno, wsypanie drobnej soli do już zaślepionej rurki z jednej strony ułatwi gięcie i będzie można zrobić ładniejsze łuki - wizualnie będzie lepiej i oczywiście wpłynie to pozytywnie na przepływ wody bo materiał w środku będzie trzymał wymiar :) no nic czekamy na paczkę i podejście numer 2 :)

 

zresztą dobrze że pękła... nie byłem do końca z niej zadowolony... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi się bardzo podoba :) Nawet nie tyle, co sam projekt bo na razie jest nieskończony, więc ciężko się odnieść.

 

Podoba mi się fakt, że ktoś coś robi, wymyśla. Nawet, jak projekt nie uda się do końca, to zawsze się człowiek czegoś nauczy nowego. Projekt LC VSS-a z 1080 chłodnicą zewnętrzną, dual loopem i podświetleniem to był majstersztyk. Ciekawe, jak ten się uda.

 

Zastanawia mnie o ile wzrośnie opór cieplny po dodaniu kolejnych dwóch ślimaków do oryginalnego systemu chłodzenia. Obawiam się, że natywna wydajność samego chłodzenia laptopa może i zapewne się nieco pogorszy. Oby nie na tyle, by miał problem z pracą bez stacji LC.

PS. Kolega wyżej ma naprawdę genialnie dobrany avatar do stanu swojej wiedzy i intelektu. Ciężko o takiego usera, który w całym spektrum tematów na forum tylko bije pianę i nie wnosi żadnych, absolutnie żadnych kwestii metytorycznych do tematów. Od Kart Graficznych, przez offtop po Worklogi. Niesamowite, naprawdę. Zazdroszczę zdrowia chłopie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest jego pierwsze podejście do tematu wiec tak średnio przy 3-4tym podejściem będzie to o wiele lepiej wyglądało jak stanie przed faktem ze CNC to jednak to czego brakuje w tym projekcie zazwyczaj tak jest ze szacowany koszt wykonania projektu ma wartość Klamotów od sponsorów jeżeli stawiamy system/układ od podstaw, a wykonanie kilku sampli bo zawsze jest coś co można poprawić jest najbardziej pracochłonne i kosztowne , i nie jest to żaden problem osiągnąć koszty wykonania projektu rzędu 20k i więcej, nie wspominam juz o kwestiach wytrzymałościowych i wydajnościowych owego projektu i tak jak Damian wspomniał o moim LC tak napomknę tylko ze to jest wersja Alfa i tak jak się okazało błąd konstrukcyjny Układu spowodował trwale uszkodzenia Rezerwuarów następnie błąd konstrukcyjny układu wykluczył zainstalowanie Loopa na Rurkach PETG , następnie błąd konstrukcyjny wykluczył montaż Płyt E-ATX , błąd konstrukcyjny dobranego Hardware [karta graficzna] wyklucza swobodny dostęp do CPU i RAM ,błąd krytyczny ułożenia Kabli koliduje z tylna ścianką Obudowy i tak naprawdę to Serwisowanie sprzętu dopiero weryfikuje jego poprawność , u mnie trwało to prawie 4 miesiące bym mógł zweryfikować wszystkie niedogodności a to tylko Case Stacjonarny , w temacie mobilnym od lat weryfikuje rożne możliwe warianty i nie ma takiego laptopa którego można by zwodować kosztem 5 czy 10 pln , koszta sa ogromne a design HW sie mocno i szybko zmienia a każdy końcowy setUp i tak trzeba przez wiele miesięcy weryfikować i czasem okazuje się ze coś pozornie działa ale z drugiej strony generuje inne niedogodności ,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowa rurka 6mm :)

 

przygotowane do lutowania :) Sory za zdjęcia ale lustrzanka mi się rozładowała a tylko "patelnie" miałem pod ręką :)

 

ktJauvw.jpg

 

UheH0Z0.jpg

 

Jak teraz przygotować powierzchnie do lutowania ? są jakieś specjalne środki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się miewa projekt?

????

wyciek_z_rury_kanalizacyjnej.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teorie spiskowe xD - grafika mocna VSS. Byłem na wakacjach 10 dni :) - cyna zamówiona była w poniedziałek, więc będziemy lutować, po drodze były problemy ale damy rade :) - będziemy lutować czymś takim - http://allegro.pl/stop-niskotopliwy-lichtenberga-60g-cynowanie-pcb-i6875688742.html - 9x parę stopni topnienia umożliwi lutowanie bez potrzeby nadmiernego podgrzewania całości dzięki czemu chłodzenie nie rozpadnie się od podgrzewania palnikiem ;) do lutowania mam już mały punktowy palnik - nie większy od długopisu :) . Myślałem że cyna została wysyłana już, niestety typek z allegro dał ciała... mam nadzieje że do środy będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...