Skocz do zawartości
azgan

BenQ EW277HDR AMVA+ 4200:1, HDR400, PFS LED, 93% DCI-P3 i ładne żywe kolory - Zaskakująco dobry mały mocarz w przystępnej cenie

Rekomendowane odpowiedzi

Na tym benq "niezauważalne" gamma shift może być co najwyżej z odległości 80cm+ trzymając głowę centralnie na wprost ekranu. Inaczej kąty się załamują, a biel traci balans i wpada w inną temperaturę na różnych obszarach ekranu. Możesz stwierdzać co chcesz, wg. mnie zaklinasz rzeczywistość, zresztą nie masz już tego monitora. Testy PCMOnitors potwierdzają moje spostrzeżenia, twoja opinia ma się nijak do tego co widać na filmikach testowych. Im mniej czerwonego tekstu na rogach tym bardziej jednolita gamma na całym ekranie. Ten BenQ w przeciwieństwie do innych testowanych VA ma wyraźnie bardziej czerwone rogi i boki = ma o wiele większe gamma shift na wprost ekranu w porównaniu do wielu innych VA.

Edytowane przez goodboy22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko o czym pisałem dotyczy odległości 60 cm. Samsunga i BenQ miałem jednocześnie przez 2 tygodnie, więc to wystarczający czas na testy i wnioski, gdyby Samsung miał lepsze kąty widzenia przy patrzeniu na wprost(problemy w Visual Studio, Eclipse, Photoshopie itd.) oraz pod kątem(słabe warunki dla dwóch osób) i brak rozmazanych czcionek, to teraz stałby na biurku zamiast BenQ, a 300 zł miałbym w kieszeni, bo i tak najbardziej zależało mi na kontraście.

W skrócie przesiadka z IPSa na Samsunga bolała jeżeli chodzi o kąty widzenia, na BenQ wcale.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co z tego jak twoja opinia ma się nijak do tego co widać na linkowanych testach. Ma się też nijak do tego co widzę na moich monitorach jeden EW277HDR drugi zakrzywiony MAG241CR. BenQ ze swoimi kątami i gammą shift nie ma startu do żadnego krzywulca z testowanych na PCmonitors, nie ma też startu do mojego MAG241CR. Mało tego, nawet porównując ogólnie do płaskich VA wypada poniżej przeciętnej pod tym względem.

Edytowane przez goodboy22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głupoty panie, nawet mi się już nie chce któryś raz tego komentować. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko o czym pisałem dotyczy odległości 60 cm.

Z 60cm na tym monitorze widać masakryczne gamma shift, mniej z 80cm, pod warunkiem, że ma się głowę centralnie na wprost ekranu. To wszystko powoduje, że ten monitor a) nie nadaje się do użytku z bliska poniżej 80cm, a już zwłaszcza 50-60cm tak jak lubi większość osób, b) nie nadaje się do postawienia gdzieś wyżej na podstawce tudzież wysięgniku, gdzie będziemy na niego spoglądać lekko od dołu, c) nie nadaje się do konfiguracji wielomonitorowej jako 2-3 identyczne monitory lub jako dodatkowy monitor z boku. Jedyny jego użytek to centralnie na wprost z dużej odległości.

Edytowane przez goodboy22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świadczą tylko w twojej głowie z urojeniami, która nie potrafi zaakceptować faktu, że trafiłeś na kiepski model, bo absolutnie nikt tutaj nie narzekał na kąty widzenia. ;)

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a ten dalej wciska bajeczkę o różnych kątach widzenia w zależności od egzemplarza tego samego modelu monitora... to trzeba oprawić w ramkę i powiesić na forum, żeby wszyscy widzieli :lol2: ludzie jak najbardziej narzekają na słabe kąty, za to ze świecą szukać takich drugich dopatrujących się brudnego ekranu jak po przetarciu ściereczką :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo coś takiego miał tylko mój jeden model, tak samo jak tylko twój ma takie żałosne kąty widzenia i gamma shift.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gamma shift w egzemplarzu PCMonitors wygląda jak w moim, więc sprawa dotyczy wszystkich. Nie ma czegoś takiego jak różnice w kątach między różnymi sztukami tego samego modelu monitora. Proponuję, żebyś już nie wciskał swoich bezpodstawnych teoryjek, tylko popierał zewnętrznymi dowodami. Zresztą nie masz tego monitora, więc twoim jedynym usprawiedliwieniem może być, że ci się pokićkało i nie możesz zerknąć na monitor do celów bieżącej dyskusji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, wieczorem wrzucę kolejne zdjęcia, tym razem z porównaniem do laptopa z IPSem, czekam aż wrzucisz cokolwiek od siebie, bo narazie tylko tworzysz teorię.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co twoja teoria nie ma żadnych podstaw w postaci jakichkolwiek dowodów, a na poparcie moich spostrzeżeń są testy PCMonitors. Nie masz nic prócz subiektywnego poglądu w dodatku nt. monitora, którego nie jesteś w posiadaniu.

Weź już się nie błaźnij porównywaniem laptopowego bieda-IPS, którego wąskim gamutem będziesz chciał "udowodnić" lepsze kąty oczojebnego BenQ. Przecież to oczywiste, że ekran z mocno nasyconymi kolorami będzie miał lepsze kolory pod kątem od nawet IPS, ale który ma tylko 60% sRGB. Zrozum wreszcie, że to o czym piszesz to co innego niż gamma shift, która doskwiera w BenQ patrząc na wprost z normalnej odległości. Trzeba siedzieć centralnie prosto z minimum 80cm, żeby to nie przeszkadzało. Ja to widzę nawet z takie odległości, no ale powiedzmy, że wtedy jest już znośnie. .

Edytowane przez goodboy22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nie, tylko to twoje odczucia z kiepskiej sztuki, sory, ja z 60 cm mam/miałem na obu sztukach jednolity biały, czerwony, czy jaki tam kolor chcesz, nie marnuję już więcej swojego czasu na tę dyskusję. ;)

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie masz, bo już nie posiadasz tego monitora. Prawdopodobnie nawet nie sprawdziłeś go pod kątem gamma shift, skoro był dla ciebie taki idealny. Najbardziej mnie irytuje, że ten monitor nie toleruje jakichkolwiek manewrów odległości ani ruchów głową na boki. Trza siedzieć z głową idealnie na środku ekranu z dużej odległości, bo inaczej gamma się załamuje, rogi ciemnieją łapią ocieploną tintę sprawiając wrażenie zupełnie innego balansu bieli, przez co człowiek ciągle mysli, że jest coś nie tak z kalibracją, a przy ruchach głowy jasne tła się mienią. Wstaję od biurka wracam dosunę fotel lekko na bok i już widzę gamma shift na boku i w rogu monitora. Niektórzy nie zwracają na to uwagi, ale ja tak. Na filmach i w grach tego nie widać z oczywistych powodów, na stronach internetowych i w aplikacjach widać masakrycznie.

Edytowane przez goodboy22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Typ mi wmawia, że nie mam tego monitora, no chyba padnę. :lol2: :lol2: Konkretnymi środkami się tam faszerujesz. :E

Ostatni raz piszę, z 60 cm obraz jest prawie idealnie jednolity w jakichkolwiek warunkach poza ciemnym szarym, tolerancja na ruch głową czy jakiekolwiek zmiany kąta widzenia są właściwie jak w moim poprzednim monitorze IPS, milion razy lepsze niż na zakrzywionym VA od Samsunga, którego miałem na biurku przez 2 tygodnie zaraz obok BenQ, tyle.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś o swoim egzemplarzu w czasie przeszłym, nie reagowałeś na moją kilkukrotną reakcję, że go już nie masz. Nagle teraz cię to oburzyło i chcesz nam powiedzieć, że jednak go ciągle masz, czy to nie żenujące? Może się zdecyduj na jedną wersję wydarzeń :lol2:

 

Czegokolwiek nie napiszę ty wszystko negujesz i ja też nie podzielam twoich wrażeń. Natomiast ja mam na swoje poparcie testy z PCMonitors, ty nie masz NIC i tyle w temacie.

 

Acha jakość jak IPS bo dla ciebie kąty to kolory i nic więcej... które pod kątem nadal są mocno nasycone niż na monitorach z normalnym gamutem albo poniżej 100% sRGB. To ja już nie mam pytań :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo miałem dwie sztuki geniuszu, czytaj ze zrozumieniem, to nie takie trudne. :E

Dalej piszesz znowu te same brednie, więc szkoda mi już klawiatury, bo ile razy można pisać to samo.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzuce swoje 3 grosze. Zrobiłem te testy lagom z fioletową planszą i słowami na szarym tle. Tak to wygląda na dwóch egzemplarzach, które posiadam:

 

Efekt pogiętej kartki:

LEWY: efekt bardzo mały i pod ukosem, w teście w Visual Studio niezauważalny

PRAWY: efekt bardziej widoczny, pionowe "zacieki/smugi", w teście Visual Studio bardzo zauważalny

 

Fioletowa plansza z 80cm:

LEWY: prawie idealne, jak się przybliże to zaczyna się robić, ale na tych 80cm jest idealny fiolet

PRAWO: od dolnej krawędzi jest poświata różowa i znacznie mocniejsza poświata od prawego dolnego rogu

 

Tekst lagom:

LEWY: na całym ekranie tak samo, czyli prawie że zlewające się teksty, każde słowo wygląda tak samo

PRAWY: Trójkąt o wierzchołkach w lewym górnym rogu, w prawym górnym roku i na środku ekranu - idealnie (tak jak w lewym), natomiast cała reszta wyrazów wpada już w róż, z kumulacją w prawym dolnym rogu

 

Jak widać jedna sztuka trafiła mi się bardzo dobra i to ona u mnie zostanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kłócicie się o te kąty, ale trzeba przyznać, że IPS ma lepsze kąty od xVA (mam w domu xVA i na początku mnie to bardziej irytowało, teraz jakoś z tym żyję, ale prawda jest taka, że na IPS w pracy nie ma takich zmian i tak szczerze, jeśli ktoś myśli o monitorze do pracy z grafiką, to tylko IPS).

 

Generalnie mam sporo do czynienia z IPS i xVA i xVA ma lepszy kontrast, a IPS kąty (brak zmian kolorów czy gammy) - koniec tematu.

 

ps. gdyby były tańsze IPS dwuwarstwowe z kontrastem 1 mln:1 to dla mnie ekran idealny - super kąty, super kontrast i brak wypalania jak na OLED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle to czemu nie produkują więcej tych IPSów od Panasonica? Aż tak skomplikowany jest to proces? Czy chodzi po prostu o segmentację rynku?

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzuce swoje 3 grosze. Zrobiłem te testy lagom z fioletową planszą i słowami na szarym tle. Tak to wygląda na dwóch egzemplarzach, które posiadam:

 

Efekt pogiętej kartki:

LEWY: efekt bardzo mały i pod ukosem, w teście w Visual Studio niezauważalny

PRAWY: efekt bardziej widoczny, pionowe "zacieki/smugi", w teście Visual Studio bardzo zauważalny

 

Fioletowa plansza z 80cm:

LEWY: prawie idealne, jak się przybliże to zaczyna się robić, ale na tych 80cm jest idealny fiolet

PRAWO: od dolnej krawędzi jest poświata różowa i znacznie mocniejsza poświata od prawego dolnego rogu

 

Tekst lagom:

LEWY: na całym ekranie tak samo, czyli prawie że zlewające się teksty, każde słowo wygląda tak samo

PRAWY: Trójkąt o wierzchołkach w lewym górnym rogu, w prawym górnym roku i na środku ekranu - idealnie (tak jak w lewym), natomiast cała reszta wyrazów wpada już w róż, z kumulacją w prawym dolnym rogu

 

Jak widać jedna sztuka trafiła mi się bardzo dobra i to ona u mnie zostanie.

Ja zamawiałem tylko jedną sztukę i mój egzemplarz jakościowo jest pomiędzy twoimi dwoma - nie tak dobrze jak w lewym i nie tak źle jak w prawym.

 

W żadnej sztuce nie trafiły się bad pixele?

 

Kłócicie się o te kąty, ale trzeba przyznać, że IPS ma lepsze kąty od xVA (mam w domu xVA i na początku mnie to bardziej irytowało, teraz jakoś z tym żyję, ale prawda jest taka, że na IPS w pracy nie ma takich zmian i tak szczerze, jeśli ktoś myśli o monitorze do pracy z grafiką, to tylko IPS).

Generalnie mam sporo do czynienia z IPS i xVA i xVA ma lepszy kontrast, a IPS kąty (brak zmian kolorów czy gammy) - koniec tematu.

ps. gdyby były tańsze IPS dwuwarstwowe z kontrastem 1 mln:1 to dla mnie ekran idealny - super kąty, super kontrast i brak wypalania jak na OLED

IPS jest najlepszy do internetu, youtube'a, programów biurowych i graficznych, lepszy monitor do używania w mocno oświetlonych pomieszczeniach. VA do filmów i częstego używania wieczorami, nocą w słabych warunkach oświetleniowych. Co do kolorów LG 29WK600 100% sRGB miał dla moich oczu lepsze kolory niż EW2777HDR ze swoimi 135% sRGB. Czerwony był bardziej czerwony itd, żaden kolor nie wpadał w jakiś inny odcień co niestety ma miejsce w VA. Pod tym względem jedynym wyjątkiem jest VA Quantum Dot, jakimś cudem udało im się odwzorować równie wierne i stabilne kolory co na IPS. Technika fosforowa PFS zastosowana w EW2777HDR daje szeroki gamut, ale nic nie robi w kwestii wierności i kontroli kolorów, przez co są zbyt oczojebne i trzeba obniżyć cyfrową poświatę w panelu sterowania nVidii. Czegoś takiego nie musiałem robić na krzywym quantum dot S-VA. Jedyne co mi się naprawdę podoba w kolorach BenQ jest filmowy profil rec.709, który wiernie pokazuje kolory tak jak w kinie. To mocna strona tego monitora, jeśli ktoś lubi na monitorach oglądać filmy i seriale.

 

Gamma shift w VA mi nie przeszkadza, pod warunkiem, że jest to model monitora, który ma to dobrze opanowane i trzyma gammę w ryzach. Nie interesują mnie takie "problemy" jak załamujący się obraz pod kątem, bo i tak patrzę tylko na wprost, kluczowe jest to, żeby na wprost gamma się nie zmieniała na róznych obszarach ekranu i tak samo pod niewielkimi kątami ruchami głową, nie obchodzi mnie żadne "mleko" pod ostrym kątem ani cała reszta. Najlepiej opanowaną gammę mają krzywulce SVA od Samsunga, a wcześniej również płaskie SVA tego producenta - zero gamma shift na wprost tak jak w IPS, dopiero załamywało się pod sporymi kątami. W BenQ tak niestety nie jest, na co zwracają uwagę kolejne osoby, trzeba sobie z tym radzić siedząc dalej niż zwykle i mieć ekran idealnie na wprost, a to też nie rozwiązuje całkowicie problemu gamma shift. Na moim siedząc z 80cm widzę zmieniającą się gammę na czarnym pasku windows wystarczy, że się przechylę na bok o 20cm, to samo jest zauważalne wieczorami na filmach z ciemnymi scenami - efekt podobny do IPSowego srebrzenia czerni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do kolorów LG 29WK600 100% sRGB miał dla moich oczu lepsze kolory niż EW2777HDR ze swoimi 135% sRGB.

... bo oglądałeś filmy/zdjęcia bez profilowania. Z włączonym CMS nie ma przesycenia. Pooglądaj sobie szeroko-gamutowe zdjęcia, to olejesz monitory pokrywające 100% sRGB

np. te tulipany:

https://ufile.io/lgscflnq

 

wspaniale, głęboko nasycone, ale bez przejaskrawienia (oczywiście bez profilowania to nie podchodź)

 

ps. polecam profilowanie wzgl. kolorymetryczne (wystarczy wybrać z menu, w każdym programie który obsługuje CMS)

 

Jedyne co mi się naprawdę podoba w kolorach BenQ jest filmowy profil rec.709, który wiernie pokazuje kolory tak jak w kinie.

Niepotrzebny, wystarczy MPC-HC i włączone CMS. Różnymi "poświatami" nie wyświetlisz kolorów jak należy.

 

Tak w ogóle to czemu nie produkują więcej tych IPSów od Panasonica? Aż tak skomplikowany jest to proces? Czy chodzi po prostu o segmentację rynku?

Pewnie patenty, bo rozwiazanie podobno sporo ceny nie podnosi. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle to czemu nie produkują więcej tych IPSów od Panasonica? Aż tak skomplikowany jest to proces? Czy chodzi po prostu o segmentację rynku?

jedno i drugie,może nie tyle skomplikowany co na pewno bardziej rozwinięty proces temu i cena jest wysoka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej na chwilę obecną nie ma to już większego znaczenia skoro niedługo zaczną upowszechniać się miniLED jako technologia przejściowa w oczekiwaniu na microLED. MiniLED prawdopodobnie wyprą z rynku VA, gdyż do mainstreamu wejdą IPS z wysokim kontrastem, brak widocznego glow, blb, srebrzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W żadnej sztuce nie trafiły się bad pixele?

 

W żadnej nie miałem badów.

 

Jak najlepiej użytkować ten monitor jeśli chodzi o profile? Na tych ustawieniach użytkowych, polecanych w temacie, kolory wydają się przejaskrawione. Aczkolwiek mam wrażenie, że już się przyzwyczaiłem. Nawet film oglądałem na takich ustawieniach, ale miałem jednak wrażenie, że nie oddaje tego co powinien. Filmy najlepiej oglądać na rec.709? W moim przypadku, gdy nie mam karty graficznej obsługującej hdr, powinienem korzystać z ustawień ograniczających do 100% sRGB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W panelu nVidii zmniejsz sobie cyfrową poświatę (odpowiada za nasycenie kolorów), ja dałem z 50 na 46 i jest ok. Prócz tego zmniejszyłem jasność z 50 na 47. W samym menu monitora - tryb użytkownika chyba też jest opcja regulacji nasycenia kolorów.

 

Tryb rec.709 jest świetny i tylko na nim oglądam filmy oraz Netflixa. Kyle wyżej pisał o innej metodzie, ale jeszcze nie sprawdzałem.

 

Do użytku internet i aplikacje mam tryb Standard on ma biel na poziomie 7000K, która nieźle się sprawuje w różnych warunkach oświetleniowych zarówno światło dzienne jak i sztuczne oświetlenie.

Edytowane przez goodboy22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...